Προς το περιεχόμενο

επεκταση ram ή εγκατασταση ssd ?


The Player

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.Θέλω να αναβαθμίσω κάπως το pc μου και θα ήθελα την γνώμη σας, να εγκαταστήσω έναν ssd ή να επεκτείνω την ram ?(CPU,GPU είναι ok η ram είναι 4gb τώρα) Σημειώνω πως τον εχω κυρίως για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ αλλά αν δε θες να πληρώσεις τόσα βάλε μόνο την ram!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν ηξερα οτι παιζουν σκληροι δισκοι(hdd) Kingston :devil:  .Μαλλον αλλο σκληρο δισκο εχεις..

2. Η μητρικη σου εχει 2 dimm slots.. Οποτε αυτο που σου λεει ο φιλος πριν και συμφωνουν και αλλοι, δε παιζει γιατι προφανως το γραφουν βιαστικα . 2Χ4 γιγα ειναι η επιλογή που μπορεις να κανεις και να πουλησεις τις παλιες μνημες.

3. Αν βαλεις περισσοτερη μνημη θα δεις διαφορά αν χρησιμοποιεις μνημοβορες εφαρμογες. Δυσκολα πάντως δε φτανουν τα 4gb σε καποιον. Οπως και να εχει βγαινεις να παρεις ενα μικρο ssd και 8 Gb ram..

Αυτη τη στιγμη βλεπεις καπου καθυστερησεις/ τι θα ηθελες να βελτιωσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

baskon αυτη ηταν η αρχικη σκεψη μου απλως δεν ηξερα αν καποιο απο τα δυο ram/ssd ειναι περισσοτερο χρησιμο για το pc μου.μικρο ssd μεχρι 120gb ας πουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Η μητρικη σου εχει 2 dimm slots.. Οποτε αυτο που σου λεει ο φιλος πριν και συμφωνουν και αλλοι, δε παιζει γιατι προφανως το γραφουν βιαστικα . 2Χ4 γιγα ειναι η επιλογή που μπορεις να κανεις και να πουλησεις τις παλιες μνημες.

Mέγα λάθος μου!!! Νόμιζα ότι έχει άλλες δύο κενές!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χρηση κανεις αυτη τη στιγμη (προγραμματα που ειναι ανοιχτα ταυτοχρονα) και τι χρηση μνημς βλέπεις (απο τον task manager);

Εαν δε βλεπεις ποτέ να ξεπερνάς τα 3-3.5 gb μνημης τότε προφανως ποιο χρησιμος ειναι ενας ssd ισως και λιγο μεγαλυτερου μεγεθους απο 120 gb. Εαν ομως χρησιμοποιεις απαιτητιτκα σε μνημη προγραμματα ή εχεις πολλα προγραμματα ανοιχτα ταυτοχρονα και βλεπεις τη χρηση μνημης να φτανει τα 4 γιγα και να τα ξεπερναει τότε προφανως επωφελησε πολύ από την προσθηκη μνημης..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι πως ανεβαινει πολυ η χρηση της ram σε καποια προγραμματα ( απο ενα mmo παιχνιδι ξεκινησε η ιδεα μου για επεκταση ram καθως κρασαρει λογω ελλειψης) αλλα οχι σε τραγικο σημειο οποτε μαλλον θα ξεκινησω με τον ssd και βλεπουμε.Ευχαριστω πολυ παιδια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...