Προς το περιεχόμενο

Living Room (Διαμόρφωση Σαλονιου- SETUP) μοιραστειτε τον χωρο σας.


xoxlasae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! θα θελα να ανοιξω αυτο το thread μηπως και μου ανοιξετε τα ματια :)

 

Οποιος εχει διαθεση να δωσει τα φωτα του θα μπορουσε να ανεβαζει μια φωτο εδω και να εξηγει το setup του στο σαλονι του (ηχος-TV-server-media server- videogame consoles-φωτισμο)

και γενικα οτιδηποτε δημιουργικο εχετε φτιαξει στο χωρο σας και θελετε να το μοιραστειτε με κατι ατομα σαν και μενα που ξεκινουν την διαμορφωση του σαλονιου τους και βρισκονται σε απογνωση  :-D

 

αυτη την στιγμη εχω μολις μια LG PLASMA 50'' - PS3 και ψαχνομαι γυρω απο τα media center-mini pc και τον ηχο... καθως και την διαχειριση καλωδιων και το sharing γενικα του media υλικου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα απο μενα.. Οντως πολυ καλη ιδεα κατι τετοιο!!

 

Ας αρχισω λοιπον..

 

Εδω ειναι το δωματιο προβολων μου..

Ειναι μικρο (27 κυβικα μετρα 3mX3mX3m) και αποκομμενο απ το υπολοιπο σπιτι για να μην ενοχλειται κανεις.

 

Αρχικα να πω πως ο εξοπλισμος μου ειναι ο παρακατω:

 

Samsung ue46f6400            - TV

Roister HT-2000                   - Ηχεια 5.1

Denon AVR-1910                 - Ενισχυτης

PS3, Macbook Pro Retina    - Συσκευες αναπαραγωγης

 

Να πω μονο οτι εκτος απ το macbook το οποιο ειναι και το βασικο laptop μου αλλα και την TV τα υπολοιπα δεν ηταν ιδιαιτερως ακριβα για το αποτελεσμα που εχω πετυχει..

Τουλαχιστον απ τα συνοικιακα σινεμα που εχω εδω γυρω στη περιοχη μου εχω καλυτερο αποτελεσμα στον ηχο σιγουρα..

Τωρα οσο για την 46αρα καθομαι σε αποσταση περι τα 2 μετρα και τολμω να πω πως με επαιρνε σε αυτη την αποσταση και 55αρα..

 

Δε πειραζει καθως καποια στιγμη στο μελλον ελπιζω καλα να ειμαστε θα την αναβαθμισω..

 

Να πω οτι ο denon και τα ηχεια της roister μαζι με το sub αγοραστηκαν μεταχειρισμενα ολα μαζι στα 420!! 

Τιμη ρεκορ θεωρω καθως το αποτελεσμα για αυτο το χωρο ειναι απιστευτο..

 

Οπως θα δειτε στις φωτο ο τοιχος πανω απ την tv αλλα και στο ταβανι ειναι αδειος.. Με αποτελεσμα να υπαρχει εστω κ ανεπαισθητο το φαινομενο "ΗΧΩ"..  Οποτε μια απ τις επομενες μερες θα κολληθουν καποια κομματια αφρολεξ με καλυμματα

 

Πισω απ τις αφισες υπαρχει φελιζολ για τον ιδιο λογο..

 

Ιδου λοιπον το αποτελεσμα.. Οτι αποριες αν υπαρχουν ευχαριστως να τις λυσω!!

 

Υ.Σ. Ο καναπες ειναι γκρι αλλα Επειδη που κ που γλαρωνω κ ολας τον εχω ετοιμο!!!

post-130966-0-73882500-1378922315_thumb.jpg

post-130966-0-75299300-1378922342_thumb.jpg

post-130966-0-70152700-1378922366_thumb.jpg

post-130966-0-84309900-1378922386_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα οσο για την 46αρα καθομαι σε αποσταση περι τα 2 μετρα και τολμω να πω πως με επαιρνε σε αυτη την αποσταση και 55αρα..

 

Δε πειραζει καθως καποια στιγμη στο μελλον ελπιζω καλα να ειμαστε θα την αναβαθμισω..

 

Ασε την TV στην θέση της και μάζεψε χρήμα για προβολι και πανί......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευκρίνεια οχι, υπάρχουν και full hd πλέον 3D κτλ. Σε φωτεινότητα ναι, αλλα όταν θέλουμε πλέων να μιλάμε για σωστό home cinema ο προβολέας ειναι must. Οπως και στο cinema, αυτο που σε εντυπωσιάζει ειναι το μέγεθος.

 

Πίστεψε με αμα δεις κάποιο καλοστημένο σινεμά με προβολι δεν θα ξεκολλάς...



Να σας παραθέσω και εγώ το setup με το οποίο εχω ξεμείνει σε αυτό σπίτι που είμαι. Μια και τα καλά έχουν ολα ρευστοποιηθεί.. :unsure: :unsure: .

 

Στο νεο θα έχουμε από ολα τα καλά. AMX δικτύωση, multi zone rooms και σαφώς σοβαρότερα ενισχυτικα.

 

* Amp: : Rotel RMB 1075
* Prossesor: Rotel RSP-1098
* Main speakers: B&W 803
* Center Speaker: B&W HTM2 Diamond
* Surround Speakers: B&W N805
* Subwoofer: Velodyne Eq max 12''
* Transport: 1 Denon DBP-2012UD

* Transport 2 media center pc custom..
* Projector: Optoma HD83
* Screen: Da-lite Slimline

 

Φώτο κάποια αλλη στιγμή..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με την ευκρίνεια της TV δεν υπολείπεται ο προβολέας; Δεν είμαι γνώστης...

 

προσωπικη μου αποψη ναι υπολειπεται ή χρειαζεται μεγαλο budget για να εχεις αποδοση....καλυτερη λυση για ταινιες και games ειναι η plasma κατα την δικη μου αποψη επειδη εχουν πολυ καλη αποδοση χρωματων- χρονο αποκρισης - φτηνη τιμη ...υπαρχουν και οι neoPlasma που ειναι ακομα καλυτερες απο τις κλασσικες plasma...

 

παρακατω ειναι το σαλονι μου στο οποιο θα ξεκινησεις ριζικη αλλαγη ....

το setup μου γενικα το σκεφτομαι ως εξης....αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο θα χαρω πολυ...

 

- 50ρα plasma ως εχει ( αυριο ερχεται η βαση τοιχου)

- PS3 

- mac mini 2011-2012 σε ρολο media center (μικρο κομψο και τα κανει ολα . θα του βαλω το προγραμματακι PLEX σε ρολο media center) - 700ευρω, εναλλακτικη ????

- router asus rt-ac66u για να εχουμε γρηγορο ασυρματο  - 180ευρω

- modem (ακομα ψαχνομαι) 30-40ευρω

- εναν NAS server synology 1813+ τον οποιο θα τον εκμεταλλευτω και για την δουλεια μου...να αποθηκευω πολυ υλικο για να διαμοιραζεται μεταξυ των υπολογιστων εργασιας.-  900 ευρω

- ηχεια _ δεν εχω ιδεα ακομα...σκεφτομουν για καποιο συστημα logitech z906 αλλα επειδη δεν θελω πολλα καλωδια σκεφτομαι να  παρω ενα ενισχυτη και να βαλω δυο κολωνες τριων δρομων για στερεοφωνικο ηχο...το θεμα ειναι οτι δε θελω να ξεπερασω τα 300-400ευρω.... καμια ιδεα ???

 

WP_20130909_001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με τυραννάει πολύ το συγκεκριμένο θέμα... Βλέπω καναπέ γωνία και πολύ μικρή απόσταση θέασης! Αλήθεια πόση ειναι; Ειδικά η μία πλευρά του καναπέ είναι δίπλα στην TV... Ενοχλεί αυτό; Και ρωτάω επειδή θέλω κι εγώ να βάλω 65άρα F8000 σε καναπέ γωνία με απόσταση 2 και κάτι ψιλά, ας πούμε 2,3 μέτρα προς τα απέναντι και αντίστοιχα η μία πλευρά του καναπέ θα έρχεται κοντά στην TV... Θα βλέπουμε ή θα ψαχνόμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε την TV στην θέση της και μάζεψε χρήμα για προβολι και πανί......

 To εχω σκεφτει αυτο που λες.. Αν βαλω ομως 60αρα εκει μεσα απ τα 2 μιση μετρα θεασης (3 μετρα ειναι ολο) πιστευω θα ειναι ανεπαναληπτο το αποτελεσμα..

 

Αν βαλω προβολι και μου βγαλει 100 ιντσες θα τυφλωθω εκει.. Ειναι μικρος ο χωρος ρε συ..

 

Δε μπορω να καταλαβω γτ λες οτι ξεμεινες με αυτα τα μηχανηματα.. Ειδικα τα ηχεια που κοιταγα ειναι μπομπονια.. Βεβαια δεν εχω δει και το χωρο σου.. Περιμενω φωτο οποτε μπορεις θα εχει μεγαλο ενδιαφερον..

 

Καλες προβολες..

 

 

Σε σχέση με την ευκρίνεια της TV δεν υπολείπεται ο προβολέας; Δεν είμαι γνώστης...

 

προσωπικη μου αποψη ναι υπολειπεται ή χρειαζεται μεγαλο budget για να εχεις αποδοση....καλυτερη λυση για ταινιες και games ειναι η plasma κατα την δικη μου αποψη επειδη εχουν πολυ καλη αποδοση χρωματων- χρονο αποκρισης - φτηνη τιμη ...υπαρχουν και οι neoPlasma που ειναι ακομα καλυτερες απο τις κλασσικες plasma...

 

παρακατω ειναι το σαλονι μου στο οποιο θα ξεκινησεις ριζικη αλλαγη ....

το setup μου γενικα το σκεφτομαι ως εξης....αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο θα χαρω πολυ...

 

- 50ρα plasma ως εχει ( αυριο ερχεται η βαση τοιχου)

- PS3 

- mac mini 2011-2012 σε ρολο media center (μικρο κομψο και τα κανει ολα . θα του βαλω το προγραμματακι PLEX σε ρολο media center) - 700ευρω, εναλλακτικη ????

- router asus rt-ac66u για να εχουμε γρηγορο ασυρματο  - 180ευρω

- modem (ακομα ψαχνομαι) 30-40ευρω

- εναν NAS server synology 1813+ τον οποιο θα τον εκμεταλλευτω και για την δουλεια μου...να αποθηκευω πολυ υλικο για να διαμοιραζεται μεταξυ των υπολογιστων εργασιας.-  900 ευρω

- ηχεια _ δεν εχω ιδεα ακομα...σκεφτομουν για καποιο συστημα logitech z906 αλλα επειδη δεν θελω πολλα καλωδια σκεφτομαι να  παρω ενα ενισχυτη και να βαλω δυο κολωνες τριων δρομων για στερεοφωνικο ηχο...το θεμα ειναι οτι δε θελω να ξεπερασω τα 300-400ευρω.... καμια ιδεα ???

 

 

Εχει προοπτικες ο χωρος σου.. 

Πολυ καλη επιλογη το mac mini αλλα τι θα ελεγες με ενα mediaplayer οπως το Med600x3d της Mede8er που τα παιζει ολα και εχει 160 ευρω?

Τα υπολοιπα τα δινεις στα ηχεια.. Νομιζω κατι τετοι ειναι ποιο εξυπνη σκεψη..

Για μενα το macmini ειναι καλυτερη επιλογη αλλα να βαλουμε και το θεμα των χρηματων μεσα.. Τι λες?

 

φαινεται αηδια αλλα κανει δουλεια...

tv lg pv350

home cinema lg HX806SH

ολα παιζουν απο ενα δισκο εξωτερικο...

 

 

 

Μη μασας καθολου.. Το αποτελεσμα, δηλαδη το τι βλεπεις και το τι ακους, να σε νοιαζει..

Εκτος κ αν το ετερον ιμιση γκρινιαζει τοτε πασο!!

 

Το μονο που θα σου ελεγα επειδη χωρο εχεις μαζεψε χρημα σιγα σιγα και οποτε μπορεις αλλαξε τα ηχεια σου..

 

Με 600 ευρω budget το κανεις μπουρλοτο εκει μεσα.. Αν δε μιλαμε για μεταχειρισμενα πιο κατω ακομα..

Δωσε εμφαση στον ηχο..

 

Αυτο που θα ακουσεις δε θα συγκρινεται..

 

Και να θυμασαι μεγαλη tv και χαλια ηχος = τιποτα..

Μικρη TV και τουμπανο ηχος = ευχαριστηση..

Μεγαλη TV ή πανι και τουμπανο ηχος = το απολυτο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με τυραννάει πολύ το συγκεκριμένο θέμα... Βλέπω καναπέ γωνία και πολύ μικρή απόσταση θέασης! Αλήθεια πόση ειναι; Ειδικά η μία πλευρά του καναπέ είναι δίπλα στην TV... Ενοχλεί αυτό; Και ρωτάω επειδή θέλω κι εγώ να βάλω 65άρα F8000 σε καναπέ γωνία με απόσταση 2 και κάτι ψιλά, ας πούμε 2,3 μέτρα προς τα απέναντι και αντίστοιχα η μία πλευρά του καναπέ θα έρχεται κοντά στην TV... Θα βλέπουμε ή θα ψαχνόμαστε;

 

οπως βλεπεις τον καναπε μου η κοντη πλευρα χωρις την πλατη ειναι στα 2.4μετρα απο την τηλεοραση και ακριβως ευθεια...η 50ρα μου ειναι κουτι..και μαλιστα οταν παιζω games σκυβω και μπροστα ....η αλλη πλευρα ουσιαστικα εχει 3 θεσεις ....μεχρι την μεση δεν υπαρχει κανενα προβλημα...πολλες φορες το φιλαρακι μου εκει καθεται αμα βλεπουμε ταινια....η θεση ομως στην ακρη δεν ειναι ιδανικη θα λεγα...εχει τυχει να ειναι γεματη η θεση εκει, απλα γυρισα στην τηλεοραση προς την μερια εκεινη για να μπορει να βλεπει....ουσιαστικα η τελευταια θεση ειναι ντεκορ :) η για τα ποδια αμα εισαι ξαπλα! ολα αυτα σε 50ρα ...για 65ρα νομιζω παει πολυ... παντως το αλλο καναπεδακι το ξεμπαρκο βρισκεται στα 1,9μετρα και ειναι τελειο σαν αποσταση με την τηλεοραση...

 

 

KAKADI :

εχω ακουσει για τον συγκεκριμενο Player....οντως αξιζει σαν αγορα ? παιζει πραγματικα ολα τα format βιντεο και ολα τα προτυπα ηχου ? γιατι πλεον κατεβαζεις ενα mkv αρχειο και τα μισα δεν αναπαραγουν ηχο...για αυτο σκεφτηκα την ακριβη αλλα και σιγουρη λυση του mac mini ....εψαξα και για μινι pc αλλα δεν αξιζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 To εχω σκεφτει αυτο που λες.. Αν βαλω ομως 60αρα εκει μεσα απ τα 2 μιση μετρα θεασης (3 μετρα ειναι ολο) πιστευω θα ειναι ανεπαναληπτο το αποτελεσμα..

 

Αν βαλω προβολι και μου βγαλει 100 ιντσες θα τυφλωθω εκει.. Ειναι μικρος ο χωρος ρε συ..

 

Δε μπορω να καταλαβω γτ λες οτι ξεμεινες με αυτα τα μηχανηματα.. Ειδικα τα ηχεια που κοιταγα ειναι μπομπονια.. Βεβαια δεν εχω δει και το χωρο σου.. Περιμενω φωτο οποτε μπορεις θα εχει μεγαλο ενδιαφερον..

 

Καλες προβολες..

 

 3 μέτρα για 100'' - 120'' σε προβολέα ειναι οκ. Το πανί εν αντίθεση με τις tv δεν εχει back light που στραβώνει. Η εικόνα αναπαράγεται μεσώ αντανάκλασης. Όπως και στο cinema. 5η με 6η σειρά στραβώνεσαι?

 

Εγώ ειμαι περίπου στις 180'' στα 3,5 μέτρα. Α και το 3D εκεί.... έχει νόημα πραγματικο πλέον....

 

Τα ηχεια που εχω ειναι καλα και δεν θα τα αλλάξω. Αυτα που μου αρέσουν κοστίζουν οσο το σπίτι αρα δεν θα τα αποκτήσω ποτε. (εκτός αμα κάτσει τζοκερ).

 

Απο ενισχυτες ομως παλια (mark levinson και merridian ) ειχα πολύ καλυτερα πραγματα. Πολυ θα χαλβαδιαζα μια συστοιχία απο τελικους krell η McIntosh αντε bryston και εναν theta Casablanca να τα βάζει ολα σε μια σειρά να λαλούν.. Αχχ καταραμένη φτώχεια..

 

 

Σε σχέση με την ευκρίνεια της TV δεν υπολείπεται ο προβολέας; Δεν είμαι γνώστης...

 

προσωπικη μου αποψη ναι υπολειπεται ή χρειαζεται μεγαλο budget για να εχεις αποδοση....καλυτερη λυση για ταινιες και games ειναι η plasma κατα την δικη μου αποψη επειδη εχουν πολυ καλη αποδοση χρωματων- χρονο αποκρισης - φτηνη τιμη ...υπαρχουν και οι neoPlasma που ειναι ακομα καλυτερες απο τις κλασσικες plasma...

 

παρακατω ειναι το σαλονι μου στο οποιο θα ξεκινησεις ριζικη αλλαγη ....

το setup μου γενικα το σκεφτομαι ως εξης....αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο θα χαρω πολυ...

 

- 50ρα plasma ως εχει ( αυριο ερχεται η βαση τοιχου)

- PS3 

- mac mini 2011-2012 σε ρολο media center (μικρο κομψο και τα κανει ολα . θα του βαλω το προγραμματακι PLEX σε ρολο media center) - 700ευρω, εναλλακτικη ????

- router asus rt-ac66u για να εχουμε γρηγορο ασυρματο  - 180ευρω

- modem (ακομα ψαχνομαι) 30-40ευρω

- εναν NAS server synology 1813+ τον οποιο θα τον εκμεταλλευτω και για την δουλεια μου...να αποθηκευω πολυ υλικο για να διαμοιραζεται μεταξυ των υπολογιστων εργασιας.-  900 ευρω

- ηχεια _ δεν εχω ιδεα ακομα...σκεφτομουν για καποιο συστημα logitech z906 αλλα επειδη δεν θελω πολλα καλωδια σκεφτομαι να  παρω ενα ενισχυτη και να βαλω δυο κολωνες τριων δρομων για στερεοφωνικο ηχο...το θεμα ειναι οτι δε θελω να ξεπερασω τα 300-400ευρω.... καμια ιδεα ???

 

WP_20130909_001.jpg

 

 Στο προβολέα αυτο που σε κερδίζει ειναι το μέγεθος, οχι η πιστότητα των χρωμάτων η αντίθεση. Αλλο 50'' με back light αλλο 150'' pure cinema μέγεθος σε αντανακλαστική επιφάνεια.

 

Η χρωματική παλέτα των προβολέων προσεγγίζει τα πρότυπα της THX πολυ περισσότερο προς την αληθοφάνεια και το αποτέλεσμα που οι σκηνοθέτες της πλειοψηφίας των ταινιών που φτιάχνουν θέλουν να δεις.

 

Βεβαία οπως προ ειπα το ζητούμενο δεν ειναι η υπερπιστοτητα αλλα το μέγεθος και η ξεκούραστη χρηση. Ο συνδυασμός μεγάλης εντυπωσιακής εικόνας και σωστού ηχητικού αποτελέσματος συμβάλουν σε μια απολυτή κινηματογραφική εμπειρία.

 

Πίστεψε πολλοι πελάτες μου ηταν δύσπιστοι με τα προβολια. Τώρα οι περισσότεροι βλέπουν 60αρες tv και ξενερώνουν..

 

Ολα αυτα ομως απαιτούν και θυσίες στο χωρο, πράγμα που δεν ειναι ολοι διατεθειμένοι να κάνουν (ειδικα οι παντρεμένοι...)

 

Οπως θα  κατάλαβες απο τα συμφραζόμενα μου, η άποψη μου ειναι να ριξεις περισσότερο χρήμα στον ηχο, που συμβαλλει περισσότερο στο σινεμά απο την εικόνα στο κομμάτι του εντυπωσιασμού, παρα στο media center και τα nas. Ενα κάλο media player τυπου popcorn η σαν το  MED600X3D που αναφέρθηκε πιο πανω σε δυκτυο DLNA μια χαρα σε καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω για το θεμα του ηχου και αυτη την στιγμη ψαχνομαι στο web για να μαθω .... κοιταω οπου βρω .... 

βεβαια οπως προειπα....δεν θελω 5.1 - 7.1  θελω 2 κολωνες (ιδανικα 3 δρομων) για στερεοφωνικο καλουλη ηχο και εναν ενισχυτη ....

 

αυτη την στιγμη κοιταω στα μεταχειρισμενα και βρισκω yamaha rx-v465 και rx v640 με 150-180ευρω αλλα δεν μπορω να καταλαβω ακριβως αν καλυπτουν καποια ηχεια σαν και αυτα εδω ας πουμε....http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/TX-T1-Stereo-Tower-pair.aspx

γενικα φοβαμαι πως θα την πατησω στην επιλογη καθοτι δεν εχω ιδιαιτερη γνωση...

 

Και αλλα ενδιαφεροντα ηχεια https://www.skroutz.gr/s/336227/Magnat-Monitor-Supreme-2000.html

https://www.skroutz.gr/s/341691/Dali-Concept-6.html?keyphrase=Dali+Concept+6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οχι 5,1 σύστημα? Με στερεο setup το home cinema δεν εχει νοημα.

 

Για το τι σε καλύπτει, αρχικά πρεπει να προσδιορίσεις τις ανάγκες σου. Τοσο σε ηχητικό αποτέλεσμα τοσο σε design και budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συμφωνω για το θεμα του ηχου και αυτη την στιγμη ψαχνομαι στο web για να μαθω .... κοιταω οπου βρω ....

βεβαια οπως προειπα....δεν θελω 5.1 - 7.1 θελω 2 κολωνες (ιδανικα 3 δρομων) για στερεοφωνικο καλουλη ηχο και εναν ενισχυτη ....

 

αυτη την στιγμη κοιταω στα μεταχειρισμενα και βρισκω yamaha rx-v465 και rx v640 με 150-180ευρω αλλα δεν μπορω να καταλαβω ακριβως αν καλυπτουν καποια ηχεια σαν και αυτα εδω ας πουμε....http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/TX-T1-Stereo-Tower-pair.aspx

γενικα φοβαμαι πως θα την πατησω στην επιλογη καθοτι δεν εχω ιδιαιτερη γνωση...

 

Και αλλα ενδιαφεροντα ηχεια https://www.skroutz.gr/s/336227/Magnat-Monitor-Supreme-2000.html

https://www.skroutz.gr/s/341691/Dali-Concept-6.html?keyphrase=Dali+Concept+6

Δες αυτόν το ενίσχυτη που τον έχω ακούσει κ ολας κ για ένα χώρο σα το δικό σου ειναι μια χαρά για κινηματογραφικό ήχο.. http://www.opshop.gr/default.asp?la=1&ct=706&itm=1441&pid=27&st=0 .

 

Απλα να σου πω πως τα magnat τα έχει ο αδερφός μου σε ένα χώρο 20 τετραγωνικά κ δεν έχει βάλει sub καθώς ειναι πολύ μπασατα ηχεία γενικά κ σε καλύπτουν. Και τα crystal audio ειναι πολύ καλα..

 

Καλό θα ήταν 5,1 όπως λέει και ο graphist83 αλλα αν δεν έχεις το ρευστό τώρα φτιάξε ένα 2,1 και συμπληρωνεις αργότερα..

 

3 μέτρα για 100'' - 120'' σε προβολέα ειναι οκ. Το πανί εν αντίθεση με τις tv δεν εχει back light που στραβώνει. Η εικόνα αναπαράγεται μεσώ αντανάκλασης. Όπως και στο cinema. 5η με 6η σειρά στραβώνεσαι?

 

Πίστεψε πολλοι πελάτες μου ηταν δύσπιστοι με τα προβολια. Τώρα οι περισσότεροι βλέπουν 60αρες tv και ξενερώνουν..

Ισως κ να έχεις δίκιο για τις ιντσες.. Απλα δε θέλω να κουράζει μετά..

 

Anyway τι εννοείς πολλοί πελάτες σου; Δουλεύεις κάπου με βίντεο προβολείς; Αν ειναι να σε επισκεφθώ να δούμε κανά μοντέλο δηλαδή όχι τίποτα άλλο..

 

EDIT: Ελα σορρυ τωρα προσεξα την υπογραφη σου.. Το θεμα του προβολεα θα με ενδιεφερε να το δουμε παντως.. Αν εχει να προτεινεις κατι σε 3D με καλους μεσους ορους και σε λογικη τιμη πες μου!

 

Τι λες για τον BenQ W1080ST?

Φαινεται καλος στις μικρες αποστασεις!!

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...