Προς το περιεχόμενο

Living Room (Διαμόρφωση Σαλονιου- SETUP) μοιραστειτε τον χωρο σας.


xoxlasae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή με τυραννάει πολύ το συγκεκριμένο θέμα... Βλέπω καναπέ γωνία και πολύ μικρή απόσταση θέασης! Αλήθεια πόση ειναι; Ειδικά η μία πλευρά του καναπέ είναι δίπλα στην TV... Ενοχλεί αυτό; Και ρωτάω επειδή θέλω κι εγώ να βάλω 65άρα F8000 σε καναπέ γωνία με απόσταση 2 και κάτι ψιλά, ας πούμε 2,3 μέτρα προς τα απέναντι και αντίστοιχα η μία πλευρά του καναπέ θα έρχεται κοντά στην TV... Θα βλέπουμε ή θα ψαχνόμαστε;

αυτος ο καναπες που φαινεται ειναι τριθεσιος και ειναι για τους επισκεπτες,για ταινια καθονται το πολυ 2 και τον μετακινω αρκετα.

εγω καθομαι σε διθεσιο καναπε ακριβως απεναντι απο τη τηλεοραση,λιγο αριστερα απο το τραπεζακι που βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δες αυτόν το ενίσχυτη που τον έχω ακούσει κ ολας κ για ένα χώρο σα το δικό σου ειναι μια χαρά για κινηματογραφικό ήχο.. http://www.opshop.gr/default.asp?la=1&ct=706&itm=1441&pid=27&st=0 .

 

Απλα να σου πω πως τα magnat τα έχει ο αδερφός μου σε ένα χώρο 20 τετραγωνικά κ δεν έχει βάλει sub καθώς ειναι πολύ μπασατα ηχεία γενικά κ σε καλύπτουν. Και τα crystal audio ειναι πολύ καλα..

 

ηταν ευκαιρια ο ενισχυτης που μου εδειξες , για αυτο εξαφανιστηκε :)

προς το παρον ας βολευτω με την βαση tv...για ηχεια παντως εχω ψηλοκατασταλαξει στα crystal audio , ειναι τα μονα με 91db ευαισθησια και 8ohm  και 400€ ...οποτε  ενας mainstream ενισχυτης δε θα πιεζεται πολυ ... 

επειδη μενω σε πολυκατοικια ξερω οτι δεν προκειται να εκμεταλλευτω πανω απο 30watt σε καθε ηχειο...

 

να και η βαση της TV.

WP_20130912_004.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για την ηχοαπορροφηση που χρειαζεται ο χωρος που εχω πανω απ την tv αλλα και στο ταβανι οπως ειπα στο πρωτο μου post εκανα αυτη την αγορα.. 

 

http://www.lazarakis-constructions.gr/files/1700.pdf

 

4 κομματια 1μ Χ 1μ πηρα των 2 εκατοστων σε παχος, καθως τα 2 θα μπουν πανω απ την tv και τα αλλα 2 στο ταβανι. Και οι 2 υλοποιησεις με μορφη πανελ...

Κοστισαν 9,27 ευρω το κομματι και λογικα θα τα ντυσω κ ολας για να ταιριαξουν καλυτερα..

 

Το υλικο αυτο εχει καλη ηχοαπορροφηση στις χαμηλες συχνοτητες καθως ειναι και αντικραδασμικα..

 

Μολις δοκιμασω το συστημα με το υλικο αυτο στημενο θα γραψω εντυπωσεις!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σαλονι προχωραει σιγα σιγα...

WP_20130914_007.jpg

 

Ταυτοχρονα ψαχνομαι γυρω στο ηχοσυστημα ... θα θελα να μου πειτε την γνωμη σας στην επιλογη μου ...

 

για ενισχυτη θα τσιμπησω τον Yamaha rx-v473 http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/av-receivers-amps/rx/rx-v473_black_u/

και για τα ηχεια καταληγω προς τα KEF C7 https://www.skroutz.gr/s/345931/Kef-C7.html?keyphrase=KEF+C7

ηθελα παρα πολυ να παρω τα Q-acoustics 2050i αλλα τα αφησα εξω λογω και των 100ευρω διαφορα απο τα KEF αλλα και επειδη ειναι 6ohm και με δεδομενο οτι ο ενισχυτης δεν ειναι και η υπερδυναμη ειπα να παω στα 8ohm..

πως το βλεπετε ??

επισης απο καλωδιωσεις ηχειων εχετε να προτεινετε καμια εταιρεια με ολιγον ποιοτητα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σαλονι προχωραει σιγα σιγα...

WP_20130914_007.jpg

 

Ταυτοχρονα ψαχνομαι γυρω στο ηχοσυστημα ... θα θελα να μου πειτε την γνωμη σας στην επιλογη μου ...

 

για ενισχυτη θα τσιμπησω τον Yamaha rx-v473 http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/av-receivers-amps/rx/rx-v473_black_u/

και για τα ηχεια καταληγω προς τα KEF C7 https://www.skroutz.gr/s/345931/Kef-C7.html?keyphrase=KEF+C7

ηθελα παρα πολυ να παρω τα Q-acoustics 2050i αλλα τα αφησα εξω λογω και των 100ευρω διαφορα απο τα KEF αλλα και επειδη ειναι 6ohm και με δεδομενο οτι ο ενισχυτης δεν ειναι και η υπερδυναμη ειπα να παω στα 8ohm..

πως το βλεπετε ??

επισης απο καλωδιωσεις ηχειων εχετε να προτεινετε καμια εταιρεια με ολιγον ποιοτητα ?

Τα ηχεία ειναι πολύ καλή επιλογή.. Τον ενίσχυτη παρόλο που δεν τον ξέρω νομίζω πως θα σε καλύψει σχετικά εύκολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχεία ειναι πολύ καλή επιλογή.. Τον ενίσχυτη παρόλο που δεν τον ξέρω νομίζω πως θα σε καλύψει σχετικά εύκολα..

ευχαριστώ για την συμμετοχή σου στο νήμα-συμβουλές και ευελπιστώ να μπει στην παρέα και κανείς αλλος με το δικο του setup..ειχα την υποψία ότι θα έιχαμε αρκετο κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την συμμετοχή σου στο νήμα-συμβουλές και ευελπιστώ να μπει στην παρέα και κανείς αλλος με το δικο του setup..ειχα την υποψία ότι θα έιχαμε αρκετο κοινό.

Είμαι πόρωμενος με τις ταινίες κ δε μπορώ να μη γράψω..

Μη χάνεις το κέφι σου πάντως όλο κ κάποιος καινούριος θα μπει δε μπορεί..

 

Πάντως κ συ είσαι σε καλό δρόμο με τις επιλογές σου βλέπω..

Να σου προτείνω λοιπόν καμμια ταινιουλα να δεις όταν το στησεις..

 

Οχι πως δε θα τις έχεις δει αλλα να τις δεις με τα καλούδια σου ειναι διαφορετική εμπειρία καθώς τα εφέ τους ειναι απίστευτα..

 

1: Jurassic Park 1993 (όλη η ταινία απλα η φάση που βρυχάται ο t-Rex κατα την απόδραση του ειναι priceless)

2: Twister 1996 ( δε διεκδικεί δάφνες σεναρίου αλλα πολλα τεστ έχουν γίνει σε συστηματα βάσει της ταινίας αυτής με τους ανεμοστροβιλους)

3: Matrix 1999 (τι να πρώτο πω εδώ.. Οτι κ να πω για τα εφέ λίγο ειναι)

4: Prometheus 2012 ( ασχολίαστο)

5: Titanic 1997 ( άντε είπα να βάλω κ μια ταινία για το εταίρο ιμιση.. Τα εφέ που βυθίζεται το πλοίο και σκιζεται το κατα στρώμα στα 2 θα σε αποζημιωσούν)

 

Θα βάλω στη πορεία κ άλλες που αξίζουν να δεις ή να ξανά δεις λόγω των ηχητικων εφέ καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aliens 2 (1986) οπωσδηποτε

Καλό με πολλα εφε κι αυτό... Αλλα εδώ ο Καμερον πήρε ίσως την απόλυτη ταινία τρόμου επιστημονικής φαντασίας του Ridley Scott και τη μετέτρεψε σε ένα είδος περιπέτειο θρίλερ.

Αξίζει όμως να μπει σε μια συλλογή μονο και μονο για τα εφε που χει μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

terminator 1,2 :)

Το 1 φοβερό χωρίς πολλα πολλα εφε όμως μιας κ ήταν πολύ φθηνή παραγωγή.. Στο imdb διάβασα κάπου ότι σκεφτοντουσαν να την βγάλουν μονοφωνικη τότε γτ δεν είχαν μπαντζετ..

Το 2 ειναι απλα μια απ τις αγαπημένες μου.. Υπερπαραγωγή με πολλα οπτικά και ηχητικά εφε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σαλονι προχωραει σιγα σιγα...

WP_20130914_007.jpg

 

Ταυτοχρονα ψαχνομαι γυρω στο ηχοσυστημα ... θα θελα να μου πειτε την γνωμη σας στην επιλογη μου ...

 

για ενισχυτη θα τσιμπησω τον Yamaha rx-v473 http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/av-receivers-amps/rx/rx-v473_black_u/

και για τα ηχεια καταληγω προς τα KEF C7 https://www.skroutz.gr/s/345931/Kef-C7.html?keyphrase=KEF+C7

ηθελα παρα πολυ να παρω τα Q-acoustics 2050i αλλα τα αφησα εξω λογω και των 100ευρω διαφορα απο τα KEF αλλα και επειδη ειναι 6ohm και με δεδομενο οτι ο ενισχυτης δεν ειναι και η υπερδυναμη ειπα να παω στα 8ohm..

πως το βλεπετε ??

επισης απο καλωδιωσεις ηχειων εχετε να προτεινετε καμια εταιρεια με ολιγον ποιοτητα ?

Για να σου προτείνουμε ηχεια, πρεπει να ξέρουμε και τι θες.

Ποιότητα?

Θες σαματά στις ταινίες?

Είδος μουσικής?

Ένταση?

 

H KEF ειναι αρκετά σοβαρή εταιρια στο χωρο. Τα C7 ειναι εισαγωγική σειρά ομως. Καλο ακουστικά αλλα πολυ flat και ουδέτερο. Moυ θύμιζε monitor ηχειο.

 

Αν καταλήξεις σε αυτα ο 467 ειναι πολυ μικρος. Μπορει να λεει οτι λεει σε ισχυ αλλα το τροφοδοτικό του δεν ειναι για πολλα. Ο 467 συνήθως πλαισιώνει προτάσεις με μικρά τυπου book shelve η μινι ηχεια.

 

Σοβαρότερο τροφοδοτικό απο 6 σειρα και ανω..

 

Το ξερω οτι σε απογοητεύω αλλα ειναι δοκιμασμένα ολα αυτα που σου λεω και καλυτερα να τα ξερεις πριν την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου προτείνουμε ηχεια, πρεπει να ξέρουμε και τι θες.

Ποιότητα?

Θες σαματά στις ταινίες?

Είδος μουσικής?

Ένταση?

 

H KEF ειναι αρκετά σοβαρή εταιρια στο χωρο. Τα C7 ειναι εισαγωγική σειρά ομως. Καλο ακουστικά αλλα πολυ flat και ουδέτερο.

Κοιτά λογικά για κινηματογραφικό ήχο μιλάει.. Θα μείνει ευχαριστημένος θεωρώ απ τα ηχεία αυτά..

Δε θα κάνει πισωγύρισμα απ audio spectrum Hermes να παει στα kef για να ξενερωσει..

Γνώμη μου βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα χρήματα ίσως τα κοιτάγα κ γω αυτά.. Υπάρχουν βέβαια κ τα τα wharfedale 10,5 τα οποία έχω ακούσει κ ειναι εξαιρετικά, η σειρά emphasis απ την ελληνική rois acoustics που θα τους έριχνα μια δεύτερη ματιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...