Προς το περιεχόμενο

Living Room (Διαμόρφωση Σαλονιου- SETUP) μοιραστειτε τον χωρο σας.


xoxlasae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιά ερώτηση ακόμη γιατί δύσκολες είναι οι αποφάσεις.

Ο 922 κάνει για τα Q Αcoustics 1050i,1030i και 1000C ή παίζει να τα ψήσω;

Αν δεν κάνει τί θα ήταν προτιμότερο να πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον για την ηχοαπορροφηση που χρειαζεται ο χωρος που εχω πανω απ την tv αλλα και στο ταβανι οπως ειπα στο πρωτο μου post εκανα αυτη την αγορα.. 

 

http://www.lazarakis-constructions.gr/files/1700.pdf

 

4 κομματια 1μ Χ 1μ πηρα των 2 εκατοστων σε παχος, καθως τα 2 θα μπουν πανω απ την tv και τα αλλα 2 στο ταβανι. Και οι 2 υλοποιησεις με μορφη πανελ...

Κοστισαν 9,27 ευρω το κομματι και λογικα θα τα ντυσω κ ολας για να ταιριαξουν καλυτερα..

 

Το υλικο αυτο εχει καλη ηχοαπορροφηση στις χαμηλες συχνοτητες καθως ειναι και αντικραδασμικα..

 

Μολις δοκιμασω το συστημα με το υλικο αυτο στημενο θα γραψω εντυπωσεις!! 

 

για το υλικο αυτο που βρηκες πληροφοριες οτι κανει τη δουλεια που θελεις;

συνηθως βλεπω να προτεινουν καποια αλλα οπως ricofon.

 αυτο που λες να ειναι καλυτερο;

 

Επισης λεει για "τοιχοποιία και ψευδοροφή"... οποτε ειναι σωστο να το βαλεις πανω στο τοιχο σα πινακα οπως εκανε ο φιλος στι φωτο πιο πανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδου και η εξελιξη του χωρου ...ειναι κατα 80% ετοιμος... θελει καποιες αλλαγες στην διακοσμηση να γεμiσει λιγο και εναν media player..

 

post-208681-0-73225600-1381951466_thumb.jpg

post-208681-0-63101100-1381951484_thumb.jpg

post-208681-0-14818400-1381951508_thumb.jpg

post-208681-0-10211100-1381951532_thumb.jpg

post-208681-0-26711300-1381951544_thumb.jpg

post-208681-0-78887300-1381951561_thumb.jpg

post-208681-0-33077000-1381951574_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος έχει τραβηχτεί με ευρυγωνιο για αυτο σας φαίνεται κάπως μακριά. Ο καναπές φάτσα στη τηλεόραση ειναι στα 2,5 μέτρα. Τα ηχεία στην αρχη τα είχα στις γωνίες αλλα δε μου γεμιζε το αυτι..σε αυτή τη θέση παίρνω μια ψευδαίσθηση surround, σαν να έρχεται ο ήχος και απο πίσω μου που μάλλον ωφειλεται στο τοίχο αριστερα. Ηχητικά ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Ο ήχος μένει στο χώρο και δεν υπάρχει μεγάλη διαρροή παρά εξω(π.χ είσοδο πολυκατοικίας). Το μπάσο δεν υπερβαίνει τα πρίμα , γενικα ειναι ουδέτερο ηχείο , έχει όμως πολύ καλές εκρήξεις όταν πέφτουν απότομα εφέ στις ταινίες..μουσικα με υπερκαλύπτει. Ακομα πάντως δεν έχω τερματισει την ένταση, μέχρι 80%. Την αρχική ρύθμιση των ηχειων την έκανα με το audyssey όπου βρήκε τις αποστάσεις ακριβως. Βεβαια τις πείραξα λίγο για να το φέρω στα γουστα μου. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω βιντεο.

Ξέχασα να ρωτήσω κάτι..επειδη δεν έχω σκοπό να κάνω 5,1 το σύστημα για τα επόμενα δυο χρόνια..τα ηχεία, μου δίνουν την δυνατότητα να κάνω διπλοκαλωδιωση...θα κερδίσω τίποτα σε δυναμη η ποιότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το υλικο αυτο που βρηκες πληροφοριες οτι κανει τη δουλεια που θελεις;

συνηθως βλεπω να προτεινουν καποια αλλα οπως ricofon.

 αυτο που λες να ειναι καλυτερο;

 

Επισης λεει για "τοιχοποιία και ψευδοροφή"... οποτε ειναι σωστο να το βαλεις πανω στο τοιχο σα πινακα οπως εκανε ο φιλος στι φωτο πιο πανω;

 

Το υλικο αυτο αν δεις μεσα στο site που παραθεσα και στο pdf θα δεις οτι ειναι αντικραδασμικο..

Δηλαδη απορροφα τις χαμηλες συχνοτητες προκαλουν το λεγομενο μπουμαρισμα. Βεβαια οσο πιο πολυ κατεβαινουν οι συχνοτητες τοσο πιο δυσκολα τις κοβει και θες ακομα μεγαλυτερο παχος..

Κοβει και υψηλες συχνοτητες.

 

Τα εκοψα τελικα σε 6 κομματια των 50χ100 cm. Κανονικοτατα μπορεις να τα κρεμασεις στο τοιχο σαν καδρο και για να μη φαινονται παραταιρα μπορεις να τα ντυσεις κολας με υφασμα διατρητο..

Να πω οτι ο ηχος με τα 2 κομματια πανω απ την tv, τα 3 κομματια στο ταβανι και το αλλο 1 στον πισω τοιχο εχει βελτιωθει αισθητα.

Το τεσταρα με το pacific rim και το sub ηταν απολαυση!! Δεν μπουμαρω πλεον. Τουλαχιστον δε το νιωθω!!

 

Το ricofon ειναι πολυ γνωστο υλικο που βοηθα στις αντανακλασεις. Κανει πολυ καλη δουλεια στις ψηλες συχνοτητες αλλα πασχει στις χαμηλες που παραγει το sub.

 

Εδω το πως δειχνει με τα 2 κομματια πανω απ την tv.. Η χρηση του χωρου ειναι αποκλειστικα για θεαση ταινιων οποτε δεν καιγομαι για το ντυσιμο τους προς το παρον. Θα γινει εν καιρο..

Ιδου και η εξελιξη του χωρου ...ειναι κατα 80% ετοιμος... θελει καποιες αλλαγες στην διακοσμηση να γεμiσει λιγο και εναν media player..

 Εγινε πολυ ωραιο.. Καλες θεασεις να εχεις φιλε!!

post-130966-0-55078300-1381963867_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν κολλησεις αφισες πανω στο υλικο αυτο, ωστε να το κρυψεις, θα μειωσει αραγε την απόδοση του;

 

απο που τα αγορασες;  μεσω ιντερνετ;

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος έχει τραβηχτεί με ευρυγωνιο για αυτο σας φαίνεται κάπως μακριά. Ο καναπές φάτσα στη τηλεόραση ειναι στα 2,5 μέτρα. Τα ηχεία στην αρχη τα είχα στις γωνίες αλλα δε μου γεμιζε το αυτι..σε αυτή τη θέση παίρνω μια ψευδαίσθηση surround, σαν να έρχεται ο ήχος και απο πίσω μου που μάλλον ωφειλεται στο τοίχο αριστερα. Ηχητικά ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Ο ήχος μένει στο χώρο και δεν υπάρχει μεγάλη διαρροή παρά εξω(π.χ είσοδο πολυκατοικίας). Το μπάσο δεν υπερβαίνει τα πρίμα , γενικα ειναι ουδέτερο ηχείο , έχει όμως πολύ καλές εκρήξεις όταν πέφτουν απότομα εφέ στις ταινίες..μουσικα με υπερκαλύπτει. Ακομα πάντως δεν έχω τερματισει την ένταση, μέχρι 80%. Την αρχική ρύθμιση των ηχειων την έκανα με το audyssey όπου βρήκε τις αποστάσεις ακριβως. Βεβαια τις πείραξα λίγο για να το φέρω στα γουστα μου. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω βιντεο.

Ξέχασα να ρωτήσω κάτι..επειδη δεν έχω σκοπό να κάνω 5,1 το σύστημα για τα επόμενα δυο χρόνια..τα ηχεία, μου δίνουν την δυνατότητα να κάνω διπλοκαλωδιωση...θα κερδίσω τίποτα σε δυναμη η ποιότητα;

ο ενισχυτης δηλαδη ειναι σκετος στερεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτης δηλαδη ειναι σκετος στερεο?

Αυτος ειναι http://www.whathifi.com/review/denon-avr-x2000

7.1 και μιας που δεν τον απασχολω πολυ σκεφτομαι να κανω διπλοκαλωδιωση αφου μου το επιτρεπουν τα ηχεια...

αλλα εχει πραγματικο οφελος ? http://en.wikipedia.org/wiki/Bi-amping

να μας διαφωτισει καποιος που μπορει να το εχει κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κολλησεις αφισες πανω στο υλικο αυτο, ωστε να το κρυψεις, θα μειωσει αραγε την απόδοση του;

 

απο που τα αγορασες;  μεσω ιντερνετ;

Θελει υφασμα το οποιο να ειναι διαπερατο απ τα ηχητικα κυματα.. Οι αφισες δεν νομιζω να σου κανουν καλη δουλεια.

Αν τα ντυσεις με υφασμα κουρτινας γυρω γυρω θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα.

 

Εψαχνα απο ιντερνετ και μολις το βρηκα πεταχτηκα και τα πηρα. Πειραια ειναι ο συγκεκριμενος και εχει πολλα ηχοαπορροφητικα υλικα. Ενδεχεται να εχει και υφασμα για ντυσιμο γτ οταν πηγα εγω ηταν υπο παραγγελια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ειναι http://www.whathifi.com/review/denon-avr-x2000

7.1 και μιας που δεν τον απασχολω πολυ σκεφτομαι να κανω διπλοκαλωδιωση αφου μου το επιτρεπουν τα ηχεια...

αλλα εχει πραγματικο οφελος ? http://en.wikipedia.org/wiki/Bi-amping

να μας διαφωτισει καποιος που μπορει να το εχει κανει.

διπλοκαλωδιωση εννοεις να ειναι στερεο με 2 ζευγαρια ηχεια?γιατι να κανεις κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...