Προς το περιεχόμενο

Living Room (Διαμόρφωση Σαλονιου- SETUP) μοιραστειτε τον χωρο σας.


xoxlasae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διπλοκαλωδιωση εννοεις να ειναι στερεο με 2 ζευγαρια ηχεια?γιατι να κανεις κατι τετοιο?

οχι οχι αυτο, εννοω το καθε ηχειο αντι να παιρνει ενισχυση απο ενα καναλι απο πισω στον ενισχυτη, να παιρνει απο δυο ...ενα καναλι ενισχυσης για το twitter και αλλο ενα καναλι ενισχυσης για τα ηχεια μεσαιων-μπασων ...δηλαδη συνολικα θα απασχολω 4 καναλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καποίες πρώτες φωτογραφίες και απο εμένα...

Τηλεόραση Samsung D8000 46"

Home cinema Samsung στα 800 watt 5.1 δε θυμάμαι μοντέλο αλλά κάνει δουλειά.

Τον υπολογιστή που τον έχω για ταινίες και παιχνίδια τον έκανα εγω πριν κάτι μήνες και κόστισε αρκετά εώς πολλά χρήματα.

Xbox 360

Play station 3

Σε διαφορετικό χώρο υπάρχουν 4 Nas δίσκοι για HD ταινίες και σειρές. Των 3tb ο καθένας. Οι οποίοι έχουν γεμίσει και πάμε για τον πέμπτο.

Στη κρεβατοκάμαρα είναι μια Samsung led 40αρα με ένα Mac mini με i5 και 8tb ram για να τρέχει πάλι το xbmc απο τους ίδιους δίσκους.

Με απλά λόγια ότι και όπως ακριβώς βλέπω με xbmc στο σαλονάκι βλέπω και στη κρεβατοκάμαρα.

Αυτά για την ώρα.

 

Περιμένω εντυπώσεις φίλων.

post-211699-0-76372900-1382014791_thumb.jpg

post-211699-0-69280000-1382014811_thumb.jpg

post-211699-0-17867000-1382014821_thumb.jpg

post-211699-0-93894800-1382014838_thumb.jpg

post-211699-0-47659900-1382014871_thumb.jpg

post-211699-0-63044900-1382014906_thumb.jpg

post-211699-0-77867100-1382014928_thumb.jpg

post-211699-0-68307300-1382014957_thumb.jpg

post-211699-0-33703200-1382014984_thumb.jpg

post-211699-0-22828400-1382014998_thumb.jpg

post-211699-0-76154200-1382015007_thumb.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφος ο χωρος σου, πολυ ζεστος...ειδικα το μακ μινι στο κρεβατι καλη ιδεα ετσι οπως το εχεις. Τα καλωδια του pc πως καταφερες και τα εκρυψες μεχρι την τηλεοραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου. Τα καλώδια των πίσω ηχείων είναι κάτω από τα πλακάκια μέσα σε σπιράλ. Του υπολογιστή είναι απλά κάτω από τον καναπέ και το χαλί. Μέχρι να σκεφτώ κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποίες πρώτες φωτογραφίες και απο εμένα...

Τηλεόραση Samsung D8000 46"

Home cinema Samsung στα 800 watt 5.1 δε θυμάμαι μοντέλο αλλά κάνει δουλειά.

Τον υπολογιστή που τον έχω για ταινίες και παιχνίδια τον έκανα εγω πριν κάτι μήνες και κόστισε αρκετά εώς πολλά χρήματα.

Xbox 360

Play station 3

Σε διαφορετικό χώρο υπάρχουν 4 Nas δίσκοι για HD ταινίες και σειρές. Των 3tb ο καθένας. Οι οποίοι έχουν γεμίσει και πάμε για τον πέμπτο.

Στη κρεβατοκάμαρα είναι μια Samsung led 40αρα με ένα Mac mini με i5 και 8tb ram για να τρέχει πάλι το xbmc απο τους ίδιους δίσκους.

Με απλά λόγια ότι και όπως ακριβώς βλέπω με xbmc στο σαλονάκι βλέπω και στη κρεβατοκάμαρα.

Αυτά για την ώρα.

 

Περιμένω εντυπώσεις φίλων.

Πολυ ωραιος ο χωρος εκει στο καθιστικο - δωματιο.. Με την πρωτη ευκαιρια μαζεψε λεφτα να αντικαταστησεις τα ηχεια σου μονο..

Οχι μεγαλυτερα αλλα ποιοτικοτερα.

Κατα τα αλλα well done. Πολυ ζεστος χωρος για ταινιες το καταχειμωνο..

Ριξε μια ματια και σε αυτα..

 

Source.png Πηγή: JBL Cinema 500 Black

 

Source.png Πηγή: Tannoy HTS 101 - Awards 2012

 

Source.png Πηγή: Roister HT-4000

 

Στα παρεθεσα αυτα γτ απευθυνονται σε μαζεμενους χωρους και θα ακουσεις κατα τη γνωμη μου πολυ καλυτερο αποτελεσμα απ αυτα που εχεις..

 

Πραττεις αναλογα τα οικονομικα σου εννοειται!!

 

 

Εγω θα πηγαινα στα Roister τα οποια ειναι μαζεμενα και θα σε καταπληξουν - ταρακουνησουν με τον ηχο τους για το χωρο σου!! Αν δεν τα βρεις σε αυτα τα μαγαζια επικοινωνησε με την Rois acoustics (google it - ειναι ελληνικη εταιρεια) :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω με τη σειρά μου για 600 ευρώ τα Q Acoustics 1050i για μπροστά,1030ι για πίσω και 1000C για κεντρικό.

Παλιό μοντέλο αλλά είναι σούπερ για τα χρήματα αυτά.

Εγώ προσωπικά 3 βδομάδες περίπου που τα έχω,τα θεωρώ τρομερό value for money.


Κύριοι,αυτός είναι και ο δικός μου χώρος.

Στην αρχή είναι ακόμη και έχει πολλά προβλήματα και ελλείψεις προς το παρών αλλά δε μπορώ να κάνω εύκολα άλλη διαρύθμιση.

Η τηλεόραση βρίσκεται αρκετά ψηλά αλλά από τη θέση του καναπέ φαίνεται οκ και χωρίς να κουράζει, το sub έχει μπει δίπλα στον καναπέ, ο ενισχυτής κάθεται πάνω ένα χαλί (σκέφτομαι να τρυπήσω το έπιπλο που βρίσκεται η τηλεόραση αλλά το λυπάμαι πολύ) και το κεντρικό βρίσκεται μέσα στο έπιπλο αλλά δεν έχω που αλλού να το βάλω.

Τηλεόραση Samsung PS51E6500

PS3

Crystal Audio Matchbox Media Player

Ηχεία εμπρός Q Acoustics 1050

Πίσω 1030

Κεντρικό 1000Ci

Sub Earthquake MK IV (το οποίο σαν να φτάνει γρήγορα στα όρια του αλλά θα το ψάξω κι άλλο)

Καλώδια Crystal Audio

Ραδιοενισχυτής Pioneer VSX 922K

 

10333409134_a0a7aea066_b.jpg

 

10333432215_876d1b64bb_b.jpg

 

10333450486_b2bb3bb2bc_b.jpg

 

10333459026_69e4218d64_b.jpg

 

10333620983_b36714d688_b.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια components αλλα χρειαζεται μια διαρυθμισουλα η αληθεια ειναι..κριμα ο 922 να καθεται στο χαλι. Καλωδιωσεις crystal audio χρησιμοποιω και εγω οπως και 2 αποκωδικοποιητες τους. Πολυ καλη εταιρεια.

Δικο σου το σπιτι η το πατρικο; Αν ειναι το πατρικο πεισε τους γονεις να διωξετε τα αγγελακια για να μπει ο ενισχυτης χεχεχεχε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάτε μάτια ψάρια........ Αχ καταραμένη φτωχια......

 

54qw.jpg

 

Όταν βάζω τέτοια μηχανήματα, οι συνεργάτες με τραβάνε απο τα ρούχα για να φύγω απο το πελάτη... Έρωτας μεγάλος αυτή η εταιρία.. Θαυμάστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάτε μάτια ψάρια........ Αχ καταραμένη φτωχια......

 

54qw.jpg

 

Όταν βάζω τέτοια μηχανήματα, οι συνεργάτες με τραβάνε απο τα ρούχα για να φύγω απο το πελάτη... Έρωτας μεγάλος αυτή η εταιρία.. Θαυμάστε.

Τι να λεμε τωρα...πολλα τα βαλαντια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάτε μάτια ψάρια........ Αχ καταραμένη φτωχια......

 

54qw.jpg

 

 

Όταν βάζω τέτοια μηχανήματα, οι συνεργάτες με τραβάνε απο τα ρούχα για να φύγω απο το πελάτη... Έρωτας μεγάλος αυτή η εταιρία.. Θαυμάστε.

 Αρχηγε πλακα με κανεις τωρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα να σε κάνω που? Δεν ειναι δικα μου σαφώς εαν εννοείς ειναι αυτό. Απλα μιας και μιλαμε για ''μηχανήματα'', ας δουμε και πως ειναι τα αληθινά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιος ο χωρος εκει στο καθιστικο - δωματιο.. Με την πρωτη ευκαιρια μαζεψε λεφτα να αντικαταστησεις τα ηχεια σου μονο..

Οχι μεγαλυτερα αλλα ποιοτικοτερα.

Κατα τα αλλα well done. Πολυ ζεστος χωρος για ταινιες το καταχειμωνο..

Ριξε μια ματια και σε αυτα..

 

Source.png Πηγή: http://www.odes.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=5&page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=8276&category_id=1268">JBL Cinema 500 Black

 

Source.png Πηγή: http://www.skroutz.gr/s/287129/Tannoy-HTS-101.html?keyphrase=Tannoy+HTS-101">Tannoy HTS 101 - Awards 2012

 

Source.png Πηγή: http://www.skroutz.gr/s/94511/Roister-HT-4000.html">Roister HT-4000

 

Στα παρεθεσα αυτα γτ απευθυνονται σε μαζεμενους χωρους και θα ακουσεις κατα τη γνωμη μου πολυ καλυτερο αποτελεσμα απ αυτα που εχεις..

 

Πραττεις αναλογα τα οικονομικα σου εννοειται!!

 

 

Εγω θα πηγαινα στα Roister τα οποια ειναι μαζεμενα και θα σε καταπληξουν - ταρακουνησουν με τον ηχο τους για το χωρο σου!! Αν δεν τα βρεις σε αυτα τα μαγαζια επικοινωνησε με την Rois acoustics (google it - ειναι ελληνικη εταιρεια) :-)

 

 

Φίλε μου κάποια στιγμή σκέφτομαι όντως να τα αλλάξω. Αν πάρω κάποια απο αυτά που λες. Μπορώ να να κουμποσω πάνω στο υπάρχον home cinema ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα να σε κάνω που? Δεν ειναι δικα μου σαφώς εαν εννοείς ειναι αυτό. Απλα μιας και μιλαμε για ''μηχανήματα'', ας δουμε και πως ειναι τα αληθινά...

Οχι δεν υπεθεσα πως ειναι δικα σου (καθως ανεφερες πως ειναι πελατη σου) απλα μου φαινεται πως οχι απλα ανεβασες το επιπεδο αλλα το πηγες στο υπερπεραν..

Κοστος ξερουμε?

Αν και δεν ειμαι σιγουρος αν θελω να το ακουσω :unsure: ..

 

 

Φίλε μου κάποια στιγμή σκέφτομαι όντως να τα αλλάξω. Αν πάρω κάποια απο αυτά που λες. Μπορώ να να κουμποσω πάνω στο υπάρχον home cinema ενισχυτή;

 

Λογικα οχι.. Γτ αλλες απαιτησεις θα εχουν αυτα τα συστηματα. 

Υπολογισε και κανα 200αρι για μεταχειρα ενισχυτη (κυκλοφορουν διαμαντια σε αγγελιες) ή κανα 300αρι για καινουριο..

 

Χαρακτηριστικα σου παραθετω την παρακατω αγγελια η οποια συμφερει καθως στην τιμη των roister παιρνεις και το διαμαντακι τον pioneer..

Αν εχεις μαρουλι διαβαινε!!

 

Source.png Πηγή: Pioneer vsx-920 + Roister ht-4000 5.1

 

Αν δεν μπορεις να δεις την αγγελια εχουν και τα 2 μαζι 400 ευρα.. Αν θες παραπανω πληροφοριες μπορω να στις δωσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νομίζω πολύ μεγάλα για τον χώρο μου. Προπάντων ο ενισχυτής. Το κακό είναι ότι στην ανακαίνιση που είχα κάνει είχα περάσει τα καλώδια κάτω από τα.πλακάκια με σπιράλ.θα πρέπει να βρω λυση για αυτό όπως και για τα καλώδια του υπολογιστή. Μιας και δεν έχω που αλλού να τον βάλω. ΚΑΙ ΔΕ θέλω να βγάζω πλακάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νομίζω πολύ μεγάλα για τον χώρο μου. Προπάντων ο ενισχυτής. Το κακό είναι ότι στην ανακαίνιση που είχα κάνει είχα περάσει τα καλώδια κάτω από τα.πλακάκια με σπιράλ.θα πρέπει να βρω λυση για αυτό όπως και για τα καλώδια του υπολογιστή. Μιας και δεν έχω που αλλού να τον βάλω. ΚΑΙ ΔΕ θέλω να βγάζω πλακάκια.

 

Ναι βασικα στην τιμη των 400 ευρω ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βρεις.. Εννοειται πως ο ενισχυτης αυτος μπορει να παιξει ΚΑΙ σε πολυ μεγαλυτερους χωρους. κανει ομως και για το χωρο σου και τετοια τιμη μην το πεις ουτε του παπα..

 

Τα καλωδια ειναι θεμα.. Ειδικα αν δεν προκειται για χωρο αποκλειστικα γι αυτη τη χρηση.

Εσυ ξερεις πως και τι θες.

Your call που λενε και οι φιλοι μας οι αμερικανοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...