Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία-καλωδίωση από τον διανεμητή έως το router.


lostrelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα καταφερα και τελειωσα... και εχω το εξης προβλημα... ενω στο δικτυο μπαινει κανονικα μου λεει οτι δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ...γνωριζουμε αν ειναι καποια ρυθμιση απο το μοντεμ? δεν βρησκω αλλο λογο να μην εχει ιντερνετ...εν το μεταξύ στο playstation παιζει κανονικα με Lan στην τηλεοραση οποτε την ανοιξω κανω setup με ενσυρματο Internet και μπαινει οταν την κλεισω και την ξανανοιξω εχει χαθει...το laptop δεν μπαινει ιντερνετ καν απλα το αναγνωριζει ως δικτυο... καμια γνωμη??? ΑΑΑ και Χρονια πολλα ρε παιδια!!!

Επεξ/σία από thodpaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που άλλες συσκευές έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο, τότε είναι θέμα ρυθμίσεων της κάρτας δικτύου της συσκευής που έχεις πρόβλημα.

Συνήθως είναι θέμα αναγνώρισης του δικτύου και ορισμός του ως Δημόσιο ή Εργασίας, ενώ θα έπρεπε να είναι Οικιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/12/2017 at 8:25 PM, thodpaz said:

Οικιακό είναι... πρόσβαση ενσύρματα έχει μόνο το PlayStation.. Στην tv για παράδειγμα συνδέεται στο δίκτυο άλλα Όχι στο ίντερνετ...

ξεκινα με ενα Hard reset το ρουτερ και δες σε ολες τις συσκευες τι ip εχουν.ειτε βαλτες καρφωτα αλλα εκτος ευρους dhcp του ρουτερ ειτε βαλτες αυτοματα.αν τις βαλεις καρφωτα Dns ειτε του παροχου ειτε πχ 8.8.8.8

On 27/12/2017 at 7:41 PM, jkoukos said:

Από την στιγμή που άλλες συσκευές έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο, τότε είναι θέμα ρυθμίσεων της κάρτας δικτύου της συσκευής που έχεις πρόβλημα.

Συνήθως είναι θέμα αναγνώρισης του δικτύου και ορισμός του ως Δημόσιο ή Εργασίας, ενώ θα έπρεπε να είναι Οικιακό.

δεν εχουν οι περισσοτερες μαλλον οπως το λεει.

On 24/12/2017 at 1:42 PM, thodpaz said:

Σημερα καταφερα και τελειωσα... και εχω το εξης προβλημα... ενω στο δικτυο μπαινει κανονικα μου λεει οτι δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ...γνωριζουμε αν ειναι καποια ρυθμιση απο το μοντεμ? δεν βρησκω αλλο λογο να μην εχει ιντερνετ...εν το μεταξύ στο playstation παιζει κανονικα με Lan στην τηλεοραση οποτε την ανοιξω κανω setup με ενσυρματο Internet και μπαινει οταν την κλεισω και την ξανανοιξω εχει χαθει...το laptop δεν μπαινει ιντερνετ καν απλα το αναγνωριζει ως δικτυο... καμια γνωμη??? ΑΑΑ και Χρονια πολλα ρε παιδια!!!

τι ρουτερ επισης εχεις?αλλα δες το πρωτο ποστ που εγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

με βοηθας λιγο οταν λες καρφωτα αλλα εκτος ευρους του dhcp?? εκανα hard reset τα ιδια, μονο το Playstation δουλευει με lan αλλα καποια στιγμη πηρε και η τηλεοραση αλλα μολις την εκλεισα και την ανοιξα ξανα τιποτα... τα laptop Μια παιρνουν Ip μια οχι συνδεονται σε δημοσιο δικτυο και μετα δεν με αφηνουν να το κανω home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορω πως εβγαλες το συμπερασμα οτι θες αλλαγη καλωδιου απο τη στιγμη που ο isp σου σου ελεγε οτι δε βλεπει αποσυνδεσεις.

 

Ετσι οπως τα διαβασα εγω το πιθανοτερο ειναι να φταιει το ιδιο το μοντεμ που εχεις, στις θυρες λαν.

Επεξ/σία από rfc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thodpaz είπε

με βοηθας λιγο οταν λες καρφωτα αλλα εκτος ευρους του dhcp?? εκανα hard reset τα ιδια, μονο το Playstation δουλευει με lan αλλα καποια στιγμη πηρε και η τηλεοραση αλλα μολις την εκλεισα και την ανοιξα ξανα τιποτα... τα laptop Μια παιρνουν Ip μια οχι συνδεονται σε δημοσιο δικτυο και μετα δεν με αφηνουν να το κανω home


Βλέπεις τι εύρος διευθύνσεων έχει δηλωθεί στο router για να αποδίδονται αυτόματα (DHCP) και τις εξαιρείς. Απο τις υπόλοιπες διαθέσιμες (εκτός και αυτής του ίδιου του router) τις δηλώνεις χειροκίνητα σε κάθε συσκευή απο μία.

IP (Μοναδική για κάθε συσκευή)
Subnet (κοινό για όλες - ότι έχεις δηλώσει)
Gateway (την IP που χρησιμοποιεί το router)
DNS 1 & DNS 2 (του παρόχου αρχικά - στη συνέχεια μπορείς να δείς με λογισμικό DNS Benchmarking αν υπάρχουν άλλοι DNS Servers που δίνουν καλύτερα αποτελέσματα)





 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2018 στις 1:07 ΜΜ, rfc είπε

Απορω πως εβγαλες το συμπερασμα οτι θες αλλαγη καλωδιου απο τη στιγμη που ο isp σου σου ελεγε οτι δε βλεπει αποσυνδεσεις.

Ετσι οπως τα διαβασα εγω το πιθανοτερο ειναι να φταιει το ιδιο το μοντεμ που εχεις, στις θυρες λαν.

Σωστός φίλε rfc, αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε καλό είναι να "διασφαλίζουμε" τις συνδέσεις - καλωδιώσεις μας για πάντα. 
Μόνο σε καλό θα του βγει αυτή η διαδικασία.
Αφού την κάνει και συνεχίσει να του παρουσιάζεται αυτό το θέμα, ζητάει αντικατάσταση εξοπλισμού από τον πάροχο και η ιστορία λήγει όμορφα και ειρηνικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει να κανει αυτο που λες φιλε με το προβλημα που εχει ο φιλος. Καλωδιωση για καλυτερα μπορει να αλλαξει οποιαδηποτε στιγμη. Το θεμα ειναι να μη διαβαζουν και αλλοι αυτο το θεμα που εχουν παρομοια προβληματα και τρεχουν και αλλαζουν καλωδιωσεις και λοιπα εξοδα και τελικα ασπρη μερα δε βλεπουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...