Προς το περιεχόμενο

παραλαμβανω UBIQUITI LOCO2 NANOSTATION ρυθμισεις


sodimitris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα στην παρεα!

 

αυριο παραλαμβανω την συσκευη που λεει ο τιτλος και μιας και εσπασα το tplink5210G απο τα πολλα του προβληματα πειρα αυτο που με συμβουλεψαν καποια μελη του φορουμ εδω!

 

πριν λοιπον το παλαλαβω ζητω την συμβουλη σας για να ξερω να ειμαι διαβασμενος αυριο..

 

λοιπον απλα πως το σεταρω καποιες οδηγιες?

 

η λειτουργεια που θελω ειναι να παρω ασυρματα απο την γειτονισσα που μου εδωσε τον κωδικο της και μετα με ethernet καλωδιο να δωσω στον υπολογιστη μου ή σε ρουτερ...αν το λεω σωστα χρειαζομαι οδηγιες για client mode..

 

σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

192.168.1.5/255.255.255.0/192.168.1.20 ειναι τα στοιχεια που θα βαλεις ως στατικη ip/subnet mask/gateway.

 

Χτυπας 192.168.1.20 στον browser, κανεις login, βγαινεις στο interface, πας wireless κανεις search για δικτυα, κανεις select αυτο της γειτονισας σου, βαζεις στο τελος της σελιδας τον κωδικο και well done. Mετα βαζεις αυτοματη IP στον υπολογιστη σου (dhcp).

 

Το καλωδιο θα παει ειτε απευθειας σε υπολογιστη, ειτε στην εισοδο wan ενος router.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο @MiDi_MiLiZ, με μόνη διαφορά είναι πολύ καλύτερα να βάλεις το Nano σταθερή διεύθυνση ώστε να το βρίσκεις άμεσα για να μπαίνεις στο μενού.

 

Καλό είναι να ενεργοποιήσεις και τη λειτουργία WatchDog, ώστε να κάνει αυτόματα επανεκκίνηση αν για οποιοδήποτε λόγο κολλήσει και δεν παίρνει νέα σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποχρεωτικά Station (δηλαδή Client) στο Wireless και Router Mode* στο Network.

Στο Wireless μπορεί να δουλέψει σε συνδυασμό με το WDS, εφόσον έχει τη δυνατότητα το αρχικό router που δίνει Internet, αλλά δεν είναι σίγουρο καθώς πρόκειται για διαφορετικούς κατασκευαστές. Μόνο με δοκιμή θα το δει.

Δες εδώ έναν οδηγό.

 

* Οι καταστάσεις λειτουργίας στο AirOs είναι Bridge, Router και SOHO Router.

Την 1η πιθανότατα δεν την υποστηρίζει το αρχικό router.

Στην 3η η WAN (Internet) είναι η ενσύρματη θύρα και ως LAN παίζει η ασύρματη.

Εμείς θέλουμε την 2η περίπτωση, όπου WAN (Internet) είναι η ασύρματη θύρα και ως LAN να παίζει η ενσύρματη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αργησα αλλα ολα καλα!!ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ!μια τελευταια αππορια...διαβαζωεδω αλλα και σε ξενα φορουμ αλλακαι στο εγχειριδιο οτι ειναι γι ακαλυψη χιλιομετροων η συσκευη και ρωταω..πως γινβεται να το εχω 30 μετρα απο το ρουτερ που πιανω και να ειναι μονο 2 κοκκινες γραμμες το σημα?δεν εχει εμποδια μεσα.πως γινεται να πιανω δυκτια το πολυ 100 μετρων?μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση για αυξηση την εμβελιας βρε παιδια?αν ναι που?γιατι και το tp link 5210g που ειχα μια απο τα ιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεγάλη απόσταση θέλει 2 ίδιες συσκευές και στα 2 μέρη.

Μόνο με ένα περιορίζεσαι σε σε μικρές αποστάσεις.

Εσύ με την συσκευή σου έχεις την κατάλληλη ισχύ να μιλήσεις με την άλλη θέση. Ο router όμως με την μικρή ισχύ και κεραία και μάλιστα εσωτερικά του σπιτιού πως θα μιλήσει με σένα σε μεγάλη απόσταση;

 

Φαντάσου να μιλάμε φυσιολογικά οι δυο μας στο ίδιο δωμάτιο όπου καταλαβαινόμαστε. Όταν όμως εγώ πάω έξω στον κήπο θα πρέπει ν' ανεβάσω την ένταση της φωνής μου (ισχύ) για να με ακούσεις. Όμως την ίδια στιγμή ποτέ δεν θα μπορέσω να σε ακούσω αν δεν κάνεις και 'σύ το ίδιο. Και η ισχύς στα κοινά router που χρησιμοποιούμε είναι σταθερή, σε αντίθεση με τις εξωτερικές συσκευές που έχουν κατευθυντικές κεραίες και με μεγαλύτερη απολαβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα χιλιομετρα θελει 2 τετοιες συσκευες με οπτικη επαφη μεταξυ τους. Η μια να στελνει η αλλη να λαμβανει.
Τωρα το αν πιανει τυπικα οικιακα δικτυα απο ρουτερ που βρισκονται πισω απο τοιχους/πορτες κλπ στα 100 μετρα ή 300 ή 1000 μετρα δεν ειναι κριτηριο, ασε που υπαρχουν πολλοι ακομα παραγοντες που επηρεαζουν την ληψη εντος πολης και μετ'εμποδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα πλυ κατατποιστικοι ακι οι 2 σας παιδια!!

 

το θεμα ειναι οτι μεχρι στιγμης δουλευω χωρις κανενα προβλημα και κατααβαινωτην διαφορα με το 5210 που αν το googlαρεις ποιο πολυ για προβληματα μιλανε.



και μια τελευται ερωτηση:

 

εχω μεσα στπ υπνοδωματιο μου ενα ρουτερ gigabyte bro2g...κακος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς γιατί;

Μήπως εννοείς πιθανούς κινδύνους υγείας λόγω ασύρματης εκπομπής;

Το κινητό που πιθανόν να το έχεις δίπλα σου έχει 10πλάσια ισχύ.

Αν παρόλα αυτά το φοβάσαι, απλά κλείστο όταν δεν το χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...