Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να μπουν τα υπολοιπα κομματια? (Photo Update! 15/9/13)


Σαϊνόμπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, μου εχει δωσει ενας φιλος οτι κομματια εχει καταφερει να διασωσει απ'το παλιο του desktop. Πιο συγκεκριμενα εχω: 

 

 MSI PT890 Neo-V

 Intel Pentium D 820 @2,8GHz

 Seagate Barracuda 250GB

εχω και dvd-rw ide

 

πιστευετε θα αξιζε να εβρισκα 2x1gb για την mobo + μια φθηνη gpu αλλα και ενα υπερ-απλο τροφοδοτικο?

πχ:

ram: 2x MUSHKIN 991529 1GB DDR2 PC2-6400 800MHZ (ή απο αγγελια used)

psu: NOD PSU-001 450W 

gpu: ASUS EAH5450 SILENT/DI/1GD3 LP 1GB PCI-E RETAIL (ή απο αγγελια used)

os: Windows XP / Linux Mint

 

γυρω στα 75€ πιστευω θα βγουν ολα μαζι καθως κουτακι υπαρχει ενα λευκο old school. 

ειμαι σε διλλημα για το αν θα κανει καθολου δουλεια (δηλαδη θα ειναι ενα οκ pc για σερφαρισμα και καμια ταινιουλα) η αν θα παν τσαμπα τα χρηματα και ο κοπος.

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στις αγγελίες και πιστεύω ότι μπορείς να βρεις ~50€ όλα τα κομμάτια που ψάχνεις. Το μηχάνημα μια χαρά θα στις κάνει τις δουλειές που θέλεις. Σίγουρα θα παίζει 720p ταινίες λογικά και 1080.

Άποψη μου, δες αν σε παίρνει εφόσον βρεις τα κομμάτια σε αγγελίες, να τα ρίξεις σε ένα μικρό κουτάκι εμφανίσιμο και να το κάνεις htpc. Επίσης σκέψου την επιλογή να βάλεις έναν μικρό ssd ~30gb για λειτουργικό και 2-3 βασικά προγράμματα για να πηγαίνει σφαίρα.

 

Ενδεικτικά, έχω στήμένο για φίλο μηχάνημα με Celeron D 3Ghz με agp Nvidia 5700 256mb και τα 720 τα παίζει νεράκι. (1080 δεν έχω δοκιμάσει, αλλά με 60% χρήση cpu στα αρχέια 720 δεν περιμένω και πολλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ακουγεται, αλλα απο αγγελιες θα βολευει μονο αν αγορασω τις μνημες που εχουν ελαχιστα μεταφορικα.

ή αν τα εχει ολα τα κομματια που ψαχνω ενας χρηστης (δυσκολο..)

γιατι αν συναθροισεις ολα τα  μεταφορικα = ενα 15€ τουλαχιστον οποτε μικρη η διαφορα απ'το να αγοραστουν καινουργια.

για μνημες θα κοιταξω σιγουρα γιατι μπορει στα ιδια χρηματα να παρω 2χ2 αντι για 2χ1. 

 

πρεπει να ποοσεξω κατι ιδιαιτερο οσον αφορα τις μνημες? για συμβατοτητα κτλ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να έχεις μεταφορικά; Τι περιοχή είσαι;

Θα ρίξω και μια ματιά σε διάφορες αγγελίες μπας και εντοπίσω τπτ ενδιαφέρον και θα στα ποστάρω αν είναι.

Ddr2 μνήμες θες απλά πρόσεξε μην πάρεις καταλάθος για λαπτοπ (sodimm) ή ακριβοπληρώσεις για μεγάλη συχνότητα (που θα στην κόβει η μητρική αφού παίζει μέχρι τα 533)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να έχεις μεταφορικά; Τι περιοχή είσαι; Θα ρίξω και μια ματιά σε διάφορες αγγελίες μπας και εντοπίσω τπτ ενδιαφέρον και θα στα ποστάρω αν είναι. Ddr2 μνήμες θες απλά πρόσεξε μην πάρεις καταλάθος για λαπτοπ (sodimm) ή ακριβοπληρώσεις για μεγάλη συχνότητα (που θα στην κόβει η μητρική αφού παίζει μέχρι τα 533)

ναι ρε δεν ειμαι σε τοσο χαλια κατασταση, ξερω να ξεχωριζω ποιες ειναι για desktop και ποιες για λαπτοπ!  :-D

ξερω οτι μεχρι τοσο πιανει η μητρικη, απλα εχω διαβασει και για προβληματα συμβατοτητας και γιαυτο ρωτησα :)

ειμαι Λαμια οποτε κατα 99,9% θα υπαρχουν μεταφορικα... ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον, εβγαλα μερικες φωτογραφιες. αν μπορει καποιος να διακρινει καποιον bad πυκωντη η κατι πειτε μου. 

αν φαινεται good to go ψηθηκα να βρω τα υπολοιπα κομματια! Ευχαριστω εκ των προτερων οσους ασχοληθουν/ηθηκαν :-)

 

edit: απο θεμα μνημων εχω μιλησει με ενα παιδι που πουλαει αυτες (x2), θα ειναι συμβατες με την μητρικη μου και απλα θα τρεχουν σε χαμηλοτερο χρονισμο, σωστα?

post-270338-0-64308400-1379237205_thumb.jpg

post-270338-0-62426000-1379237211_thumb.jpg

post-270338-0-41796900-1379237215_thumb.jpg

post-270338-0-81326900-1379237218_thumb.jpg

post-270338-0-30886400-1379237223_thumb.jpg

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...