Προς το περιεχόμενο

Τραπεζικός λογαριασμός με υψηλό επιτόκιο


NikosKallithea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πειραιώς μειώνει από 16/9 ολα τα προνομιακά επιτόκια των λογαριασμών της "αξίζει" "direct" κλπ λέω λοιπον μήπως έχει κάποιος υπ' οψιν του, κάποια άλλη τράπεζα που να προσφέρει επιτόκια της τάξης πχ του 5%

 

Ευχαριστω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδη το κοιτουσα πολυ προσφατα...το ταμειο παρακαταθηκων και δανειων εχει τα καλυτερα επιτοκια.

εχε υποψη σου ομως οτι δεν εχουν internet banking και εχεις να κανεις με ελαχιστα καταστηματα σε συγκεκριμενα μεγαλα σημεια, δεν εχουν ας πουμε κανα σοβαρο δικτυο. εμενα το δευτερο δεν με πολυπειραζε, καθως εχω κοντα μου καταστημα και με το πρωτο την ψιλοπαλευα (μεχρι αποδειξεως του εναντιου).

αλλα η εξυπηρετηση τους (τηλεφωνικη και προσωπικη) ειναι για κλαματα (αν οχι για μπουνιες)...σε βαθμο που αυτοι οι υπαλληλοι σε ιδιωτικη τραπεζα δεν θα περνουσαν ουτε εξω απο την πορτα της, οποτε δεν ασχοληθηκα περαιτερω μαζι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το κοιτουσα πολυ προσφατα...το ταμειο παρακαταθηκων και δανειων εχει τα καλυτερα επιτοκια.

εχε υποψη σου ομως οτι δεν εχουν internet banking και εχεις να κανεις με ελαχιστα καταστηματα σε συγκεκριμενα μεγαλα σημεια, δεν εχουν ας πουμε κανα σοβαρο δικτυο. εμενα το δευτερο δεν με πολυπειραζε, καθως εχω κοντα μου καταστημα και με το πρωτο την ψιλοπαλευα (μεχρι αποδειξεως του εναντιου).

αλλα η εξυπηρετηση τους (τηλεφωνικη και προσωπικη) ειναι για κλαματα (αν οχι για μπουνιες)...σε βαθμο που αυτοι οι υπαλληλοι σε ιδιωτικη τραπεζα δεν θα περνουσαν ουτε εξω απο την πορτα της, οποτε δεν ασχοληθηκα περαιτερω μαζι τους.

 

Ναι αλλά το Ταμείο Παρακαταθηκών δεν είναι τράπεζα.

 

Γιατί έχεις την απαίτηση να έχεις τις υπηρεσίες μιας τυπικής εμπορικής τράπεζας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το Ταμείο Παρακαταθηκών δεν είναι τράπεζα.

 

Γιατί έχεις την απαίτηση να έχεις τις υπηρεσίες μιας τυπικής εμπορικής τράπεζας ?

 

:wacko:

επειδη προσφερει τραπεζικα προιοντα και απευθυνεται και σε καταθετες μηπως; :huh:

 

αυτοι λιγο ακομα πιο παρακμιακοι να ηταν, θα μου εγραφαν σε ενα post-it το ποσον την καταθεσης και γεια σας! :mad:

 

κατα τα αλλα...επειδη σχολιασες...για το επιπεδο της εξυπηρετησης εχεις να πεις κατι για να το δικαιολογησεις και αυτο; :rolleyes:

 

http://www.moneyonline.gr/site/Investments/SearchFuture#results

http://www.tsig.gr/banks/fixed-deposits

http://www.hdgf.gr/info/banksdep.htm

τι εγινε εφτασαν τιμες προ κρισης τα επιτοκια?!?!

 

δεν τα εμαθες; την ξεπερασαμε την κριση! success story! οδευουμε σε πλεονασματα πια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:wacko:

επειδη προσφερει τραπεζικα προιοντα και απευθυνεται και σε καταθετες μηπως; :huh:

 

αυτοι λιγο ακομα πιο παρακμιακοι να ηταν, θα μου εγραφαν σε ενα post-it το ποσον την καταθεσης και γεια σας! :mad:

 

κατα τα αλλα...επειδη σχολιασες...για το επιπεδο της εξυπηρετησης εχεις να πεις κατι για να το δικαιολογησεις και αυτο; :rolleyes:

 

 

Όχι δεν έχω να σχολιάσω, έτσι κι αλλιώς δεν έχω σχέσεις με το Ταμείο Παρκαταθηκών. Δέχομαι ότι δεν υπάρχει εξυπηρέτηση που θες.

 

Πιθανότατα θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο, όμως δεν είναι τόσο δόκιμο να το συγκρίνεις με μια οποιαδήποτε εμπορική τράπεζα ... δεν είναι αυτός ο ρόλος του ταμείου. Το ότι έχει ΚΑΙ τραπεζικά προϊόντα δε είναι αρκετό να το εξισώνεις με την Eurobank ή την Alpha Bank πχ

 

Και το mini market του βενζινάδικου μπορεί έχει καφέδες πχ, δεν απαιτείς τις υπηρεσίες των Starbucks πχ (ή πρέπει να λέω Μικέλ πλεον ?) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια δηλαδή πέραν αυτης της ρώσικης οι υπόλοιπες τηρούν το success story, αλλα μονο για στις αποδόσεις, οι χορηγήσεις στα ύψη, αρα ο direct με 3,5 παραμένει καλός.

 

Ελληνικές τράπεζες, τι να πεις ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α, να ξεκαθαρισω οτι εγω μιλουσα για απλους καταθετικους λογαριασμους ετσι; οχι προθεσμιακες καταθεσεις που ειδα να αναφερονται.

 

 

Όχι δεν έχω να σχολιάσω, έτσι κι αλλιώς δεν έχω σχέσεις με το Ταμείο Παρκαταθηκών. Δέχομαι ότι δεν υπάρχει εξυπηρέτηση που θες.

 

Πιθανότατα θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο, όμως δεν είναι τόσο δόκιμο να το συγκρίνεις με μια οποιαδήποτε εμπορική τράπεζα ... δεν είναι αυτός ο ρόλος του ταμείου. Το ότι έχει ΚΑΙ τραπεζικά προϊόντα δε είναι αρκετό να το εξισώνεις με την Eurobank ή την Alpha Bank πχ

 

Και το mini market του βενζινάδικου μπορεί έχει καφέδες πχ, δεν απαιτείς τις υπηρεσίες των Starbucks πχ (ή πρέπει να λέω Μικέλ πλεον ?) 

 

απο το να συγκρινουμε το mini market του βενζιναδικου που προσφερει καφεδες με starbucks, μεχρι το να ζηταμε απο ενα χρηματοπιστωτικο ιδρυμα (αντιγραφω απο τη σελιδα τους: Tο Tαμείο Παρακαταθηκών και Δανείων αποτελεί αυτόνομο χρηματοπιστωτικό οργανισμό) να προσφερει το ετος 2013 στοιχειωδη πραγματα...νομιζω εχει τεραστια αποσταση, δεν βρισκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το να συγκρινουμε το mini market του βενζιναδικου που προσφερει καφεδες με starbucks, μεχρι το να ζηταμε απο ενα χρηματοπιστωτικο ιδρυμα (αντιγραφω απο τη σελιδα τους: Tο Tαμείο Παρακαταθηκών και Δανείων αποτελεί αυτόνομο χρηματοπιστωτικό οργανισμό) να προσφερει το ετος 2013 στοιχειωδη πραγματα...νομιζω εχει τεραστια αποσταση, δεν βρισκεις;

 

Εξαρτάται τι θεωρείς "στοιχειώδη".

 

πχ το να έχει μεγάλο δίκτυο καταστημάτων όπως λές δεν είναι στοιχειώδες.

 

Το web-banking θα το έβαζα με πολλά ερωτηματικά στα "στοιχειώδη".

 

Το παράδειγμα με τους καφέδες δε το θεωρώ κάυρο ... όσο "παραπροϊόν" του βενζινάδικου είναι οι καφέδες αλλό τόσο "παραπροϊόν" του ταμείου είναι ένας απλός καταθετικός λογαριασμός.

 

Τονίζω επίσης ότι το να είναι χριματοπιστωτικό ίδυμα δε σημαίνει αυτόματα ότι προσφέρει κατ' ανάγκην όλες τις υπηρεσίες μια "retail" τράπεζας.

 

Τέλος το offtopic.

 

 

on-topic

 

5% έχω την εντύπωση ότι πολύ δύσκολα εώς αδύνατο να βρεις σε τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θεωρείς "στοιχειώδη".

 

πχ το να έχει μεγάλο δίκτυο καταστημάτων όπως λές δεν είναι στοιχειώδες.

 

Το web-banking θα το έβαζα με πολλά ερωτηματικά στα "στοιχειώδη".

 

Το παράδειγμα με τους καφέδες δε το θεωρώ κάυρο ... όσο "παραπροϊόν" του βενζινάδικου είναι οι καφέδες αλλό τόσο "παραπροϊόν" του ταμείου είναι ένας απλός καταθετικός λογαριασμός.

 

Τονίζω επίσης ότι το να είναι χριματοπιστωτικό ίδυμα δε σημαίνει αυτόματα ότι προσφέρει κατ' ανάγκην όλες τις υπηρεσίες μια "retail" τράπεζας.

 

 

 

οχι φυσικα, δεν ειναι στοιχειωδες να εχει μονο 2 καταστηματα σε ολη την επικρατεια και αν εγω που εχω καταθεση σε εκεινους βρεθω περα απο 10 χιλιομετρα απο ενα απο αυτα τα 2 καταστηματα τους...τον ηπια (η να πρεπει να χρεωθω ΔΙΑΣ για να τραβηξω χρηματα)  :wacko:

ουτε ειναι το web banking στοιχειωδες για το 2013 :mellow:

 

με λιγα λογια...και θελουν τα καλα μιας τραπεζας (δηλαδη να εχουν καταθετες κτλ, αφου τους προσφερουν αντιστοιχα προιοντα) αλλα και να μην τους προσφερουν τις αντιστοιχες παροχες. και εσυ αυτο το δικαιολογεις τοση ωρα. μια χαρα :rolleyes:

 

α...και ξαναλεω...και ολα αυτα μαζι με κερασακι την κλασικη δημοσιο-υπαλληλικη νοοτροπια...και χαρη σου κανω που σε ''εξυπηρετω''! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η παρακαταθηκών και δανειων δεν ειναι αξιοπιστη τραπεζα πρωτα απο ολα δεν παρεχει εγγυηση για καταθεσεις μεχρι 100χιλιαδες ευρω

 Καθεστε και σχολιαζετε δευτερευοντα πραγματα και αγνοηται το ποστ του φιλου :huh:

 

Μου το εχει πει και φιλος που ασχολειτε πολυ με αυτα.. Μακρια απο το Π&Δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...