Προς το περιεχόμενο

Δυο μέρες με τη Sony Cyber-shot DSC-QX10 (video)


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Στην φετινή IFA η Sony παρουσίασε μια νέα κατηγορία προϊόντων: τους φωτογραφικούς φακούς Cyber-shot DSC-QX100 και DSC-QX10 που συνδέονται με το κινητό τηλέφωνο για να το μετατρέψουν σε μια ισχυρή φωτογραφική μηχανή.Ουσιαστικά δεν είναι τίποτα λιγότερο από ισχυρές φωτογραφικές μηχανές από τις οποίες, όμως, λείπει το κυρίως σώμα με την οθόνη ρυθμίσεων, που αντικαθίσταται από αυτή του κινητού σας τηλεφώνου. Η επικοινωνία με το τηλέφωνο γίνεται μέσω WiFi, ενώ η τεχνολογία NFC αξιοποιείται για την ταχύτερη σύνδεση με το κινητό με ένα απλό άγγιγμα της συσκευής.

Μάλιστα, οι μηχανές DSC-QX100 και DSC-QX10 μπορούν να προσαρμοστούν σε μια ευρεία γκάμα μοντέλων και δεν περιορίζονται μόνο σε τηλέφωνα της Sony. Συγκεκριμένα, μπορεί να τις «φορέσει» κάθε συσκευή με πλάτος από 54 έως 75 χιλιοστά και μέγιστο πάχος τα 13 χιλιοστά. Από εκεί και πέρα, το μόνο που χρειάζεται είναι να εγκατασταθεί η δωρεάν εφαρμογή της Sony, PlayMemories Mobile.
 

 

Με βάρος μόλις 105 γρ. (με την μπαταρία και το Memory Stick Micro), η Cyber-shot™ DSC-QX10 συνδυάζει έναν αισθητήρα Exmor R™ CMOS 18,2 ενεργών megapixel με φακό Sony G Lens. Στα συν της συσκευής συγκαταλέγεται το μεγάλο εύρος οπτικού ζουμ 10x, αλλά και η ενσωματωμένη λειτουργία σταθεροποίησης εικόνας Optical SteadyShot που επιτρέπει την λήψη σταθερών φωτογαφιών ακόμα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Η Cyber-shot™ DSC-QX100, από την άλλη, διαθέτει 20,2 ενεργά megapixels και φακό Carl Zeiss Vario-Sonnar T. Αν και το οπτικό της ζουμ είναι μικρότερο, στα 3,6x, διαθέτει επιπλέον έναν αποκλειστικό δακτύλιο ελέγχου για τη ρύθμιση της αυτόματης εστίασης και του ζουμ. Όπως εξηγούν οι άνθρωποι της Sony, η ποιότητα των φωτογραφιών της είναι αντίστοιχη με αυτή της Sony Cyber-shot DSC-RX100 II, της οποίας η τιμή είδαμε ότι ξεκινά στο skroutz από τα 800 ευρώ.
Κατά την παρουσία μας στο Βερολίνο είχαμε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουμε για δύο ολόκληρες μέρες την DSC-QX10 και να διαπιστώσουμε στην πράξη την πολύ καλή ποιότητα των φωτογραφιών της (πολλές από τις οποίες έχετε ήδη δει στα άρθρα που έχουμε δημοσιεύσει). Εργονομικά το κράτημα της συσκευής είναι αρκετά βολικό όταν φορεθεί στο κινητό, ενώ μας άρεσε το γεγονός ότι μπορούσαμε να την χρησιμοποιούμε και αποσπασμένη από αυτό (ιδανική για αυτοφωτογραφίσεις αλλά και για τους επίδοξους παπαράτσι).
 

sml_gallery_39041_766_300142.jpgsml_gallery_39041_766_348264.jpg
sml_gallery_39041_766_485031.jpgsml_gallery_39041_766_71380.jpg

Το βασικό μειονέκτημα της συσκευής, ωστόσο, έχει να κάνει με τον απρόβλεπτο και συνήθως αργό χρόνο σύνδεσης με το τηλέφωνο. Αν και το NFC μας βοηθάει να παρακάμψουμε τα περιττά βήματα και να ανοίξουμε άμεσα το ειδικό λογισμικό της Sony, από εκεί και πέρα η σύνδεση μέσω WiFi κατά κανόνα εμφάνιζε καθυστερήσεις που μπορεί να κυμαίνονταν από αρκετά δευτερόλεπτα έως και πάνω από 1-2 λεπτά.

Σε γενικές γραμμές η Sony Cyber-shot DSC-QX-10 είναι ένα gadget που μας άφησε συνολικά θετικές εντυπώσεις για την ποιότητα των φωτογραφιών της, παρόλο που αυτές μετριάστηκαν από την όχι τόσο ομαλή διαδικασία σύνδεσης με το τηλέφωνο.

Και τα δύο μοντέλα Cyber-shot DSC-QX100 και DSC-QX10 είναι ήδη διαθέσιμα για προ-αγορά από το sony.co.uk ενώ από τα τέλη Σεπτεμβρίου θα είναι διαθέσιμα για αγορά παντού με τιμές που φτάνουν τα 250 ευρώ για την DSC-QX10 και 499 ευρώ για την DSC-QX100.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή δουλειά της sony. Τα κινητά της έχουν πολύ καλούς φακούς, λογικό αφού είναι τοπ στην κατασκευή φωτογραφικών. Καλό gadget για να γίνει το κινητό δυνατή μηχανή. Από τα συγκριτικά που διαβάζω για το Ζ1 πάντως φαίνεται ότι θα είναι ασύγκριτο σε αυτόν το τομέα χωρίς έξτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε πολύ θα ήθελα να έχω τα λεφτά να την αγοράσω μόνο και μόνο για να τεστάρω την ασφάλεια του NFC που έχουνε χρησιμοποιήσει (αν έχουν..)

 

Θα έχει αρκετή πλάκα να χρησιμοποιείς ένα active ncf tag κάνοντας replicate την DSC και να τραβάς φωτογραφίες εσύ αντί του πραγματικού χειριστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Την πρώτη φορά που συνδέεις την κάμερα με το τηλέφωνο σου ζητά να δώσεις έναν κωδικό που αναγράφεται στη συσκευασία (μετά τον θυμάται και δεν τον ξαναζητάει). Το NFC ουσιαστικά αποτελεί συντόμευση ώστε να ανοίξει άμεσα η εφαρμογή χωρίς να την ψάχνεις στο μενού του τηλεφώνου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή δουλειά της sony. Τα κινητά της έχουν πολύ καλούς φακούς, λογικό αφού είναι τοπ στην κατασκευή φωτογραφικών. Καλό gadget για να γίνει το κινητό δυνατή μηχανή. Από τα συγκριτικά που διαβάζω για το Ζ1 πάντως φαίνεται ότι θα είναι ασύγκριτο σε αυτόν το τομέα χωρίς έξτρα.

Για δωσε κανενα συγκριτικο με το lumia 1020!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αν δεν μας αρεσει (όχι μονο εμενα αλλα και οσων ενδιαφερονται για φωτογραφικά κινητα) τοτε μαλλον θα πάει απατο αρα θα επρεπε να την ενδιαφερει. Κατα την αποψη μου τα πράγματα ειναι απλα. Η ενσωμάτωσε τον φακο στο κινητο για να ειναι βολικο ή απλα οποιος θέλει φωτογραφικη θα παρει ... μαντεψε ... φωτογραφικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι.?

 

για να βγαλει μια εταιρια σαν την sony κατι τετοιο,λογικα θα υπαρχει κοινο να ενδιαφερεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι.?

 

για να βγαλει μια εταιρια σαν την sony κατι τετοιο,λογικα θα υπαρχει κοινο να ενδιαφερεται!

Κοιτα εχουν βγει απειρες πατατες που πηγαν απατες. Εγω ειμαι φιλος της Sony με κινητα, τηλεορασεις, φωτογραφικες, καμερες κτλ αλλα αυτο ειναι μια αηδια. Φαντασου τωρα να εισαι πχ καπου και να θες να βγαλεις φωτογραφια. Θα πρεπει να βγαλεις τον φακο απο την θηκη του, να τον αγκιστρωσεις στο τηλεφωνο, να τον συγχρονισεις, να ανοιξεις την εφαρμογη κτλ. Και φυσικα θα πρεπει οπου πας να κουβαλας αυτη την αηδια. Για πολλα προιοιντα θα μπορουσα να εχω καποιες αμφιβολιες αλλα για αυτο ειναι 100% σιγουρος οτι θα παει απατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Όπως γράφω και στο πιο "προσωπικό" review μου, το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον gadget, καθώς η ποιότητα των φωτογραφιών είναι πολύ καλή και κοστίζει λιγότερο από όσα θα έδινες για μια compact της ίδιας ποιότητας (τουλάχιστον έτσι μας είπαν - δεν ξέρω σε τι επίπεδο έχουν φτάσει σήμερα οι "παραδοσιακές" κάμερες των 250 ευρώ).

 

Η απουσία φλας είναι σίγουρα μείον, αν και όχι τόσο σημαντικό στην περίπτωσή μου, αφού τα πάει αρκετά καλά και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού (έτσι κι αλλιώς σπάνια χρησιμοποιούσα φλας).

 

Από την άλλη, μου αρέσει το ότι την χειρίζομαι από την οθόνη του κινητού, αφού και μεγαλύτερη επιφάνεια έχω και πιο άμεσο διαμοιρασμό με e-mail κλπ.

 

Το βασικό της πρόβλημα είναι κυρίως η αργή σύνδεση με τη συσκευή. Στο Xperia T μου υπήρχαν φορές που έκανε πάνω από 1-2 λεπτά, αν και στο iPhone του paredwse και στο nexus του Hal9000 έδειχνε να συνδέεται σταθερά σε πιο ικανοποιητικό χρόνο (όπως τα βλέπετε στο βίντεο). Από τη στιγμή που θα συνδεθεί, πάντως, και εκτός κι αν την κλείσεις κατά λάθος, πηγαίνει αρκετά ομαλά και χωρίς ιδιαίτερα κολλήματα.

 

Εννοείται πως δεν την χρησιμοποιείς για φωτογραφίες στα γρήγορα γιατί μέχρι να τη συνδέσεις φέξε μου και γλίστρησα. Για περιπτώσεις που έχεις άνεση χρόνου όμως και θες να βγάλεις μερικές καλές φωτογραφίες, είναι αρκετά ενδιαφέρουσα λύση. Εγώ που είχα ξεμείνει εδώ και κάτι χρόνια με μια Panasonic LUMIX DMC-TZ5 την έχω παροπλίσει ήδη, αφού η διαφορά στην ποιότητα είναι αισθητή. 

 

Θα ήθελα πάντως να είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω και την QX-100 που έχει ακόμα καλύτερη ποιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρώτη φορά που συνδέεις την κάμερα με το τηλέφωνο σου ζητά να δώσεις έναν κωδικό που αναγράφεται στη συσκευασία (μετά τον θυμάται και δεν τον ξαναζητάει). Το NFC ουσιαστικά αποτελεί συντόμευση ώστε να ανοίξει άμεσα η εφαρμογή χωρίς να την ψάχνεις στο μενού του τηλεφώνου σου.

 

Για σκέψου όμως ένα κανάλι επικοινωνίας που δεν είναι επαρκώς κρυπτογραφημένο ή και καθόλου. Τότε ο οποιοσδήποτε μπορεί να προσθέσει τα δικά του πακέτα.

 

Είναι περίπλοκο το ζήτημα και περιέχει αρκετά ηλεκτρονικά και hacking. Πιστεύω θα είχε πλάκα πάντως :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως κάποιους τους βολέψει, αλλά αν θέλεις πραγματικά καλή ποιότητα φωτογραφιών μπορείς να έχεις μαζί σου μια φωτογραφική. Αφού θα κουβαλάς έτσι και αλλιώς μια επιπλέον συσκευή.

Τον τελευταίο χρόνο πάντως έχουμε δει μεγάλη πρόοδο στην ποιότητα των φωτογραφικών στα κινητά (στα high end βέβαια) οπότε δε νομίζω οτι αυτό το Gadget θα είναι ιδιαίτερα δημοφιλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...