Προς το περιεχόμενο

Steam Family Sharing - Διαμοιρασμός συλλογής παιχνιδιών


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα.

Θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος πως κανουμε διαμοιρασμο παιχνιδιων.Εχω δηλωσει το αλλο pc,αλλα δν βγαζει την λιστα των παιχνιδιων μου σε εκεινο το pc.

Επισης εχω κ καποιες ερωτησεις:

1) πρεπει να εχω κλειτο το δικο μου steam?

2) μπορουμε να παιζουμε κ οι 2 ταυτοχρονα?οχι το ιδιο Game(αυτο το ξερω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω πρέπει να είναι απαραίτητα ενεργοποιημένο το Steam Guard. Settings/Family ενεργοποιείς το Library Sharing και σου βγάζει λίστα με τα pc που θες να το ενεργοποιήσεις. Για να στο βγάζει πρέπει να έχεις κάνει login με το account σου στο pc που θες να κανείς sharing.

 

1) Μπορείς να το έχεις ανοιχτό αρκεί να μην τρέχεις παιχνίδι

2) Όχι, ότι παιχνίδι και να τρέξεις θα βγάλει μήνυμα στον άλλον ότι το παιχνίδι θα κλείσει (νομίζω σε 10 λεπτά ή κάτι τέτοιο) εκτός και αν το αγοράσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το steam μπορεί να τρέχει και να είναι logged in κανονικά. Όταν τρέξει οποιοδήποτε παιχνίδι αυτός που δανείζει την βιβλιοθήκη του τότε τρώει άκυρο αυτός που δανείζεται.

Επεξ/σία από inexhale
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναφορά σε κείμενο


How do I enable Family Library Sharing on my computer?

To enable Family Library Sharing, first be sure you have Steam Guard security enabled via Steam > Settings > Account in the Steam Client. Then enable the sharing feature via Settings > Family, (or in Big Picture mode, Settings > Family Library Sharing,) where you'll also authorize specific computers and users to share.


 

 

Αναφορά σε κείμενο


Can two users share a library and both play at the same time?

No, a shared library may only be accessed by one user at a time.

 

 

Family Library Sharing

 

Steam Family Sharing
Share your Steam library of games with family & guests

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Family sharing - Steam ???

Καλημέρα στην παρέα.

Ελπίζω να είμαι στην σωστή ενότητα, μια ερώτηση παρακαλώ σχετικά με το θέμα.

Προχτές ο μικρός αγόρασε με το προφίλ του στο Steam το Spiderman - Miles Morales και μου είπε ότι με το family sharing μπορώ να το κατεβάσω και εγώ στον δικό μου υπολογιστή (με το δικό μου προφίλ στο Steam). Mε τα πολλά η διαδικασία ολοκληρώθηκε επιτυχώς, η εγκατάσταση στον υπολογιστή μου έγινε και το παιχνίδι έτρεξε κανονικά.

Σήμερα όμως (και αφού έκανα update τους drivers της gpu) στο προφίλ μου δεν μου βγάζει την επιλογή Play αλλά Purchase...και όταν πάω να το τρέξω από το Desktop πετάει το μήνυμα "No Licences"

Γνωρίζει κανείς τι παίζει?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Απορία για Family Sharing στο Steam
  • Moderators
42 λεπτά πριν, hoakin1981 είπε

Family sharing - Steam ???

Καλημέρα στην παρέα.

Ελπίζω να είμαι στην σωστή ενότητα, μια ερώτηση παρακαλώ σχετικά με το θέμα.

Προχτές ο μικρός αγόρασε με το προφίλ του στο Steam το Spiderman - Miles Morales και μου είπε ότι με το family sharing μπορώ να το κατεβάσω και εγώ στον δικό μου υπολογιστή (με το δικό μου προφίλ στο Steam). Mε τα πολλά η διαδικασία ολοκληρώθηκε επιτυχώς, η εγκατάσταση στον υπολογιστή μου έγινε και το παιχνίδι έτρεξε κανονικά.

Σήμερα όμως (και αφού έκανα update τους drivers της gpu) στο προφίλ μου δεν μου βγάζει την επιλογή Play αλλά Purchase...και όταν πάω να το τρέξω από το Desktop πετάει το μήνυμα "No Licences"

Γνωρίζει κανείς τι παίζει?

Ευχαριστώ.

Ρίξε μια ματιά στις Συχνές Ερωτήσεις που έχει το Steam για αυτή τη δυνατότητα, ίσως σε καλύπτει κάποια απάντηση. 

Ενδεικτικά:

Αναφορά σε κείμενο

Όταν εξουσιοδοτώ μια συσκευή για να δανείσω τη συλλογή μου σε άλλους, περιορίζω τη δυνατότητά μου να έχω πρόσβαση στα παιχνίδια μου;
Ως κάτοχος λογαριασμού, μπορείτε πάντα να έχετε πρόσβαση και να παίζετε τα παιχνίδια σας ανά πάσα στιγμή. Αν αποφασίσετε να αρχίσετε να παίζετε ενώ ένας άλλος χρήστης παίζει ήδη ένα παιχνίδι σας, θα λάβει ένα μήνυμα να αγοράσει το παιχνίδι ή να σταματήσει να παίζει.

Μερικές φορές τα παιχνίδια στα οποία έχω πρόσβαση δεν είναι διαθέσιμα. Γιατί;
Τα κοινά παιχνίδια είναι μόνο διαθέσιμα σε συσκευές που έχουν εξουσιοδοτηθεί από τον κάτοχο του λογαριασμού. Τα κοινά παιχνίδια δε θα είναι διαθέσιμα ούτε σε εξουσιοδοτημένες συσκευές όταν η συλλογή του κατόχου του λογαριασμού είναι σε χρήση σε άλλο υπολογιστή.

Περισσότερες ερωταπαντήσεις εδώ: https://store.steampowered.com/promotion/familysharing?l=greek

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω δύο υπολογιστές έναν δικό μου και έναν της κόρης μου έχω τον ίδιο λογαριασμό και στους δύο όποτε θέλει να παίζει η μικρή μπορεί άνετα αρκεί να μην παίζω εγώ όποτε δεν μπλεκομαστε με family sharing κτλ. και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο άλλο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stelanos είπε

Εγώ έχω δύο υπολογιστές έναν δικό μου και έναν της κόρης μου έχω τον ίδιο λογαριασμό και στους δύο όποτε θέλει να παίζει η μικρή μπορεί άνετα αρκεί να μην παίζω εγώ όποτε δεν μπλεκομαστε με family sharing κτλ. και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο άλλο θέμα.

Και αν παίζετε το ίδιο παιχνίδι δεν έχετε θέμα με τα Saves? Να υποθέσω ότι επειδή είστε σε διαφορετικούς υπολογιστές στο κάθε μηχάνημα είναι τοπικά αποθηκευμένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...