Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bandwide Down/Up(kbps) : 7497 kbps / 397 kbps

SNR Margin Down/Up(db) : 9.9 dB / 10.7 dB

FEC Down/Up : 23500 / 16

CRC Down/Up : 494 / 0

HEC Down/Up : 4931 / 0

 

Να τα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα ομως που δεν θελω ΟΤΕ πλεον γιατι το θεωρω κοροιδια.

check και στη Wind/HOL τότε, δίνουν κι αυτοί vdsl από KV

 

Εάν βάλεις fast path, θα δείς το ping να μειώνεται αρκετά προς τα κάτω..

πόσο νομίζεις ότι μειώνεται? γιατί στα 1000ms το να κατέβει 10-25ms (από low depth interleaved ή full interleaved) είναι μια τρύπα στο νερό...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Line Attenuation : 37.0 dB 19.1 dB

Bandwide Down/Up(kbps) : 7497 kbps / 397 kbps

SNR Margin Down/Up(db) : 9.9 dB / 10.7 dB

FEC Down/Up : 23500 / 16

CRC Down/Up : 494 / 0

HEC Down/Up : 4931 / 0

 

Να τα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Bandwide Down/Up(kbps) : 7497 kbps / 397 kbps

SNR Margin Down/Up(db) : 9.9 dB / 10.7 dB

FEC Down/Up : 23500 / 16

CRC Down/Up : 494 / 0

HEC Down/Up : 4931 / 0

 

Να τα μας

7.5mbps, όχι 6 με το ζόρι που έλεγες :P

 

 

το πρόβλημα βρίσκεται στο απαράδεκτο upload...

 

βγάλε τις συσκευές από τις τηλεφωνικές πρίζες κι άσε μόνο το router συνδεδεμένο με την πρώτη/κέντρική πρίζα του σπιτιού απευθείας χωρίς splitter και με κοντό τηλεφωνικό καλώδιο

 

μπας κι αλλάξει τπτ, αν μείνουν τα ίδια δήλωσε βλάβη για χαμηλό upstream

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7.5mbps, όχι 6 με το ζόρι που έλεγες :P

 

 

το πρόβλημα βρίσκεται στο απαράδεκτο upload...

 

βγάλε τις συσκευές από τις τηλεφωνικές πρίζες κι άσε μόνο το router συνδεδεμένο με την πρώτη/κέντρική πρίζα του σπιτιού απευθείας χωρίς splitter και με κοντό τηλεφωνικό καλώδιο

 

μπας κι αλλάξει τπτ, αν μείνουν τα ίδια δήλωσε βλάβη για χαμηλό upstream

Σε καθε restart αλλαζει :P , εχω πιασει και 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις Line Attenuation : 37.0 dB, αυτο σημαινει οτι εισαι 2700 μετρα αποσταση (σε μηκος καλωδιων) απο το κεντρο του οτε.

 

Μπες εδω, κανε zoom και χωρις να δωσεις την τοποθεσια σου δες με το ματι ποση αποσταση εχεις απο το κεντρο του οτε. Αν ειναι τοση η αποσταση εχεις max ταχυτητα 13,1 στην πραξη γυρω στα 11 με adsl.

 

http://www.adslgr.com/features/map/exchanges.php?id=5

 

Αυτο ενοουσα να κανεις πριν νοικιασεις το σπιτι :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αλλαξει και router. Ρε συ και γω πριν στην cyta που συνδεοταν πανω κατω στα ιδια ολη μερα το youtube ανοιχτο ειχα και δεν ειχα θεμα, αυτο εξηγω. Πχ. ενω οι ταχυτητες downloading ειναι κομπλε (λαμβανοντας υποψη οτι συνδεομαι στα 6 mbps, τα 750-800 max download ειναι καλο), με ενα youtube video οποιοδηποτε online game ειναι unplayable.

τι να πω πολυ κουφο.μπορει καποιο προβλημα στην καρτα ποιος ξερει τι.τωρα αν με κανα fast path ξεκολλησει δεν ξερω.βεβαια μπορει να ειναι και θεμα του χαμηλου Upload.δωστο βλαβη για χαμηλο Upload.Ισως να σου αλλαξουν ζευγαρι.

 

Ελα ομως που δεν θελω ΟΤΕ πλεον γιατι το θεωρω κοροιδια. Και δεν μιλαω για τις τιμες, μιλαω για το "αυτη ειναι η ταχυτητα στη γειτονια κοψε το λαιμο σου". Απλα μου φαινεται τιγκα ηλιθιο να πληρωνω τα ιδια λεφτα με εσενα πχ. και εσυ να εχεις καλυτερες υπηρεσιες. Και δεν μιλαω για μικρες διαφορες, υπαρχουν ατομα που συνδεονται σε 18+. Ξερω οτι ειναι θεμα του που βρισκεσαι, αλλα ειτε προγραμματισε καποια αναβαθμιση / συντηρηση / τοποθετηση dslam στις προβληματικες περιοχες ειτε φτιαξε νεα πακετα. Αλλιως κοροιδευεις τον κοσμο. Ειναι "αστειο" ο μοναδικος τομεας στον οποιο πληρωνουμε ολοι τα ιδια και λαμβανουμε ο καθενας αλλη ποιοτητα χωρις να παραπονιομαστε ειναι το internet. Αμα πας σε ενα σουβλατζιδικο και σε εσενα δινει τη μινι πιτα 2 ευρω ενω σε μενα τη μεγαλη θα του εκαιγες το μαγαζι.

η διαφορα ειναι οτι το ξερεις απο πριν οτι ειναι ετσι.δηλαδη εως 24.να βαλουν παραπανω dslam δεν παιζει.οπως αλλοι ελεγαν να φτιαξει ο οτε και αλλα αστικα κεντρα.ουτε αυτο παιζει.το μονο που παιζει ειναι adsl/vdsl απο kv.μονο με αυτο λυνεις προβληματα στο 99 τις 100.

 

Εχεις Line Attenuation : 37.0 dB, αυτο σημαινει οτι εισαι 2700 μετρα αποσταση (σε μηκος καλωδιων) απο το κεντρο του οτε.

 

Μπες εδω, κανε zoom και χωρις να δωσεις την τοποθεσια σου δες με το ματι ποση αποσταση εχεις απο το κεντρο του οτε. Αν ειναι τοση η αποσταση εχεις max ταχυτητα 13,1 στην πραξη γυρω στα 11 με adsl.

 

http://www.adslgr.com/features/map/exchanges.php?id=5

 

Αυτο ενοουσα να κανεις πριν νοικιασεις το σπιτι :P

με 37 margin το 13 δεν θα το δει ποτε και το 11 θα το δει οριακα με 6 αρι margin και αμα.11 Mbit με 9 margin πρεπει να παιζει μονος του και με σταθερο καλωδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 κεντρα του οτε (καισιαριανης και ζωγραφου δεν ξερω σε ποιο εισαι συνδεμενος) υποστηριζουν vdsl, μπες εδω να δεις αν το kv που εισαι συνδεμενος εχει παρει εγκριση.

 

Link.png Site: https://www.ote.gr/web/guest/check-availability?redir=1&lastLayoutId=18&p_p_lifecycle=0&p_p_id=checkavailabilityhome_WAR_Otecorporateproductsservicesportlet&_checkavailabilityhome_WAR_Otecorporateproductsservicesportlet_lastLayoutId=18&p_p_col_count=1&p_l_id=44064&p_p_col_id=column-2&_checkavailabilityhome_WAR_Otecorporateproductsservicesportlet_resultType=consumer&p_v_l_s_g_id=0">ote.gr

 

Τιμες εδω.

 

Link.png Site: https://www.ote.gr/vdsl/">vdsl

 

Αν αποφασισεις για vdsl, δες τι αποσταση εχεις απο το kv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο το site που το checkara ειναι διαθεσιμο, το θεμα ειναι οτι οταν λεει διαθεσιμο εννοει οτι και η αποσταση απο ΚV ειναι μικρη? Επειδη εχω φιλη μου που δουλευει στον ΟΤΕ βεβαια (τεχνικη υποστηριξη) μου ειπε οτι αμα πουν το ΟΚ σημενει οτι ελαχιστη ταχυτητα θα ειναι τα 27 (για την 30αρα vdsl) αλλιως παει βλαβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο το site που το checkara ειναι διαθεσιμο, το θεμα ειναι οτι οταν λεει διαθεσιμο εννοει οτι και η αποσταση απο ΚV ειναι μικρη? Επειδη εχω φιλη μου που δουλευει στον ΟΤΕ βεβαια (τεχνικη υποστηριξη) μου ειπε οτι αμα πουν το ΟΚ σημενει οτι ελαχιστη ταχυτητα θα ειναι τα 27 (για την 30αρα vdsl) αλλιως παει βλαβη

 

Διαθεσιμο vdsl σημαινει οτι το kv εχει παρει εγκριση και ειναι συνδεμενο με οπτικη ινα μεχρι το κεντρο του οτε, αναλογα την αποσταση που εχεις απο το σπιτι σου μεχρι το kv, θα εχεις και την αναλογη ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 37db attenuation υπολόγιζε γύρω στα 10mbps.. Αλλά δεν είναι το πρόβλημα σου εδώ, αλλά στο upload, τα 397kbps είναι πάρα πολύ λίγα.

 

Πάρε τηλέφωνο και δήλωσε βλάβη χαμηλού συγχρονισμού, + Fast Path προφιλ.

 

Εάν πάρεις Παρασκευή, Δευτέρα θα ασχοληθούν και θα δείς άμεσα την διαφορά εάν φταίει η μεριά του OTE..

Δοκίμασες αυτό που είπε φίλος παραπάνω? :-)

 

Αποσύνδεσε ότι συσκευή έχεις τηλεφωνική στο σπίτι σου και κάνε επανεκκίνηση το router, και δες στα πόσα συγχρονίζει.

Δες τα Stats στο router δηλαδή. Εάν δεν έχει διαφορά, πάρε το ρούτερ και βάλε το σε άλλη πρίζα τηλεφώνου.

Εάν δεις διαφορά σημαίνει πως φταίει η πρίζα τηλεφώνου και γενικότερα η εσωτερική καλωδίωση σε αυτήν την περίπτωση ηλεκτρολόγος η κάποιος που πιάνουν τα χέρια του θα πρέπει να δει την καλωδίωση στον κατανεμητή, μήπως έχει μαζεψει υγρασία, μούχλα κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aπο το site που το checkara ειναι διαθεσιμο, το θεμα ειναι οτι οταν λεει διαθεσιμο εννοει οτι και η αποσταση απο ΚV ειναι μικρη? Επειδη εχω φιλη μου που δουλευει στον ΟΤΕ βεβαια (τεχνικη υποστηριξη) μου ειπε οτι αμα πουν το ΟΚ σημενει οτι ελαχιστη ταχυτητα θα ειναι τα 27 (για την 30αρα vdsl) αλλιως παει βλαβη

άρα μπορείς να βάλεις και Wind/HOL VDSL μέσω KV, μια χαρά...

 

οι ταχύτητες συγχρονισμού vdsl μέσω KV είναι συνήθως καρφωμένες ονομαστικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι ειναι ζωγραφου/αμπελοκηποι παιρνουν απο αμπελοκηπων (μικρας ασιας και παπαναστασιου.

οσοι ειναι προς ιλισσια παιρνουν απο ιλισσο (Νηρηίδων 12) σχετικα κοντα στο caravel.

οσοι ειναι παγκρατι και λιγο προς καισαριανη παιρνουν απο παγκρατι Υμηττού 144

αν παμε καισαριανη προς τα πανω μετα αρχιζουν καποιοι και πεφτουν αστικο κεντρο βυρωνα Π. Τσαλδάρη 13

ενω αν παμε λιγο προς δαφνη παιρνουν απο αστικο κεντρο δαφνης Ευτέρπης 3

.επισης το παγκρατι παιρνει καποιο κομματι του και απο αγιο αρτεμιο. Εμπεδοκλέους 92

β.να παιρνεις απο Kv και να εισαι μακρυα ειναι πολυ δυσκολο στην αθηνα.ειναι λιγες περιοχες που εχουν καφαο σε μεγαλυτερη αποσταση απο 500 μετρα και συνηθως ειναι οι μακρινες περιοχες.βλεπε πικερμι κορωπι στην βιομηχανικη ζωνη λιγο στην παιανια αλλα εκει που ειναι η Intracom οχι πιο πριν.που και εκει θα παιξεις 50 αρι αλλα θα εχεις λιγοτερο attainable.καφαο περα του χιλιομετρου ειναι ακομα πιο λιγα.

επισης προσοχη στην καλωδιωση οταν βαζει καποιος vdsl.απαγορευονται τα παραλληλα πριζακια.καθε παραλληλισμος σε πριζακι ριχνει την ταχυτητα.οσοι παιρνουν απο Kv δεν το πολυβλεπουν με τα σημερινα πακετα αλλα κανονικα δεν κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειμουν καποτε forthnet μια χαρα γαμω και επειδή νομιζα οτι στον οτε θα συγχρόνιζα παραπάνω (με forthnet ειμαι και ειμουν στα 20) τελικά στον οτε συγχρόνιζα πολυυυυυ παρακάτω . οποτε τα μάζεψα παλι και πήγα forthnet και δεν ξανα φεύγω ποτε εφόσον ειμαι ευχαριστημένος

Ακριβώς η ίδια περίπτωση μου έκατσε κι εμένα. Εκεί που λέω ότι θα κερδίσω κάτι από τον ΟΤΕ έπεσε η ταχύτητα συν μεγαλύτερο πάγιο. Ποτέ λοιπόν ΟΤΕ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...