Προς το περιεχόμενο

Τι γνώμη έχετε για το Draytek VigorAP 700


poihths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το Dlink σαν ΑΡ δεν εχει κολλησει ποτε !! ηταν 10 μερες χωρις σημα και με το που εβαλα το draytek συνδεθηκε αμεσως (εχει whatsdog που μου έχει λύσει τα χερια)

 

κατα τά άλλα σαν ΑΡ δεν κανει

 

υ.γ αφοτου εβαλα το draytek πιανει σε όλο το δυοροφο ακομα κ στο ισογειο το πιο μακρυνο σημείο (απιστευτο μηχανακι ... μεχρι στιγμης τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αν αφορα την εμβελεια ειμαι οκ γιατι ειναι μικρα τα δωματια - μικρες αποστασεις το προβλημα μου ειναι η αξιοπιστια

σημερα θα κανω κ τα πρωτα τεστς

αφου δεν εχεις θεμα με τα 100mw τοτε πιστευω οτι σε ολα τα αλλα θα σε καλυψει μια χαρα.

 

το Dlink σαν ΑΡ δεν εχει κολλησει ποτε !! ηταν 10 μερες χωρις σημα και με το που εβαλα το draytek συνδεθηκε αμεσως (εχει whatsdog που μου έχει λύσει τα χερια)

 

κατα τά άλλα σαν ΑΡ δεν κανει

 

υ.γ αφοτου εβαλα το draytek πιανει σε όλο το δυοροφο ακομα κ στο ισογειο το πιο μακρυνο σημείο (απιστευτο μηχανακι ... μεχρι στιγμης τουλάχιστον)

σαν repeater μαλλον ηθελες να πεις??βεβαια ανα πασα στιγμη μπορεις να βαλεις και αλλο ap αν θες για καλυτερη καλυψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δεν εχεις θεμα με τα 100mw τοτε πιστευω οτι σε ολα τα αλλα θα σε καλυψει μια χαρα.

 

σαν repeater μαλλον ηθελες να πεις??βεβαια ανα πασα στιγμη μπορεις να βαλεις και αλλο ap αν θες για καλυτερη καλυψη

 

ναι έχεις δίκιο σαν repeater!!

 

αυτη τη στιγμη το δικτυο είναι καπως ετσι

 

powerline στο ισογειο 

powerline στο 1ο συνδεδεμένο με το drytek που λειτουργεί σαν ΑΡ

dlink στο 2ο που λειτουργεί σαν repeater (βλέποντας το drytek)

 

ταχύτητες με το speedtest (γιατι δεν έχω 2ο pc να μετρήσω το LAN)

 

1ος 15Μbit

2os 14Mbit

3os 12Mbit 

 

είμαι στον 2ο κ κατεβάζω απο ftp το ubuntu 1++ Mbyte /sec

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω bookmark το θέμα για το Draytek που δεν το ήξερα καθόλου.

Του λείπουν κάποιες λειτουργίες, αλλά αν είναι χωρίς προβλήματα όπως και οι υπόλοιπες συσκευές της εταιρείας, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα μιας και είμαι φανατικός οπαδός της ενσύρματης λύσης και προτιμώ λειτουργία ΑΡ αντί Repeater.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται τραγικο ενα ρουτερ να παιζει μια χαρα σαν repeater που παιρνει ασυρματα και να μην παιζεικαλα σαν ap.
θα ξεχασω και αυτα που ξερω:P
μια χαρα οι ταχυτητες γιατι τα φοβομουν τα Powerlines.βεβαια αν μπορουσες να τα ειχες με ethernet ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται τραγικο ενα ρουτερ να παιζει μια χαρα σαν repeater που παιρνει ασυρματα και να μην παιζεικαλα σαν ap.

θα ξεχασω και αυτα που ξερω :P

μια χαρα οι ταχυτητες γιατι τα φοβομουν τα Powerlines.βεβαια αν μπορουσες να τα ειχες με ethernet ακομα καλυτερα.

 

αχααχχα κ μενα γι αυτο κ θα το γυρισω πίσω απο δευτερα... απλα σαν repeater δεν κολλάει 

οταν δουλευει σαν ΑΡ σταματαει να εκπέμπει μετα απο καποιες ωρες  κ δυστυχως στα φορουμ της εταιριας εχει γίνει ερωτηση εδω και καιρο γιατι το κανει αυτο κ δν εχει δωθει απάντηση.

 

τα powerlines με ζόρισαν αρκετα τελικα βρηκα λύση και για να μην 'βρωμίζει' το δικτυο στις βαριες συσκευες έβαλα σταθεροποιητη τασης (μια λύση που βρήκα σε ξενο φορουμ) το οποιο λειτουργει σαν φιλτρο - γιατι κοβει τις υψηλές συχνότητες και αφήνει το powerline να κανει καλύτερα τη δουλεια του...

 

υ.γ ήθελα να βαλω ethernet αλλά δυστυχώς πρεπει να τρυπήσω την πλάκα σε 2 ορόφους ... (προς στιγμην το powerline φαινεται καλή/φθηνότερη λύση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχααχχα κ μενα γι αυτο κ θα το γυρισω πίσω απο δευτερα... απλα σαν repeater δεν κολλάει 

οταν δουλευει σαν ΑΡ σταματαει να εκπέμπει μετα απο καποιες ωρες  κ δυστυχως στα φορουμ της εταιριας εχει γίνει ερωτηση εδω και καιρο γιατι το κανει αυτο κ δν εχει δωθει απάντηση.

 

τα powerlines με ζόρισαν αρκετα τελικα βρηκα λύση και για να μην 'βρωμίζει' το δικτυο στις βαριες συσκευες έβαλα σταθεροποιητη τασης (μια λύση που βρήκα σε ξενο φορουμ) το οποιο λειτουργει σαν φιλτρο - γιατι κοβει τις υψηλές συχνότητες και αφήνει το powerline να κανει καλύτερα τη δουλεια του...

 

υ.γ ήθελα να βαλω ethernet αλλά δυστυχώς πρεπει να τρυπήσω την πλάκα σε 2 ορόφους ... (προς στιγμην το powerline φαινεται καλή/φθηνότερη λύση)

αν δεν τρυπησεις πλακα αλλα βγαλεις το καλωδιο απεξω και μετα το ξαναφερειις μεσα??εκτος αν υπαρχει κανα shaft Που περνανε ηδη τα καλωδια.

 

τον σταθεροποιητη τασης που τον εβαλες απο περιεργεια?γιατι και εγω αυτο φοβομουν με τα βαρια μηχανηματα.και τι σταθεροποιητη εβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σταθεροποιητης τασης μπηκε μπροστά απο πολυμπριζο που ναι πανω όλες οι ενεργοβορες συσκευες (φωτοτυπικο, φαξ , pc ... κ.α) kai to powerline καθεται μόνο του σε πριζα

 

μετα απο τεστ που εκανα σπιτι μου με powerlines/σταθεροποιητη

παρατήρησα οτι οι συσκευες που κανουν τρελες παρεμβολες ειναι οι φορτιστες(αυτοι πουναι κυριως στα 5v τάση), λαμπες οικονομιας (http://e-damianakis.gr/images/thumbnails/2/120/EUROLAMPE1410WATT.jpg

επισης παρεμβολες δημιουργουνται όσο και μακρια να βάλεις π.χ το φορτιστη απο το powerline (αφου όλες οι συσκευες καταλήγουν στο πίνακα όπως και το traffic του powerline) 

είτε βαλεις το φορτιστή 10 πριζες πιο περα είτε διπλα στο powerline έχεις τις ίδιες παρεμβολές - ταχυτητες 

 

μετα το πολυμπριζο ασφαλειας κερδισα σε απόδοση 20-30% και κυριως σταθεροποιηθηκε και η ταχύτητα 

 

ο σταθεροποιητης που χρησιμοποιώ είναι αυτός http://www.skroutz.gr/s/3079743/APC-Essential-SurgeArrest-1-outlet-230V-GR-P1-GR.html

 

 

υ.γ σκεφτηκα τη λύση poulinos που προτείνεις απλα πρεπει να περασεις απ το μπαλκονι να μπεις μετα στο διαμερισμα μεχρι να φτασεις στο κλιμακοστασιο ,φανταζομαι θα χρειαστώ τουλαχιστον 50μετρα UTP. Αλήθεια πόσο πάει το μέτρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

υ.γ σκεφτηκα τη λύση poulinos που προτείνεις απλα πρεπει να περασεις απ το μπαλκονι να μπεις μετα στο διαμερισμα μεχρι να φτασεις στο κλιμακοστασιο ,φανταζομαι θα χρειαστώ τουλαχιστον 50μετρα UTP. Αλήθεια πόσο πάει το μέτρο?

 για τις λαμπες οικομιας το εχω ακουσει και εγω αυτο οτι κανουν τρελη παρεμβολη.αν και τωρα τα εχεις πληρωσει τα powerlines εν τουτοις το utp παει αναλογα τι θελεις.ftp,cat5e,cat6e?αλλα γενικα σε μεγαλα καταστηματα δεν ειναι ακριβα.οπως και με Utp το ξερεις παιζεις μεχρι 100 μετρα χωρις προβλημα.απλα ισως συμφερει να παρεις ολοκληρη κουλουρα εσυ για να την εχεις και για αλλες δουλειες.στο skroutz θα βρεις τιμες για ολων των ειδων τα καλωδια.αλλα γενικα 50 μ utp μου φαινονται λιγα σαν ποσοτητα.σε καποια projects για wifi να βλεπεις οι κουλουρες να τελειωνουν δυο δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις πληροφοριες 

 

 

φαντάζομαι το καλύτερο ειναι να βάλεις cat 6 αλλα και το 5e ειναι υπεραρκετό τη σημερινή εποχη ειδικά για wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις πληροφοριες 

 

 

φαντάζομαι το καλύτερο ειναι να βάλεις cat 6 αλλα και το 5e ειναι υπεραρκετό τη σημερινή εποχη ειδικά για wifi

δυο δυο το εννοουσα μεταφορικα.οτι περναγε τοσα πολλα καλωδια ο ηλεκτρολογος γενικοτερα που οι κουλουρες αδειαζαν γρηγορα.

ναι γενικα η τιμη cat5e με cat6 ειναι μικρη.για wifi το cat5e ειναι μια χαρα.αν περναει κοντα απο ρευμα τοτε ισως ενα cat5e ftp. τετοια μου ριχνουν τωρα για το project.αν ειναι για εξωτερικο χωρο καποιοι το περνανε σε σωληνα ενω αλλοι απλα παιρνουν utp για εξωτερικο χωρο.αλλοι δεν δινουν καν λεφτα οταν ειναι πολλα μετρα και βαζουν κανονικο utp.απλα καποια στιγμη με τα χρονια αναλογα που βρισκεται ποσο νερο υγρασια ηλιο τρωει θα χαλασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...