Προς το περιεχόμενο

Η Samsung θα προσθέσει 64bit επεξεργαστές στα κορυφαία της smartphones το 2014


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ios ειναι ετσι κι αλλιως πολυ πιο ελαφρυ λειτουργικο. Δεν νομιζω να το βοηθησει η κινηση τωμ 64bit σε κατι. 

 

Οταν μιλαμε για εταιρειες και μαλιστα τετοιου μεγεθους παντα το ματι πρεπει να βρισκεται μπροστα στο μελλον. Θυμησου ποτε εβγαλε 64bit επεξεργαστες η AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον η σαμμυ αν βαλει θα υπαρχει καποιος λογος...(4gb η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ) και οχι απλα για να το λεμε οτι ειναι 64μπιτο.αντε αρκετες "πρωτοτυπιες" εχω ακουσει απο την apple με τον ιο της απλα για τα ματια του κοσμου και οχι για την ουσια

Πιστεύεις πραγματικά πως όποιο διποτε smartphone χρειάζεται 4gb ram? αυτό για τα μάτια του κόσμου δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όταν σε καμιά 5ετία θα ψάχνει συνεργάτες και επενδυτές έλα να μου το ξαναπείς. Και ποιος σου μίλησε εσένα για την απλ; Ε ρε κόλλημα. Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Η αλεπού τα έφτασε και τα φάγε στη μάπα.

Σε μια 5ετια αν η samsung θα ψάχνει συνεργάτες τοτε η apple θα πρέπει να εχει κλείσει οριστικά και αμετάκλητα.

Κόλλημα μεγάλο δεν λες τίποτα μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις πραγματικά πως όποιο διποτε smartphone χρειάζεται 4gb ram? αυτό για τα μάτια του κόσμου δεν είναι;

Δεν υπάρχει η λέξη ΄΄χρειάζεται΄΄. Με την λογική του Android οτι ελεύθερη ραμ είναι άχρηστη ραμ, βοηθάει πολύ. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που τα κινητά με 512 ραμ κολλάνε πολύ αφού μπουκώνουν.

 

Δηλαδή να κοστολογούν τις συσκευές τους όσο τις κοστολογούν αλλά μην βελτιώνουν το hardware επειδή ΄΄δεν χρειάζεται΄΄. Δεν είναι λογική αυτή.

 

Για τα μάτια του κόσμου θα ήταν αν δεν μπορούσε να την χρησιμοποιήσει ο χρήστης. Μπορεί όμως. Ας βάλει 300 εφαρμογές μέσα στο κινητό του με τις 150 να παραμένουν ανοιχτές. Γιατί όχι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε μας ρε φίλε.

Η πραγματικότητα αυτή είναι. Ας καθήσουν τόσοι καραγκιόζηδες με τόσα λεφτά που παίρνουν να γράψουν ένα αξιοπρεπές λειτουργικό, φιλικό στο χρήστη, να κάνει 5 πράγματα απλά και σωστά και ας αφήσουν τους χίλιες πυρήνες, τις ίντσες και τις υπόλοιπες μαρκετίστικες π@π@ριές. Έγινε πλέον θετικό κριτήριο η μεγάλη οθόνη για να βλέπει ο κάθε πικραμένος τη φωτό του fb. Τα ίδια και με τους πυρήνες, την κάμερα κλπ.

Ας ρίξουν την τιμή και ας ανεβάσουν την μπαταρία. Εκεί να τους δω τους άχρηστους!

Οι καραγκιοζηδες φτιάξανε ενα λογισμικό που τρέχει σε 1000αδες συσκευές.

Οι καραγκιοζηδες φτιάξανε ενα λογισμικό το οποίο κάνει 1000 πράγματα.

Οι καραγκιόζηδες τς τς.

 

Η apple ξεπέρασε τους πυρήνες και προέτρεξε στα 64bit με μια άθλια ραμ και μπαταριά ακόμα αθλιότερη.

Τις ίντσες εχει υποσχεθεί να τις μεγαλώσει στην επόμενη γενιά.

Μαρκετιστικές π@π@ριες βλέπε iphone5c

Ολα αυτά τα ξεχνάμε βέβαια ως δια μαγείας.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άκυρη είδηση της εβδομάδας/μήνα/έτους.

 

Είδαμε και στα pc με τη φοβερή και τρομερή μετάβαση στα 64bit. Δεν άλλαξε ΤΙΠΟΤΑ.

Η πλειοψηφία των εφαρμογών είναι ακόμα στα 32. Και πιστεύω πως η πλειοψηφία του κόσμου, η μόνη διαφορά που έχει, ίσως, παρατηρήσει είναι ότι υπάρχουν δύο "Program Files" φάκελοι....

 

Γιατί μας έχουν σκοτίσει τα _@_@ρια με τα 64 bit? Και γιατί να μπερδευτεί κι άλλο το android?

Και ποια τα θετικά; ας μου θυμίσει κάποιος παρακαλώ. Ίσα ίσα που νομίζω πως οι 64bit-ες εφαρμογές χρειάζονται ελαφρώς περισσότερη μνήμη. Ένα αρνητικό. Περιμένω για τα θετικά.

 

Όσο για τη συνολική μνήμη που λένε κάποιοι, στο λινουξ μπορείς να έχεις πάνω από 4 giga σε 32bit σύστημα, οπότε άκυρο το επιχείρημα.

 

ΥΓ: Αν το βασικό νέο που παρουσίασε η Apple ήταν τα 64bit, τότε μάλλον δεν παρουσίασε τίποτα. Αν πάλι, αυτό ήταν το μόνο που στάθηκαν στη samsung τότε μάλλον δεν κατάλαβαν τίποτα.

 

Ναι δεν άλλαξε τίποτα για εσένα ίσως... μπορεί να μην χρησιμοποιούσανε οι 32bit εφαρμογές την επιπλέον ram(ως κάθε εφαρμογή ξεχωριστά) αλλα η δυνατότητα χρήσης της ram υπήρχε..
 
δηλαδή για παράδειγμα αν είχες 2 browsers με καποιες καρτέλες με flash κτλ ένα game και διαφορα x,y προγράμματα από πίσω (πχ antivirus,netlimiter κτλ) σε ένα pc με 4+ GB ram θα τρέχανε όλα κανονικά...
 
σε ένα pc με 2,3 GB θα κολλούσανε τα πάντα και θα έπρεπε να κλήσεις κάτι... [και ναι 2 με 3.5 GB βλέπανε τα 32bit windows τότε ασχέτως αν το θεωρητικό όριο είναι τα 4GB και αυτό λόγω των παραμέτρων του λειτουργικού.. -δεν ξέρω τι κάνανε οι linux/mac κτλ  αλλα όπως και να έχει δεν μπορούσαν σίγουρα να χρησιμοποιήσουν πάνω από 4gb το πολύ πολύ να μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν 4gb ακριβώς... άντε και ίσως σε linux (για λόγους που δεν ξέρω αν είναι εφικτοί και απλά και μονο επειδή το λες οποτε βάζω την πιθανότητα να το έχεις δει) να μπορούσαν να δούνε πως υπάρχει ram πάνω από 4gb όχι όμως και να καταχωρούνε πάνω από 4gb στην ram.. ]
 
Όσο για τις 64bit εφαρμογές χρειάζονται ελαφρώς περισσότερη μνήμη στον σκληρό δίσκο όχι στην ram.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή τα κινητά θα ξεπεράσουν τα 4GB ram. Όταν πάρει την τελευταία αναβάθμιση του iOS το iphone 5, τότε το iOS και οι εφαρμογές του θα περάσουν 100% σε 64bit. Σε 4 χρόνια λοιπόν τα κινητά θα έχουν καταφέρει κάτι που τα PC το παλεύουν μια 10ετία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά διέρρευσαν φωτογραφίες από το Nexus 5, αυτό είναι είδηση και όχι ότι η Samsung θα παρουσιάσει 64bit smartphone

 

http://www.theverge.com/2013/9/12/4723138/lg-nexus-5-photo-details-revealed-in-fcc-filing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο αντιγραφη απο το 5ς πεθαινεις νομιζω...δε μπορουσανε να περιμενουν λιγες μερες πριν κανει και η Σαμυ την ανακοινωση για 64 μπιτ τους εκαιγε να καρφωθουν ασχημα. ελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο αντιγραφη απο το 5ς πεθαινεις νομιζω...δε μπορουσανε να περιμενουν λιγες μερες πριν κανει και η Σαμυ την ανακοινωση για 64 μπιτ τους εκαιγε να καρφωθουν ασχημα. ελεος

 

ολοι αντιγράφουν τους παντες, χώνεψε το.

σκεψου οτι απο πισω μπορει να εχουν παιχτει φραγκα για για το ποιος θα το ανακοινώσει πρωτος ;)

 

εμενα προσωπικά δεν με ενδιαφερει ποιος αντιγράφει ποιον, αλλα ποιος θα το κανει πιο προσιτό σε εμενα, στις ανάγκες μου.

ε και αν ο ενας ειναι τερμα fail απο αποψη σταθερότητας κλπ και ο αλλος πανάκριβος, ε δεν παίρνω κανενα.

(αναγκες ως προς ταμπλετ, γιατι για smartphone και το ideos με το 2.2 android που εχω μια χαρα μου ειναι. 30 ευρα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί οι πανέξυπνοι που λένε πως η samsung αντιγράφει γιατί χρησιμοποιεί 64bit να σκεφτούν πως τους συμφέρει γιατί το να έχει μόνο μία εταιρία και να τα πουλάει σε θεικές τιμές δεν ωφελεί κανέναν.....έλεος το συμφέρον μας κοιτάμε δεν είμαστε στο δημοτικό να λέμε α δική μου ιδέα ήταν ή όχι δική του και λοιπές μακακίες.

με το ίδιο σκεπτικό επειδή η AMD φτιάχνει APUS η Intel δεν θα πρέπει ποτέ να φτιάξει τα HD γραφικά της και επειδή η Asrock έχει sata 3 η Gigabyte αν το κάνει θα είναι αντιγραφέας απλά έλεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ιδια δουλεια κανει το ενα για μενα...την ιδια δουλεια για σενα. Τι συγκρινουμε δυο εταιριες; Βγαζετε ποσοστα απ αυτες και τις διαφημιζετε;

 

Λογικευτειτε λιγο...αφηστε την Sammy και την Apple να ανταγωνιζονται η μια την αλλη και να βγαζουν οτι βγαζουν στην αγορα και μην μαλωνετε αν το Galaxy ειναι καλυτερο του iPhone.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...