Προς το περιεχόμενο

Η Samsung θα προσθέσει 64bit επεξεργαστές στα κορυφαία της smartphones το 2014


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ουτε επίτηδες να το κανανε

 

Βγαζει χτες η Apple το iphone 5s με 64bit.

 

Ανακοινωση σημερινη της samsung "και εμεις απο του χρονου στα 64bit."

 

Η μαϊμού ξαναχτυπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχειρημα σου ομως σου γυρνάει μπουμερανκγ γιατι φανταζομαι κατανοεις με τι μηχανηματα πατησαμε στο φεγγαρι!

 

για δες καπου στο 1969 τι γραφει

http://www.motorolasolutions.com/US-EN/About/Company+Overview/History/Timeline

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ουτε επίτηδες να το κανανε

 

Βγαζει χτες η Apple το iphone 5s με 64bit.

 

Ανακοινωση σημερινη της samsung "και εμεις απο του χρονου στα 64bit."

 

Η μαϊμού ξαναχτυπα

 

εσενα που ειναι το προβλημα σου ακριβως; σε χαλαει που εχεις την δυνατοτητα να επιλεξεις πανω απο ενα κινητό με 64bit;

εμενα πάντως οχι.

"ουτε επιτηδες να το κανανε"

οχι φιλε, σωστα, καταλαθος το ανακοίνωσαν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Που να δείτε και τους ανεμιστήρες που έβγαλε η samsung και αντέγραψε τρελά τους Dyson και ο mr Dyson είπε πως θα τους πιει το αίμα περισσότερο από την Apple! :P clopycats...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσενα που ειναι το προβλημα σου ακριβως; σε χαλαει που εχεις την δυνατοτητα να επιλεξεις πανω απο ενα κινητό με 64bit;

Μα καλα πιστεψες εσυ οτι ειναι ικανη η samsung να βγαλει κινητο με 64bit του χρονου?

Ουτε σε 3 χρονια δε θα βγαλει συσκευη και ξερεις γιατι?

 

1) Η google για του χρονου δεν εχει ανακοινωσει λειτουργικο 64bit. Μονο ενα 4.4 κιτ κατ, 32bit. Δηλαδη ακυρα τα 64bit απο την μανα τους.

 

2)Ακομα δεν εχει βγει κανενας επεξεργαστης 64bit που να μπορει να τοποθετηθει απο τριτους κατασκευαστες. Ουτε chipset ουτε τιποτα. Ουτε καν εχει ανακοινωθει κατι για το μελλον.

 

3)Δεν υπαρχει (αναμενομενο) ακομα κανενα application που να ειναι γραμμενο για 64bit. Αρα τι να τα κανεις ακομα και να εχεις 64bit.

 

4)ΑΝ ποτε γινουν ολα αυτα και βγει ενα κινητο 64bit απο την samsung και φορεσει την νεα εκδοση android 64bit(?) 

θα γινει ΤΟΣΟ ΑΡΓΗ η εξαπλωση του νεου λειτουργικου που πρακτικα ΚΑΝΕΝΑΣ developer δεν θα ασχοληθει να αναβαθμισει τις εφαρμογες του σε 64bit για πολλα χρονια μεχρι να πιασει τουλαχιστον ενα 15% στην αγορα.

 

H samsung και ολο το οικοσυστημα του android ειναι τουλαχιστον 5 χρονια πισω οσο αφορα τα 64bit.

 

Ο,τι λεει η samsung ειναι καθαρα marketing και μαλιστα το πονηρο ειδος marketing, το λαϊκίστικο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άκυρη είδηση της εβδομάδας/μήνα/έτους.

 

Είδαμε και στα pc με τη φοβερή και τρομερή μετάβαση στα 64bit. Δεν άλλαξε ΤΙΠΟΤΑ.

Η πλειοψηφία των εφαρμογών είναι ακόμα στα 32. Και πιστεύω πως η πλειοψηφία του κόσμου, η μόνη διαφορά που έχει, ίσως, παρατηρήσει είναι ότι υπάρχουν δύο "Program Files" φάκελοι....

 

Γιατί μας έχουν σκοτίσει τα _@_@ρια με τα 64 bit? Και γιατί να μπερδευτεί κι άλλο το android?

Και ποια τα θετικά; ας μου θυμίσει κάποιος παρακαλώ. Ίσα ίσα που νομίζω πως οι 64bit-ες εφαρμογές χρειάζονται ελαφρώς περισσότερη μνήμη. Ένα αρνητικό. Περιμένω για τα θετικά.

 

Όσο για τη συνολική μνήμη που λένε κάποιοι, στο λινουξ μπορείς να έχεις πάνω από 4 giga σε 32bit σύστημα, οπότε άκυρο το επιχείρημα.

 

ΥΓ: Αν το βασικό νέο που παρουσίασε η Apple ήταν τα 64bit, τότε μάλλον δεν παρουσίασε τίποτα. Αν πάλι, αυτό ήταν το μόνο που στάθηκαν στη samsung τότε μάλλον δεν κατάλαβαν τίποτα.

δεν είναι απόλυτα ακριβές αυτό που λες διότι οι χρήστες OsX  πήγαν στην μετάβαση απο 32 σε 64 μέσα σε ένα χρόνο το πολύ και πλέον όλες οι εφαρμογές οι οποίες έρχονται μέσα απο το App store της Apple και απο 3rd party ειναι 64 bit και η διαφορά ταχύτητας είναι πραγματικά αξιοσημείωτη... πάρε ένα μηχάνημα της apple όπως για παράδειγμα ένα MacBook pro Retina με Flash disk και x64 OsX και σύγκρινε το με οποιοδήποτε PC και με οποιοιδήποτε Configuration και θα δεις τη διαφορά ταχύτητας σε καθημερινές διεργασίες (δε μιλάω για video editing διότι εκεί βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο και το hardware CPU GPU Ram κλπ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καραγκιοζηδες φτιάξανε ενα λογισμικό που τρέχει σε 1000αδες συσκευές.

Οι καραγκιοζηδες φτιάξανε ενα λογισμικό το οποίο κάνει 1000 πράγματα.

Οι καραγκιόζηδες τς τς.

 

Η apple ξεπέρασε τους πυρήνες και προέτρεξε στα 64bit με μια άθλια ραμ και μπαταριά ακόμα αθλιότερη.

Τις ίντσες εχει υποσχεθεί να τις μεγαλώσει στην επόμενη γενιά.

Μαρκετιστικές π@π@ριες βλέπε iphone5c

Ολα αυτά τα ξεχνάμε βέβαια ως δια μαγείας.

άθλια RAM???? θα σε παραδεχτώ όταν μου πεις ένα app.... μόνο ένα App σε ios 6 και iphone 5 το οποίο να κολλάει λόγο έλλειψης Ram στη συσκευή. 

θα σε παραδεχτώ αν μου βρεις ένα app..... μόνο 1 app το οποίο να υπάρχει και στις 2 πλατφόρμες και να παίζει καλύτερα σε android σε όποια συσκευή θες... δε σου λέω σε συσκευή με τα ίδια specs με το iphone 5 διότι με 1 giga ram και 2 πύρινο επεξεργαστή ούτε το android δε μπορεί να παίξει smooth...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη τη ψάχνετε σε κανα χρόνο ( και αν)  που θα είναι έτοιμη η google για τη μετάβαση σε 64bit το ios θα είναι πλήρως λειτουργικό, δηλαδή όλες οι εφαρμογές ανεξαιρέτως θα έχουν γίνει 64bit.

Το θέμα είναι ότι το android λόγω της φύσης του μετατρέπεται σε ένα δεινοσαυρικό και δυσκίνητο λογισμικό όσον αφορά τη κάθε μεμονομένη εταιρεία. Η samsung είναι πλήρως εξαρτημένη από τη google και το καλό που έχει να κάνει θα είναι μια γρήγορη μετάβαση στο tizen γιατί η microsoft έρχεται πολύ δυνατα ( έχει ποια τον πλήρη έλεγχο σε hardware και software ) ! Θα μείνει ξεκρέμαστη αν δεν σπρώξει το tizen και θα περιοριστεί στο παθητικό ρόλο ενός απλού Oem. Εχει το μέγεθος και τη τεχνογνωσία για να γίνει ανεξάρτητη εταιρεία με έλεγχο στο hardware και το software και εκεί θα έχουμε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα να δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για τις 64bit εφαρμογές χρειάζονται ελαφρώς περισσότερη μνήμη στον σκληρό δίσκο όχι στην ram.

 

 

τι παιζει για την 64bit

στην ραμ, οταν σε καλουνε με 32bit, σε λενε πχ "κωστα..........................." ελα εδω! ασχετο αν οι τελιτσες μετα ειναι αχρηστες, ΠΡΕΠΕΙ να της φωναζεις και αυτες

ε, στα 64 οι τελιτσες ειναι 64 μειον οσο παιρνει το ονομα κωστας

 

απ την αλλη, αν θες να καταχωρησεις ενα ονομα κωστας στην ραμ, στα 32 βιτ σπαταλας 32-κωστας στην ραμ

στο 64 αναλογως σπαταλας 64-κωστας

 

οποτε οι 64β εφαρμογες, χρειαζονται ελαφρως περισσοτερη ραμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple ξεπέρασε τους πυρήνες και προέτρεξε στα 64bit με μια άθλια ραμ και μπαταριά ακόμα αθλιότερη.

Τις ίντσες εχει υποσχεθεί να τις μεγαλώσει στην επόμενη γενιά.

Μαρκετιστικές π@π@ριες βλέπε iphone5c

Ολα αυτά τα ξεχνάμε βέβαια ως δια μαγείας.

 

Υπάρχει android κινητό που συγκρίνεται σε αυτονομία με κάποιο iPhone??? Δεν νομίζω... Έχω και android κινητό που δεν αναβαθμίζεται πλέον ενώ το πήρα πριν 1,5χρόνο και η μπαταρία του με τα βίας κρατιέται σε σύγκριση με το 4S μου..!

 

Όσο για την οθόνη συμφωνώ, δεν τολμάει να κάνει απότομες αναβαθμίσεις η apple διότι έχει ένα πολύ συντηρητικό τρόπο αναβάθμισης στα μοντέλα της, ενώ μπορεί να το κάνει.

 

Προχωράει, αργά αργά. Eαν σε κάποιον δεν του αρέσει μπορεί να αλλάξει και να πάει σε Samsung..

 

Τουλάχιστον όμως δεν τρώνε κολλήματα τα κινητά της apple (με hardware πολύ υποδιέστερο από τα περισσότερα android).

 

Επίσης πείτε μου πόσες φορές σας κόλλησε ένα android και πόσες φορές ένα iPhone.. Νομίζω η Apple κερδίζει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άθλια RAM???? θα σε παραδεχτώ όταν μου πεις ένα app.... μόνο ένα App σε ios 6 και iphone 5 το οποίο να κολλάει λόγο έλλειψης Ram στη συσκευή. 

θα σε παραδεχτώ αν μου βρεις ένα app..... μόνο 1 app το οποίο να υπάρχει και στις 2 πλατφόρμες και να παίζει καλύτερα σε android σε όποια συσκευή θες... δε σου λέω σε συσκευή με τα ίδια specs με το iphone 5 διότι με 1 giga ram και 2 πύρινο επεξεργαστή ούτε το android δε μπορεί να παίξει smooth...

τι να λεει?

γιατι εχει πραγματικο Multitasking το ios?

ετσι κ αλλιως μονο 1 εφαρμογη μπορεις να τρεξεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η χρήση 64bit hardware δώσει την απαραίτητη ώθηση που χρειάζεται επειγόντως το Android OS για να γίνει όπως πρέπει, τότε ΟΚ.

 

Αν απλά είναι μόνο/κυρίως για marketing, τότε πάλι η Apple θα τρίβει τα χεράκια της.

 

Sent from my iPhone

με τα πράγματα ως έχουν εκεί στο στρατόπεδο του android η μετάβαση στα 64bit μόνο κακή μπορεί να είναι ..... με τόσο κατακερματισμό που ήδη έχει εκεί πέρα αν μπει στο παιχνίδι και τα 64 bit τότε άντε βγάλε εσύ άκρη μετά όταν κατεβάζεις ένα app... σε ποιο hardware θα λειτουργεί και σε ποιό θα βαράει μπιέλα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να λεει?

γιατι εχει πραγματικο Multitasking το ios?

ετσι κ αλλιως μονο 1 εφαρμογη μπορεις να τρεξεις

 η αλήθεια είναι κάπου ενδιάμεσα... 

νομίζω πως η υλοποίηση της apple ως αναφορά το multitasking είναι πιο σοβαρή και ποιο περίπλοκη απ ότι στα android....

ήδη το iOS 6 έχει ενσωματώσει μια τεχνολογία στην οποία τα προγράμματα που τρέχουν στο παρασκήνιο παγώνουν τα νήματα εκείνα τα οποία είναι άχρηστα και κρατάνε μόνο εκείνα από τα οποία εξαρτάτε το πρόγραμμα σε σχέση με τη λειτουργικότητα του και το ρόλο του στον χρήστη. δηλαδή για παράδειγμα ένα πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής όπως το spotify τρέχει στο παρασκήνιο κρατώντας μόνο τα νήματα εκείνα που σχετίζονται με την αναπαραγωγή του ήχου και παγώνουν για παράδειγμα εκείνα που σχετίζοθνται με το UI... στα android κάτι τέτοιο δεν υπάρχει παρά όλο το πρόγραμμα αυτούσιο τρέχει από πίσω καταναλώνοντας έτσι τεράστια ποσότητα μνήμης τυχαίας προσπέλαση αλλά και μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ και περισσότερη ενέργεια από τη μπαταρία... το SDK που παρέχει η Apple δίνει υπέροχα API's για να μπορεί ο developer να ενεργεί με όμορφο τρόπο για την καλύτερη εξοικονόμηση πόρων στα προγράμματα του... βεβαίως υπάρχουν και πολλοί περιορισμοί αλλά είναι πολύ λογικό σε ένα απόλυτα κλειστό και ελεγχόμενο οικοσύστημα να υπάρχουν και τα αρνητικά σε σχέση με την ελευθερία των προγραμματιστών.... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει android κινητό που συγκρίνεται σε αυτονομία με κάποιο iPhone??? Δεν νομίζω... Έχω και android κινητό που δεν αναβαθμίζεται πλέον ενώ το πήρα πριν 1,5χρόνο και η μπαταρία του με τα βίας κρατιέται σε σύγκριση με το 4S μου..!

 

Επίσης πείτε μου πόσες φορές σας κόλλησε ένα android και πόσες φορές ένα iPhone.. Νομίζω η Apple κερδίζει..

 

Εχω S3,η κοπελα μου 4s.ΜΟΝΟ στην αναμονη και οι 2,χωρις να κανουμε τιποτε,το Iphone τρωει ακριβως 2πλασια ενεργεια.Που φαντασου τις εχω απενεργοποιησει καθε τι,που προτεινετε,και εχει σχεση με online activities,gps κλπ...

Εχει αγανακτησει.Μονο μιλαει λογω της δουλειας της,ουτε ιντερνετ εχει,ουτε ουτε...και ειναι μαυρα χαλια!

Το S3,με ιδια χρηση,ξεχναω ποτε το φορτισα.Επειδη τα εχω και τα 2,γι'αυτο σου λεω,ακυρο.

 

Οσο δε για τα κολληματα που λετε,1 χρονο το s3,ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ παγωσε.Με το χερι στην καρδια.

Μυθος ολα αυτα.

Και τα 2,να σημειωσω original,και με την μαμα τελευταιες αναβαθμισεις.

Τωρα,αν καποιοι κατεβαζουν τον αμπακα,σπασμενα με ιους,πειραζουν χωρις να ξερουν,αλλαζουν rom's κλπ.Λογικο ειναι να τους δημιουργει προβληματα.

Α,να σημειωσω ακομη,οτι της κοπελας μου,ειναι ειναι αγορασμενο,μισο χρονο μετα απο μενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...