Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμος για δυνατότητα λαμογιάς-παρακαμψης γραφειοκρατίας σε διαγνωστικό κέντρο


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τίτλός φαίνεται παράξενος αλλά θα εξηγήσω τι εννοώ.

  • Πρέπει να κάνω κάποιες εξετάσεις αρκετά υψηλού κόστους και σχετικά άμεσα.
  • Το βιβλιάριο μου του ΙΚΑ έληξε στις 31-8 και θα ισχύει πάλι από 1-10 (οι λόγοι είναι γραφειοκρατικοί και απαράδεκτοι αλλά δεν ειναι της παρούσης)

Το ζήτημα είναι πως αν περιμένω αυτές τις 18 μέρες το κράτος πάλι θα τα σκάσει στις 1-10, το διαγνωστικό κέντρο πάλι θα τα πάρει και απλά εγώ θα καθυστερήσω την διάγνωση και την θεραπεία μου και θα θέσω σε κίνδυνο την υγεία μου. Είναι δηλαδή μια καθυστέρηση χωρίς λόγο που οφείλεται στην γραφειοκρατία αλλά μπορεί να έχει συνέπειες στην υγεία μου.

 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν είναι εφικτό να γίνει κάποιου είδους συνεννόηση σε κάποιο διαγνωστικό και να κάνω τώρα τις εξετάσεις κι αυτοί να γράψουν στις 1-10 πως έγιναν τότε και να πληρωθούν τότε (δεν νομίζω να τίθεται θέμα καθυστέρησης της πληρωμής τους καθώς απ τον ΕΟΠΥΥ έτσι κι αλλιώς καθυστερούν πάρα πολύ να τους πληρώσουν). Επιπλέον, στο βιβλιάριό μου γράφει πως θα ισχύει κανονικά απ τις 1-10 άρα μπορούν και να το διαπιστώσουν. Το κίνητρο γι αυτούς θα είναι πως θα επιλέξω το δικό τους διαγνωστικό κέντρο και όχι κάποιο άλλο οπότε τα λεφτά θα πάνε σε αυτούς.

 

Είναι εφικτό κάτι τέτοιο ή θα κολήσει σε κάποια γραφειοκρατική διαδικασία που δεν γνωρίζω?

Αν δουλεύει κανείς σε τέτοιο κέντρο θα ξέρει σίγουρα.

(απαντήσεις του τύπου τράβα ρώτα δεν με εξυπηρετούν καθώς σκοπεύω να ρωτήσω αλλά θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται από πριν τι πιθανότητες έχω ώστε να ξέρω πως να το χειριστώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να κάνουν λαμογιά, όχι για 18 μέρες, αλλά ούτε για μία.

Το κέρδος για αυτούς είναι απειροελάχιστο σε σχέση με το ρίσκο του να γίνει καμιά στραβή και μετά

να τρέχουν. Και μόνο που θα προτείνεις κάτι τέτοιο θα σε κοιτάξουν στραβά.

 

Με καμιά 20χρονη-25χρονη κοπέλα στην γραμματεία θα έχεις να κάνεις έτσι κι' αλλιώς που θα δουλεύει για βασικό μισθό

και δεν θα έχει κανένα λόγο να δεχτεί τέτοιο πράγμα, πέρα από την επίσημη γραμμή που θα έχει πάρει να γειώνει

αυτομάτως παράνομες απαιτήσεις από πελάτες (που είναι ΠΟΛΛΕΣ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να κάνουν λαμογιά, όχι για 18 μέρες, αλλά ούτε για μία.

Το κέρδος για αυτούς είναι απειροελάχιστο σε σχέση με το ρίσκο του να γίνει καμιά στραβή και μετά

να τρέχουν. Και μόνο που θα προτείνεις κάτι τέτοιο θα σε κοιτάξουν στραβά.

 

Με καμιά 20χρονη-25χρονη κοπέλα στην γραμματεία θα έχεις να κάνεις έτσι κι' αλλιώς που θα δουλεύει για βασικό μισθό

και δεν θα έχει κανένα λόγο να δεχτεί τέτοιο πράγμα, πέρα από την επίσημη γραμμή που θα έχει πάρει να γειώνει

αυτομάτως παράνομες απαιτήσεις από πελάτες (που είναι ΠΟΛΛΕΣ).

 

ε εντάξει δεν σκόπευα να μιλήσω με την γραμματέα αλλα με  καποιον ανώτερο.

Το κέρδος τους γιατί ελάχιστο? Αφού θα τα πάρουν απ τον ΕΟΠΥΥ.

Να μην το ψάξω καν δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν έχεις γνωστό στο διαγνωστικό κέντρο και τους πας το βιβλιάριο του πατέρα σου/μητέρας/αδερφής/αδερφού κτλ και γραφτούν οι εξετάσεις στο όνομα του δικού σου. Το έχω κάνει εγώ πριν κάποια χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν έχεις γνωστό στο διαγνωστικό κέντρο και τους πας το βιβλιάριο του πατέρα σου/μητέρας/αδερφής/αδερφού κτλ και γραφτούν οι εξετάσεις στο όνομα του δικού σου. Το έχω κάνει εγώ πριν κάποια χρόνια.

 

Μα για να γίνει αυτό θα πρέπει να γράψει και ο γιατρός τις εξετάσεις σε άλλο βιβλιάριο για να μου δώσει το παραπεμπτικό.

Αυτό έκανες δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για να γίνει αυτό θα πρέπει να γράψει και ο γιατρός τις εξετάσεις σε άλλο βιβλιάριο για να μου δώσει το παραπεμπτικό.

Αυτό έκανες δηλαδή?

Ε δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα, αλλά ναι, οι εξετάσεις δεν είχαν βγει στο όνομά μου.

Και ο γιατρός ήταν μιλημένος και το γνώριζε, και το διαγνωστικό. Αν θυμάμαι καλά, αυτός με είχε στείλει εκεί, και όταν πήγα ζήτησα το άτομο που μου είχε πει αυτός.

 

Δεν είχα βγάλει ευρωπαική κάρτα και δεν είχα περίθαλψη στην Ελλάδα όταν είχα κατέβει για διακοπές, ήθελα να ελέγξω κάτι και χρησιμοποίησα το βιβλιάριο του αδερφού μου, στον γιατρό του (που ήταν στο ΙΚΑ και του είχαμε πει τι ήθελα, φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησε την κατάσταση, πες τους ότι το βιβλιάριό σου θα θεωρηθεί σε λίγες μέρες και ότι θα το προσκομίσεις τότε για να γράψουν τις εξετάσεις. Ανθρώπινα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζήτησε το μαζί τους. Ίσως θα μπορούσες να πληρώσεις ένα ποσό σαν προκαταβολή για να είναι και αυτοί καλυμμένοι και μετά όταν πάρεις το βιβλιάριο να σου επιστραφούν τα χρήματα. Γιατί απλά και μόνο με την υπόσχεση σου δεν νομίζω να το δεχτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω σε διαγνωστικό και μπορώ να σου πω πως είναι τα πράγματα λοιπόν.

Ο εοπυυ μόλις περαστεί το παραπεμπτικό θέλει και την αποδείξη ότι πλήρωσες οπότε δεν γίνετε.αυτό που μπορείς να κανείς είναι να γράψεις της εξετάσεις στο βιβλιάριο ενός στην ίδια ηλικία με εσένα και να πας να της κανείς θα πεις ότι είσαι εσυ αυτός και τελείωσε δεν ζητάνε ταυτότητα.

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι εγω λιγο οφ τοπικ..

 

Αν πχ εγω ειμαι ασφαλισμενος και οι δικοι μου δεν ειναι και γραφουν φαρμακακαι εξετασεις στο δικο μου..

 

Ποσο αυτο καποια μερα μπορει να εχει επιδρασεις στον επαγγελματικο τομεα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη λύση είναι να συννενοηθείς με το κέντρο να τις κάνεις τώρα και είτε να τις πληρώσεις εξ ολοκλήρου και όταν τους πας το παραπεμπτικό τότε να σου επιστρέψουν τα χρήματα είτε να καταβάλεις κάποια προκαταβολή της συμμετοχής σου...

 

Εγώ παλαιότερα σε διαγνωστικό που είχα παρόμοιο πρόβλημα αναγκάστηκα να πληρώσω ολόκληρες τις εξετάσεις και μετά μου γύρισαν το 75% μιας που έδινα 25% συμμετοχή με το βιβλιάριο του τότε δημοσίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω σε διαγνωστικό και μπορώ να σου πω πως είναι τα πράγματα λοιπόν.

Ο εοπυυ μόλις περαστεί το παραπεμπτικό θέλει και την αποδείξη ότι πλήρωσες οπότε δεν γίνετε.αυτό που μπορείς να κανείς είναι να γράψεις της εξετάσεις στο βιβλιάριο ενός στην ίδια ηλικία με εσένα και να πας να της κανείς θα πεις ότι είσαι εσυ αυτός και τελείωσε δεν ζητάνε ταυτότητα.

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

 

Αυτό που λέει ο pantelis21 στο μήνυμα από κάτω είναι εφικτό να γίνει? Να προτείνω αυτό λες?

 

Η μόνη λύση είναι να συννενοηθείς με το κέντρο να τις κάνεις τώρα και είτε να τις πληρώσεις εξ ολοκλήρου και όταν τους πας το παραπεμπτικό τότε να σου επιστρέψουν τα χρήματα είτε να καταβάλεις κάποια προκαταβολή της συμμετοχής σου...

 

Εγώ παλαιότερα σε διαγνωστικό που είχα παρόμοιο πρόβλημα αναγκάστηκα να πληρώσω ολόκληρες τις εξετάσεις και μετά μου γύρισαν το 75% μιας που έδινα 25% συμμετοχή με το βιβλιάριο του τότε δημοσίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...