Προς το περιεχόμενο

Της χάκαραν το facebook και το hotmail


pavlos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας φίλης μου της χάκαραν και τα δυο και της έχουν αλλάξει κωδικό και στα δυο....Τουλάχιστον να απενεργοποιήσει το facebook γιατί είχε κάτι τηλέφωνα μέσα...Λογικά απο το hotmail ξεκινάμε και μετά πάμε στο facebook.Έτσι δεν είναι? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξεκινα απο οποιο προτιμας, αρκει να αλλαξεις τα παντα σε σχεση με την ασφαλεια του λογαριασμου.

Και αφου τελειωσεις με ολα, ελεγχεις και το pc της φιλης σου για τυχον περιεργα προγραμματα/συνδεσεις στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να μπει σε κανένα απο τα δυο...Και το facebook για να σου αλλάξει κωδικό θέλει email στο οποίο δεν μπορεί να μπεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν μπορεί να μπει σε κανένα απο τα δυο...Και το facebook για να σου αλλάξει κωδικό θέλει email στο οποίο δεν μπορεί να μπεί....

Αρα δεν υπαρχει λογος να ρωτας απο που θα ξεκινησεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να μπει σε κανένα απο τα δυο...Και το facebook για να σου αλλάξει κωδικό θέλει email στο οποίο δεν μπορεί να μπεί....

 

Ήθελα να ρωτήσω έτσι από μεγάλη απορία.... πως θα καταφέρεις να πάρεις πίσω τους λογαριασμούς... Λογικά πρέπει να ξεκινήσεις από το e-mail (ώστε να κάνεις reset το FB εφόσον δεν το έχει αλλάξει ο χάκερ). Αν δεν έχεις δηλώσει δευτερεύουσα διεύθυνση ή κάποιο άλλο προσωπικό δεδομένο χλωμό σε κόβω να μπορέσεις να κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το facebook δεν εχει μια διαδικασια γι αυτη την περιπτωση οπου αναγνωριζεις 5-10 γνωστους απο το προφιλ σου και εισαι οκ?

Ή περιλαμβανει και email αυτη η διαδικασια? Υπαρχει και recovery με κινητο αλλα φανταζομαι δεν ειναι ενεργοποιημενο απo default (με την προυποθεση πως εχεις δηλωσει κινητο), σωστα?

Δεν ειμαι χρηστης του, bare with me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το facebook δεν εχει μια διαδικασια γι αυτη την περιπτωση οπου αναγνωριζεις 5-10 γνωστους απο το προφιλ σου και εισαι οκ?

Ή περιλαμβανει και email αυτη η διαδικασια? Υπαρχει και recovery με κινητο αλλα φανταζομαι δεν ειναι ενεργοποιημενο απo default (με την προυποθεση πως εχεις δηλωσει κινητο), σωστα?

Δεν ειμαι χρηστης του, bare with me.

 

Ούτε εγώ είμαι fan αλλά νομίζω ότι έχεις δίκιο για την "αναγνώριση" των φίλων ή την δική τους πιστοποίηση προς τον χακαρισμένο λογαριασμό. Με e-mail σίγουρα γινόταν στο παρελθόν επαναφορά - λογικά θα πρέπει να γίνεται και τώρα. Το θέμα είναι τι αλλαγές έχει κάνει ο χάκερ κι αν έχει "κόψει" τα legitimate mails και/ή κινητά. Δύσκολα τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βάζει το παλιό της κωδικό δεν της βγάζει φίλους να αναγνωρίσει....Όποτε πάει αυτό... Το μόνο που μένει είναι μέσω mail...Ελπίζω να θυμάται τα προσωπικά της στοιχεία και μην έχει βάλει ψεύτικα....Αυτό που σου στέλνει κωδικό στο κινήτο για να μπείς στο account πρέπει να το έχεις συνδέσει με το λογαριασμό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό που σου στέλνει κωδικό στο κινήτο για να μπείς στο account πρέπει να το έχεις συνδέσει με το λογαριασμό??

Λογικο πιστευω. Πως αλλιως να σου στειλει recovery στο κινητο σου, εαν δεν το εχεις συνδεσει με τον λογαριασμο σου?

Κοινως οπως τα ειπες, email it is και καλη τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου 'χει συμβεί κι εμένα και το 'χαμε υπεραναλύσει παλαιότερα εδώ... 

Για το Fb, έκαναν report  φίλοι μου ότι παραβιάστηκε ο λογαριασμός μου(πηγαίνοντας στο profile του εν λόγω λογαριασμού, και πατώντας πάνω δεξιά στις actions, βρίσκεις την επιλογή "report someone's account"). Έκανα κι εγώ report και ήρθα σε επικοινωνία με εκπρόσωπο μέσω mail. Με τα πολλά, μπόρεσα να ανακτήσω το λογαριασμό μου μέσω της διαδικασίας αναγνώρισης profile φίλων, όπως ανέφερε κι ο Gi0.

 

Όπως και στη φίλη σου, έτσι και σε μένα, είχε παραβιαστεί και το hotmail ταυτόχρονα.

 

Edit: Βρηκα το παλιό θεμα. Είχα τύχει σε συντήρηση του hotmail κι έτσι οι αιτήσεις μου για επαναφορά μέσω 2ου e-mail του hotmail, "κόλλησαν" με αποτέλεσμα να μου ρθουν μαζεμένα mails επανάκτησης μετά από 2-3 ημέρες. 

Υπομονή εύχομαι και καλή τύχη. Το facebook πιστεύω θα 'ναι πιο εύκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Hotmail αμα σου εχουν αλλαξει reset passwords και ολα αυτα ο μονος τροπος ειναι με φορμα προς την Hotmail απαντωντας αυτα που θα σε ρωτησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Παιδιά,καλησπέρα!

Ειχα βρεθεί κι εγω στην ίδια θέση πριν 3 χρονια.Οι φίλοι μου με είχαν βοηθήσει κάνοντας αναφορές κι ετσι το προφίλ μου για κάποιο χρονικό διάστημα δεν υπήρχε.Χτες διαπίστωσα πως ειναι παλι σε λειτουργία.Μηοως γνωρίζετε αν η αστυνομία θα μπορούσε να με βοηθήσει με κάποιο τροπο;Γιατι στο παρελθόν το άτομο αυτο ειχε δημοσιοποιήσει υβριστικά σχόλια για εμενα.

Ευχαριστώ πολυ,εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,καλησπέρα!

Ειχα βρεθεί κι εγω στην ίδια θέση πριν 3 χρονια.Οι φίλοι μου με είχαν βοηθήσει κάνοντας αναφορές κι ετσι το προφίλ μου για κάποιο χρονικό διάστημα δεν υπήρχε.Χτες διαπίστωσα πως ειναι παλι σε λειτουργία.Μηοως γνωρίζετε αν η αστυνομία θα μπορούσε να με βοηθήσει με κάποιο τροπο;Γιατι στο παρελθόν το άτομο αυτο ειχε δημοσιοποιήσει υβριστικά σχόλια για εμενα.

Ευχαριστώ πολυ,εκ των προτέρων.

η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος δεν προκεται να κατσει να ασχοληθει με το facebook.να ηταν να ασχολουνται με αυτο αστα να πανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα απο οποιο προτιμας, αρκει να αλλαξεις τα παντα σε σχεση με την ασφαλεια του λογαριασμου.

Και αφου τελειωσεις με ολα, ελεγχεις και το pc της φιλης σου για τυχον περιεργα προγραμματα/συνδεσεις στο internet.

Και να προσθέσω οτι μετα από τα παραπάνω να κάτσεις να εκπαιδεύσεις τη φίλη σου τις είναι το phising και πως να μην κατεβάζει και τρέχει οτι της στέλνουν ή βρίσκει μπροστά της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...