Προς το περιεχόμενο

Η αγαπημένη μας κασέτα γίνεται 50 χρόνων σήμερα!


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το μόνο πράγμα που θυμάμαι απο κασέτες ήταν που τις ξεκοίλιαζα όταν ήμουν μικρός και έπαιζα με την ταινία και που έβαζα το δαχτυλό στις τρύπες και έβλεπα να γυρνάει η ταινία όσπου ξεκόλαγε η άκρη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραια χρονια ηταν, με τις κασετουλες μας, τα vhs μας...

 

...τους θερινούς σινεμάδες, τις αυλές με τις γαζίες...

 

...

 

DF2232CBEF9C6DA718F12FB08ED30412.jpg

 

 

 

:P  :P  :P

 

Σίγουρα με κασέτες δεν είχες ποιότητα ήχου και είχες διάφορα προβλήματα

 

Εκτός κι αν έγραφες σε τέτοιες, με το ...κτήνος*, όπως ο ...παλιός, που κέρδιζε στοιχήματα για το ότι δε θα καταλάβουν οι φίλοι του τη διαφορά τού ίδιου κομματιού, από cd και από κασέτα.

 

*(Το έχω ακόμα, σε άριστη λειτουργική κατάσταση και αψεγάδιαστη εμφάνιση και οι κασέτες που έχει γράψει, παίζουν μέχρι σήμερα, με ποιότητα ήχου, που δεν πιστεύει κανείς ότι βγαίνει από κασετόφωνο...) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, έχω γράψει σε τέτοιες κασέτες (μιλάμε κόστιζαν ~5000δρχ. η κάθε άγραφη) σε παρόμοια κασετόφωνα, και το αποτέλεσμα ήταν τραγικό. Ήχος που τρεμόπαιζε κ.λπ..

 

Σίγουρα κάτι έφταιγε/έκανα λάθος, αλλά είχα πετάξει τζάμπα λεφτά με ένα φίλο για να γράφουμε Manowar και Iron Maiden :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σε παρόμοια κασετόφωνα...

 

Δεν υπήρξε κάτι «παρόμοιο», μ' αυτό το εργαλείο, αρχηγέ! Πίστεψέ με! Μόνο αν το έχεις δουλέψει, μπορείς να καταλάβεις για τι αριστούργημα μιλάμε...

 

...μετά από αυτό, πήγαινες εδώ αν ήσουν τέρμα βλαμμένος και είχες άπειρα λεφτά για ξόδεμα, αλλά οι διαφορά του σε πιστότητα ήχου - παρά την ...τριπλάσια τιμή του! - ήταν αμελητέα, λόγω περιορισμών τού εγγραφόμενου μέσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι έχω κι εγώ κάπου ένα AIWA που μοιάζει με αυτό που παραθέτεις.

 

ΟΚ, μπορεί να είναι σαφώς υποδεέστερο από το δικό σου, αλλά το θέμα είναι ότι εκείνη την εποχή δεν υπήρχε το internet όπως το ξέρουμε σήμερα για να μπω και να ρωτήσω τι φταίει και τρεμοπαίζει ο ήχος στην πανάκριβη κασέτα που αγόρασα, ενώ με την απλή TDK παίζει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γράψει κασέτες ήχου ένα σωρό. Τρία κασετόφωνα έχω λιώσει. Μεγάλο συναισθηματικό δέσιμο - όχι τόσο όσο με το βινύλιο, αλλά η αγάπη μου για τη μουσική χτίστηκε μέσα απ' τα βινύλια και τις ηχογραφήσεις σε κασέτες, είτε από βινύλια (κάθε κασέτα και playlist ή ένας ή και δύο δίσκοι - 90άρες) είτε από το ραδιόφωνο. Οι περισσότερες Normal, λιγότερες χρωμίου και ελάχιστες μετάλλου. Τότε η ψηφιακή εποχή δεν είχε καλά καλά ανατείλει ακόμα...
Ακόμα έχω μερικές εκατοντάδες κασέτες να κάθονται, μια και πλέον κανένα κασετόφωνο δεν παίζει. Τις κρατάω όμως για να θυμάμαι τα παλιά και για να τις ξανακούσω όταν βρω κάποιο - σχετικά καλό και όχι πολύ ακριβό - κασετόφωνο.
Όσοι είστε κασετόφιλοι και κασετοφωνόφιλοι, δείτε και το παρακάτω site: http://www.tapeheads.net/forums.php

κι αυτό: http://www.vintagecassette.com

 

EDIT. Ένα ενδιαφέρον άρθρο, στα αγγλικά: Total rewind: 10 key moments in the life of the cassette

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σίγουρα κάτι έφταιγε/έκανα λάθος, αλλά είχα πετάξει τζάμπα λεφτά με ένα φίλο για να γράφουμε Manowar και Iron Maiden :P

Πω θυμαμαι κασετες με best of απο metal που γραφαμε τοτε,

Αλλα το καλυτερο απο ολα ηταν που ακουγα τις περιπετειες του Ιπποτη της ασφαλτου απο κασετα οταν ημουν πιτσιρικας :)

 

ΓΙΝΕΤΑΙ...

Χχαχα ενταξει το καταλαβα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι έχω κι εγώ κάπου ένα AIWA που μοιάζει με αυτό που παραθέτεις.

 

Συμπτωματικά, έχω και ένα τής ίδια εταιρείας, δυο «σκάλες» πιο κάτω (AD-F810), αλλά πολύ καλό για τα λεφτά του τότε, το οποίο επίσης λειτουργεί ακόμα...

 

τι φταίει και τρεμοπαίζει ο ήχος στην πανάκριβη κασέτα που αγόρασα, ενώ με την απλή TDK παίζει μια χαρά.

 

Οι πανάκριβες κασέτες, γράφονταν σωστά και απέδιδαν πολύ καλύτερα από τις απλές, μόνο σε ακριβής κατηγορίας deck. Όταν γράφονταν σε συμβατικά μηχανήματα, ή - ακόμα κι αν είχαν γραφτεί σε ακριβά - τις έβαζες να παίξουν σε συμβατικό κασετόφωνο, το αποτέλεσμα που άκουγες, όντως δεν ήταν καλό. Δε μπορούσε το μηχάνημα να τις αξιοποιήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα το καλυτερο απο ολα ηταν που ακουγα τις περιπετειες του Ιπποτη της ασφαλτου απο κασετα οταν ημουν πιτσιρικας :)

Χμμ, αν δεν τις έχουν πετάξει στο σπίτι, που δε νομίζω αλλά γύρευε πού είναι χωμένες, πρέπει να έχω κι εγώ μια τέτοια (μια μαύρη με μπλε γράμματα ήταν, μου τη θύμησες μετά από τόσα χρόνια!). Άμα τη βρω θα τη ψηφιοποιήσω (αν είναι ζωντανή).

 

 

Στο πατρικό μου πρέπει να έχω τουλάχιστον 2 κασσέτες καινούριες σφραγισμένες. Μόλις ξαναπάω τις αναζητώ και τρέχω ebay... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...