Προς το περιεχόμενο

Η αγαπημένη μας κασέτα γίνεται 50 χρόνων σήμερα!


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι πανάκριβες κασέτες, γράφονταν σωστά και απέδιδαν πολύ καλύτερα από τις απλές, μόνο σε ακριβής κατηγορίας deck.

Τι μου θυμιζεις τωρα: να κοιταζω το equalizer (!), να μην γραφει πολλα "κοκκινα" (!!),

αλλα να μην ειναι και μονο "κιτρινα" (!!!), με προαιρετικο [και] το noise reduction (!!!!)

^_^

GLORY DAYS....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

walkman τούβλο sony κασέτα αντιγραμμένη freestyler και δισκέτα στην τσέπη για να φορτώσω στο pc του σχολειου εκείνο το volley game με πόκεμον για παίχτες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα οτι εχει βγαλει και αλλες θα κατσω τωρα να τις ακουσω :)

2000 μωρα στην φωτια :)

 

Πω πω θυμάμαι τότε το άκουγα και τα είχα κάνει πάνω μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω κρατησει κατι κασετες με  το προγραμμα στο αλσος απο τα παρτυ και κατι ministry of sound   (για οσους γνωριζουν ) με εξωφυλλο ετσι για ενθυμιο απο την εφηβεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις νοσταλγώ τις κασέτες ιδιαίτερα, πάντα ψιλοξενέρωνα να κουβαλάω το walkman για να ακούω εν κινήσει. 'Ασε που δεν ήξερα ποτέ πόσο θα κρατήσουν οι μπαταρίες :P Αλλά σίγουρα νοσταλγώ την εποχή.

 

Το ερώτημα είναι ποιά ήταν η τελευταία κασέτα που αγοράσατε / ακούσατε / αντιγράψετε; Το πότε αστό αφήσουμε εκτός καλύτερα ;)

 

Active Member - Μύθοι του Βάλτου για μένα.

Δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία κασέτα που έγραψα, πέρασαν πολλά χρόνια... Αλλά, πριν από 4-5 μήνες μου έγραψε ο αδερφός μου μια Maxell UR-90 με επιλογές σύγχρονων κομματιών για το αυτοκίνητο - μόνο που λίγο μετά χάλασε και το κασετόφωνο του αυτοκινήτου... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο το ραδιοφωνο, αν θυμαστε, τις γραφαμε και στα δισκαδικα. Σε ενα δισκαδικο λοιπον, παντα μου εκοβε τα τραγουδια, ενω θεωρητικα ταιριαζαβ οι χρονοι. Τελικα, καταλαβα τι εφταιγε. Ο τυπος αθροιζε τους χρονους των κομματιων με κομπιουτερακι...τελος παντων, οπως ειπε και ενα παλλικαρι, glory days, οχι λογω νοσταλγιας (αντε..λιγο!),αλλα επειδη για να ακουσεις τη μουσικη που γουσταρες, ηθελε προσπαθεια και πραγματικη αγαπη και καυλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταλαιπωρία με τις κασέτες δεν υπήρχε... μασήματα, παραμορφώσεις στον ήχο, και αμέτρητο FF/RW για να πας στο κομμάτι που θέλεις. Το CD και μετά τα mp3 ήταν πραγματική επανάσταση και κάνανε την ακρόαση πολύ απλή υπόθεση.

 

Η μοναδική αξία της κασέτας είναι ότι σε κάνει να εκτιμήσεις τη νέα ψηφιακή εποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως παραδοξο ή οχι, μεχρι ~2002 που το εχω ζησει ο ιδιος- ακομη και σε μεγαλους ραδιοφωνικους σταθμους @ Αθηνα,
standby σε pause στη κονσολα* ειχαμε παντοτε...1 κασσετα (ή ενα minidisc), για την περιπτωση που....μας κολλουσε το cd :shock:

[*δηλαδη στην αρχη κομματιου/τραγουδιου: ετοιμο να παιξει -δεν ηθελες αν σου κολλουσε το cd,
  το "στριγγλισμα" του αυτο να βγαινει αερα, 1000 φορες χειροτερα απο να σου κολλουσε δισκος] 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το γ@μησατε κα ψοφησε.Ενα λαθος εκανε το παιδι.Μια,δυο τρεις....δεκα ΦΤΑΝΕΙ.

 

Τα μισα σχολια ειναι για την ορθογραφια.

 

Χρονια πολλα για τις αγαπημενες μας κασετες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή έγραφα κασετες, μετά CD, μετά CD με mp3. Τωρα πια.... δεν γράφω τίποτα. Όλα στον σκληρό, στο κινητό, το mp3 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι σκληροι πανε να πεθανουν

πλεον ακουμε μουσικη στο youtube,Grooveshark (internet εχουμε πλεον παντου) και τα mp3 μπορουμε και τα αποθηκευουμε πλεον

σε online χωρους οπως dropbox,copy,skydrive και αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...