Προς το περιεχόμενο

Η αγαπημένη μας κασέτα γίνεται 50 χρόνων σήμερα!


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλα τώρα! Μιλάμε για mp3, πού σημαίνει άγριο «ψαλίδι» σε μουσική «πληροφορία». Αν ακούσεις το ίδιο κομμάτι σε mp3 και σε ασυμπίεστο, σε σοβαρό ηχοσύστημα, θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ! Εκεί είναι που θα νιώσεις στο πετσί σου, τι θα πει «διαφορά».Το mp3 είναι για να ακούγεται από pc-speakers και κινητά τηλέφωνα, πού δεν αναδεικνύουν τις ατέλειές του. Γι' αυτό και μας εντυπωσιάζει. Στα 320 kbps κάτι παλεύεται, αλλιώς, είναι γτπκ σαν πρωτόκολλο συμπίεσης.

 

(Μη νομίζεις! Από mp3 ακούω κι εγώ πλέον μουσική, αλλά λόγω ανάγκης, όχι διότι το επέλεξα για την ποιότητά του...) 

 

Ναι αλλά και τις κασέτες αν τις άκουγες σε ηχεία υπολογιστή δεν θα ήταν χειρότερες απο mp3;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι ρε συ deesnider αλλά αυτά πρέπει να τα είχαν ελάχιστοι αφού ήταν υπερπανάκριβα ενώ τώρα και με ένα mp3 turbox :X :X  :X   έχεις 100 φορές καλύτερη ποιότητα απο τις απλές κασέτες του τότε.

Τα mp3 players τύπου turbo-x ακόμα και ασυμπίεστο ήχο να μπορούν να παίξουν, μόνο και μόνο από τα DACs και τα αναλογικά στάδια εξόδου που ενσωματώνουν αυτομάτως ο ήχος είναι κακός ακόμα και τα καλύτερα ακουστικά να τους συνδέσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά και τις κασέτες αν τις άκουγες σε ηχεία υπολογιστή δεν θα ήταν χειρότερες απο mp3;

 

Φυσικά, αλλά γι' αυτό δε θα έφταιγε η κασέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα usb sticks και τα microSD...από ευκολίες είναι κορυφαία, δεν το συζητάμε. Το τι ποιότητα ακούς όμως, εξαρτάται από το τι περιέχουν σα format. Με mp3 128kbps, δεν πας πουθενά, πέρα από χρήση για ...ringtone!

Ε,βρες κάνα «mp3» που να παίζει wav ή flac ή τη στο καλό είναι ποιο καλό δώσε και καμιά 100€ για ακουστικά και είσαι άρχοντας...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,βρες κάνα «mp3» που να παίζει wav ή flac ή τη στο καλό είναι ποιο καλό δώσε και καμιά 100€ για ακουστικά και είσαι άρχοντας...

 

Βρες το μου εσύ και πάω να το πάρω ...χθες! :D

 

Σοβαρά τώρα: Το θέμα «μουσική εν κινήσει» δε με απασχόλησε ποτέ, εκτός κι αν μιλάμε για αυτοκίνητο. Φάση «περπατάω με τ' ακουστικά στ' αυτιά», χωρίς να έχω ακουστική επαφή με το περιβάλλον, για 'μένα σημαίνει ότι θα ...φάω τα μούτρα μου. Εγγυημένα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες το μου εσύ και πάω να το πάρω ...χθες! :D

 

B)

 

http://www.astellnkern.com (project της iriver) και η φτηνή εναλλακτική--> http://www.fiio.com.cn/products/index.aspx?MenuID=105026016

 

Το θέμα «μουσική εν κινήσει» δε με απασχόλησε ποτέ, εκτός κι αν μιλάμε για αυτοκίνητο. Φάση «περπατάω με τ' ακουστικά στ' αυτιά», χωρίς να έχω ακουστική επαφή με το περιβάλλον, για 'μένα σημαίνει ότι θα ...φάω τα μούτρα μου. Εγγυημένα πράγματα!

Το βραδάκι όμως στο κρεβάτι για χαλαρό διάβασμα βιβλίου/περιοδικού είναι η καλύτερη συντροφιά... Ειδικά με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά απολαμβάνεις καλό ήχο και σε υψηλές εντάσεις ειδικά τις βραδυνές ώρες που δεν μπορείς να ακούσεις δυνατά γιατί οι γείτονες θα σε κράξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B)

 

http://www.astellnkern.com (project της iriver)

 

Δε με παρατάς λέω 'γω, με τις φιτιλιές σου, νυχτιάτικα; :P

 

Μια εβδομάδα έχω που τα έσκασα για τηλεόραση. Άσε με να ηρεμήσω λιγάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με παρατάς λέω 'γω, με τις φιτιλιές σου, νυχτιάτικα; :P

 

Μια εβδομάδα έχω που τα έσκασα για τηλεόραση. Άσε με να ηρεμήσω λιγάκι...

Τηλεόραση;;; Έλα μωρέ με το χαζοκούτι, πουλησέ την  :P ... Αλήθεια, ποιά πήρες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεόραση;;; Έλα μωρέ με το χαζοκούτι, πουλησέ την  :P ... Αλήθεια, ποιά πήρες; 

 

Αυτή. Ήθελα μεγάλη οθόνη, χωρίς να πάω πολύ ψηλά σε τιμή και έχω να πω ότι είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή. Ήθελα μεγάλη οθόνη, χωρίς να πάω πολύ ψηλά σε τιμή και έχω να πω ότι είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος...

Kορυφαίο value for money... Καλές θεάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρόνια πολλά στην πολυαγαπημένη κασέτα.

το συγκεκριμένο μέσο αναπαραγωγής ήταν πάρα πολύ καλό απλώς για να καταλάβει κανείς τον ήχο έπρεπε να σκάσει πάρα πολλά λεφτά. ενδεικτικά κάποια αξιοπρεπή αλλά όχι και κορυφαία ήταν το sony ka-tc06es ή κάπως έτσι τέλος πάντων που ήταν 3πλής κεφαλής και τριπλού μοτέρ. επίσης ενσωμάτωνε την καταναλωτική έκδοση του επαγγελματικού sr , το s, το οποίο έδινε s/n γύρω στα 90db.το συγκεκριμένο μοντέλο είχε κάπου στο εκατομμύριο. υπήρχαν και άλλα δυνατότερα όπου άκουγες πραγματικό ήχο. αργότερα παρουσιάστηκαν νέες κεφαλές τύπου amorphis που έδιναν ακόμα μία νότα ποιότητας στην αναλογική κασέτα. Τα φτηνά κασετόφωνα φταίνε για το κακό όνομα όσον αφορά την ηχητική του ποιότητα. Άσε και που έπρεπε να βρεις κασετόφωνο αναπαραγωγής με την ίδια τιμή αντίστασης με αυτήν του μηχανήματος εγγραφής προκειμένου να ακούσεις καλή ηχογράφηση. Αντικαταστάθηκε από το νεκρό κατά τη γέννηση του, md.

τί καλή θυμάμαι ήταν η κορυφαία κεραμική και 12 κάναλη παρακαλώ super metal master κασέτα μετάλλου. ακολουθούσε η οκτακάναλη tdk ma-xg από τις rolls royce των κασετών. αλλά να πούμε και για τις απλές και κορυφαίες tdk ar-x αλλά και η κορυφή του χρωμίου sa-xs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνη τη μέρα που κατάφερα και μάζεψα χρήματα και αποφάσισα να πάρω το πρώτο μου discman (ένα μαύρο Sony από τα πρώτα που δεν είχαν καν ακόμη προστασία από κραδασμούς κλπ) και να εγκαταλείψω τις κασέτες μου! Με το που το πήρα από το κατάστημα πήγα τρέχοντας σε ένα δισκοπωλείο και πήρα το History του Jackson που μόλις είχε κυκλοφορήσει (διπλό cd με χρυσό στο υλικό εγγραφής το οποίο το έχω ακόμη άθικτο).

 

Όσο πρακτικές και να ήταν οι κασέτες, η πρώτη αίσθηση που ένιωσα όταν πάτησα το play στο discman φορώντας τα ακουστικά, ήταν μοναδική και ...wow! Παίζει εκείνες τις πρώτες ημέρες να έχασα το 10% της ακοής αλλά χαλάλι! 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B)

 

http://www.astellnkern.com (project της iriver) και η φτηνή εναλλακτική--> http://www.fiio.com.cn/products/index.aspx?MenuID=105026016

 

Το βραδάκι όμως στο κρεβάτι για χαλαρό διάβασμα βιβλίου/περιοδικού είναι η καλύτερη συντροφιά... Ειδικά με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά απολαμβάνεις καλό ήχο και σε υψηλές εντάσεις ειδικά τις βραδυνές ώρες που δεν μπορείς να ακούσεις δυνατά γιατί οι γείτονες θα σε κράξουν.

 

Να προσθέσω και το παλιό ipod video 60gb που είχε το απίστευτο wolfson dac (πρακτικά την "mobile" εκδοχή του WM8740 DAC).

Με πανεύκολη αλλάγή του εσωτερικού σκληρού σε 240gb και για όποιον βγάζει σπυριά με το itunes, με rockbox λειτουργικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...