Προς το περιεχόμενο

Η αγαπημένη μας κασέτα γίνεται 50 χρόνων σήμερα!


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να σου εξηγησω. 35 χρονων ειμαι. Εχω φαει κασετα και cd με το κουταλι. Τι να μου πουν οταν την σημερον ημερα ακουω μουσικη απο μνημη ειτε με usb στο αυτοκινητο μου ειτε απο την μνημη στον υπολογιστη μου? Τερμα τα περιεργα μεσα αποθηκευσης. Μονο ρολο παιζει πια η ποιοτητα της συσκευης αναπαραγωγης. Τερμα το μεσο αποθηκευσης. Το μεσο αποθηκευσης ειναι απεριοριστου χωρου και ψηφιακης κορυφαιας ποιοτητας. Αμφιβαλεις πχ για την ποιοτητα mp3 190 με 320 kbps??? Ή αμφιβαλεις για την απεριοριστη χωρητικοτητα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να σου εξηγησω. 35 χρονων ειμαι. Εχω φαει κασετα και cd με το κουταλι. Τι να μου πουν οταν την σημερον ημερα ακουω μουσικη απο μνημη ειτε με usb στο αυτοκινητο μου ειτε απο την μνημη στον υπολογιστη μου? Τερμα τα περιεργα μεσα αποθηκευσης. Μονο ρολο παιζει πια η ποιοτητα της συσκευης αναπαραγωγης. Τερμα το μεσο αποθηκευσης. Το μεσο αποθηκευσης ειναι απεριοριστου χωρου και ψηφιακης κορυφαιας ποιοτητας. Αμφιβαλεις πχ για την ποιοτητα mp3 190 με 320 kbps??? Ή αμφιβαλεις για την απεριοριστη χωρητικοτητα??

 

Το οτι ακούς σήμερα μουσική από το usb σου κλπ οφείλεται στην αρχική υπάρξη της κασέτας, του cd κλπ κλπ. Δεν ξυπνήσαμε ξαφνικά μια μέρα αγκαλιά με το usb και την ψηφιακή μουσική! Όπως πιθανόν μερικά χρόνια αργότερα θα βρεθεί ένας αντίστοιχος laskos που θα θεωρεί το mp3 απαρχαιωμένο.

 

Πάντως δεν παίζει μόνο ρόλο η ποιότητα της συσκευής αναπαραγωγής αλλά και το ίδιο το αρχείο. Έχω δει πολλούς με πανάκριβο εξοπλισμό, να παίζουν μουσική από αρχεία στο youtube ή σε αστεία κωδικοποίηση και να καμαρώνουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποιοτικό το πετσοκομμένο mp3;

 

ΟΚ...

 

Εξαρτάται και από το τι ακούς κάθε φορά! Ο Παντελίδης ας πούμε είτε στα 120 είτε στα 320, το ίδιο θα ακούγεται! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές μπήκα στο αμάξι του πατέρα μου (μοντέλο 1977) και βρήκα πεταμένες στο ντουλαπάκι μερικές TDK (χρωμίου, τσσσ και καλά). Σκέφτηκα - σίγουρα έχουν εκπομπές του Γιάννη Πετρίδη, ηχογραφημένες για να της ακούω ξανά και ξανά, δεν έπεσα έξω.

 

Τώρα που σκοτώσανε το Πρώτο, πράγμα που συνεπάγεται τέρμα ο Πετρίδης για την επαρχία, συγκινήθηκα να οδηγώ το παλιό αμάξι, ακούγοντας Πετρίδη σε κασέτα, στο παλιό grundig κασετόφωνο με τα τεράστια κουμπιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοτικό το πετσοκομμένο mp3;

Μιας και δεν εξηγεί κάτι αυτό.

Το mp3 σαν κωδικοποίηση κόβει υψηλές και χαμηλές συχνότητες που υποτίθεται ότι δεν της ακούει το ανθρώπινο αυτί,άσχετα με το τι ρυθμίσεις και να κάνεις,  σε καλής ποιότητας συστήματα όμως διακρίνεται διαφορά.

Ακόμα και σε flac ή wav επειδή είναι δειγματοληψίες και όχι ολόκληρη η κυματομορφή  του ήχου όπως στα αναλογικά, πολλοί καταλαβαίνουν την διαφορά.

 

(μετά πάμε σε σε φάση κόντρας τρανζίστορ με λυχνίες όπου πάει μακριά η βαλίτσα) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου εξηγησω. 35 χρονων ειμαι. Εχω φαει κασετα και cd με το κουταλι. Τι να μου πουν οταν την σημερον ημερα ακουω μουσικη απο μνημη ειτε με usb στο αυτοκινητο μου ειτε απο την μνημη στον υπολογιστη μου? Τερμα τα περιεργα μεσα αποθηκευσης. Μονο ρολο παιζει πια η ποιοτητα της συσκευης αναπαραγωγης.

 

 

 

...κι εγώ είμαι 45, έχω επίσης φάει τού σκασμού απ' αυτά που αναφέρεις, αλλά το γεγονός ότι κι εγώ ακούω από mp3 πλέον - λόγω συνθηκών και όχι από επιλογή, όπως είπα και νωρίτερα - δε μ' εμποδίζει να διακρίνω τη διαφορά ποιότητας ήχου.

 

Το ότι οι περισσότεροι δεν έχουμε μηχανήματα αναπαραγωγής, τα οποία μπορούν να αναδείξουν τη διαφορά αυτή, δε σημαίνει ότι η διαφορά δεν υπάρχει. Υπάρχει και είναι εντονότατη μάλιστα. Αν δεν έχεις όμως μέτρο σύγκρισης την ίδια χρονική στιγμή, μαθαίνεις να θεωρείς «φυσιολογικό» αυτό που έχεις συνηθίσει.

Είχα στήσει το καλύτερο δυνατό - για τα χρήματα που μπορούσα να διαθέσω - ηχοσύστημα πριν από καμιά δεκαπενταριά χρόνια και όταν άκουγα μουσική απ' αυτό, ήμουν ευτυχισμένος. Κάποτε βρέθηκα στο σπίτι ενός πελάτη, πωρωμένου με το hi-end και, όταν άκουσα την ίδια μουσική από τα μηχανήματά του, πήγα να βάλω τα κλάματα, σκεπτόμενος το πως ακούω εγώ.

Εν τω μεταξύ, προφανώς και δεν είναι μόνο η ποιότητα των συσκευών αναπαραγωγής που παίζει ρόλο! Τι περιμένεις να σού κάνει η συσκευή, αν την τροφοδοτείς με χαμηλής ποιότητας υλικό; Το μόνο που θα κάνει, θα είναι να καταστήσει σαφή ακόμα και σε βαρήκοο τη χαμηλή του ποιότητα.

 

Όταν μιλάμε για συσκευές, των οποίων οι προδιαγραφές είναι να αναπαράγουν mp3 και τέλος, ναι, εκεί μετράει κατά 99,99% η συσκευή. Η καλή συσκευή στην προκειμένη περίπτωση, θα αποδώσει το καλύτερο δυνατό που επιτρέπει η ποιότητα τού αρχείου. Κάτι περισσότερο δε γίνεται.

 

 

 

Το μεσο αποθηκευσης ειναι απεριοριστου χωρου και ψηφιακης κορυφαιας ποιοτητας.

 

 

 

Το μέσο αποθήκευσης, είναι απεριόριστης χωρητικότητας. Μιλώντας για σκληρούς δίσκους όμως - εγώ μόνο γι' αυτούς μπορώ να μιλάω, μια και ο όγκος τής μουσικής συλλογής μου δε χωράει σε τίποτα άλλο, όπως φλασάκια, κάρτες μνήμης και τα σχετικά - μιλάμε και για πολλές πιθανότητες να «χτυπήσουν» και να μείνεις με τη ...γλυκιά ανάμνηση τής συλλογής σου. Οπότε, αν σε απασχολεί η ασφάλεια, είσαι υποχρεωμένος να κρατάς όσο το δυνατόν περισσότερα αντίγραφα ασφαλείας, σε ξεχωριστούς δίσκους (εγώ έχω τη μουσική σε 4 δίσκους, πλέον αυτών που είναι εγκατεστημένοι στον υπολογιστή, τους οποίους έχω αποθηκευμένους, να περιμένουν τη «στραβή»...) και πάλι, εξασφαλισμένος στο 100% δεν είσαι. Απλώς συμβιβάζεσαι, αφού δεν είναι δυνατόν να τους αγοράζεις σε συσκευασία ...παλέτας.

 

Για τις ταινίες δε, μια και αναφέρθηκες και σε dvd, έχω πάνω από ...30.000 τίτλους, γραμμένες σε πολύ καλής ποιότητας dvd όμως, τα οποία αποθηκεύω στις ασφαλέστερες δυνατές συνθήκες. Δεν τις έχω σε σκληρούς δίσκους, για δύο βασικούς λόγους:

 

1) Τα dvd έχουν αποδειχθεί, σ' εμένα τουλάχιστον, απείρως ασφαλέστερη αποθηκευτική λύση, αφού παίζουν απροβλημάτιστα, ακόμα κι εκείνα που έχω γράψει πριν από 10 χρόνια και πλέον. Στο διάστημα αυτό, μού έχουν «σκάσει», ακόμα και δίσκοι που τους είχα εκτός υπολογιστή: Απλώς κάποια στιγμή τους έβαλα επάνω και ήταν νεκροί. Το γιατί, ούτε το ξέρω, ούτε με αφορά, ούτε έχω σκοπό να ρισκάρω μέχρι να το ανακαλύψω.

 

2) Υπολόγισε, βάσει τού αριθμού των ταινιών που ανέφερα πιο πάνω (ο οποίος διαρκώς αυξάνεται...), πόσους σκληρούς δίσκους θα χρειαζόμουν, επί πόσες φορές τον καθένα, για ένα, στο βαθμό τού δυνατού, σχετικώς ασφαλές back up.

 

 

 

Αμφιβαλεις πχ για την ποιοτητα mp3 190 με 320 kbps???

 

 

 

Αν αμφιβάλλω για τη διαφορά ποιότητας, μεταξύ 192 και 320kbps; Όχι βέβαια. Όπως δεν αμφιβάλλω επίσης και για τη διαφορά ποιότητας μεταξύ mp3 «όσων θέλεις kbps» και πρωτότυπης ηχογράφησης, που αναπαράγεται σε σοβαρά μηχανήματα. Λέω ξανά: Το ότι οι συνθήκες με ανάγκασαν να στραφώ στη λύση τού mp3, δε σημαίνει ότι οι διαφορές δεν υπάρχουν.

 

Αυτό που αναμφιβόλως προσέφερε η μετάβαση στην ψηφιακή εποχή, όσο αφορά τη μουσική τουλάχιστον, είναι η τεράστια ευκολία και ευελιξία. Δεν είναι η ποιότητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές μπήκα στο αμάξι του πατέρα μου (μοντέλο 1977) και βρήκα πεταμένες στο ντουλαπάκι μερικές TDK (χρωμίου, τσσσ και καλά). Σκέφτηκα - σίγουρα έχουν εκπομπές του Γιάννη Πετρίδη, ηχογραφημένες για να της ακούω ξανά και ξανά, δεν έπεσα έξω.

 

Τώρα που σκοτώσανε το Πρώτο, πράγμα που συνεπάγεται τέρμα ο Πετρίδης για την επαρχία, συγκινήθηκα να οδηγώ το παλιό αμάξι, ακούγοντας Πετρίδη σε κασέτα, στο παλιό grundig κασετόφωνο με τα τεράστια κουμπιά.

Εγώ έχω πολλές κασέτες και κασετόφωνο στο σπίτι μου με αποτέλεσμα να τις ακούω αρκετά συχνά. Η ποιότητα δεν είναι καλή αλλά το συναίσθημα είναι priceless!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ειμαι απο τους λιγους, αρχες του 90 που οταν ειχαν βγει τα cd o καλυτερος τροπος για να γραψεις δεν ηταν μονο η κασσέτα αλλά και τα βίντεο hifi. Tοτε ειχανε πέσει καπως η τιμή τους και με μιά 3-4ωρη vhs είχες ποιότητα εγγραφης πολύ κοντά σε ποιότητα cd. Ας ηταν καλα τοτε το περιοδικο ΗΧΟΣ, ήμουν φανατικός του και μας ξεστράβωνε σε πολλά θέματα. Τωρα απολαμβάνω πολλά τετοια τραγούδια που τα ειχα γράψει σε βιντεο hifi και τωρα ειναι flac ή ape

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μόνο 50 χρονών;Σκυλιά είναι.Ακόμη και τώρα μου αρέσει να γράφω από το ραδιόφωνο τραγούδια.Όπως και να 'χει μια απορία..αξίζει να αγοράσω κασέτα τη σήμερον ημέρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κασέτα και το VHS δεν θα λείψουν σε κανέναν.

Το μαγνητικό μέσο που εξακολουθεί ακόμη και σήμερα να έχει κορυφαία ποιότητα ήχου είναι οι δίσκοι με βινύλιο. :devil:

Μιλάμε για υψηλής ποιότητας ήχο, όχι αστεία.

https://www.youtube.com/watch?v=wardQ7W8hPU

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κασέτα και το VHS δεν θα λείψουν σε κανέναν.

Το μαγνητικό μέσω που εξακολουθεί ακόμη και σήμερα να έχει κορυφαία ποιότητα ήχου είναι οι δίσκοι με βινύλιο. :devil:

Μιλάμε για υψηλής ποιότητας ήχο, όχι αστεία.

https://www.youtube.com/watch?v=wardQ7W8hPU

Μαγνητικό μέσο το βινύλιο;

 

Στο θέμα μας,με τα mp3 και τα φλασάκια βρήκα την υγειά μου πάντως.

Εκεί που ήθελα πόσες κασέτες να βάλω την μουσική μου(που φυσικά και δεν μπορούσα να τις πάρω μαζί μου όλες),τώρα είναι μια μνήμη(ή ένα mp3 player).

Καλή,χρυσή η κασέτα,αλλά για τον περισσότερο κόσμο η αλλαγή ωφέλησε παρά κατέστρεψε κάτι.

Όσοι έχουν πρόβλημα με την ποιότητα ήχου και δεν τους αρέσει το ψηφιακό μέσο υπάρχουν και τα βινύλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογια προχωραει μπροστα, αλλα δυστυχως κυριως ως προς την ευχρηστια του μεσου και οχι και προς την ποιοτητα. Αν απο την αρχη δεν γινοταν το λαθος με την χρησιμοποιηση της  συμπιεσης της μουσικης πληροφοριας, θα υπηρχε αυτη την στιγμη ποιοτικοτερο ηχητικα αποτελεσμα. Θα υπηρχαν φυσικα στην αρχη τα προβληματα της αναγκης τεραστιας χωρητικοτητας του μεσου, αλλα συντομα αυτα τα προβληματα θα ειχαν ξεπεραστει σε ικανοποιητικο βαθμο. Αντι αυτου προτιμηθηκε η ευκολη λυση. Μια ευκολη λυση που δικαιωνει τους δημιουργους της ως προς την αποδοχη που ειχε (λογω ευχρηστιας) στην πλειοψηφια του κοσμου, αλλα δεν παυει στην πραγματικοτητα να ειναι μια λυση σε λαθος δρομο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...