Προς το περιεχόμενο

Lenovo Yoga 2 Pro με ανάλυση 3200 x 1800


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο laptop αυτά πέρασε κάποιος τα αρχικά win8 χωρίς να το βάλει καθόλου online και το έφερε...

Τοτε εξηγητε,ολη η φαση!

Ναι τα 8,επρεπε να περασεις τα net frameworks για να δουλεψουν!Οταν τα εγκαταστησεις τα πρωτα μολις βγηκαν περσι,ειχαν μονο τα 4.5,αν δε κανω λαθος και έπρεπε να μπουν manual τα υπόλοιπα!

Αλλα καμια σχεση με ενα εργοστασιακο λαπτοπ που ολα ειναι στη θεση τους και ετοιμο για δουλεια μολις μπουταρει πρωτη φορα!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βασικά αυτό που έφεραν ήταν vaio με το δικό του partition με τα 8 και άλλες εφαρμογές-σκουπίδια, αλλά .net ...δεν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MacOSX και Linux...ότι σε Unix δηλαδή και τέλος έτσι απλά. Windows...πουθενά, ακόμα και το λάπτοπ της μάνας μου εδώ και 4 χρόνια τρέχει Ubuntu και ειναι χαρούμενη.

 

Ωραίο μηχάνημα αναφορικά με το HW αλλά με τα preinstalled 8αρια τα χαλάμε, οπότε κάπου εκεί τελειώνει για μένα και για πολλούς άλλους. Ας δώσουν πρώτα την επιλογή να μπορεί να αγορασεις χωρίς λειτουργικό και το συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MacOSX και Linux...ότι σε Unix δηλαδή και τέλος έτσι απλά. Windows...πουθενά, ακόμα και το λάπτοπ της μάνας μου εδώ και 4 χρόνια τρέχει Ubuntu και ειναι χαρούμενη.

 

Ωραίο μηχάνημα αναφορικά με το HW αλλά με τα preinstalled 8αρια τα χαλάμε, οπότε κάπου εκεί τελειώνει για μένα και για πολλούς άλλους. Ας δώσουν πρώτα την επιλογή να μπορεί να αγορασεις χωρίς λειτουργικό και το συζητάμε.

Ειναι υβριδικο με touchscreen οθονη που κολλάνε τα mac και τα Ubuntu???

Πριν να γράψουμε κατι,βαζουμε λιγο το μυαλο μας να δουλέψει και να μη βγαίνουμε εκτος θέματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλάει φίλτατε στο ότι έρχεται με W8 (επίσης UEFI secure boot) ενω θα μπορούσε να υπάρχει επιλογή να το αγοράσεις χωρίς λειτουργικό και πχ, εγώ, αν θέλω να βάλω πχ, Ubuntu που υποστηρίζει touch interface.

 

Μήπως εσύ πρέπει να μάθεις πρώτα να κατανοείς αυτό που διαβάζεις και μετά να απαντάς κάνοντας άτοπες υποδείξεις προς χάριν εντυπωσιασμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κολλάει φίλτατε στο ότι έρχεται με W8 (επίσης UEFI secure boot) ενω θα μπορούσε να υπάρχει επιλογή να το αγοράσεις χωρίς λειτουργικό και πχ, εγώ, αν θέλω να βάλω πχ, Ubuntu που υποστηρίζει touch interface.

 

Μήπως εσύ πρέπει να μάθεις πρώτα να κατανοείς αυτό που διαβάζεις και μετά να απαντάς κάνοντας άτοπες υποδείξεις προς χάριν εντυπωσιασμού;

Το ubuntu οπως ειναι τωρα,εχει τρις χειρωτερο touch experience απο τα vista!Το χρησιμοποιω 4χρονια σε dualboot με τα windows σε υβριδικο λαπτοπ!

Μολις ερθει το ubuntu mobile για tablet τοτε το συζητουμε!Και θα ειμαι απο τους πρωτους που θα τρεξουν να το δοκιμασουν!

Επίσης το ubuntu ειναι uefi compatible,οποταν το περνας ως εχει χωρις να απενεργοποιησεις τιποτα σπο το bios!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά θα μπορούσε να υπάρχει η επιλογή όπως είπα πριν (όχι μόνο σε αυτό αλλά σε όλα τα λαπτοπ κατά τη γνώμη μου), να μπορείς να το αγοράσεις χωρίς λειτουργικό και όχι σόνι και ντε με τα w5-6-7-8-9 restart wait for updates bloated corrupted registry clean registry install exe add/remove programs update antivirus no unix command, και να βάλεις ότι θες, έστω και το Ubuntu με το χάλια touch experience.

 

Εγω θα τρεχω δίπλα σου πάντως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά θα μπορούσε να υπάρχει η επιλογή όπως είπα πριν (όχι μόνο σε αυτό αλλά σε όλα τα λαπτοπ κατά τη γνώμη μου), να μπορείς να το αγοράσεις χωρίς λειτουργικό και όχι σόνι και ντε με τα w5-6-7-8-9 restart wait for updates bloated corrupted registry clean registry install exe add/remove programs update antivirus no unix command, και να βάλεις ότι θες, έστω και το Ubuntu με το χάλια touch experience.

 

Εγω θα τρεχω δίπλα σου πάντως!

 

Αυτο αφορα και τις κατασκευαστριες εταιρειες και το ποσοστο των χρηστων που ψαχνουν ενα λαπτοπ με os free!

Τωρα για τετοια μηχανηματα δε μπορεις να τα πουλας χωρις το touch friendly λογισμικο,ειτε αυτο ειναι windows8,ειτε ειναι android,ειτε πιο μετα και ubuntu touch!Δε μπορεις να τα προοθησεις αν δε μπορείς να δειξεις τι μπορουν να σου προσφερουν!

Το android ειναι αχριστο προς το παρών για τα υβρηδικα,γιατι παει χαμενη ολη η desktop χρηση που μπορεις να του κανεις!

Οποταν μενει μονο τα win8 να αξιοποιησουν ολες τις δυνατοτητες και μολις κυκλοφωρησει και το ubuntu touch,θα εχουμε δυο λογισμικα που να τερειαζουν γαντι σ'αυτα τα μηχανηματα!

Προς το παρον περιοριζομαστε στα w8!

Αν το καλοσκεφτεις ολη τη καμπανια και τη προοθηση τετοιων μηχανηματων τη κανει η ms!Η canonical απλα θα βρει ετοιμο κοινο και μηχανηματα,χωρις περιττα εξοδα(δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα της ms),για να προοθησει το προιον της(ubuntu touch)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, πάνω που είχα σκοπώ να το αναλύσουμε σοβαρά… :P Όταν θα μάθει η ms να βγάζει ένα μαζεμένο update και όχι 70-80 διαφορετικά, το συζητάμε! Δεν έχεις ζήσει τη γλύκα προφανώς να σου φέρουν ένα μηχάνημα με windows, που είχε καιρό να κάνει updates...

 

Σου εύχομαι απλά να μη χρειαστείς να κάνεις κάτι σημαντικό από το οποίο θα εξαρτάται η δουλειά σου, να έχεις από πάνω σου 10 άτομα που θα περιμένουν, να crashάρουν τα windows 8, να κάνουν restart και εκεί που είσαι οριακά στο λεπτό για να προλάβεις να σου σκάσει η οθόνη μετά από προηγούμενο update βελτιστοποίησης των windows… 15% restart, 30% restart, 45% restart...

 

Για παιχνιδάκια στο σπίτι και κάνα word είναι super τα win (και γω 8 έχω στο desktop σπίτι).

Για τα υπόλοιπα που μου φέρνουν λεφτά, έχω το mac.

 

:)

 

PS: να διαβάζεις προσεκτικά τι γράφω γιατί είσαι σε ένταση και παρασύρεσαι εύκολα από τον ενθουσιασμό! ;)

 

 

Φυσικα κ υπαρχουν οι εξαιρεσεις που χρησιμοποιουν mac os x για δουλεια.

Οι περισοτεροι ομως που θελουν να κανουν δουλεια και να βγαλουν χρηματα απο αυτο, χρησιμοποιουν windows.

Aυτο ειναι fact.

 

 

Ακομα και στα περισσοτερα εταιρικα περιβαλλοντα/εταιριες (οπου το θεμα της παραγωγικοτητας ειναι πολυ σημαντικο) χρησιμοποιουν κυριως windows. Ελαχιστα εταιρικα περιβαλλοντα ειναι με mac os x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά εταιρικά περιβάλλοντα όπως επίσης τα περισσότερα ερευνητικά περιβάλλοντα (πανεπιστήμια/ερευνητικά ινστιτούτα) κατά βάση θετικών επιστημών δουλεύουν σε Unix based λειτουργικά (Linux/MacOSX, παλιότερα Solaris, IRIX, HP-UX, κλπ). Οι λόγοι είναι γνωστοί και δεν χρειάζονται ανάλυση.

 

Η γραμματέας μας στο τμήμα της σχολής "δουλεύει" σε windows...(οχι για πολύ ακόμα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά εταιρικά περιβάλλοντα όπως επίσης τα περισσότερα ερευνητικά περιβάλλοντα (πανεπιστήμια/ερευνητικά ινστιτούτα) κατά βάση θετικών επιστημών δουλεύουν σε Unix based λειτουργικά (Linux/MacOSX, παλιότερα Solaris, IRIX, HP-UX, κλπ). Οι λόγοι είναι γνωστοί και δεν χρειάζονται ανάλυση.

 

Η γραμματέας μας στο τμήμα της σχολής "δουλεύει" σε windows...(οχι για πολύ ακόμα!)

 

 

Μαλλον εχασες το big picture.

Δεν μιλησα για πολλα ή λιγα, αλλα για τα περισσοτερα.

Ειναι γεγονος αναμφισβητητο οτι τα περισσοτερα εταιρικα περιβαλλοντα και οι περισσοτερες εταιριες(οπου το θεμα της παραγωγικοτητας ειναι πολυ σημαντικο) χρησιμοποιουν windows.

 

Το παραπανω ισχυει μιλωντας παντα για υπολογιστες/σταθμους εργασιας οπου υπαρχει η εννοια του χρηστη-χειριστη.

 

Σε περιβαλλοντα server(sic), η πρωτοκαθεδρια του linux ειναι αναμφισβητητη, με τα windows να ακολουθουν καταιδρωμενα και το mac os x να μην ειναι πουθενα, οντας τελειως ακαταλληλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, το έχασα, η αλήθεια είναι ότι το έχω χάσει εδώ και καιρό με το θέμα της μαζικής παραγωγής (θα το έθετα καλύτερα σαν όρο απο την παραγωγικότητα) υπό αυτή την έννοια. Η παραγωγικότητα είναι κάτι που υπάρχει και σε άλλους χώρους και σίγουρα δεν προυποθέτει windows, αντίθετα μαλλον η χρήση τους σε αυτούς του χώρους που προανάφερα περιορίζει την παραγωγικότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, το έχασα, η αλήθεια είναι ότι το έχω χάσει εδώ και καιρό με το θέμα της μαζικής παραγωγής (θα το έθετα καλύτερα σαν όρο απο την παραγωγικότητα) υπό αυτή την έννοια. Η παραγωγικότητα είναι κάτι που μπορεί να συμβαίνει και σε άλλους χώρους και σίγουρα δεν προυποθέτει windows, αντίθετα μαλλον η χρήση τους σε αυτούς του χώρους που προανάφερα περιορίζει την παραγωγικότητα. 

Κανενας δεν διαφωνει με αυτο.

Υπαρχουν τομεις/χωροι οπου ειναι οι εξαιρεσεις κλπ.

 

Αντιστοιχα, ο billdanos ειναι η εξαιρεση που χρησιμοποιει mac os x  για δουλεια και "για να του φερνει χρηματα" οπως ειπε.

Γιατι οπως ειπαμε, οι περισοτεροι που θελουν να κανουν δουλεια και να βγαλουν χρηματα απο αυτο, χρησιμοποιουν windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...