Προς το περιεχόμενο

Windows vs Unix


sonyxp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως θα γνωρίζετε μερικοί, αρκετοί Microsoft-Haters βγαίνουν και λένε:

  • Τα Linux είναι πιο γρήγορα
  • Τα Linux είναι πολύ πιο ελαφριά (αξίζει να γελάσετε)
  • Τα Linux δεν έχουν μπλε Οθόνες.
  • κλπ

Και απαντώ εγώ σαν απλός άνθρωπος, Μα!

  • Που είναι τα Linux πιο γρήγορα; στην εκκίνηση; στα προγράμματα; δεν βλέπω κάτι τέτοιο.
  • Πως να μην είναι πιο ελαφριά (αν είναι) αφού δεν έχουν και τίποτα μέσα, λογικό δεν είναι τα Windows να είναι κάπος πιο βαριά γιατί έχουν 1002 προγράμματα-Services; τι έχουν τα Linux; τίποτα!, και δεν αναφέρομαι μόνο στα προγράμματα αλλά και το ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ αυτό καθ αυτό δεν έχει τόσα πολλά πράγματα όπως τα Windows, λογικό δεν είναι να είναι πιο ελαφρύ? αφού είναι κούφιο.
  • Ίδια απάντηση με την από πάνω, αφού δεν έχουν και τίποτα, τα Windows έχουν εκκατομύρια εφαρμογές, λογικό είναι μια στο τόσο να το παθαίνει. ΑΝ ΚΑΙ, ΜΕ W7 ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΒΡΗΣΚΕΙΣ ΝΑ Γ..ΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ.

Τι πιστεύετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι μεν είναι σωστά αυτά που λες αλλά μόνο αν συγκρίνεις έτοιμες διανομές.

1.μπορείς να κάνεις compile την δικιά σου έκδοση στο δικό σου υλικό και να έχεις καλύτερη ταχύτητα.

2.αυτό που περιγράφεις είναι και το ζητούμενο,γιατί να έχει κάποιος 1002 πράγματα να τρέχουν που δεν τα χρειάζεται;;;Στα linuxοειδή μπορείς να προσθέσεις και να αφαιρέσεις σχεδόν τα πάντα μέσου των repositories δεν είσαι αναγκασμένος να τα περάσεις όλα, θες δεν θες.

Άλλος π.χ. μπορεί να την βρίσκει μόνο με γραμμή εντολών και να μην έχει καθόλου γραφικό περιβάλλον.

3.Για μπλε οθόνες ή μάλλον για καταστροφικά κολλήματα δεν έχω τόση εμπειρία στα linux για να ξέρω αν υπάρχουν ή όχι,ότι κολλάνε τα προγράμματα πάντως κολλάνε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GNU/Linux.

To GNU/Linux.

To GNU/Linux.

 

Όλα τα OS κάνουν το ίδιο πράγμα. Μερικά βολεύουν κάποιους καλύτερα με τον τρόπο που το κάνουν κάποιους όχι. Αυτή είναι η μόνη διαφορά.

 

Το GNU/Linux είναι ποιο γρήγορο σε κάθε τομέα.

Το GNU/Linux μόνο άδεια δεν είναι. Όλα τα άλλα μπορεί και να είναι.

Τα προγράμματα για GNU/Linux είναι πολλαπλάσια σε σχέση με άλλα λειτουργικά.

 

Επίσης GNU/Linux!=Windows. Γι' αυτό απλοί χρήστες δεν μπορούν να δουν τις διαφορές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ειναι vs linux...

Για εναν απλο χρηστη τα windows ειναι πιο ευχρηστα, αλλα μην ξεχναμε οτι καθε αλληλεπιδραση που εχουμε με το διαδικτυο ειναι απο linux...  Σαν κωδικας, λογω και του οτι ειναι ελευθερος, ειναι πολυ ανωτερος των windows.



Θεμα ασφαλειας δεν πιστευω πως χρειαζεται να θιξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε ότι αφορά της απορίες που έχει ο sony υπάρχει διαφορά εν εννοεί unix linux ή gnu/linux;;;

Δεν εχει?

Το ιδιο ειναι να κανω συγκριση A vs Β και συγκριση A vs Γ?

 

Btw, τι ειναι το Unix Linux που αναφερεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει?

Το ιδιο ειναι να κανω συγκριση A vs Β και συγκριση A vs Γ?

 

Btw, τι ειναι το Unix Linux που αναφερεις?

unix, linux ή gnu/linux;;;

Δεν ξέρω ποιες διαφορές υπάρχουν μεταξύ unix και linux για αυτό ρωτάω,ιδίως στα θέματα που θίγονται εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω ποιες διαφορές υπάρχουν μεταξύ unix και linux για αυτό ρωτάω,ιδίως στα θέματα που θίγονται εδώ.

Γι αυτο εκανα την ερωτηση στο 1ο μου ποστ.

Υποθετω πως εννοει linux ο ts. Αλλα εαν δεν γνωριζει πως το linux δεν ειναι Unix, εχω καποιες αμφιβολιες σχετικα με το ποσο εγκυρη θα ειναι η συγκριση που θελει να κανει. Παρεπιμπτοντως ο firewalker εχει λογο που φωναζει GNU/Linux. Μια και το GNU σημαινει "GNU's Not Unix".

Σχετικα με την συγκριση τους, θα προτεινω το κλασικο googling, εχει μπολικα αποτελεσματα το σχετικο query.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας μπερδεψατε(οχι πως το θεμα linux,δεν ειναι μπερδεμένο)!

Τι ισχυει τελικα?Εχουμε 2 linux!Το ενα με unix base και το αλλο με not unix base?

Και τα not unix base,εχουν καποια κοινα με τα windows?

 

Υ.Γ.Κατα τη γνωμη μου,το καλυτερο os ειναι το linux(οποιαδήποτε διανομη).Και εξηγώ:

1.Οταν εισαι windows user,μπορεις να τα χωνεις στους mac user και στους linuxαδες γενικος!

2.Οταν εισαι mac user,τα χωνεις στους windows user και τους linuxαδες γενικός!

3.Αλλα οταν εισαι linuxας,τα χωνεις πρωτα στους windows&mac users στα γρήγορα και μετα περνεις σβαρνα ολες τις διανομες linux που δε σ'αρεσου ή δε χρησιμοποιεις εσυ!!!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καθένα από τα προαναφερθέντα os έχει τα καλά του και τα στραβά του.

Προσωπικά έχω επαφή και με windows και με linux (παλαιότερα) και με mac.

Δε βλέπω γιατί θα πρέπει να επικρατήσει κάποιο από τα 3 και να μη μπορώ να τα χρησιμοποιώ και τα 3 ταυτόχρονα ανάλογα με τις ανάγκες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To GNU/Linux (οπως σημαινει και το ιδιο το GNU) δεν ειναι Unix.

 

Ειναι ομως Unix like.

 

sonyxp απο το γραφομενα σου δειχνεις οτι δεν εχεις καμια επαφη με GNU/Linux (ποσο μαλλον Unix) και γενικως απο OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Που είναι τα Linux πιο γρήγορα; στην εκκίνηση; στα προγράμματα; δεν βλέπω κάτι τέτοιο.
  • Πως να μην είναι πιο ελαφριά (αν είναι) αφού δεν έχουν και τίποτα μέσα, λογικό δεν είναι τα Windows να είναι κάπος πιο βαριά γιατί έχουν 1002 προγράμματα-Services; τι έχουν τα Linux; τίποτα!, και δεν αναφέρομαι μόνο στα προγράμματα αλλά και το ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ αυτό καθ αυτό δεν έχει τόσα πολλά πράγματα όπως τα Windows, λογικό δεν είναι να είναι πιο ελαφρύ? αφού είναι κούφιο.
  • Ίδια απάντηση με την από πάνω, αφού δεν έχουν και τίποτα, τα Windows έχουν εκκατομύρια εφαρμογές, λογικό είναι μια στο τόσο να το παθαίνει. ΑΝ ΚΑΙ, ΜΕ W7 ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΒΡΗΣΚΕΙΣ ΝΑ Γ..ΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ.

Τι πιστεύετε ;

 

Ταχύτητα:

 

Ποιά διανομή τρέχεις και σε τι μηχάνημα; Σε ένα αξιοπρεπές συστηματάκι 7ετίας (C2D ή Athlon 64 x2, τουλάχιστον 2 GB RAM), ό,τι OS και να βάλεις, μικρές διαφορές θα δεις υπό πραγματικές συνθήκες χρήσης.

 

Για βάλε όμως Windows (έστω ΧP) σε ένα παλαιότερο σύστημα ή π.χ. σε κάποιο netbook με Celeron ή Atom και 1 GB μνήμης και μετά το συζητάμε.

 

Το καλό με το Linux είναι πως μπορείς να παραμετροποιήσεις την εγκατάσταση, ή να επιλέξεις μια διανομή που ταιριάζει καλύτερα στο διαθέσιμο hardware. Π.χ. στο netbook δε θα εγκαταστήσεις προφανώς Ubuntu, αλλά κάποια ελαφρύτερη διανομή και LXDE. 

 

 

Περί "κούφιου" λειτουργικού:

 

Πρέπει να διαβάσεις παραπάνω. Με απλά λόγια, δεν έχει σχέση το τι είναι εγκατεστημένο σε ένα λειτουργικό σύστημα, αλλά το τι τρέχει κάθε στιγμή, καθώς και το πως το λειτουργικό διαχειρίζεται τους διαθέσιμους πόρους.

 

 

Σταθερότητα:

 

Αυτό με τις μπλε οθόνες των Win έχει καταντήσει γραφικό. Από τα Vista και μετά, πρέπει πραγματικά να προσπαθήσεις για να δεις μπλε οθόνη, ή να έχεις προβληματικό hardware/drivers. 

 

Όσο για το Linux, σαφώς και μπορεί μια εγκατάσταση να φάει αντίστοιχα σκαλώματα. 

 

 

Conclusion:

 

Όλα τα λειτουργικά καλά είναι. Το θέμα είναι ποιό καλύπτει τις εκάστοτε ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...