Προς το περιεχόμενο

Windows vs Unix


sonyxp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το καθενα χρησιμοπιειται για συγκεκριμενο λογο και σκοπο..οπως προαναφερθηκε και απο πανω αγγλικα ελπιζω να ξερεις,οποτε

google is your friend

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα windows θέλουν δυο μέρες από την ζωή σου για να τα εγκαταστήσεις, αν είσαι τυχερούς με τους drivers, θέλουν αντιβιοτικά, κολλάνε οτι να είναι από το ίντερνετ και δεν ξεκολλάνε μα τίποτα.

 

Ενα ειναι το καλό τους, οτι βρίσκεις τα πάντα απο προγράμματα, κατά τα άλλα ...άστα να πάνε.

 

Τα τελευταία χρόνια οι διανομές του Linux συνεχώς βελτιώνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows θέλουν δυο μέρες από την ζωή σου για να τα εγκαταστήσεις, αν είσαι τυχερούς με τους drivers, θέλουν αντιβιοτικά, κολλάνε οτι να είναι από το ίντερνετ και δεν ξεκολλάνε μα τίποτα.

 

Ενα ειναι το καλό τους, οτι βρίσκεις τα πάντα απο προγράμματα, κατά τα άλλα ...άστα να πάνε.

 

Τα τελευταία χρόνια οι διανομές του Linux συνεχώς βελτιώνονται.

 

- «Τα windows θέλουν δυο μέρες από την ζωή σου για να τα εγκαταστήσεις»

 

Προφανώς δεν έχεις δοκιμάσει να παραμετροποιήσεις linux σύστημα στα μέτρα σου 

 

- «αν είσαι τυχερούς με τους drivers»

 

Και αυτό, αν κατάλαβα καλά, το παρουσιάζεις ως πρόβλημα των Windows; 

 

- «θέλουν αντιβιοτικά»

 

Όχι. Θέλουν Χρήστες. :) 

 

- «κολλάνε οτι να είναι από το ίντερνετ και δεν ξεκολλάνε μα τίποτα»

 

Βλπ. παραπάνω. 

 

Ένα σχόλιο και μια πρόταση (όχι διαφορετικά από ότι είπαν στον ts) 

Το σχόλιο: Φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις τίποτε από OS

Η πρόταση: google is your friend

 

Δίχως να θέλω να σε προσβάλω με τα παραπάνω φυσικά :) 

 

@ ts

Δεν έχω τίποτε να προσθέσω - στα είπαν άλλοι πιο μπροστά από εμένα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ αλλά δε μπορώ να μη σχολιάσω:

 

 

Τα windows θέλουν δυο μέρες από την ζωή σου για να τα εγκαταστήσεις.

 

Ένα 20λεπτο για το λειτουργικό και μέχρι μια ωρίτσα (το πολύ) μέχρι να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές σου.

 

 

αν είσαι τυχερούς με τους drivers.

 

Να υποθέσω ότι σου έχει ξεμείνει κανένας dot matrix εκτυπωτής από το 1995, ναι;

 

 

θέλουν αντιβιοτικά, κολλάνε οτι να είναι από το ίντερνετ και δεν ξεκολλάνε μα τίποτα.

 

Η απάντηση του Destro.Malhunt με κάλυψε πλήρως, δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω.

 

 

Ενα ειναι το καλό τους, οτι βρίσκεις τα πάντα απο προγράμματα, κατά τα άλλα ...άστα να πάνε.

 

Ασ' τα να πάνε; Δηλαδή; Σου κρεμάει ο Window Manager μετά από updates; Συναντάς glitches ακόμα και σε βασικές εφαρμογές; Σκούζει το cooler της CPU επειδή κάτι δεν πάει καλά με το ACPI; Elaborate please!

 

 

Τα τελευταία χρόνια οι διανομές του Linux συνεχώς βελτιώνονται.

 

Σαφώς, πολλές μάλιστα είναι εξαιρετικές. Ας μείνουμε όμως στο Linux != Windows και ας μην λέμε ό,τι να 'ναι, μπερδεύοντας ίσως υποψήφιους χρήστες και των δύο λειτουργικών.

 

 

Αγαπάω το Linux, είμαι χρήστης χρόνια, δε μπορώ όμως όλη αυτή την παπαρολογία, η οποία συνήθως οφείλεται σε ημιμάθεια και στεγνή υιοθέτηση απόψεων από fanboy blogs. Δεν είμαστε στο 1995 στο φινάλε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη μετα απο 20 χρονια χρησης υπολογιστη οπως

και να ΄χει καποια μικρη πειρα θα εχω, εφτασα στα

σαραντα μου στο εξης συμπερασμα: τα Windows

ειναι χρησιμα για κανα παιχνιδι και στον πλουραλισμο

των εφαρμογων ενω τα Linux σε βγαζουν ασπροπροσωπο

σε ολες τις υπολοιπες περιπτωσεις.

Σε προσωπικο επιπεδο εχω υπολογιστες οι οποιοι

δουλευουν με Win 98, XP και 7 καθως και Ubuntu και

Lubuntu.

Αν σκεφτω ποσες ωρες αναλωσα μεχρι σημερα μπροστα

στα πισι, φορμαροντας, εγκαθιστωντας, ψαχνοντας, τρεχοντας

αντιικα, διαβαζοντας, ρωτωντας, μπλα, μπλα, μπλα, κλπ,

κλπ, κλπ και γενικα να ασχολουμαι με τα Windows 3.1 καθως

και το DOS και βαλω στην αλλη πλευρα τον αντιστοιχο χρονο

για τα Linux τοτε ο ισολογισμος θα ειναι ελλειματικος και

θα φτασει τα χαλια της ελληνικης οικονομιας.

Κοινως με τα Linux βρηκα την ησυχια μου οπως ομολογω

και με τα XP και τα 7αρια.

Να θυμηθω τα 2000 ή τα Vista;

Απλα αναλογως του μηχανηματος που εχεις καθως και της

χρησης που το θελεις, βαζεις το αναλογο λειτουργικο ή διανομη

και μενεις ικανοποιημενος κατα 99%.

Αφηνω μια πιθανοτητα στις 100 για το νομο των πιθανοτητων.

Αυτα απο μενα.

 

ΥΓ και κατι "ασχετο": οι παλιοτεροι θα εχουν ακουσει οτι

τρεχουμε το λειτουργικο της προηγουμενης γενιας και οχι

το νεολανσαρισμενο. Οποιος καταλαβε, καταλαβε.

 

Χαιρετω.

Επεξ/σία από aris73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το linux δεν ειναι mainstream. Με αποτελεσμα να μην εχει μεγαλο support απο γνωστα προγραμματα, ειδικα απο αυτα που ειναι στην κατηγορια των παιχνιδιων.

 

Εγω θα ελεγα 

linux < wins για desktop

linux > wins για sitολαπτοπ

linux >>>>>>>> wins για media players

φυσικα αυτες οι συγκρισεις δεν βασιζονται στις επιδοσεις αλλα στην πρακτικοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχύτητα:

 

Ποιά διανομή τρέχεις και σε τι μηχάνημα; Σε ένα αξιοπρεπές συστηματάκι 7ετίας (C2D ή Athlon 64 x2, τουλάχιστον 2 GB RAM), ό,τι OS και να βάλεις, μικρές διαφορές θα δεις υπό πραγματικές συνθήκες χρήσης.

 

Για βάλε όμως Windows (έστω ΧP) σε ένα παλαιότερο σύστημα ή π.χ. σε κάποιο netbook με Celeron ή Atom και 1 GB μνήμης και μετά το συζητάμε.

 

Το καλό με το Linux είναι πως μπορείς να παραμετροποιήσεις την εγκατάσταση, ή να επιλέξεις μια διανομή που ταιριάζει καλύτερα στο διαθέσιμο hardware. Π.χ. στο netbook δε θα εγκαταστήσεις προφανώς Ubuntu, αλλά κάποια ελαφρύτερη διανομή και LXDE.

 

 

Περί "κούφιου" λειτουργικού:

 

Πρέπει να διαβάσεις παραπάνω. Με απλά λόγια, δεν έχει σχέση το τι είναι εγκατεστημένο σε ένα λειτουργικό σύστημα, αλλά το τι τρέχει κάθε στιγμή, καθώς και το πως το λειτουργικό διαχειρίζεται τους διαθέσιμους πόρους.

 

 

Σταθερότητα:

 

Αυτό με τις μπλε οθόνες των Win έχει καταντήσει γραφικό. Από τα Vista και μετά, πρέπει πραγματικά να προσπαθήσεις για να δεις μπλε οθόνη, ή να έχεις προβληματικό hardware/drivers.

 

Όσο για το Linux, σαφώς και μπορεί μια εγκατάσταση να φάει αντίστοιχα σκαλώματα.

 

 

Conclusion:

 

Όλα τα λειτουργικά καλά είναι. Το θέμα είναι ποιό καλύπτει τις εκάστοτε ανάγκες σου.

Από όσο θυμάμαι από τα vista και μετά άρχισαν όσα pc ήξερα να πετάνε μπλε οθόνες κάθε λίγο και λιγάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο θυμάμαι από τα vista και μετά άρχισαν όσα pc ήξερα να πετάνε μπλε οθόνες κάθε λίγο και λιγάκι

Ο καθενας "θυμάται" οτι τον συμφέρει!

Υπαρχει τοσα πολλα θεματα για την μπλε οθονη,που μπορεις ευκολα να δεις ποιο λογισμικο απο τα 3(xp,vista,7) κραταει τα σκηπτρα της μπλε οθονης!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας "θυμάται" οτι τον συμφέρει!

Υπαρχει τοσα πολλα θεματα για την μπλε οθονη,που μπορεις ευκολα να δεις ποιο λογισμικο απο τα 3(xp,vista,7) κραταει τα σκηπτρα της μπλε οθονης!

Με ποιο τροπο ακριβως εχω συμφερον απο αυτο που ειπα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο τροπο ακριβως εχω συμφερον απο αυτο που ειπα?

Το συμφέρο ειναι να περασεις την δικη σου γνωμη και επιλογη σαν τη σωστη!

Χωρις αποδείξεις και εκει που ολος ο κοσμος λεει οτι με τα 7 εχου μειωθει δραματικα οι μπλε οθονες σε σχεση με τα xp και τα προηγουμενα λογισμικα της ms,έρχεσαι με τα "τρανταχτά" επιχειρηματα σου να μας πεις οτι τα xp ειναι πιο σταθερα απο τα 7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο και μονο η συζήτηση γυρω απο τα μόνιμα προβλήματα των windows, αποδεικνύει ποιος ειναι ο νικητής του vs

Δεν αναφερθηκαμε ομως στα συνηθησμενα προβληματα των unix!

Και οταν λεμε unix,τι εννοούμε?Mac ή gnu/linux(που δεν ειναι unix,αλλα unix like)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογουμένως ο τίτλος του θέματος είναι παραπλανητικός.

Το Insomnia δεν έχει καν κατηγορία για Unix (πχ HP Unix, SCO Unix, QNX κοκ)  όπως δεν έχει και για BSD (FreeBSD, OpenBSD κλπ) οπότε ας τα αφήσουμε στην άκρη.

 

Linux λειτουργικά συστήματα είναι αυτά που έχουν σαν kernel αυτόν που ξεκίνησε να γραφει ο Linus Torvalds (έστω και αν τον παίρνουν και του αλλάζουν τα φώτα οι εκάστοτε διανομές) ο επονομαζόμενος Vanilla kernel.

GNU λογίζεται όλο το userland software γύρω από τον kernel.

Οπότε ένα πλήρες λειτουργικό σύστημα Linux ορίζεται σαν GNU/Linux (Δηλαδή ο kernel και τα περιφερειακά του προγράμματα)

 

Για τα Unix, BSD, Mac υπάρχει κοινή καταγωγή για τους kernel η οποία μπορεί κάλλιστα να γίνει σενάριο για ταινία.

 

Έχοντας δοκιμάσει διάφορες εκδόσεις Linux, MacOS και Windows τα τελευταία 20 χρόνια, για desktop OS προτιμώ ότι έχει drivers από τον κατασκευαστή για τον υπολογιστή μου και τα περιφερειακά του.

Εαν το δεις επαγγελματικά και πεις ότι προτείνεις κάτι από Linux, MacOS και Windows στον πελάτη, ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω και επίσης πόσες ώρες έχεις "στη ζώνη σου" στο εκάστοτε λειτουργικό.

 

Αφήστε τα υποκειμενικά περί ταχύτητας γιατί υπάρχουν και σοβαροί υπόγειοι hardware λόγοι που συντρέχουν για το "πόσο γρήγορα φαίνεται να τρέχει".

Όπως ένας ανεξήγητος Intel Pentium 800 MHz που φορτώνει windows XP SP3 πιό γρήγορα από έναν Intel Pentium 4 @ 3GHz και ένας Intel Pentium @ 166MHz 128Ram (Compaq) που τρέχει ERP πρόγραμμα στα Windows 98 πιό γρήγορα από έναν Intel Pentium @ 500 MHz 512MB RAM (NoName) επίσης σε Windows 98.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμφέρο ειναι να περασεις την δικη σου γνωμη και επιλογη σαν τη σωστη!

Χωρις αποδείξεις και εκει που ολος ο κοσμος λεει οτι με τα 7 εχου μειωθει δραματικα οι μπλε οθονες σε σχεση με τα xp και τα προηγουμενα λογισμικα της ms,έρχεσαι με τα "τρανταχτά" επιχειρηματα σου να μας πεις οτι τα xp ειναι πιο σταθερα απο τα 7!

Δεν παρουσιασα κανενα επιχειρημα απο οσο θυμαμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...