Προς το περιεχόμενο

απορίες για συναρτήσεις excel


Etherovamon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά, έχω κάποιες απορίες σχετικά με συναρτήσεις excel 2007. Ας μου πει κάποιος που γνωρίζει εάν υπάρχουν οι παρακάτω συναρτήσεις:

1) Θέλω αφότου γράψω κάποια κύρια όνοματα σε κάποια κελιά (ένα όνομα στο κάθε κελί) γραμμής, με κάποια συνάρτηση να ταξινομούνται αυτά αυτόματα σε αλφαβητική σειρά χωρίς να χρειάζεται να το κάνω χειροκίνητα.

2) Πώς γίνεται ένα κελί να μου δίνει τον αριθμό των σταυρών (μέσα σε κελιά) που υπάρχουν σε μια περιοχή ενός φύλλου;

3) Υπάρχει συνάρτηση που να δίνει τον μέσο όρο γραμμάτων; Πρόκειται για βαθμολογία Δ' δημοτικού και θέλω για παράδειγμα όταν ένας μαθητής έχει στα τρίμηνα Α,Β,Β, σε ένα κελι να βγαίνει αυτόματα ο μέσος όρος Β

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, έχω κάποιες απορίες σχετικά με συναρτήσεις excel 2007. Ας μου πει κάποιος που γνωρίζει εάν υπάρχουν οι παρακάτω συναρτήσεις:

1) Θέλω αφότου γράψω κάποια κύρια όνοματα σε κάποια κελιά (ένα όνομα στο κάθε κελί) γραμμής, με κάποια συνάρτηση να ταξινομούνται αυτά αυτόματα σε αλφαβητική σειρά χωρίς να χρειάζεται να το κάνω χειροκίνητα.

2) Πώς γίνεται ένα κελί να μου δίνει τον αριθμό των σταυρών (μέσα σε κελιά) που υπάρχουν σε μια περιοχή ενός φύλλου;

3) Υπάρχει συνάρτηση που να δίνει τον μέσο όρο γραμμάτων; Πρόκειται για βαθμολογία Δ' δημοτικού και θέλω για παράδειγμα όταν ένας μαθητής έχει στα τρίμηνα Α,Β,Β, σε ένα κελι να βγαίνει αυτόματα ο μέσος όρος Β

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

1. Για αυτο υπαρχει το κουμπι Sort&filter στο 2010 που τα κανει αμεσως, δεν ξερω για 2007 αλλα λογικα το εχει και εκει.

2. Αριθμο των σταυρων οταν λες? Χαρακτηρες δηλαδη? Αν ειναι αυτο που φανταζομαι ειναι =len(το cell που θες να μετρησεις πχ Α1)

3. Η φορμουλα ειναι =CHAR(ROUND(SUMPRODUCT(CODE(A1:A14))/COUNTA(A1:A14),0))

 Α1:14 ειναι το range σου, εκει βαζεις οτι θες, το βρηκα με ενα προχειρο googlarisma  υπαρχει και αλλη μεθοδος αν εχεις blank cells γιατι αυτη δεν τα πιανει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αυτό φαντάζομαι πως το κάνει αυτόματα, χωρίς να χρειάζεται να το πατάω κάθε φορά..

2. Όταν λέω σταυρό εννοώ το σύμβολο του σταυρού μέσα σε ένα κελί (π.χ. σε μια περιοχή 30 κελιών, σταυρό μέσα τους θα έχουν τα 12 με τα υπόλοιπα  κελιά κενά, οπότε σε ένα άλλο ξεχωριστό κελί θέλω να εμφανίζεται ο αριθμός 12)

3. Δεν νομίζω να υπάρξουν blank cells μιας και ένας βαθμός σε κάθε τρίμηνο θα μπαίνει..

 

Όπως και να'χει σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση, δοκιμάζω αυτά που μου έγραψες και επιστρέφω με αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αυτό φαντάζομαι πως το κάνει αυτόματα, χωρίς να χρειάζεται να το πατάω κάθε φορά..

2. Όταν λέω σταυρό εννοώ το σύμβολο του σταυρού μέσα σε ένα κελί (π.χ. σε μια περιοχή 30 κελιών, σταυρό μέσα τους θα έχουν τα 12 με τα υπόλοιπα  κελιά κενά, οπότε σε ένα άλλο ξεχωριστό κελί θέλω να εμφανίζεται ο αριθμός 12)

3. Δεν νομίζω να υπάρξουν blank cells μιας και ένας βαθμός σε κάθε τρίμηνο θα μπαίνει..

 

Όπως και να'χει σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση, δοκιμάζω αυτά που μου έγραψες και επιστρέφω με αποτελέσματα...

1. Αν προσθεσεις στο τελος και αλλα ονοματα θα πρεπει να τα ξανακανεις sort A to Z η οπως θες, κατι αυτοματο δεν γνωριζω αλλα σιγουρα θα υπαρχει.

2. Αν θες να μετρησεις απλα κελια που εχουν χαρακτηρες μεσα τοτε ειναι η COUNTA συναρτηση αν θες να μετρησεις τους χαρακτηρες μεσα(πχ ποσοι σταυροι μεσα στο κελι) τοτε ειναι η LEN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τελικά όχι μόνο δεν βρίσκω συνάρτηση για αυτόματη ταξινόμηση, αλλά δεν μου κάνει καν χειροκίνητη ταξινόμηση σε σειρά κελιών (μόνο σε στήλη την κάνει)

2. Η δουλειά γίνεται τελικά και με το counta

3. Η αρχική συνάρτηση που μου πρότεινες δεν μου δούλεψε, υπάρχει κάποιο σφάλμα γράφει. Μήπως μπορώ να κάνω κάτι με το =if;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν ειναι συναρτηση η ταξινομηση ειναι αυτο εδω το κουμπι 

des.jpg

2. Ωραια.. :D

3. Ο λογος ειναι οτι εχεις Ελληνικο excel και θελει ";"αντι για "," το δοκιμασα τωρα και σε Ελληνικο και δουλευει, δεν μην εχεις φαει και καμια παραγραφο κατα λαθος.

 

des2.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Δεν ειναι συναρτηση η ταξινομηση ειναι αυτο εδω το κουμπι 

des.jpg

2. Ωραια.. :D

3. Ο λογος ειναι οτι εχεις Ελληνικο excel και θελει ";"αντι για "," το δοκιμασα τωρα και σε Ελληνικο και δουλευει, δεν μην εχεις φαει και καμια παραγραφο κατα λαθος.

 

des2.jpg

1. Χειροκίνητα τα κατάφερα, το αυτόματο είναι λιγάκι μανίκι...

3. Να'σαι καλά!!! Πέτυχε!!!

Επεξ/σία από Etherovamon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...