Προς το περιεχόμενο

Αγορά NAS - sataIII


vtsafantakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα NAS, απλός δεν μπορώ να καταλήξω αν αξίζει να το αγοράσω έτοιμο η να το φτιάξω. Το κόστος δεν θέλω να ξεπεράσει τα 200 Ε. Το wd my book live 2tb είναι μία καλή λύση και για απομακρυσμένη διαχείριση, αλλά ο δίσκος που έχει είναι 5400 rpm & 8 mb buffer. Επίσης, δεν μπορώ να βρώ NAS το οποίο να δέχεται sataIII. Κάποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να βρεις nas που δεχεται sata 3 οι ταχυτητες δεν θα ειναι ουτε καν sata 1.δες συγκριτικα για nas καιθα δεις οτι ολα τα φτηνα Nas απλα σουρνονται ασχετα που λενε gigabit ethernet.φτιαξε pc καλυτερα η αν θες κατι ετοιμο το οποιο κανει για nas παρε hp microserver.μικρο μεχρι 4 δισκους αλλα ειναι σαν Pc οποτε παει πολυ καλυτερα.αλλα ειναι παραπανω λεφτα εκτος αν το παρεις μεταχειρισμενο.κανει 200 ευρω με ενα σκληρο πανω.αναλογα το λειτουργικο ισως θελησει και λιγο μνημη.για καλο nas Πας πανω απο 400-500 για να ειναι αξιοπρεπες.ειχα wd nas και οκ για να γεμισεις δισκο απλα νυχτωνεις.οχι λογω sata 2 ουτε λογω σκληρου δισκου που ειναι στις 5400.ουτε το οριο του δισκου θα φτασεις ουτε το οριο του gigabit ethernet ουτε το οριο του sata 2.αλλα τα ορια του controller του nas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω airport extreme και του έχω συνδέσει πάνω έναν wd 2tb. Στο streaming δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, ακόμα και full hd βίντεο , μια χαρά. Τώρα στην μεταφορά αρχείων προς τον σκληρό είναι λίγο αργό, δηλαδή για αρχείο 1gb κάνει περίπου 30-35 δευτερόλεπτα αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Το καλό με το airport extreme είναι ότι έχει θύρα usb και μπορώ να του βάλω ότι σκληρό δίσκο θέλω εγώ και τον κάνει share αυτόματα στο δίκτυο. Τώρα έχω 2tb αργότερα μπορεί να βάλω έναν με 3tb πχ. Στα αρνητικά σίγουρα η τιμή του 230 ευρώ περίπου νομίζω, αλλά βάζεις ότι εξωτερικό σκληρό δίσκο θες εσύ. Να σου προτείνω κάτι παρόμοιο σε πολύ καλύτερη τιμή εδώ http://www.amazon.co.uk/D-Link-ShareCenter-Network-Storage-Enclosure/dp/B008HNRD4I/ref=dp_ob_title_ce

ανοίγει το καπάκι πάνω και βάζεις κι εδώ ότι σκληρό θες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι για 400-500 Ε αγοράζω και ένα drobo. Το dlink-320L υποστηρίζει δίσκους με 64mb buffer? Σκέφτομαι αν είναι να αγοράσω ένα το παραπάνω NAS με έναν RE 1tb και μεταγενέστερα να του προσθέσω 1 tb επιπλέον για να έχω raid ή να πάρω ένα wd my book live 2tb και να το έχω να αποθηκεύω τα αρχεία μου. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να μπορώ να έχω απομακρυσμένη διαχείριση των αρχείων αλλά όχι μέσω ftp client αλλά κάποιου interface όπως έχει ο wd. Με το d-link τι παίζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη λίστα συμβατότητας σκληρών δίσκων του 320L υπάρχουν και δίσκοι με 64mb buffer. Επίσης παρέχει την υπηρεσία Cloud my Dlink ώστε να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου μέσω internet. Δεν έτυχε όμως να έχω εμπειρία απο το συγκεκριμένο προϊόν για σου πω κάτι παραπάνω.  Από WD mybook που έχω, θα το πρότεινα μόνο σε κάποιον που μισώ.

 

Εγω θα συμφωνήσω με τον poulinos. προτείνω Link.png Site: http://www.skroutz.gr/c/26/servers.html?from=autocomplete&keyphrase=hp+microserver">HP microserver . οικονομκό, χαμηλή κατανάλωση, περισσότερους δίσκους και είναι pc. Αν θέλεις το κάνεις NAS βάζοντας κάποια διανομή όπως freenas, nas4free και αν όχι του βάζεις λειτουργικό σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον πως θα πάω σε microserver. Επιπλέον θα χρειαστώ και έναν δίσκο για back up. Έχω ένα mac book pro 2011 και έχει usb&firewire800. Ο μόνος δίσκος κάτω από 100 Ε και τουλάχιστον  1tb είναι http://www.bestprice.gr/item/2152683275/seagate-freeagent-go-flex-desk-1tb-black/?fromq=gGoflex+desk. Αν αγοράσω εξωτερικό με usb 2, 7200rpm και 32mb buffer θα κάνω δουλειά η αξίζει να πάω σε firewire? Ο παραπάνω δίσκος είναι στα 5900 και μάλλον 8 mb buffer αν και δεν μπορώ αν το διασταυρώσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον πως θα πάω σε microserver. Επιπλέον θα χρειαστώ και έναν δίσκο για back up. Έχω ένα mac book pro 2011 και έχει usb&firewire800. Ο μόνος δίσκος κάτω από 100 Ε και τουλάχιστον  1tb είναι http://www.bestprice.gr/item/2152683275/seagate-freeagent-go-flex-desk-1tb-black/?fromq=gGoflex+desk. Αν αγοράσω εξωτερικό με usb 2, 7200rpm και 32mb buffer θα κάνω δουλειά η αξίζει να πάω σε firewire? Ο παραπάνω δίσκος είναι στα 5900 και μάλλον 8 mb buffer αν και δεν μπορώ αν το διασταυρώσω..

καλη επιλογη ο Microserver.γιατι να βαλεις εξωτερκο και οχι εσωτερικο?εξωτερικο μπορεις να παρεις και Usb3 αν και για θεμα backup δεν σε νοιαζει η ταχυτητα.Usb θα τον εβαζα.το firewire εχειπεθανει πλεον και δεν νομιζω οτι εχει firewire πανω το hp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...