Προς το περιεχόμενο

[smartphone] Samsung Galaxy Note 199€ @plaisio.gr [ΤΕΛΟΣ]


xristoslet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς παρεξήγηση αλλά υπάρχουν κι άλλα κινητά αν το χάσατε. Το ativ όπως έγραψα και πριν είναι εξαιρετικό και αρκετά πιο γρήγορο. Αυτό λαγκαρει αρκετά και έχει και μικρή (σχετικά) αυτονομία με την οθονάρα αναμμένη. Αν το πάρει κάποιος να το πάρει για το s pen. Πέρα από την 4.1.2 δεν θα δει και οι custom δεν δουλεύουν τέλεια (το αντίθετο). 

 

Για κάποιον που θέλει απροβλημάτιστη δουλειά το ativ είναι καλύτερη λύση.

Είναι ότι καλύτερο μπορεί να αγοράσει κανείς σήμερα σε τηλέφωνο στην Ελλάδα με 200 €...

Το Ativ S είναι ένα αρκετά ποιοτικό SmartPhone αλλά έχει το μεγάλο για τους περισσότερους μειονέκτημα ότι τρέχει Windows Phone με ότι αυτό συνεπάγεται, οπότε, ο μεγάλοι ανταγωνιστής του Νοte θα είναι μόνο το Νοte ΙΙ και το Νοte ΙΙΙ όταν κάποια στιγμή θα πωλούνται και αυτά 200 €...

 

Και κάτι άλλο: Αν ήθελα SmartPhone με Windows Phone θα αγόραζα το Nokia Lumia 920 White και όχι το Samsung Ativ S...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλημέρα και από εμένα...

 

Μπορεί να μου πει σας παρακαλώ κάποιος από εσάς που παρέλαβε και ασχολήθηκα λιγάκι με το κινητάκι, πως συμπεριφέρεται με την 4.1.2 JB.

 

Είναι smooth ο χειρισμός ή έχει καθυστερήσεις; Πολύ φοβάμαι ότι η Samsung πέταξε απλά ένα update όπως όφειλε να κάνει για να ικανοποιήσει του εκατιντάδες χιλιάδες χρήστες, χωρίς όμως να το υποστηρίξει όπως πρέπει...

 

Διαβάζω σε κάτι φόρουμ ότι σέρνεται λιγάκι και έχει θέματα με την μπαταρία... Ισχύει κάτι τέτοιο ή καμία σχέση;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι custom δεν δουλεύουν τέλεια (το αντίθετο). 

 

Γιατί το λες αυτό? Που το στηρίζεις?

 

 

Παιδιά καλημέρα και από εμένα...

 

Μπορεί να μου πει σας παρακαλώ κάποιος από εσάς που παρέλαβε και ασχολήθηκα λιγάκι με το κινητάκι, πως συμπεριφέρεται με την 4.1.2 JB.

 

Είναι smooth ο χειρισμός ή έχει καθυστερήσεις; Πολύ φοβάμαι ότι η Samsung πέταξε απλά ένα update όπως όφειλε να κάνει για να ικανοποιήσει του εκατιντάδες χιλιάδες χρήστες, χωρίς όμως να το υποστηρίξει όπως πρέπει...

 

Διαβάζω σε κάτι φόρουμ ότι σέρνεται λιγάκι και έχει θέματα με την μπαταρία... Ισχύει κάτι τέτοιο ή καμία σχέση;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ενημέρωση.

 

Σίγουρα δεν είναι γρήγορο.

 

Σίγουρα όμως είναι πιο γρήγορο από άλλα, επώνυμα, με 2 έτη επίσημη εγγύηση, κινητά με Android στα 200€. Και έχει και οθονάρα, και σαν μέγεθος και σαν ποιότητα εικόνας.

 

Έχει μια καθυστέρηση όταν ξεκινάει μια εφαρμογή, κάνει 1,5-2 sec να μπει (μάλιστα νομίζεις ότι δεν πάτησες καλά το εικονίδιο) και μετά ψιλοκολάει μέχρι να "σταθεροποιηθεί" θα έλεγα στην RAM ή κάτι τέτοιο... (ελπίζω να βγαίνει νόημα και να καταλαβαίνεις τι εννοώ)

 

Από την στιγμή όμως που είσαι μέσα στο app όλα κυλάνε πολύ ομαλά. Τουλάχιστον σε αυτά που χρησιμοποιώ εγώ συχνά (Email, YouTube, Gmail, Instapaper, Press).

 

Η homescreen πάει πάντα σφαίρα, και με αρκετά widgets ενεργά.

 

Ο Chrome καθυστερεί κάμποσο σε σχέση με το Note 2 να ανοίξει πλήρως σελίδες (όχι τίποτα τραγικό πάντως) αλλά μετά είναι μια χαρά.

 

Κάτι μου λέει ότι με CyanogenMod θα στρώσει (γενικά) περισσότερο... Θα το δοκιμάσω το ΣΚ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό? Που το στηρίζεις?

 

 

 

Σίγουρα δεν είναι γρήγορο.

 

Σίγουρα όμως είναι πιο γρήγορο από άλλα, επώνυμα, με 2 έτη επίσημη εγγύηση, κινητά με Android στα 200€. Και έχει και οθονάρα, και σαν μέγεθος και σαν ποιότητα εικόνας.

 

Έχει μια καθυστέρηση όταν ξεκινάει μια εφαρμογή, κάνει 1,5-2 sec να μπει (μάλιστα νομίζεις ότι δεν πάτησες καλά το εικονίδιο) και μετά ψιλοκολάει μέχρι να "σταθεροποιηθεί" θα έλεγα στην RAM ή κάτι τέτοιο... (ελπίζω να βγαίνει νόημα και να καταλαβαίνεις τι εννοώ)

 

Από την στιγμή όμως που είσαι μέσα στο app όλα κυλάνε πολύ ομαλά. Τουλάχιστον σε αυτά που χρησιμοποιώ εγώ συχνά (Email, YouTube, Gmail, Instapaper, Press).

 

Η homescreen πάει πάντα σφαίρα, και με αρκετά widgets ενεργά.

 

Ο Chrome καθυστερεί κάμποσο σε σχέση με το Note 2 να ανοίξει πλήρως σελίδες (όχι τίποτα τραγικό πάντως) αλλά μετά είναι μια χαρά.

 

Κάτι μου λέει ότι με CyanogenMod θα στρώσει (γενικά) περισσότερο... Θα το δοκιμάσω το ΣΚ...

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση...

 

Να' σαι καλά! Αν κάνεις καμία άλλη δοκιμή δώσε feedback...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τελικά μου είπαν ότι θα μου στείλουν αύριο, αλλά μαύρο αντί για άσπρο που παρήγγειλα. Το άσπρο είχε εξαντληθεί και το άλλαξα σε μαύρο.

Αν υπάρχει κανείς από Θεσσαλονίκη παρήγγειλε άσπρο και θέλει μαύρο το συζητάμε... δε λέω ότι ναι και καλά θα ανταλλάξουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο γιατι εγω πηρα δυο ενα προχθες και ενα ειναι να το παρω για φιλο και ετσι εβαλα ημερομηνια παραλλαβης 25 του μηνος και οταν πηγα να παρω το δικο μου ειχαν ηδη κρατημενο και το αλλο μου το εδειξαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό? Που το στηρίζεις?

 

 

 

Σίγουρα δεν είναι γρήγορο.

 

Σίγουρα όμως είναι πιο γρήγορο από άλλα, επώνυμα, με 2 έτη επίσημη εγγύηση, κινητά με Android στα 200€. Και έχει και οθονάρα, και σαν μέγεθος και σαν ποιότητα εικόνας.

 

Έχει μια καθυστέρηση όταν ξεκινάει μια εφαρμογή, κάνει 1,5-2 sec να μπει (μάλιστα νομίζεις ότι δεν πάτησες καλά το εικονίδιο) και μετά ψιλοκολάει μέχρι να "σταθεροποιηθεί" θα έλεγα στην RAM ή κάτι τέτοιο... (ελπίζω να βγαίνει νόημα και να καταλαβαίνεις τι εννοώ)

 

Από την στιγμή όμως που είσαι μέσα στο app όλα κυλάνε πολύ ομαλά. Τουλάχιστον σε αυτά που χρησιμοποιώ εγώ συχνά (Email, YouTube, Gmail, Instapaper, Press).

 

Η homescreen πάει πάντα σφαίρα, και με αρκετά widgets ενεργά.

 

Ο Chrome καθυστερεί κάμποσο σε σχέση με το Note 2 να ανοίξει πλήρως σελίδες (όχι τίποτα τραγικό πάντως) αλλά μετά είναι μια χαρά.

 

Κάτι μου λέει ότι με CyanogenMod θα στρώσει (γενικά) περισσότερο... Θα το δοκιμάσω το ΣΚ...

 

Το στηρίζω σε προσωπική εμπειρία με το κινητό. Σε αρκετές δεν δουλεύει σωστά η κάμερα, ή το dialpad ή το ραδιόφωνο. 

Πχ στην CM 10.1 δεν παίζει το ράδιο. Καλά θα μου πεις δεν τρέχει κάτι, αλλά εγώ προτιμώ τη στοκ με root και σβησμένο το bloatware. Είναι σαφώς πιο smooth και λειτουργούν κι όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στηρίζω σε προσωπική εμπειρία με το κινητό. Σε αρκετές δεν δουλεύει σωστά η κάμερα, ή το dialpad ή το ραδιόφωνο. 

Πχ στην CM 10.1 δεν παίζει το ράδιο. Καλά θα μου πεις δεν τρέχει κάτι, αλλά εγώ προτιμώ τη στοκ με root και σβησμένο το bloatware. Είναι σαφώς πιο smooth και λειτουργούν κι όλα

 

IC, το ράδιο να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει καθόλου και μου αρέσει πολύ το CM οπότε σίγουρα θα το δοκιμάσω. Αν βέβαια είναι πιο smooth μόνο με root και σβησμένα τα έξτρα δεν το συζητάμε τι είναι προτιμότερο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι τα ram eaters και πως τα σβηνουμε;

Καποιες εφαρμογες που τρεχουν στο παρασκηνιο μπες στις ρυθμισεις κ δες. Χρειαζεσαι root και το titanium backup και κανεις delete

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά παιδιά το μαγαζί δεν...το περιμενα σημερα...μεχρι το απογευμα,και λεω που ειναι περνω τηλ να ρωτησω μου λεει εγινε καποιο λαθος στο κατάστημα και πλεον δεν υπαρχρει διαθεσιμο μονο εκθεσιακα κομματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...