Προς το περιεχόμενο

Ηχεία για μαγαζί!


Punker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω ένα σετάκι για ηχεία που να μπορώ να βάλω στο μαγαζί που θα ανοίξουμε στο Κέντρο Ηρακλείου Κρήτης!
Θα ανοίξουμε ένα Cafe-Εστιατόριο στην Έβανς και θέλω να συνδέσω κάποια ηχεία στον εξωτερικό χώρο,στο κάτω μέρος και στο πάνω μέρος του χώρου...Τι μπορώ να κάνω??? :/
που μπορώ να βρω ηχεία,τι τιμές,πως θα τα στήσω και μπορώ να τα συνδέσω κατευθείαν στο PC ή χρειάζεται να μεσολαβήσει στερεοφωνικό?
Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Ηχεία - > Ενισχυτής - > PC/Stereo

-Για τα ηχεία πρέπει να δεις πρώτα πόσο θες να βαράνε. Σε ανοιχτό χώρο βάζεις κάτι δυνατότερο για να δίνει.

-Πού στην Έβανς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες και πες:

Link.png Site: http://www.musica.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%95%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82%CE%89%CF%87%CE%BF%CF%82/%CE%97%CE%A7%CE%95%CE%99%CE%91PA">Εδώ!

 

Αλλά θα χρειαστείς ειδικό για τοποθέτηση/καλωδίωση και ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες και πες:

Link.png Site: http://www.musica.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%95%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82%CE%89%CF%87%CE%BF%CF%82/%CE%97%CE%A7%CE%95%CE%99%CE%91PA">Εδώ!

 

Αλλά θα χρειαστείς ειδικό για τοποθέτηση/καλωδίωση και ρύθμιση.

Κοίτα εγώ υπολογίζω θέλω τουλάχιστον 2 ηχεία σε κάθε χώρο,δηλαδή 2 έξω,δύο μέσα και 2 στον πάνω όροφο!

Συνολικά 6 δηλαδή!

Ο Ειδικός πόσα λες θα μου πάρει και που θα τον βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε στη θεση σου θα εβαζα 3 ενισχυτες για να μπορω να αυξομειωνω την ενταση ανεξαρτητα σε καθε χωρο. Σκεψου και αυτο το σεναριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε στη θεση σου θα εβαζα 3 ενισχυτες για να μπορω να αυξομειωνω την ενταση ανεξαρτητα σε καθε χωρο. Σκεψου και αυτο το σεναριο.

Γιατί έχω την εντύπωση πως αυτό γίνεται και με έναν ενισχυτή ή έστω μίκτη? Στην τελική κάθε monitor παίζει στο δικό του κανάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ενισχυτης εχει 2 καναλια μονο, αρα δε γινεται εκτος και αν μπλεξει με 9.1 ενισχυτες αλλα δε θα του κατσει ευχαριστα το αποτελεσμα.

 

Ο μικτης απο την αλλη, παλι μια 2καναλη εξοδο σου δινει. Μπορει να σου δωσει και πολυκαναλη αν ειναι κονσολα απο AUX αλλα παλι θα πρεπει να ενισχυσεις τα σηματα......... αρα, ενισχυτες.

 

Ενας δευτερος τροπος αλλα παλι πιο μπλεξιμο για μενα ειναι να παρει αυτοενισχυομενα ηχεια και να τα οδηγει μεσω κονσολας απο AUX, αλλα θελει τουλαχιστον 6 με master φετες, πραγμα που δε θα τον συμφερει οικονομικα, αλλα και πρακτικα θα ειναι λιγο δυσκολο για απλο χρηστη να το λειτουργει ετσι.

 

Μετα εχουμε και το θεμα τς ωμικης αντιστασης των ηχειων που τα επαγγελματικα εχουν 4Ohm. Πως λοιπον θα φερει 6 ηχεια στα 4Ohm? Θα πρεπει να βαλει ανα 3 σε καθε καναλι, τα 2 εν σειρα και το τριτο παραλληλο με τα εν σειρα με αποτελεσμα αυτα που ειναι σε σειρα, να ακουγονται λιγοτερο απο αυτα που θα ειναι παραλληλα, λογω διαφορετικης ομικης αντιστασης μεταξυ τους,

 

Δλδ.... αστα βραστα το αποτελεσμα.

 

Οι ηχοληπτες καταλαβαινουν τι λεω, αρα.......... ενισχυτες με ρυθμιζομενη εξοδο για να μη μπλεκει με μπακλαβαδες και ηλεκτρολογους που θα περνανε τα καλωδια να χανουν τη μπαλα.

 

Και ετσι για την πολυτελεια του και οχι μονο, βαζει και εναν φθηνο μικτη για να μπορει να αυξομειωνει την ενταση απο τη φετα του μικτη και οχι απο την ενταση του pc του, που απο τη μια ειναι πιο δυσχρηστο αλλα και απο την αλλη θα του χρειαστει μια επιπλεον προενισχυση του σηματος που βγαζει η καρτα ηχου του μιας και το σημα θα "σπασει" σε 3 ενισχυτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...