Προς το περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών Προτάσεις


Marchas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια ,  χρειάζομαι βοήθεια στο εξής. Αυτές τις μέρες σκέφτομαι να πάρω κάρτα για το σύστημα της υπογραφής (3570κ , z77 extreme 4 , cx 600 , monitor 1920*1200) . To θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω σε τι κατηγορία κάρτας να πάω για την χρήση που κάνω . 

Κυριώς παίζω lol ( το οποίο δεν θέλει κάτι σοβαρό το ξέρω , atm τρέχει με hd 4000 μια χαρα :P ) και δεν παίζω κάτι άλλο συγκρεκριμένα . Κατά καιρούς παίζω κανα παιχνιδάκι για καμιά βδομάδα και μετά το παρατάω . Ψίνομαι όμως να αρχήσω gta 5 τώρα που βγαίνει , το οποίο λογικά θα έχει κάποιες Α απαιτήσεις . 

Η πρώτη μου σκέψη λοιπόν είναι να πάω σε μια gtx 650 ti boost 2gb η μια gtx 660 και να δω αν με ικανοποιεί , και αν όχι να πάω σε μια δεύτερη για sli . 

H δεύτερη είναι να πάω σε μια gtx 760 που απ,ότι βλέπω είναι αρκετά ανώτερη .

Ότι παιχνίδι βάλω δεν έχω καμιά ακραία απαίτηση να τρέχει σε ολα full με 4 MSAA , απλά να μπορώ να παίξω αξιοπρεπώς κάποια ,ποιο απαιτητικά απο το lol, παιχνιδάκια . για τα επόμενα 2-3? χρονάκια . Ευχαριστώ για τον χρόνο σας . Προφανώς και άλλες λύσεις δεκτές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα εξαρτωνται απο το μπατζετ που διαθετεις..!! 

 

αν δεν μας το πεις και μας, δεν μπορουμε να προτεινουμε τπτ...!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό το ξέρω , η ερώτηση μου κυρίως είναι άλλη . Αν πιστευετε πως η 650 ti boost μπορεί να καλύψει τις ανάγκες που περιγράφω ή όχι . γτ είναι σχεδον -100 ευρώ . οπότε αν μπορώ να καλυφθώ δν υπάρχει λόγος να τα σκάσω . Απλά δν έχω αίσθηση του πόσο δυνατή είναι η κάρτα και αν μπορεί να παίξει αξιοπρεπώς 2-3 μελοντικά  καλά παιχνιδάκια στην ανάλυση μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι με την http://www.skroutz.gr/s/2348518/Gigabyte-GeForce-GTX660-2GB-OC.html θα εισαι μια χαρα αν δεν θες να δωσεις πολλα λεφτα.Ηδη ειναι προτεινομενη καρτα γραφικων και για τον νεο BF4 που ερχεται τελη Οκτωβριου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με την 650 ti θα παίζεις ότι θέλεις , φυσικά μπορεί να μην τα παίζεις στα τέρμα αλλά και high δεν νομίζω να σε πειράξει , γιατί όπως είπες είναι 100 ευρό και κάθε λίγο και λιγάκι οι κάρτες αλλάζουν , δεν γίνεται να τις κυνηγάς :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι, ότι αφού: 1) τη παίρνεις με προοπτική 3 χρόνων και 2) διαθέτεις τώρα τα χρήματα, 

 

να πας κατευθείαν για 760, διότι όρεξη είναι αυτή και ανοίγει καμιά φορά για πολύ παραπάνω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνα με το μπατζετ που οριοθετεις, και κατα σειρα προτιμησης, και φθινουσας τιμης.......:

 

http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=760&from=autocomplete

http://www.skroutz.gr/s/2838652/PowerColor-Radeon-HD7870-2GB-PCS-Myst-Edition.html

3http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=660

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρε το μάτι μου και 7870 xt στα 205 ευρώ , με 256 bit . Αλλά δεν ξερω αν αξιζει η υλοποίηση της vtx3d . μετα απο νεα σειρα στο budget μου λογικά θα είναι 9870? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υλοποιηση της powercolor απο την vtx3d δεν διαφερει σχεδον καθολου. (πιστευω ουτε καν στην ποιοτητα υλικων, θερμοκρασιες-θορυβο δεν το συζητω καν, εχουν το ιδιο συστημα ψυξης)

Οποτε οι επιλογες που αξιζουν στην περιπτωση σου ειναι

1) 650ti boost 2gb 170max

2)7870XT στα 205 που την βρηκες

3)760 στα 250

Με τις προυποθεσεις που εθεσες, ακομα και η πρωτη θα σε ικανοποιησει, απλως προτιμησε να μην πεσεις σε κατι λιγοτερο.

 

Value for money μπορει να ειναι η 760 με τις δεδομενες τιμες, ομως στην κατηγορια της. Απ οτι εχω δει, οσο ανεβαινεις κατηγοριες χρηματων, το value πεφτει λιγακι σε σχεση με το +performance. Οποτε το απολυτο vfm νομιζω βρισκεται στις νεοτερες 650ti boost (γενικα τα πιο νεα-επομενα μοντελα εχουν λιγακι καλυτερο vfm σε σχεση με τα υπαρχοντα, ακομα και οταν τα τελευταια μειωνουν τιμες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πλησίαζεις/ξεπερνάς το ψυχολογικό όριο των 200€, θα κοίταγα απευθείας για 760 / 7950. Λόγω ανάλυσης εγώ δεν θα πρότεινα κάτι λιγότερο, εκτός αν σου είναι σχετικά αδιάφορη η ποιότητα των γραφικών*, κυρίως για το βάθος 2-3ετίας που ανέφερες. Εκτός αν ψήνεσαι για μελλοντικό SLI.

 

*Εννοώντας να παίζεις σε Med/High χωρίς φίλτρα, γιατί παραπάνω/με φίλτρα θα πέφτουν αρκετά τα fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...