Προς το περιεχόμενο

Πως βλέπω ποιοι είναι συνδεμένοι στο ZXHN H108L


pagratios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έλαβα από την wind το ZXHN H108L. Προς το παρών κάνει την δουλεία του. Όμως δεν μπορώ να δω ποιοι είναι συνδεμένοι. Στην wind μου είπαν ότι δεν έχει αυτή την δυνατότητα οπότε υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το δω?

Επεξ/σία από pagratios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις έλαβα από την wind το ZXHN H108L. Προς το παρών κάνει την δουλεία του. Όμως δεν μπορώ να δω ποιοι είναι συνδεμένοι. Στην wind μου είπαν ότι δεν έχει αυτή την δυνατότητα οπότε υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το δω?

αν δεν υπαρχει οχιδεν μπορεις να δεις.τωρα επειδη την wind δεν την εμπστευομαι σε μερικα ρουτερ μπορει να υπαρχουν καποιοι τροποι για να δεις ποιο ειναι.σε καποια ρουτερ βλεπεις ποιες Ip εχει δωσει ο dhcp .οποτε αν ξερεις ποια εχεις εσυ βλεπεις οτι πχ εχουν μπει αλλοι 2.σε καποια αλλα ρουτερ σου λεει ποιοι εχουν μπει με wireless μονο .σε καποια αλλα σου λεει ποιοι εχουν μπει η ποιοι ειχαν μπει.εχει αλλο χρωμα για αυτους που ειναι μεσα και αλλο για αυτους που ειχαν μπει οπως και λεει αν ειναι με καλωδιο η ethernet.αλλες φορες φαινετε στο Log αν μπηκε καποιος αλλα δεν βγαζεις ευκολα ακρη.γενικοτερα ολα τα ρουτερ πανω κατω εχουν κατι τωρα ποσο πρακτικο ειναι δεν ξερω.απο τα πιο πρακτικα ετσι ενημερωτικα που εχω δει ηταν του thomson που το θεωρω απο τα πιο καλα στο πως βλεπεις τους χρηστες και μετα κανα Linksys.αν παντως το κλειδωσεις με wpa2 και ενα δυσκολο κωδικο η εστω με wpa σκετο θα εισαι οκ πιστευω.τωρα η wind μπορει ναμην ξερει κιολας:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το εχω δει για να σου πω.το Linksys το ειχε σαν dhcp table Καπως ετσι.πρεπει να ψαξεις τα μενου ενα ενα και να δεις τι παιζει.η καποιο status αν υπαρχει.lan status,dhcp status

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝέβασα λάθος εικόνα

 

attachicon.gifCapture.PNG

 

Το βρήκα τελικά είναι στο interface setup > LAN > current pool summary

 

ή στο http://192.168.1.254/basic/home_dhcplist.htm

ειδες που υπαρχει και απλα ηθελελιγο ψαξιμο και οτι η wind λεει βλακειες.dhcp list.βλεπεις ποιος εχει παρει απο τον dhcp.αυτο συνηθως υπαρχει σε ολα τα ρουτερ για αυτο σου ειπα ψαξε.και στο Linksys Το ειχε και στο thomson κτλ.και σε gennet το εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδες που υπαρχει και απλα ηθελελιγο ψαξιμο και οτι η wind λεει βλακειες.dhcp list.βλεπεις ποιος εχει παρει απο τον dhcp.αυτο συνηθως υπαρχει σε ολα τα ρουτερ για αυτο σου ειπα ψαξε.και στο Linksys Το ειχε και στο thomson κτλ.και σε gennet το εχω δει.

poulinos με προλαβες με προλαβες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είναι η αγάπη μου τα δίκτυα, με αυτά που ξέρω σου προτίνω να αλλάξεις την Μάσκα

 

βάλε 255.255.255.252, με αυτόν τον τρόπο θα θα έχεις διαθέσιμα μόνο 2bits,άρα 2^2 = 4 υπολογιστές Maximum Μπορούν να συνδεθούν, αν σκεφτείς ότι 2 IP δεσμεύονται (δεν θυμάμαι γιατί, νομίζω για Gateway και κάτι άλλο) σου μαίνουν 2, 1 εσύ και άλλη 1 περισσεύει.

 

ψάξτο τοπάνω, μην πας και αλλάξεις την μασκα και έχεις προβλήματα, ίσως θέλει και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στα πραγματικα δικτυα η πρωτη και η τελευταια δεν χρησιμοποιουνται.κατι broadcast κατι τετοιο δεν ξερω ουτε εγω ακριβως απλα ξερω οτι στο 8αρι δικτυο πχ το πραγματικο οι 2 πανε χαμενες και η τριτη παει στο ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω συνδέονται όσοι θέλω οπότε δεν έχω πρόβλημα ακόμα

αν το εχεις κλειδωσει με wpa2 Και με καλο κωδικο γενικοτερα δεν θα εχες θεμα ουτε θα χρειαζετα να ανησυχεις και να καθεσαι να κοιτας αν μπηκε καποιος.επισης αν βλεπεις οτι το wireless παιζει τρελλα και εσυ τα εχεις ολα κλειστα ναι τοτε κατι δεν παει καλα.οχι να αναβοσβηνει λιγο που ειναι φυσιολογικο αλλανα αναβοσβηνει σαν τρελλο ειτε το wireless ειτε το ιντερνετ αναλογως το ρουτερ.γιατι σε μερικα δεν βλεπεις τιποτα απλα ειναι το λαμπακι ή On ή off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κλειδωμένο με wpa2 και με καλό κωδικό πιστεύω. Τα λαμπάκια αναβοσβήνουν φυσιολογικά.

 

Το μόνο πρόβλημα με το καινούριο ρουτερ είναι ότι αν έχω ανοιχτό το μtorrent τότε αργεί το ιντερνετ κάτι που με το το tompson δεν μου το έκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...