Προς το περιεχόμενο

Πως βλέπω ποιοι είναι συνδεμένοι στο ZXHN H108L


pagratios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλο θα ειναι το thomson να το κανεις ενα hard reset για να ξερεις οτι δεν εχει πειραχτει κατι αλλο που θα μπορουσε να σου κανει και αυτα τα προβληματα. Επισης καλο θα ηταν να περασεις πρωτα το firmware και μετα hard reset.μπορει μετα το firmware να παιζει καλυτερα. Δεν καταλαβα που λες οτι προς το παρον θα τα αφησεις οπως εχουν.Δηλαδη θα αφησεις μονο το zte πανω?και με τα θεματα του torrent τι θα κανεις?
Εκτος αν μειωσες τιποτα connections στο τορρεντ και επαιξες με τις ρυθμισεις ή αλλαξες προγραμμα και πχ εβαλες κανα azureus και παιζεις μια χαρα.Γιατι εχω δει κοσμο να το κανει αυτο και να λυνει θεματα.ή να κανει port forward και να στρωνει η κατασταση ή να αλλαζει firmware και να στρωνει ή πιο νεα εκδοση του προγραμματος.Εκτος αν εννοεις οτι θα τα αφησεις ετσι προς το παρον μεχρι να καταφερεις να κανεις το zte access point.
 Για τις μετρησεις: Βλεπω τις μετρησεις οτι το thomson βγαζει 7mbit χοντρικα και το zte 10.δεν εχεις γραψει που συγχρονιζει το καθε ρουτερ ομως.Γιατι το λεω αυτο: το λεω διοτι αν το thomson συγχρονιζει πχ στα 7 αντιθετα με το zte που λεμε μπορει να συγχρονιζει στα 10 τοτε ειναι λογικο που βγαζει 7.αν και δυσκολο το ενα να εχει απο το αλλο τετοια διαφορα στο συγχρονισμο.Επρεπε να κανεις και μια αλλη δοκιμη.Να αλλαξεις καναλι στο wireless.Mπορει πχ το thomson να επαιζε σε καποιο καναλι που εχει παρεμβολες και για αυτο να το κανει αυτο.παντως  και το 802.11g που εχει το thomson σηκωνει 54 mbps οποτε ειναι  λιγο παραξενο να σε κοβει στα 7.καλο θα ηταν βεβαια και δοκιμη απο αλλη συσκευη γιατι μια συσκευη μπορει να τα πηγαινει καλυτερα με ενα ρουτερ και με ενα αλλο ρουτερ οχι. Απο την αλλη ναι σιγουρα το zte εχει ενα προβαδισμα λογω του 802.11n.
απλα για μενα απλα βαλε το zte να κανει μονο το ασυρματο και το thomson να κανει την συνδεση ωστε να λυσεις και το θεμα του wireless (ταχυτητα) αλλα και το θεμα του τορρεντ.Απλα δεν αξιζει να μπει το Thomson πανω μονο αμα εχει μεγαλη διαφορα στο συγχρονισμο με σχεση το zte οποτε εκει ή θα κρατησεις το zte
ή θα χασεις σε ταχυτητα με το thomson ή θα παρεις αλλο ρουτερ.(αλλιως κανεις αυτο που ειπαμε με το access point.

ενταξει η διαφορα στο upload ειναι σχεδον αμελητεα.και δεν ξερω αν την ειχες και σε ολα τα τεστ που εκανες  ή αν απλα μια φορα βγηκε μεγαλη διαφορα και σου ριξε το μεσο ορο.anyway>δεν εχει σημασια αυτο

α... οκ! Εγώ τα έκανα αντίστροφα. Είχα κάνει κάποιες αλλαγές προ αμνημονεύτων στο Thmoson, αλλά λέω προς το παρόν να τα αφήσω ως έχουν.

 

Θα τα ξαναδοκιμάσω τώρα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εννούσα ότι θα αφήσω ως εχουν τις επιλογές του Thomson. Το firm update το έχω κάνει εδώ και χρόνια.

 

Το θέμα πάγωσε όμως διότι, ξέρετε τι λένε: Ενός κακού....

 

Και εξηγώ: Πάνω στις συνεχές συνδέσεις / αποσυνδέσεις που έκανα, μου έσπασε το κουμπάκι on/off του Thomson :mad:  Ο μάστορας μέσα μου το έκανε φύλλο και φτερό αλλά αποφάσισα ότι ο κόπος για να φτιάξω το κουμπάκι δεν αξίζει τα αναμενόμενα αποτελέσματα.. Άρα είμαι πάλι στο σημείο μηδέν και θα ψάξω άλλο workaround για το πρόβλημα με τα torrents. Όπως σου ξαναείπα, δεν έχει καμία σχέση το portforward και οι λοιπές ρυθμίσεις του utorrent, αφού το πρόβλημα υφίσταται ακόμα και 0 up/down load.

 

Απορώ αν ο αρχικός poster του θέματος βρήκε κάποια λύση.

 

Hello???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Εννούσα ότι θα αφήσω ως εχουν τις επιλογές του Thomson. Το firm update το έχω κάνει εδώ και χρόνια.

 

Το θέμα πάγωσε όμως διότι, ξέρετε τι λένε: Ενός κακού....

 

Και εξηγώ: Πάνω στις συνεχές συνδέσεις / αποσυνδέσεις που έκανα, μου έσπασε το κουμπάκι on/off του Thomson :mad:  Ο μάστορας μέσα μου το έκανε φύλλο και φτερό αλλά αποφάσισα ότι ο κόπος για να φτιάξω το κουμπάκι δεν αξίζει τα αναμενόμενα αποτελέσματα.. Άρα είμαι πάλι στο σημείο μηδέν και θα ψάξω άλλο workaround για το πρόβλημα με τα torrents. Όπως σου ξαναείπα, δεν έχει καμία σχέση το portforward και οι λοιπές ρυθμίσεις του utorrent, αφού το πρόβλημα υφίσταται ακόμα και 0 up/down load.

 

Απορώ αν ο αρχικός poster του θέματος βρήκε κάποια λύση.

 

Hello???

ετσω και με delay.α.καλα το κουμπακι δεν νομιζω οτι ειναι κατι δυσκολο για να φτιαχει λογικα.το πολυ να μην βαλεις καπακι στο ρουτερ.αλλωστε το ρουτερ σε νοιαζει να ειναι ανοιχτο.δεν χρειαζεται να το ανοιγοκλεινεις .αν θες να το κανεις reboot ειτε το βγαζεις απο το ρευμα ειτε Reboot μεσα απο το μενου.απλα καλο ειναι αν το χρησιμοποιησεις να γινει ενα hard reset γενικοτερα μηπως εχει πειραχτει κατι και για αυτο μειωμενη αποδοση με σχεση το zte.

.ο τοπικ σταρτερ αμα διαβασε το θεμα θα το βρηκε που ειναι αυτο που ψαχνει (dhcp list)εκτος αν εννοεις λυση για τα τορρεντς

για μενα παντως μην ασχοληθεις με το zte.η πηγαινε παρε κανα technicolor,thomson v8 Που ειναι και n ή πηγαινε παρε απο το εμποριο κανα tp link 8968,8970,8980 ή το 9980 που ειναι και vdsl να τελειωνεις.για το zte δεν ξερω αν θα βρεις πουθενα κανα firmware μπας και στρωσει αν και ειναι σαπιδι εκ γενετης.τωρα αν θες κλειστου firewall,wds και τετοια αν εχει και δοκιμασε με αλλη εκδοση του Mtorrent ή δοκιμασε με αλλο προγραμμα πχ vuze,azureus ή κατι αλλο γενικοτερα.καλο θα ειναι παντως να περιορισεις connections για να μην προσπαθει να ανοιξει πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσε στα χέρια μου ένα ολοκαινουριο technicolor της forthnet και το πρόβλημα με τα torrents λύθηκε αμέσως! Όπως είπα πολλάκις, καμία σχέση δεν είχε με τις επιλογές του utorrent.

 

Τώρα, τι κάνανε εκεί στις ρυθμίςεις του zte και δεν συνεργαζονταν σωστα με το uterrent, ενας θεος ξερει.

 

Σημασία εχει, τελος καλα ολα καλα. Ξου απο εδω παλιο zte!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσε στα χέρια μου ένα ολοκαινουριο technicolor της forthnet και το πρόβλημα με τα torrents λύθηκε αμέσως! Όπως είπα πολλάκις, καμία σχέση δεν είχε με τις επιλογές του utorrent.

 

Τώρα, τι κάνανε εκεί στις ρυθμίςεις του zte και δεν συνεργαζονταν σωστα με το uterrent, ενας θεος ξερει.

 

Σημασία εχει, τελος καλα ολα καλα. Ξου απο εδω παλιο zte!

στο ειχα πει απο την αρχη.μην ασχοληθεις με το zte και παρε ενααλλο ρουτερ.λογικα η το 5130 πηρες που ειναι n150 η το 5136 που ειναι N300.πολυ καλυτερα απο το zte στα παντα και επισης πολυ σταθερο ρουτερ.αν ειναι το 5130 εχει βγει και firmware update στο site της forthnet.me to zte δεν αξιζε καν να το ψαξεις.σιγουρα δεν φταιει το mtorrent απλα εφοσον δεν ειχες αλλο ρουτερ επρεπε να το πειραξουμε μηπως με καποιο τροπο παιξει με το zte.και εγω με technicolor seedaro full ή κατεβαζω full και ανοιγω μια χαρα σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσοτερα ρουτερ παντως δειχνουν ποσοι και ποιοι ειναι συνδεδεμενοι πανω.ειτε με wireless ειτε γενικα ειτε ποιοι εχουν παρει απο τον dhcp.πχ το Thomson,technicolor σου λεει και mac address και αν ειναι wireless ή ethernet και σε ποια θυρα ,αν εχει static ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

 

τα περισσοτερα ρουτερ το κανουν ηδη μεσα απο το Interface οποτε δεν υπαρχει και μεγαλος λογος  για να το κανει καποιος με application

network > wlan > associated devices 

από το παραπάνω μενού βλέπεις στο επιλεγμένο ssid τι υπάρχει σε σύνδεση αυτή τη στιγμή.

απλα αυτο δεν θα βγαλει οποιον ειναι με ethernet που λογικα αυτο θα εμφανιζεται καπου αλλου .ειτε απο καποιο dhcp table που θα δειχνει οσουν εχουν παρει ip απο τον dhcp ειτε απο καπου αλλου που μπορει να εμφανιζει ποιος ειναι πανω ειτε wireless ειτε με καλωδιο ειτε με static ip ειτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

ανασυρω το θεμα γιατι εμπλεξα κληρονομικα με το συγκεκριμενο ρουτερ...

 

προσπαθω να βρω τι IP εχει παρει ο εκτυπωτης μου και δεν τον βρισκω...

spacer.png

 

Στο ρουτερ ειναι στη LAN2, σαν IP ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/07/2020 at 23:54, tornado said:

ανασυρω το θεμα γιατι εμπλεξα κληρονομικα με το συγκεκριμενο ρουτερ...

προσπαθω να βρω τι IP εχει παρει ο εκτυπωτης μου και δεν τον βρισκω...

spacer.png

Στο ρουτερ ειναι στη LAN2, σαν IP ομως?

δες το απο τον εκτυπωτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...