Προς το περιεχόμενο

Ξεκινάει από σήμερα η διάθεση του iOS 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταξύ μας όμως, θεωρώ πως θα βγει σύντομα OS update γιατί θα επιμείνω πως δεν είναι τόσο smooth όσο το iOS 6.

Ή τουλάχιστον δεν αφήνει την ίδια αίσθηση.

 

Συν ότι υπάρχουν κάποια μάλλον bugs του στυλ: Με ανοιχτό το notification center δεν γίνεται rotation η οθόνη(δεν αναφέρομαι στην home screen) κλπ...

 

Πάντως ήταν μια αλλαγή που έπρεπε να γίνει.

Μου αρέσει και το εφέ στην scroll επιλογή λογαριασμού αποστολής email πχ...

Γενικότερα πιστεύω πως υλοποιεί τις διαφάνειες με τον καλύτερο τρόπο.

 

Και είναι πιο ξεκούραστο στο μάτι.

Και ναι! Ας το παραδεχτούμε! Ταιριάζει καλύτερα στο λευκό iPhone 5 παρά στο μαύρο! :P

 

Και τέλος, ήταν η πρώτη φορά που δεν παρατηρήθηκαν μεγάλοι χρόνοι αναμονής κατά το update;!

Σε εταιρικό δίκτυο internet το κατέβασα 1½ ώρα μετά το roll out (21:30 περίπου) σε 3'.

Περίπου 32 mbps από τους server της Apple... Not bad!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 265
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι αυτήν την στιγμή για καφέ με ένα φίλο με Iphone 5 και εγώ με s4 με την ίδια χρήση, αυτός μπαταρία 36% εγώ 72 % και είναι ακόμα μεσημέρι....

Και;

Πότε ολοκληρώθηκε η φόρτιση στο καθένα;

Έχουν και τα δυο το ίδιο setup από εφαρμογές/sync κλπ;

4G ενεργοποιημένο;

Φωτεινότητα;

Στο S4 είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας;

Κλπ κλπ κλπ...

 

2 νούμερα από μόνα τους δεν λένε κάτι.

Όχι πως το S4 έχει κακή αυτονομία βέβαια.

 

 

Sent from my iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αυτήν την στιγμή για καφέ με ένα φίλο με Iphone 5 και εγώ με s4 με την ίδια χρήση, αυτός μπαταρία 36% εγώ 72 % και είναι ακόμα μεσημέρι....

οτι ναναι... βαλτε τα να τρεξουν και 100αρι να δουμε ποιο θα βγει πρωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως συμφωνα με μετρησεις, εχει μειωθει η αυτονομια απο το ios6 στο ios7:

 

http://arstechnica.com/apple/2013/09/ios-7-thoroughly-reviewed/6/

 

iOS-7-review.006.png

 

 

 

 

Σε συνδυασμο με την γενικοτερη μειωση επιδοσεων(αν και το browsing φαινεται να βελτιωθηκε) και αυξηση του χρονου ανοιγματος βασικων, καθημερινων εφαρμογων αφηνει μια γλυκοπικρη γευση το ios7:

 

iPhone 4 

http://arstechnica.com/apple/2013/09/new-lease-on-life-or-death-sentence-ios-7-on-the-iphone-4/

 

Screen%20Shot%202013-09-21%20at%2012.38.

 

ipad 2:

http://arstechnica.com/apple/2013/09/dont-let-me-down-apple-ios-7-on-the-ipad-2/

 

Screen%20Shot%202013-09-21%20at%2012.38.

 

 

 

Ειναι κριμα που σχεδον καθε νεα εκδοση ios7 γινεται πιο βαρια αντι για πιο ελαφρια.

Το ακριβως αντιθετο με το τι κανει ο ανταγωνισμος τελευταια, που σχεδον καθε καινουρια εκδοση ειναι πιο ελαφρια κ συχνα κ με λιγο καλυτερη αυτονομια (ή τουλαχιστον παρομοια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαρύνει και ο ανταγωνισμός όσο θα βγαίνουν πιο ισχυρές συσκευές και όσο θα θέλει να γίνεται πιο eye candy

 

Σκέψου ότι γίνεται μεν πιο ελαφρύς γιατί όλα τα android 4 είναι σχεδόν ίδια και η όλη σημαία δίνεται στις επιδόσεις. Κάποια στιγμή που θα ανανεωθεί ριζικά και θα υπολογίζουν ως ελάχιστο τις 4πυρηνες δεν αποκλείεται να βαρύνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο βημα προς τα πισω για μενα ..πιο βαρυ ,λιγοτερη αυτονομια ,2-3 λειτουργικα πραγματακια βελτιωμενα ,που ειναι

ομως ηδη δοκιμασμενα κ αυτονοητα σε αλλα λειτουργικα πχ

Android ..καμια καινοτομια δηλ..και  το χειροτερο design που θα περιμενε κανεις απο μια αναβαθμιση....αφηνει μια φτηνιαρικη αισθηση αυτο το τοσο λιτο κ γραμμοειδες..ασε η ασπριλα κ τα χρωματα...Απο τηλεφωνο μου'γινε κουδουνιστρα το iphone οπως ειπε κι ενας φιλος...

Ευτυχως ,άγιο ειχα,  κ προλαβα κ το γυρισα στο   6.1.3 ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ενεργοποιημενα : wifi δεδομένα gps sbeam nfc aptic feedback , smart stay smart pause και συγχρονισμό (αυτά τα έχω πάντα ανοιχτά) όχι την εξοικονόμηση ενέργειας

 

φωτεινότητα στον αυτόματο , όπως και αυτός 

 

αυτός είχε ενεργοποιημένα σίγουρα wifi και δεδομένα .

 

από την πρίζα βγήκαν την ίδια ώρα 

από συγχρονισμό έχω τουλάχιστον διπλά account πάνω(mails tw fb etc )

και από εφαρμογές τα ίδια σχεδόν που ενημερώνονται.

 

Τα ποσοστά αυτά που έγραψες 30κάτι & 70κάτι μετά από πόσες ώρες χρήση ήρθαν και με τί είδους χρήση;

Να υποθέσω κοινή χρήση και στα 2 τηλέφωνα.

Αν μου πεις 5-6 ώρες regular usage τότε κάτι δεν πάει καλά με το iPhone 5 του φίλου σου.

 

Σήμερα το δικό μου iPhone 5 βγήκε από την πρίζα στις 9:00 τώρα που μιλάμε είναι 15:00.

Η μπαταρία είναι στο 76%.

 

Background refresh app = ON

4G = disabled

3G/WiFi= 24/7 ON

Brightness = Auto

8 email accounts = PUSH όλα (Ήρθαν 29 email από το πρωί τα περισσότερα εκ των οποίων διαβάστηκαν και απαντήθηκαν)

Facebook, Twitter, Instagram, Foursquare, Viber, Whatsapp etc (Με αρκετές ειδοποιήσεις κυρίως από FS,FB & WA)

Έκανα περίπου 20' browsing 3G & WiFi

Μίλησα περίπου 1 ώρα με ενσύρματο handsfree.

 

Το βράδυ κατά τις 23:00 όπως σχεδόν κάθε βράδυ θα έχω υπόλοιπο μπαταρίας περίπου 30%.

Άντε με το iOS 6.1.4 να είχα 35%.

 

Να σημειωθεί πως έκανα καθαρή εγκατάσταση και μετά τράβηξα το backup μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνδυασμο με την γενικοτερη μειωση επιδοσεων(αν και το browsing φαινεται να βελτιωθηκε)

Ποιά γενικότερη μείωση επιδόσεων; Υπάρχουν benchmarks να δούμε πού αναφέρεσαι;

Επίσης, καλό είναι να μιλάμε συγκεκριμένα. Μείωση επιδόσεων πού; Στο iPhone 4; Στο 5; Στο iPad 3; Παντού; Και αν εννοούμε παντού, πού είναι τα υπόλοιπα benchmarks;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά γενικότερη μείωση επιδόσεων; Υπάρχουν benchmarks να δούμε πού αναφέρεσαι;

Επίσης, καλό είναι να μιλάμε συγκεκριμένα. Μείωση επιδόσεων πού; Στο iPhone 4; Στο 5; Στο iPad 3; Παντού; Και αν εννοούμε παντού, πού είναι τα υπόλοιπα benchmarks;

Τις μετρησεις τις παρεθεσα. Αναφερονται στο iphone 4 και στο ipad2. Φανταζομαι το ipad mini δεν θα διαφερει πολυ στις επιδοσεις απο το ipad2 μιας κ εχουν την ιδια cpu .

Τωρα δεν πιστευω οτι θα ειναι παντου οπως λες η μειωση (αλλωστε πχ στο browsing λογω ανανεωμενου safari παει παει πιο γρηγορα), αλλα αρκετοι συμφωνουν με τις μετρησεις αυτες.

Πχ και ο nikoskon πιο πανω που εχει το iphone 5 λεει οτι δεν αφηνει την ιδια αισθηση και δεν ειναι εξισου smooth το ios7 με το ios6:

 

 

Μεταξύ μας όμως, θεωρώ πως θα βγει σύντομα OS update γιατί θα επιμείνω πως δεν είναι τόσο smooth όσο το iOS 6.

Ή τουλάχιστον δεν αφήνει την ίδια αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ και ο nikoskon πιο πανω που εχει το iphone 5 λεει οτι δεν αφηνει την ιδια αισθηση και δεν ειναι εξισου smooth το ios7 με το ios6:

 

Απλά είναι εύκολο να παρερμηνευτεί.

Δεν λέω πως είναι laggy...

Λέω πως δεν smooth τόσο όσο το iOS 6.1.4 .

Ή με άλλα λόγια, θα ήθελα ένα update optimised για να αφήνει καλύτερη αίσθηση και είμαι σίγουρος πως θα δοθεί και άμεσα.

 

Σίγουρα παραμένει πιο smooth από κάθε συσκευή του ανταγωνισμού.

Απλά έχοντας καλομάθει στην λεπτομέρεια, φτάσαμε να μιλάμε για "αίσθηση" κλπ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ,περα απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα κ τις επιδοσεις ,στα οποια προσωπικα η αληθεια ειναι οτι δε μπορω να μπω σε βαθος σε λεπτομερειες ,δεν ειμαι heavy user ..περα απ'αυτα .....ειστε απολυτα ευχαριστημενοι με το νεο interface και το design γενικοτερα ?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ,περα απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα κ τις επιδοσεις ,στα οποια προσωπικα η αληθεια ειναι οτι δε μπορω να μπω σε βαθος σε λεπτομερειες ,δεν ειμαι heavy user ..περα απ'αυτα .....ειστε απολυτα ευχαριστημενοι με το νεο interface και το design γενικοτερα ?!?

 

Ναι... Απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις μετρησεις τις παρεθεσα. Αναφερονται στο iphone 4 και στο ipad2. Φανταζομαι το ipad mini δεν θα διαφερει πολυ στις επιδοσεις απο το ipad2 μιας κ εχουν την ιδια cpu .

Τωρα δεν πιστευω οτι θα ειναι παντου οπως λες η μειωση (αλλωστε πχ στο browsing λογω ανανεωμενου safari παει παει πιο γρηγορα), αλλα αρκετοι συμφωνουν με τις μετρησεις αυτες.

Πχ και ο nikoskon πιο πανω που εχει το iphone 5 λεει οτι δεν αφηνει την ιδια αισθηση και δεν ειναι εξισου smooth το ios7 με το ios6:

Οι μετρήσεις που παρέθεσες για το iPhone 4 και το iPad 2 είναι η δυσμενέστερη περίπτωση που θα μπορούσες να πάρεις. Οι αντίστοιχες μετρήσεις σε iPhone 5 σε απόλυτους αριθμούς είναι εντελώς διαφορετικές. Συνεπώς, το "γενικότερη μείωση επιδόσεων" είναι παρακινδυνευμένο, πόσο μάλλον όταν έχουμε ήδη μια περίπτωση (όλα τα τεστ σε browsers) που παρατηρείται αύξηση επιδόσεων. Αντίστοιχα, θα πρέπει να γίνουν εκτενείς δοκιμές σε games, εξειδικευμένα προγράμματα, μετροπρογράμματα κλπ. Και ο ανταγωνισμός δεν παρουσιάζει πάντοτε βελτίωση επιδόσεων σε κάθε έκδοση, πχ από 4.2.2 σε 4.3 δεν υπάρχει καμια ουσιαστική βελτίωση (h**p://www.youtube.com/watch?v=ml2lu6z7rX0) και σίγουρα είναι ρίσκο να βάλει κανείς καινούρια έκδοση android σε παλιά συσκευή (ανάλογη του iPhone 4). Άσε που όποιες αυξήσεις επιδόσεων αρκετές φορές είναι λόγω αξιοποίησης hardware που δεν το συναντάς σε παλαιότερα μοντέλα. Αν το android δε βάραινε, τότε όλες οι συσκευές θα είχαν τώρα επισήμως 4.2.2! Θεωρώ, λοιπόν, ότι σε iPhone 5 τα αποτέλεσματα των συγκριτικών δοκιμών μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικά, αλλά δεν μπορούμε να το αποδείξουμε μέχρι να δούμε benchmarks.

 

Ναι... Απόλυτα.

Όχι απόλυτα. Με ενοχλεί η χρονική διάρκεια των εφέ μετάβασης. Θα ήθελα να είχαν τη μισή διάρκεια, ειδικά στην επιστροφή στη home screen. Με ενοχλεί που το "βήμα" στην κύλιση είναι αργό και θέλεις πολλές επαφές του δαχτύλου για να φτάσεις στο τέλος μιας σελίδας, πχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...