Προς το περιεχόμενο

WD Caviar Black to may bad sectors


Mr_Terror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,στον υπολογιστη μου για λειτουργικο εχω τον Wd Caviar Black. Απο προχθες ο υπολογιστης εκανε περιεργα κολληματα.Δεν εδωσα σημασια.Σημερα περασα τον δισκο απο το HD Sentinel και βρηκε 1100 αδυναμους τομους, και η υγεια του δισκου ειναι στο 51%

Το διαγνωστικο της WD βγαζει too many bad sectors και δεν ολοκληρωνεται το extended test με επιτυχια.

Στο smart status βγαζει PASS.

Eπισης στα μεγαλα αρχεια,αργει πολυ να τα μεταφερει σε αλλον δισκο.

 Nα τον επιστρεψω στο καταστημα που τον αγορασα (eshop), η καλυτερα να κανω αιτηση rma sto site της WD.?

 

Θελω να βαλω εναν SSD στην θεση του WD.Τι πρωτεινετε με οριο τα 120-130 ευρω?

Το pc αποτελειται απο τα εξης.

 

Μητρικη Asus p8p67  rev3.1

Eπεξεργαστης i5 2500k

8gb ram

Tροφοδοτικο thermaltake toughpower XT 775W

Kαρτα γραφικων Msi R6450

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,στον υπολογιστη μου για λειτουργικο εχω τον Wd Caviar Black. Απο προχθες ο υπολογιστης εκανε περιεργα κολληματα.Δεν εδωσα σημασια.Σημερα περασα τον δισκο απο το HD Sentinel και βρηκε 1100 αδυναμους τομους, και η υγεια του δισκου ειναι στο 51%

Το διαγνωστικο της WD βγαζει too many bad sectors και δεν ολοκληρωνεται το extended test με επιτυχια.

Στο smart status βγαζει PASS.

Eπισης στα μεγαλα αρχεια,αργει πολυ να τα μεταφερει σε αλλον δισκο.

 Nα τον επιστρεψω στο καταστημα που τον αγορασα (eshop), η καλυτερα να κανω αιτηση rma sto site της WD.?

 

Θελω να βαλω εναν SSD στην θεση του WD.Τι πρωτεινετε με οριο τα 120-130 ευρω?

Το pc αποτελειται απο τα εξης.

 

Μητρικη Asus p8p67  rev3.1

Eπεξεργαστης i5 2500k

8gb ram

Tροφοδοτικο thermaltake toughpower XT 775W

Kαρτα γραφικων Msi R6450

http://www.skroutz.gr/s/2506637/Samsung-840-Series-120GB-2-5-inch-SSD.html?from=subcats

βαλε σε αυτον το λειτουργικο και χρησιμοποιησε τον παλιο τον μηχανικο για δεδομενα.αν εχει εγγυση καλυτερα για να γλιτωσεις και λεφτα να το στειλεις πισω να στο φτιαξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι στην εγγυηση ο WD.Το προβλημα που με απασχολει ειναι   μηπως  με παιδεψει το eshop.Μου φορτωσει αλλον δισκο μεταχειρισμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειναι σε εγγύηση τον πας πισω και απαιτείς καινούργιο δίσκο σφραγισμένο στο σακουλάκι του , αν δεν βρεις άκρη προχωράς με την western digital

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι στην εγγυηση ο WD.Το προβλημα που με απασχολει ειναι   μηπως  με παιδεψει το eshop.Μου φορτωσει αλλον δισκο μεταχειρισμενο.

θα στον αλλαξουν δεν θα εχεις θεμα.ενδεχομενως να παρεις refurbished Μια στο εκατομμυριο.κανουριος θεωρειται και ειναι σφραγισμενος κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρελαβα σημερα τον καινουργιο, σφραγισμενος στο σακουλακι του.

Τον βαζω στο pc δεν το εβλεπε το bios, και πεταγε error sata 2 hard disk.

Τον βαζω σε αλλο υπολογιστη, τα ιδια.Δεν το βλεπει το bios.

Τον επεστρεψα στο eshop.Μου λεει το παλικαρι δεν ειναι διαθεσμος και πρεπει να περιμενω να τον φερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος να απαιτήσεις επιστροφή των χρημάτων σου αμέσως αφου ειναι πρόβλημα ο δίσκος απο την αρχή και να τον πάρεις απο αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρελαβα σημερα τον καινουργιο, σφραγισμενος στο σακουλακι του.

Τον βαζω στο pc δεν το εβλεπε το bios, και πεταγε error sata 2 hard disk.

Τον βαζω σε αλλο υπολογιστη, τα ιδια.Δεν το βλεπει το bios.

Τον επεστρεψα στο eshop.Μου λεει το παλικαρι δεν ειναι διαθεσμος και πρεπει να περιμενω να τον φερουν.

εισαι και εσυ πολυ ατυχος 2 δισκοι με προβλημα.πηγαινε eshop και εφοσον εισαι σε doa η ζητας τα λεφτα πισω η αν δεν στα δωσουν απλα πες να παρεις αλλο μοντελο στην ιδια τιμη η να δωσεις καποια διαφορα να παρεις κατι αλλο η καποιον αλλον δισκο.

 

Έλεος να απαιτήσεις επιστροφή των χρημάτων σου αμέσως αφου ειναι πρόβλημα ο δίσκος απο την αρχή και να τον πάρεις απο αλλου

 

δεν φταιει το eshop.εφοσον ο δισκος ειναι σφραγισμενος δεν φταινε σε κατι.απλα ο φιλος ειναι ατυχος και πρεπει να παιξει κανα λοττο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι και εσυ πολυ ατυχος 2 δισκοι με προβλημα.πηγαινε eshop και εφοσον εισαι σε doa η ζητας τα λεφτα πισω η αν δεν στα δωσουν απλα πες να παρεις αλλο μοντελο στην ιδια τιμη η να δωσεις καποια διαφορα να παρεις κατι αλλο η καποιον αλλον δισκο.

 

 

δεν φταιει το eshop.εφοσον ο δισκος ειναι σφραγισμενος δεν φταινε σε κατι.απλα ο φιλος ειναι ατυχος και πρεπει να παιξει κανα λοττο.

Ναι μπορει να μην φταίει αλλα δεν πρέπει να του επιστραφούν τα χρήματα του πισω απο την στιγμή το πρόβλημα ουσιαστικα προυπήρχε απο την 1 μέρα ? η τουλαχιστον αν εχει το δικαίωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορει να μην φταίει αλλα δεν πρέπει να του επιστραφούν τα χρήματα του πισω απο την στιγμή το πρόβλημα ουσιαστικα προυπήρχε απο την 1 μέρα ? η τουλαχιστον αν εχει το δικαίωμα

εφοσον ειναι doa λογικα ειτε χρηματα πισω ειτε αλλο προιον σε ιδια τιμη η πιστωτικο η πληρωνει διαφορα και παιρνει κατι αλλο.δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να περιμενει υποχρεωτικα να ερθει ο ιδιος δισκος εκτος αν θελει πραγματι τον ιδιο δισκο ακριβως για χ υ λογο.για λεφτα πισω δεν ξερω αν θα του τα δωσουν.θα προτιμησει το eshop να του κοψει πιστωτικο η να του δωσει κατι αλλο σε παρομοια τιμη για ευνοητους λογους.

 

επισης αν ειναι Refurbished που δεν το κοβω ειτε εχδει αυτοκολλητακι που λεει used parts κατι (το ειχαν οι ibm)ειτε συνηθως στους wd πιο παλια εγραφε διαγωνια πανω στο label με αχνα γραμματα refurbished.συνηθως δηλαδη με τον εναν η τον αλλον τροπο το γραφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο δισκος εχει αγοραστει το 2010 και εκανα χρηση της 5αετης εγγυησης που εχει.

Σημερα που επεστρεψα τον 2ο προβληματικο δισκο, ζητησα αν γινεται να κοπει πιστωτικο στην τιμη που αγορασα το 2010.

Μου λεει πολυ δυσκολο.

Κατι που  κινησε την περιεργεια μου και δεν ξερω αν σημαινει κατι.

Ο δισκος που παρελαβα σημερα, ηταν 9/2013 κατασκευης.

Στο σιτε της Wd τσεκαρα την διαρκεια εγγυησης,και εβγαζε ημερομηνια ληξης 4/1/2014

Λογικα δεν πρεπει να εβγαζε παραπανω χρονο εγγυησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο δισκος εχει αγοραστει το 2010 και εκανα χρηση της 5αετης εγγυησης που εχει.

Σημερα που επεστρεψα τον 2ο προβληματικο δισκο, ζητησα αν γινεται να κοπει πιστωτικο στην τιμη που αγορασα το 2010.

Μου λεει πολυ δυσκολο.

Κατι που  κινησε την περιεργεια μου και δεν ξερω αν σημαινει κατι.

Ο δισκος που παρελαβα σημερα, ηταν 9/2013 κατασκευης.

Στο σιτε της Wd τσεκαρα την διαρκεια εγγυησης,και εβγαζε ημερομηνια ληξης 4/1/2014

Λογικα δεν πρεπει να εβγαζε παραπανω χρονο εγγυησης?

δεν προκειται να σου κοψουν στην τιμη του 2010.δεν ξερω τι λεει ο νομος αλλα δεν θα το κανουν .στην καλυτερη θα σου δωσουν λιγο καλυτερο η τον ιδιο.να κοψουν πιστωτικο που μπορει να ειναι τα διπλα λεφτα δεν τους συμφερει αφου αυτοι απο την western δεν θα παρουν λεφτα αλλα ενα δισκο.οποτε θα εχουν μπει μεσα για τα καλα.λογικα ειναι refusbished και ισως ασχετα με το eshop η wd να δινει λιγοτερο εγγυηση.εσυ λογικα παιζεις κανονικα με τα 3 χρονια δεν ξερω ποσο εχει ο νεος δισκος.απο το eshop το πηρες οποτε δικια τους η εγγυηση.σε καποιες περιπτωσεις  νομιζω η wd αμα στειλεις στην ιδια rma και σου δωσει νεο δισκο στον refurbished σου περναει το υπολοιπο της εγγυησης του παλιου?αλλα εσενα λογικα το eshop σου εδωσε εναν αλλον δισκο γιατι αλλιως θα περιμενες πανω απο 10 μερες για να παει εξωτερικο και να ερθει.εκτος αν σου εδωσαν refurbished που τον ειχαν στειλει πιο παλια στην wd οποτε πηρε στην wd το υπολοιπο της εγγυησης του δισκου που ειχε στειλει το eshop προς αντικατασταση.λιγο σε νοιαζει εσενα αφου εσυ λογικα παιρνεις 3 χρονια παλι απο το eshop.αλλα και στην wd να τον στειλεις αμα δειξεις αποδειξη λογικα θα σου περασουν Limited warranty.το εχω δει και εχω κανει κατι παρομοιο για αυτο στο λεω.να μου βγαζει οτι Out of region και αφου μιλησα με wd που εκαναν Limited warranty.για μενα παντως ζητα αλλο μοντελο εστω και με μικρη διαφορα απο σενα.η πιστωτικο να παρεις κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...