Προς το περιεχόμενο

Σαββατοκύριακο με BBM για Android και iOS (ενημέρωση)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πολυαναμενόμενη εφαρμογή BBM, έρχεται επιτέλους στο Android και το iPhone αυτό το σαββατοκύριακό όπως ανακοίνωσε σήμερα η BlackBerry.Το BBM (BlackBerry Messenger) αποτελεί τη πιο δημοφιλή υπηρεσία της Καναδικής εταιρείας επιτρέποντας μέχρι σήμερα την επικοινωνία μεταξύ χρηστών συσκευών BlackBerry μέσω γραπτών, ηχητικών και βίντεο μηνυμάτων. Η υπηρεσία ενημερώνει το χρήστη για το αν το μήνυμα του παραδόθηκε αλλά και το εάν ο παραλήπτης το διάβασε.

 

Στην έκδοση για Android και iPhone, θα υποστηρίζεται αρχικά μόνο η ανταλλαγή γραπτών μηνυμάτων και τα χαρακτηριστικά ομάδων ενώ σε μελλοντική αναβάθμιση θα υπάρξει υποστήριξη των ηχητικών μηνυμάτων, του διαμοιρασμού της οθόνης αλλά και των βιντεομηνυμάτων. Ακόμα θα υπάρχει δυνατότητα αποστολής αρχείων όπως φωτογραφίες με το χρήστη να μπορεί να κρατάει ενήμερες τις επαφές του για την κατάσταση του μέσω ενημερώσεων στην ενότητα Updates

 

Το BBM κυκλοφορεί αυτό το Σάββατο αρχικά στο Play Store για τις Android συσκευές και την Κυριακή στο iPhone μέσα από το App Store. Και οι δύο εκδόσεις θα διατίθενται δωρεάν.

 

Link.png Site: BlackBerry Blog

 

Ενημέρωση 22/9: Με ανακοίνωση της σήμερα η BlackBerry ανακοινώνει την αναβολή της κυκλοφορίας και των δύο εκδόσεων εξαιτίας των προβλημάτων που παρουσιάστηκαν από τη διαρροή μιας δοκιμαστικής έκδοσης για Android, την οποία κατέβασαν 1.1 εκατομμύρια χρήστες σε 8 ώρες. Η εταιρεία δεν αναφέρει κάποια μελλοντική ημερομηνία στην οποία θα κυκλοφορήσουν οι δύο εφαρμογές, λέγοντας ότι αυτό θα γίνει σταδιακά μόλις αντιμετωπιστούν τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλοτε φοβερό χαρακτηριστικό των bb πλέον νομίζω ότι φαίνεται αδιάφορο αφού υπάρχουν τόσα που ήδη έχουν κερδίσει την αγορά όπως το whatsapp που είναι διαθέσιμο μέχρι και για s40

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δυνατό τους σημείο ήταν η ασφάλεια. Τώρα στη συγκεκριμένη εφαρμογή δεν ξέρω κατά πόσο είναι το ίδιο ασφαλής.

 

Καλοδεχούμενη πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως καθυστέρησε λιγάκι η ΒΒ?

 

Υπάρχει ηδη το viber, Skype, whatsapp και πολύ πιθανό και άλλες εφαρμογές που αγνοώ.

 

Τι μας προσφέρει παραπάνω το ΒΒΜ δηλαδης?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας προσφέρει παραπάνω το ΒΒΜ δηλαδης?

το διαβαστηκε...

Αμα ειναι καλο γιατι οχι??

Δηλαδη πρεπει να καινοτομησεις για να κανεις κατι καλο?Δεν χρειαζετε να κανεις κατι καινουρι ντε και καλα για να πετυχεις,μπορεις να κανει κατι που ηδη υπαρχει αλλα να ειναι καλυτερο απο τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι πραγματικα αυτη η εταιρία να πάρει τα πανω της . Ειναι προς συμφέρον όλων

 

*των δύσμοιρων που ακόμα βασανίζονται με BB συσκευή .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική, αφού υπήρχε το whatsapp, γιατί βγήκε το viber;

Γιατι το viber αγαπητε προσφερει πρωτίστως φωνητικες - video κλησεις, και κατα 2ον τα μυνηματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφώς το whatsup και το viber είναι ανώτερες επιλογές και με περισσότερο κόσμο..

 

Εγώ προσωπικά θα το εγκαταστήσω στη συσκευή μου για να μιλάω με 1-2 φιλαράκια που επιμένουν να έχουν ΒΒ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι πλέον ξεκάθαρο πως αυτές οι κινήσεις (Ζ30, ΒΒΜ cross platform) αποτελούν το κύκνειο άσμα της Blackberry...

 

Τουλάχιστον για το άνοιγμά της στους non corporate πελάτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...