Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τα Mac...


kostas20013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Καταρχάς θέλω να πω ότι είμαι άσχετος με OS X και Mac. Στην δουλειά μου είμαι διαχειριστής δικτύου και server αλλά πρέπει να κάνω και άλλα διάφορα. Στο δημιουργικό τμήμα έχουμε 5 Mac κάποιοι είναι G5 και κάποιοι Pro και τρέχουν διαφορετικά λειτουργικά. Οι υπολογιστές από τότε που έχουν περαστεί δεν έχει γίνει κανένας καθαρισμός τίποτα (ότι να' ναι) και στην κυριολεξία σέρνονται (200 προγράμματα που δεν χρησιμοποιούνται) δεν μπορούν καν να ξεκινήσουν illustrator cs4 χωρίς να περιμένουν κανα 3λεπτο και τα άλλα προγράμματα πιο χάλια (απίστευτη γρίνια κάθε μέρα) . Επίσης έχουν 1 δίσκο με 2 partition ο καθένας και το ένα είναι full το άλλο άδειο. Το αφεντικό θέλει να γίνουν και δεν θέλει να πληρώσει το Golden Apple που ζητάει αρκετά η αλήθεια (250 για τον καθένα). Οπότε θέλω να τα διαγράψω όλα και να περάσω 'καθαρά' τα λειτουργικά τους (έχω τα γνήσια CD). Διάβασα κάποια άλλα θέματα εδώ αλλά δεν πολυκατάλαβα.

 

Σας  ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι θέλω να τους κάνω format απλά δεν θέλω να κάνω καμιά βλακεία γιατί είναι για την δουλειά άμα ήταν δικό μου δεν θα πείραζε να κάνω "πειράματα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς πρόκειται για αρκετά παλιά μηχανήματα όπου, κατά την γνώμη μου, το format από μόνο του δεν μπορεί να άρει το θέμα.

 

Πιθανόν να χρειαστούν κάποια από αυτά και αναβάθμιση της RAM, όπου μπορεί να συνδράμει ο scanner της Crucial. 

 

Πέρα από τα παραπάνω καλό θα ήταν βέβαια να αναβαθμισθεί και το λειτουργικό τους σε Mountain Lion, οπότε για το κατά πόσο υποστηρίζονται μπορείς να ανατρέξεις το άρθρο

 

Αρχικά λοιπόν πάρε αυτές τις πληροφορίες και στη συνέχεια βλέπουμε πως θα αναβαθμίσεις τα λειτουργικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, στο Mac OS X δε χρειάζεται format για να διαγράψεις ή να κάνεις resize τα partitions του δίσκου. Αν έχεις δύο partitions που το δεύτερο είναι άδειο, άνοιξε την εφαρμογή Disk Utility, διέγραψε το και μετά κάνε resize το 1ο partition ώστε να πιάσει όλο το χώρο του δίσκου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχάς θέλω να πω ότι είμαι άσχετος με OS X και Mac. 

 

Αυτή δήλωση μου διέφυγε.

 

Αφού δηλώνεις λοιπόν άσχετος, προτείνω να εγκαταλείψεις αυτό το εγχείρημα που κάθε άλλο παρά απλό είναι. Κατά την γνώμη μου για διαχείριση του απαιτούνται αρκετές γνώσεις περί τα Mac, ή με το λειτουργικό τους αν προτιμάς.

 

Ενδεικτικά υπάρχουν διάφοροι τρόποι για format, ένας τους είναι αυτός που ανέφερε ο georgeadams που πρακτικά παρακάμπτει το format που στα Mac δεν είναι απαραίτητο εκτός κι έχει βλάβη ο δίσκος, κάτι που πρέπει πρώτα να διαγνωσθεί με το Disk Utility.

 

Αφού πρόκειται για επαγγελματικά μηχανήματα απαιτούνται ελεγμένα backup του Time Machine και για αυξημένη ασφάλεια ακόμη και κλώνοι για να είναι εφικτό το επακόλουθο restore (εφ' όσον τελικά κάνεις format). Πάντως τα backups είναι σε κάθε περίπτωση απαραίτητα.

 

Θα μπορούσα να αναφέρω κι άλλα, πάντως η απόφαση είναι δική σου. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα μηχανηματα ειναι οπως τα αγορασατε, στο αρχικο τους configuration,
θα χρειαστει επισης, να τους κανετε απαραιτητως: αναβαθμιση μνημης :shifty:

Η Apple -αναμεσα στα "εγκληματα" της- πουλουσε επαγγελματικα μηχανηματα,
πανακριβα >= 2500 ευρα, ομως ακομη & με μολις 256mb (ναι 256mb) ram.. :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω ένα γραφείο άνω κάτω, ένα ηλεκτρονικό Βατερλό!  :devil: 

...Τα Οs δε θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Δεν εγκαθιστάς driver, γίνονται όλα αυτόματα!

 

Αν το "δημιουργικό τμήμα" ήξερε να χρησιμοποιεί mac (η οποιοδήποτε os) ΔΕΝ θα ήταν στα χάλια που περιγράφεις...

Βάλε τους ΟΛΟΥΣ να αποθηκεύσουν τα αρχεία τους σε προσωπικά μέσα αποθήκευσής, κάνε τα φορμάτ, πέρνα ότι προγράμματα χρησιμοποιούν (cs4) και άσε τους να βγάλουν το φίδι απ'την τρύπα.

 

Αναβάθμιση ram και hhd->ssd απλά επιβάλλεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον θέλω να σας ευχαριστήσω πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σας. Δεύτερον από ότι έχω καταλάβει οι γραφίστες αλλάζουν πάρα πολύ συχνά και ο καθένας κάνει τα δικά του με αποτέλεσμα να φτάσουμε εδώ. Τρίτων οι πληροφορίες που έδωσα μάλλον είναι ανεπαρκής μιας και μιλάτε και πέρα απο το format αν και λέτε δεν χρειάζεται. Τοπικά δεν υπάρχουν αρχεία στα Mac όλα ειναι στον server. Επίσης κατάλαβα οτι δεν είναι τόσο απλό θα κάνω τις προτάσεις βασισμένες στις συμβουλές σας και αποφασίζουν. Νόμιζα ήταν απλό αλλά και όπως πάντα λέω τα νομίσματα δεν έιναι για κανένα κλάδο της τεχνολογίας :P!!!! Ότιδηποτε άλλο έχετε να μου πέιτε έιναι ευπρόσδεκτο. Και πάλι σας ευχαρίστω πολύ που ασχοληθήκατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα ειναι: εσυ μπορεις να προτεινεις, να γινουν καποιες ενεργειες, σε επιπεδο hardware?

 

Για παραδειγμα, τα G5 -οσο κι αν τα αγαπω- εκτος και τρεχουν κατι 'εξειδικευμενο' [για PowerPC]
καλο θα ηταν να τα δινατε, κι αν οχι, λογικα, θα χρειαζονται αναβαθμιση ddr(2) ram @ 2 η 4 GB :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο το πρωί θα κοιτάξω ακριβώς τι hardware έχουν, το θέμα έιναι οτι δεν νομίζω να κάνουν αλλαγές ότι και αν πω άσχετα με το τι πρόβλημα υπάρχει μου είπαν να τα κάνω format αλλά μου φαίνεται στο τέλος ότι θα τα στείλουμε στο golden apple να τελειώνουμε έχω ένα σωρό άλλα εκεί δεν θα σκάσω και για αυτά...κάποια στιγμή (όπως προειδοποίησα) θα γίνει το μπαμ και τότε θα πληρώσουν θέλουν δεν θέλουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...