Προς το περιεχόμενο

Τεχνικός υπολογιστών ή Σκηνοθεσία ή κάτι παρόμοιο ;


tasos41997

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

Λοιπόν θέλω να ρωτήσω τι μου προτείνεται να σπουδάσω

 

Διάβασα topics εδώ στο insomnia και είδα ότι ο τεχνικός υπολογιστών δεν έχει μέλλον και είναι παράξενο επάγγελμα.

 

Ασχολούμαι με υπολογιστές, σκηνοθεσία, μοντάζ, οπτικά εφέ

 

Αφού τεχνικός υπολογιστών δεν έχει μέλλον τι θα μου προτείναμε που θα είναι παρόμοιο με αυτό ;

 

Μηχανικός υπολογιστών είναι καλό επάγγελμα ;

Θέλεις πολλά μόρια ;

Τι ακριβώς κάνει & τι σχέσει έχει με τους υπολογιστές;

 

Επίσης τι γνώμη έχετε για την σκηνοθεσία ;

 

Θέλω να μου πείτε αν έχει μέλλον τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μέλλον στην Ελλάδα συζητάς. Επαγγέλματα σχετικά με υπολογιστές είναι κατακορεσμένος ο κλάδος, όσον αφορά τους σκηνοθέτες, ξέρεις πολλούς επιτυχημένους στην Ελλάδα;

 

Για εξωτερικό αν έχεις τόλμη, διάθεση, λεφτά και όρεξη τόλμα για το πρώτο.

Για το δεύτερο, αν δεν έχεις γνωριμίες στον κλάδο στο εξωτερικό, ούτε να το σκέφτεσαι, άποψή μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάσει τις τωρινές συνθήκες στην ελληνική αγορά εργασίας, όποιον από τους εν λόγω τομείς κι αν ακολουθήσεις, θα αντιμετωπίσεις ζόρια.

 

 

- Τεχνικός Η/Υ: Στην ουσία μπορείς να εργαστείς ως τέτοιος και χωρίς κάποιο πτυχίο. Πανεπιστήμιο δεν έχει νόημα να πας, αν απλά θες να γίνεις "κατσαβιδολόγος - φορματατζής". Στην καλύτερη περίπτωση τελειώνεις ένα ΙΕΚ, χτυπάς και μερικά σεμινάρια με σκοπό να πάρεις ανάλογες πιστοποίησεις Cisco - Microsoft.

 

Από εκεί και πέρα, θέλει να έχεις μεράκι, καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας και...ποδάρια. Πλέον, για τη συγκεκριμένη δουλειά, σημαντικότερο προσόν θεωρείται η κατοχή δίκυκλου παρά οι τεχνικές γνώσεις. Εκτός κι αν ξεκινήσεις δική σου επιχείρηση, η επιτυχία της οποία βέβαια θα καθοριστεί κυρίως από τις ικανότητές σου δημιουργίας βάσης πελατών.

 

 

- Σκηνοθέτης: Ασ' το καλύτερα, εκτός φυσικά κι αν η έβδομη τέχνη είναι η μεγάλη σου αγάπη, έχεις μεγάλο ταλέντο και είσαι διατεθειμένος να φύγεις στο εξωτερικό. Τα "καλλιτεχνικά" επαγγέλματα περνάνε τη μεγαλύτερη κρίση στην Ελλάδα, με εξαίρεση βέβαια τις oriental χορεύτριες, τα ξέκωλα σκυλοτραγουδιάρες και τους φουσκωτούς καραγκιοζοράπερς. 

 

Για μοντέρ, εικονολήπτης κ.λ.π υπάρχουν ελπίδες επαγγελματικής αποκατάστασης, το πιθανότερο όμως είναι ότι θα τρέχεις πάνω κάτω με ένα βανάκι, θα είσαι υπεύθυνος εξοπλισμού χιλιάδων ευρώ και θα δουλεύεις απλά σε κάποιο φωτογραφείο με 500 ευρώ το μήνα.

 

 

- Μηχανικός Πληροφορικής: Ζόρικες σπουδές, εξαιρετικά ευρύς τομέας. Αν το 'χεις με αλγόριθμους, μαθηματικά, ηλεκτρονική και πάνω απ' όλα ψήνεσαι για διάβασμα, πάνε εκεί. Με προσωπική ενασχόληση θα διευρύνεις τις γνώσεις σου συνεχώς και θα βρεις δουλειά, είτε εδώ, είτε έξω. Αν δε σκοπεύεις να διαβάσεις σκληρά, απλά θα καταλήξεις ένας ακόμη άνεργος απόφοιτος σχολής Πληροφορικής, που δε θα ξέρει να γράψει ούτε μια "Hello World!" εφαρμογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαλακίες, αν θες τη γνώμη μου. Πωλητές; Εργαζόμενοι στις υπηρεσίες; Τι εννοεί ο ποιητής; Τι θα πουλάμε και ποιές υπηρεσίες θα παρέχονται στη Ελλάδα του 2020; 

 

Θυμάμαι το 2000 που μας έστελναν σε κέντρα επαγγελματικού προσανατολισμού. Δίκτυα και Πληροφορική σπουδάστε, μας έλεγαν. Δέκα χρόνια μετά, οι εργοδότες ζητάνε "παιδί για όλες τις δουλειές με δικό του μηχανάκι", πωλητές προϊόντων Turbo-X με μηδαμινές γνώσεις επί του αντικειμένου και τριετή προϋπηρεσία στις πωλήσεις. Οι απόφοιτοι ΙΕΚ καβατζώνουν τις περισσότερες απ' αυτές τις θέσεις και οι της τριτοβάθμιας καταλήγουμε να καθαρίζουμε σκάλες ή να μοιράζουμε διαφημιστικά φυλλάδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλακίες, αν θες τη γνώμη μου. Πωλητές; Εργαζόμενοι στις υπηρεσίες; Τι εννοεί ο ποιητής; Τι θα πουλάμε και ποιές υπηρεσίες θα παρέχονται στη Ελλάδα του 2020; 

 

Θυμάμαι το 2000 που μας έστελναν σε κέντρα επαγγελματικού προσανατολισμού. Δίκτυα και Πληροφορική σπουδάστε, μας έλεγαν. Δέκα χρόνια μετά, οι εργοδότες ζητάνε "παιδί για όλες τις δουλειές με δικό του μηχανάκι", πωλητές προϊόντων Turbo-X με μηδαμινές γνώσεις επί του αντικειμένου και τριετή προϋπηρεσία στις πωλήσεις. Οι απόφοιτοι ΙΕΚ καβατζώνουν τις περισσότερες απ' αυτές τις θέσεις και οι της τριτοβάθμιας καταλήγουμε να καθαρίζουμε σκάλες ή να μοιράζουμε διαφημιστικά φυλλάδια.

 

Οι «ειδικοί», πολλές φορές κάνουν λάθος προβλέψεις έχεις δίκιο.

 

Στο άλλο, πριν λίγες μέρες άλλο μέλος έλεγε ότι δουλειές υπάρχουν μόνο για πτυχιούχους Α.Ε.Ι και όχι για απόφοιτους ΙΕΚ, τι να σου πω εγώ. Μόνο το τετριμμένο, ότι οι εποχές μάλλον είναι δύσκολες για όλους…

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένεις από ένα μάτσο αγνώστους να σου πουν αυτό που πρέπει να σπουδάσεις?

Oh god

Απλά ζήτησα την γνώμη μεγαλύτερων και ποιο έμπειρων από εμένα έτσι ώστε να μην κάνω τα ίδια λάθη με αυτούς και να έχω κάποιες πληροφορίες για το τι διδάσκεσαι από κάποια επαγγέλματα.

 

Χωρίς φροντιστήρια γίνεται αν μπεις σε ένα πανεπιστήμιο ;

Από τα κατώτερα ας πούμε.

Επίσης είμαι μαθητής του 15,5-16 άρα στα πόσα μόρια με κόβεται να μπορώ να βγάλω ;

 

Μιλάω για δουλειές όπως σκηνοθεσία,τεχνικός υπολογιστών (αν υπάρχει), μοντερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα με το τι διαβασμα θα ριξεις..Το φροντηστηριο ειναι απαραιτητο αν θες να μπεις καπου γιατι στο σχολειο δεν προκειται να ασχοληθουν πολυ μαζι σου.Ειδικα τωρα που καθε χρονο τα θεματα δυσκολευουν.



Και ποτε μην στοχευεις τα κατωτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα με το τι διαβασμα θα ριξεις..Το φροντηστηριο ειναι απαραιτητο αν θες να μπεις καπου γιατι στο σχολειο δεν προκειται να ασχοληθουν πολυ μαζι σου.Ειδικα τωρα που καθε χρονο τα θεματα δυσκολευουν.

 

Και ποτε μην στοχευεις τα κατωτερα.

 

Δεν ξέρω μου φαίνεται βλακεία να πηγαίνω και να ξοδεύω 2-3 χιλιάδες ευρώ για να μάθω κάτι το οποίο έπρεπε να το μάθω απο το σχολείο.

 

Έχουμε μάθει και το λέμε όλοι ποια φροντιστήριο φροντιστήριο στείλε το παιδί φροντιστήριο.

 

Το φροντιστήριο είχε φτιαχτεί για άτομα τα οποία δεν τα πάνε καλά με το σχολείο και πάνε για να περάσουν την τάξη (π.χ μαθητές του 9-10) και τώρα έχουν καταντήσει να πηγαίνουν μαθητές του 19 & 20.

 

Και αντί να το σταματήσουμε αυτό το συνεχίζουμε αν στο εξωτερικό πας φροντιστήριο σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα.

 

Επίσης δεν στοχεύω στις κατώτερες σχολές απλά καλύτερα να λέω θέλω να περάσω π.χ σε σχολή π.χ με 13000 μόρια και να περάσω σε μια με 15000 παρά το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω της ιδιας αποψης ειμαι για τα φροντηστηρια αλλα ετσι πως εχουν κανει την παιδεια δεν γινεται να γραψεις αν δεν πας...Στο λεω γτ στο σχολειο δεν μαθαινεις τπτ απολυτος.Θυμαμαι φυσικη να ειχαμε λυση 30 ασκησεις ολο τον χρονο και αυτες δεν ειχαν καμια σχεση με την δυσκολια του φροντηστηριου.

 

Για να το σταματησουμε πρεπει να αλλαξει η παιδεια αλλα απο οτι βλεπεις δεν γινεται τπτ.Εδω απολυουν ατομα αντι να ενισχυσουν την παιδεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων μην γυρνάμε το θέμα αλλού.

 

Ένας μαθητής του 15,5 - 16 χωρίς φροντιστήρια πόσα μόρια πιστεύεται μπορεί να πιάσει αν και αυτό είναι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων μην γυρνάμε το θέμα αλλού.

 

Ένας μαθητής του 15,5 - 16 χωρίς φροντιστήρια πόσα μόρια πιστεύεται μπορεί να πιάσει αν και αυτό είναι σχετικό.

Και'γω τόσο μαθητής είμαι.. Και έλεος μη περιμένεις να σου απαντήσουν αυτό το πράγμα εδώ. Είναι τι εμπειρία έχεις στο μάθημα, αν έχεις όρεξη να διαβάσεις (πολύ όμως) και να το παλέψεις. Υπήρξαν μαθητές του 18 που γράψανε 15 και μαθητές του 13 που γράψανε 17.. Από εσένα εξαρτάται και μόνο...! Αλλά όπως είπε ένας πάνω έτσι όπως έχουν κάνει το σύστημα χωρίς φροντιστήρια είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα... Πρέπει να ζοριστείς το τετραπλάσιο.. Σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...