Προς το περιεχόμενο

660ti sli vs 770


tolisrx8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε φιλαράκι, κάνεις "άνοιγμα" σε top of the top επεξεργαστή/mobo/ram/gpu και πας να κοτσάρεις τροφοδοτικό πενταετίας και βάλε?..και μάλιστα σκέφτεσαι και για sli?

Πολύ τολμηρό σε βρίσκω! :blink:

το θεμα ειναι 660ti sli vs 770,

απλως απανταω σε ερωτησεις παιδιων(επειδη οντως με ανησυχει το θεμα psu(οχι απο θεμα αξιοπιστιας,αλλα εαν ειναι ικανο να σηκωσει sli)  ισως παω σε http://www.e-shop.gr/product?id=PER.641154

οπως και να εχει το θεμα ειναι εαν αξιζει το sli η καλυτερα 770(εχω διαβασει θετικα και αρνητικα περι sli και ισως υπαρχει καποιο παιδι με εμπειρια πανω σε sli

Επεξ/σία από tolisrx8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι 660ti sli vs 770,

απλως απανταω σε ερωτησεις παιδιων(επειδη οντως με ανησυχει το θεμα psu(οχι απο θεμα αξιοπιστιας,αλλα εαν ειναι ικανο να σηκωσει sli)  ισως παω σε http://www.e-shop.gr/product?id=PER.641154

οπως και να εχει το θεμα ειναι εαν αξιζει το sli η καλυτερα 770(εχω διαβασει θετικα και αρνητικα περι sli και ισως υπαρχει καποιο παιδι με εμπειρια πανω σε sli

Kοίταξε..δυο 660ti, στα παιχνίδια που εκμεταλεύονται σωστά το sli και με μια 1080p οθόνη, είναι κάπου ανάμεσα σε 770 και 780.

Bέβαια σύμφωνα με το skroutz, δυο 660ti βγαίνουν και 100 ευρώ παραπάνω απο μια 770, οπότε κάπου πατσίζει η μια λύση με την άλλη. Είναι λίγο σχετική και στο περίπου η προσέγγιση μου γιατί με το sli τα πράγματα είναι εξίσου "σχετικά και στο περίπου" ανάλογα με το παιχνίδι.

Τώρα..η γνώμη μου είναι, οτι ο μόνος λόγος για να πας σε sli εξ'αρχής είναι για το αιθητικό αποτέλεσμα που προσφέρουν oi δυο κάρτες στο pc. Η κατηγορία καρτών που κοιτάς είναι έτσι κι αλλιώς πάρα πολύ δυνατές για μια οθόνη και καλό θα ήταν να μην κλείσεις την πόρτα της αναβάθμισης αγοράζοντας sli εξ'αρχής (μην ακούσω για triple sli, γιατί εκεί τα πράγματα είναι εφιάλτης).

 

Φίλε μου, εγώ ψηφίζω την λύση της μονής κάρτας. Αν είναι όμως να πας σε sli θα σου έλεγα να δώσεις λίγα ευρώ παραπάνω και να πας σε 760. Στο μεταξύ βγαίνουν και οι νεες amd r9 σε λίγες μέρες και καλό θα ήταν να ρίξεις και μια ματιά προς τα κει.

 

Στο θέμα του τροφοδοτικού, αν τελικά πας σε sli, εγώ θα σου έλεγα να το αλλάξεις με κάτι καλύτερο.

Αν πας σε μια κάρτα, είσαι λογικά οκ, απλά τους ενδοιασμούς μου τους ανέλυσα στο προηγούμενο post. Αν θες τους λαμβάνεις υπ'οψην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοίταξε..δυο 660ti, στα παιχνίδια που εκμεταλεύονται σωστά το sli και με μια 1080p οθόνη, είναι κάπου ανάμεσα σε 770 και 780.

Bέβαια σύμφωνα με το skroutz, δυο 660ti βγαίνουν και 100 ευρώ παραπάνω απο μια 770, οπότε κάπου πατσίζει η μια λύση με την άλλη. Είναι λίγο σχετική και στο περίπου η προσέγγιση μου γιατί με το sli τα πράγματα είναι εξίσου "σχετικά και στο περίπου" ανάλογα με το παιχνίδι.

Τώρα..η γνώμη μου είναι, οτι ο μόνος λόγος για να πας σε sli εξ'αρχής είναι για το αιθητικό αποτέλεσμα που προσφέρουν oi δυο κάρτες στο pc. Η κατηγορία καρτών που κοιτάς είναι έτσι κι αλλιώς πάρα πολύ δυνατές για μια οθόνη και καλό θα ήταν να μην κλείσεις την πόρτα της αναβάθμισης αγοράζοντας sli εξ'αρχής (μην ακούσω για triple sli, γιατί εκεί τα πράγματα είναι εφιάλτης).

 

Φίλε μου, εγώ ψηφίζω την λύση της μονής κάρτας. Αν είναι όμως να πας σε sli θα σου έλεγα να δώσεις λίγα ευρώ παραπάνω και να πας σε 760.

 

Στο θέμα του τροφοδοτικού, αν τελικά πας σε sli, εγώ θα σου έλεγα να το αλλάξεις με κάτι καλύτερο.

Αν πας σε μια κάρτα, είσαι λογικά οκ, απλά τους ενδοιασμούς μου τους ανέλυσα στο προηγούμενο post. Αν θες τους λαμβάνεις υπ'οψην.

ευχαριστω φιλε μου,απλως εχω ηδη μια msi 660 ti oc pe και για αυτο σκεφτομαι  sli λυση,εκτος και εαν την δωσω και παω σε 770

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε μου,απλως εχω ηδη μια msi 660 ti oc pe και για αυτο σκεφτομαι  sli λυση,εκτος και εαν την δωσω και παω σε 770

Πες μου έτσι ντε :-D Τότε εντάξει. 

Τέλος πάντων. Διάβαζα ένα thread πρόσφατα απο ένα τυπάκο στο insomia, που έκανε sli με 650ti boost, δεν θυμάμαι όμως το όνομα του. Ψάξτο αν είναι και ή διάβασε το ή στείλε του κανα pm για να σου πει κάποια πράγματα στα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια ακόμα ερώτηση αν πουλήσω του χρόνου το pc μου για να πάρω laptop πόσο λέτε να φυγή 

 

Ξαναρώτα του χρόνου.

 

 

tolisrx8 Έχεις πει σε τι ανάλυση θα είναι όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει σε 1080p μπορεί να σε καλύπτει και η 660ti OC μόνη της.Τωρά αν θες περισσότερα κοιτάς και σε δυνατότερη single ή SLI με τα καλά του και τα κακά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον παιδια συναρμολογηθηκε το pc,οι 660ti σε sli διαταξη λειτουργουν αψογα...

(ξαναεκανα ομως format γιατι ειχε παρουασιαστει ενα τρελο προβλημα με το router'οταν εβλεπα βιντεο(πχ σε benchmark,) η youtube εκανε freeze το συστημα στιγμιαια,και επανερχοταν με την κινηση του mouse...με το router κλειστο δεν ειχα κανενα προβλημα!!!

ευτυχως εστρωσε με το format...

απο επιδοσεις πιστευω οπως η 780 ή και καλυτερες(στο valley πιανει στο extreme HD 70 frames

στα παιχνιδια δεν εντοπιζω το παραμικρο προβλημα,ολα max

το μοναδικο μειονεκτημα ειναι οτι η θερμοκρασια σε full load φθανει 80 βαθμους(βεβαια παιζει ρολο οτι την μοναδα την εχω σε ντουλαπι γραφειου και δεν αναπνεει καλα...Aν και επειδη χρησιμοποιω vsync δεν παιζουν ποτε πανω απο 50-60%

κατα τα αλλα τελικα το sli αξιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...