Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασια CPU


gkasmak0s GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας insomniacs,

 

Εχω εναν HP compaq dx2200 microtower με επεξεργαστη Intel Pentium D στα 3,4GHz διπηρυνος.

 

Οταν φορτωνω κατι βαρυ, αρχιζει να κανει πολυ θορυβο το ανεμιστηρακι του και ανεβαζει θερμοκρασια στους 65-70 βαθμους κελσιου.

Περα απο τον υπερβολικο θορυβο που κανει, οι θερμοκρασιες ειναι λογικες η να αλλαξω αμεσως το fan του?

 

Να σημειωθει οτι αν οι θερμοκρασιες ειναι καλες, δεν θα το αλλαξω γιατι σκοπευω να κανω upgrabe στο PC καποια στιγμη.

 

Ευχαριστω πολυ!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχως οι Pentium D ειναι φουρνακια, ειδικα ο 3.4 (αλλα ακομα και οι 2.8 και 2.66...)

Δυσκολα μπορεις να κανεις κατι, και δεν αξιζει να ριξεις λεφτα σε μια καλη ψυκτρα, καθως κοστιζει παραπανω απο τη σημερινη αξια της CPU...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας insomniacs,

 

Εχω εναν HP compaq dx2200 microtower με επεξεργαστη Intel Pentium D στα 3,4GHz διπηρυνος.

 

Οταν φορτωνω κατι βαρυ, αρχιζει να κανει πολυ θορυβο το ανεμιστηρακι του και ανεβαζει θερμοκρασια στους 65-70 βαθμους κελσιου.

Περα απο τον υπερβολικο θορυβο που κανει, οι θερμοκρασιες ειναι λογικες η να αλλαξω αμεσως το fan του?

 

Να σημειωθει οτι αν οι θερμοκρασιες ειναι καλες, δεν θα το αλλαξω γιατι σκοπευω να κανω upgrabe στο PC καποια στιγμη.

 

Ευχαριστω πολυ!!! :D

 

Eιναι λιγο τσιμπημενες οι θερμοκρασιες σου. Το εχεις καθαρισει ποτε?

 

Με μια ψυκτρουλα θα στρωσει λογικα.

 

Αυτοι οι επεξαργαστες ειχαν σκετικα ψηλες θερμοκρασιες δηλαδη αν ησουν στουσ 50-55 θα ησουν καλα.

 

Ο θορυβος που ακουγεται ειναι επειδη ανεβαινει η θερμοκρασια και η ψυκτρα παιζει στο full.

 

Σκεψου και την ολικη αναβαθμιση ειναι πολυ παλιο συστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παστούλα και παστούλα! Τσέκαρε αν έχει ξεραθεί. Το ξέρω ότι το συμβουλεύω αυτό σχεδόν σε όλους, αλλά την είχα πατήσει κάποτε για καιρό, να κλείνει το pc συνέχεια και τελικά ήταν κάτι τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειπαν τα παιδιά για καθάρισμα και αλλη ψύκτρα + αμα το ανοίξεις φτιάξε και λιγο τα καλώδια στο εσωτερικό αν ειναι μπάχαλο να αναπνέει λιγο καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις εστω καποια επιλογη στο bios, για να ορισεις τα volt του επεξεργαστη, πας σε undervolting B)
Αν δεν υπαρχει καμμια επιλογη, μετα το τσεκαρεις (παλι undervolting!) με software / προγραμματα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι λιγο τσιμπημενες οι θερμοκρασιες σου. Το εχεις καθαρισει ποτε?

 

Με μια ψυκτρουλα θα στρωσει λογικα.

 

Αυτοι οι επεξαργαστες ειχαν σκετικα ψηλες θερμοκρασιες δηλαδη αν ησουν στουσ 50-55 θα ησουν καλα.

 

Ο θορυβος που ακουγεται ειναι επειδη ανεβαινει η θερμοκρασια και η ψυκτρα παιζει στο full.

 

Σκεψου και την ολικη αναβαθμιση ειναι πολυ παλιο συστημα...

 

Το καθαριζω μια φορα τον μηνα.Θα τον αναβαθμισω τελειως εχω ηδη τα χρηματα.....

 

Οτι ειπαν τα παιδιά για καθάρισμα και αλλη ψύκτρα + αμα το ανοίξεις φτιάξε και λιγο τα καλώδια στο εσωτερικό αν ειναι μπάχαλο να αναπνέει λιγο καλύτερα

 

εχω κανει και cable management....

 

 

 

αρα ολικη αναβαθμιση κατευθειαν!!

 

Thanks guys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...