Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση linux 32 η 64 για 4GB RAM


martirio3000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. Σύντομα θα αγοράσω ένα λαπτοπ με 4gb ram και θέλω να ξέρω τι linux να βάλω. Διαβάζω πως τα 32 υποστυρίζουν μέχρι GB σε μερικά site αλλά αλλού λέει μέχρι 3.5GB~.  Εγώ κατα προτίμηση θέλω τα 32 αλλά άμα είναι να χάσω 500MB ram ευχαριστώ αλλά όχι. Επίσεις δεν θέλω λύσεις με PAE (Η όπως λέγονται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο επεξεργαστης του υποστηριζει 64bit, x64 θα βαλεις με 4gb που ειναι.

Οκ σε ευχαριστώ δηλαδή 4gb με 32bit δεν θα τα διαβάζει (Προσπαθώ να τα αποφύγω τα 64bit γιατί μερικές εφαρμογές μου δεν είναι συμβατές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σε ευχαριστώ δηλαδή 4gb με 32bit δεν θα τα διαβάζει (Προσπαθώ να τα αποφύγω τα 64bit γιατί μερικές εφαρμογές μου δεν είναι συμβατές).

 

Το linux? Μια χαρά θα τα διαβάζει.

ό,τι και να βάλεις θα παίζει μια χαρά! Εμένα έχει 8γίγα και όλα οκ! Φυσικά, δεν χρειάζομαι swap.

Σε άλλο μηχάνημα στη δουλειά με 16 γίγα + swap, πάλι μια χαρά παίζει το 32μπιτο.

Μην ψαρώνεις από τις σαχλαμάρες της Μ$...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατηρηση...

 

Για 4+GB μνημης θες 64αρι λειτουργικο, ειτε αυτο λεγεται windows, ειτε linux, ειτε macos. Για να δει ενα 32αρι λειτουργικο 4+GB μνημης πρεπει ο πυρηνας του να ειναι pae enabled. Γιαυτο στο ubuntu 12.10+ ο πυρηνας ειναι ετσι εξ ορισμου. Αυτο βεβαια απαιτει και η cpu να υποστηριζει pae.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

 

Με αλλα λογια το pae εινια ημιμετρο. Αν δεν ηταν, θα ηταν και τα windows pae enabled χωρις ματσακονιες.

 

Για να δεις αν η cpu το υποστηριζει δινεις ενα

$ cat /proc/cpuinfo | grep flags
flags		: fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm dtherm
flags		: fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm dtherm
(καπου μεσα στα flags λεει και pae)

 

Για να δεις αν ο πυρηνας της διανομης σου ειναι φτιαγμενος με το pae ενεργο δινεις ενα

$ cat /boot/config-3.10-2-686-pae | grep PAE
CONFIG_X86_PAE=y
(οπου 3.10-blablabla βαζεις την εκδοση του πυρηνα που εχει η διανομη σου σημερα)

Αυτο το y εκει περα δειχει οτι φτιαχτηκε με υποστηριξη για pae.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας. Σύντομα θα αγοράσω ένα λαπτοπ με 4gb ram και θέλω να ξέρω τι linux να βάλω. Διαβάζω πως τα 32 υποστυρίζουν μέχρι GB σε μερικά site αλλά αλλού λέει μέχρι 3.5GB~.  Εγώ κατα προτίμηση θέλω τα 32 αλλά άμα είναι να χάσω 500MB ram ευχαριστώ αλλά όχι. Επίσεις δεν θέλω λύσεις με PAE (Η όπως λέγονται)

When in doubt, go 64bit. Αν δεν έχεις κάποιο πάρα πολύ σοβαρό λόγο για να επιλέξεις 32bit, τότε επίλεξε 64bit.

 

Δεν είμαστε στις αρχές που δεν γινόταν τίποτα compile. Πλέον πολύ δύσκολα θα βρεις open εφαρμογή που να μην γίνεται compile. Κλειστές 32bit εφαρμογές όπως skype παίζουν μια χαρά σε multilib. Μόνο αν μιλάμε για κάποια πολύ παλιά proprietary εφαρμογή ίσως να υπάρχει πρόβλημα. Πες μας ποιες εφαρμογές σε προβληματίζουν μήπως κάποιος από το φόρουμ τις έχει δουλέψει και μπορεί να σου πει γνώμη.

 

Αν ο επεξεργαστης του υποστηριζει 64bit, x64 θα βαλεις με 4gb που ειναι.

+1 

 

Το linux? Μια χαρά θα τα διαβάζει.

ό,τι και να βάλεις θα παίζει μια χαρά! Εμένα έχει 8γίγα και όλα οκ! Φυσικά, δεν χρειάζομαι swap.

Σε άλλο μηχάνημα στη δουλειά με 16 γίγα + swap, πάλι μια χαρά παίζει το 32μπιτο.

Μην ψαρώνεις από τις σαχλαμάρες της Μ$...

Εξαρτάται από τον ορισμό του μια χαρά. Μπορεί μία εφαρμογή σου να προσπελάσει πχ 6GB ? Έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο kernel call tracer / profiler / whatever και έχεις δει πόσο "μια χαρά" δουλεύει το πράγμα εσωτερικά ? Τι overhead εισάγει η PAE και τα tables για το mapping των διαφόρων περιοχών ? Φυσικά ένα τελικό χρήστη δεν τον νοιάζει πως δουλεύει εσωτερικά το λειτουργικό και αν τρέχει ένα firefox δεν θα δει ποτέ διαφορά και όντως θα του φαίνονται όλα "μια χαρά". Τι θα χάσει αυτός ο χρήστης όμως με το να τρέξει 64bit ?

 

Αυτόν στην δουλειά που έστησε το μηχάνημα με τα 16GB με 32bit δεν τον μαστιγώσατε στην πλατεία ? :)

 

Σε ένα παρόμοιο νήμα είχα παραθέσει ένα quote του torvalds για την PAE

If you have 12G (or heaven forbid, even more) in your machine, and you can't be

bothered to just upgrade to a 64-bit CPU, then quite frankly, *I*

personally can't be bothered to care.

 

That's my personal opinion, and I realize that some of the commercial

vendors may care about their insane customers' satisfaction, but I'm

simply not interested in insane users. If they have that much RAM (and

bought it a few years ago when a 64-bit CPU wasn't an option), they can't

be poor.

 

So the _only_ explanation today for 12GB on a 32-bit machine is

( a ) insanity

or

( b ) being so lazy as to not bother to upgrade

and in either case, my personal reaction is "I'm *not* crazy, and yes, I'm

lazy too, and I can't give a rats *ss about those problems".

 

HIGHMEM was a mistake in the first place. It's one that we can live with,

but I refuse to support it more than it needs to be supported. And 12GB is

*way* past the end of what is worth supporting.

Για 4+GB μνημης θες 64αρι λειτουργικο, ειτε αυτο λεγεται windows, ειτε linux, ειτε macos. Για να δει ενα 32αρι λειτουργικο 4+GB μνημης πρεπει ο πυρηνας του να ειναι pae enabled. Γιαυτο στο ubuntu 12.10+ ο πυρηνας ειναι ετσι εξ ορισμου. Αυτο βεβαια απαιτει και η cpu να υποστηριζει pae.

 

Με αλλα λογια το pae εινια ημιμετρο. Αν δεν ηταν, θα ηταν και τα windows pae enabled χωρις ματσακονιες.

+10

 

Και το PAE δεν θα επιτρέψει σε μια βαριά *sql να χρησιμοποιήσει > 3GB, ούτε θα σε σώσει αν τελειώσει η low περιοχή όπως έγινε στον παραπάνω τύπο με τα 12GB (τέλειωσε η low περιοχή και ο scheduler άρχισε να σκοτώνει εφαρμογές ή βάρεσε dump δεν θυμάμαι) ούτε θα σου επιτρέψει να προσπελάσεις αποθηκευτικό χώρο > 16TB (παραδέχομαι ότι την πλειοψηφία του κόσμου δεν την νοιάζει αυτό).

 

Σε ένα άλλο μήνυμα ο Linus εξηγεί πως δουλεύει η Virtual Memory στο Linux (και βασικά σε όλα τα λειτουργικά) και το συμπέρασμα που βγάζει είναι πως το 1GB μνήμη είναι το σημείο που αρχίζει να υπολειτουργεί το VM σε 32bit και πρέπει να βάλεις 64bit για να δουλεύει σωστά και γρήγορα το μηχάνημα (από άποψη αρχιτεκτονικής, όχι τι βλέπει "γρήγορο" ο τελικός χρήστης). Αν το βρω θα το βάλω.

 

Edit:

ξεκολλάτε από τα 32bit επιτέλους μπας και πάμε ποτέ μπροστά

+1

 

Ντροπή εν έτει 2013 να ρωτάμε ακόμη "32 ή 64". Το 32bit "ήταν καλό, όλη η γειτονιά το αγαπούσε, δεν έδινε αφορμή σε κανένα" που λένε και οι γιαγιάδες στη τηλεόραση αλλά πέθανε. Να ζήσουμε να το θυμόμαστε και πάμε μπροστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τόσα πολλά και από που να ξεκινήσω.

Το laptop είναι το Lenovo y580.

ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ.

Δεν είμαι κανένας προγραμματιστής η κάτι τρελό (το λέω αυτο γιατι είδα κατι ακαταλαβίστικα

kernel call tracer / profiler / whatever

Χαχ....

Οι εφαρμογές που θέλω είναι "συμβατές" με Linux x64 αν εγκαταστήσεις τις βιβλιοθήκες των 32.

Ένα παράδειγμα είναι το PCSX2. Και άλλες διάφορες τέλος πάντων. Δεν θέλω όμως τετοιου είδους μπλεξήματα.

 

Επίσης η ποιό σημαντική είναι το steam η οποία έχει τα προβλήματά της με τα 64.

 

Κάτι ακόμα αλλά όχι και τόσο σημαντικό. Τα 64 θέλουν αρκετά περισσότερο ram σε σχέση με τα 32.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ.

Δεν είμαι κανένας προγραμματιστής η κάτι τρελό (το λέω αυτο γιατι είδα κατι ακαταλαβίστικα

kernel call tracer / profiler / whatever

Χαχ....

Αυτό που είπα αναφερόταν στον doubleh όχι σε σένα. Επίσης όχι ότι θα κάτσει κανείς να κάνει αυτό που είπα και να το μετρήσει απλά το είπα για να δείξω ότι το "μια χαρά" είναι σχετικό.

 

Οι εφαρμογές που θέλω είναι "συμβατές" με Linux x64 αν εγκαταστήσεις τις βιβλιοθήκες των 32.

Ένα παράδειγμα είναι το PCSX2. Και άλλες διάφορες τέλος πάντων. Δεν θέλω όμως τετοιου είδους μπλεξήματα.

 

Επίσης η ποιό σημαντική είναι το steam η οποία έχει τα προβλήματά της με τα 64.

Αν και η εγκατάσταση 32bit βιβλιοθηκών δεν είναι δύσκολη και παρέχεται στο PMS πολλών διανομών το δέχομαι αυτό ότι δεν θέλεις να μπλέξεις. Το steam δεν το χρησιμοποιώ για να ξέρω αν παίζει καλά. Ό,τι παιχνίδι παίζω το κάνω μέσω wine. Σίγουρα όμως κάποιος θα το χρησιμοποιεί για να σου πει γνώμη.

 

Κάτι ακόμα αλλά όχι και τόσο σημαντικό. Τα 64 θέλουν αρκετά περισσότερο ram σε σχέση με τα 32.

Ποιος το λέει ? Θεωρητικά ναι ισχύει. Πρακτικά όμως δεν είναι τόσο μεγάλο όσο φαντάζεται κανείς ή διπλό που λένε πολλοί.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπα αναφερόταν στον doubleh όχι σε σένα. Επίσης όχι ότι θα κάτσει κανείς να κάνει αυτό που είπα και να το μετρήσει απλά το είπα για να δείξω ότι το "μια χαρά" είναι σχετικό.

Αν και η εγκατάσταση 32bit βιβλιοθηκών δεν είναι δύσκολη και παρέχεται στο PMS πολλών διανομών το δέχομαι αυτό ότι δεν θέλεις να μπλέξεις. Το steam δεν το χρησιμοποιώ για να ξέρω αν παίζει καλά. Ό,τι παιχνίδι παίζω το κάνω μέσω wine. Σίγουρα όμως κάποιος θα το χρησιμοποιεί για να σου πει γνώμη.

Ποιος το λέει ? Θεωρητικά ναι ισχύει. Πρακτικά όμως δεν είναι τόσο μεγάλο όσο φαντάζεται κανείς ή διπλό που λένε πολλοί.

 

αυτό για την μνήμη δεν ισχύει θεωρητικά μόνο. Έχω δει κάτι reviews και τετοιά και τα 64bit είχαν περισσότερη ραμ εν χρήση αμέσως μόλις άνοιξαν.

 

Και τελικά μάλλον με 64 με βλέπω. Και αν δω στη πορεία προβλήματα κάνω ένα format στο κάτω κάτω.

 

Και κάτι άκυρο. Γιατί να παίζεις με wine? όλο προβλήματα είναι και τα παιχνίδια σε επιδόσεις πέφτουν.

Προτίμησε το steam.... εκτός και αν φυσικά τα έχεις  :devil: ΣΠΑΣΜΕΝΑ!!! τότε κάτσε με wine.

 

Αυτό το λινκ έλεγες; http://cl4ssic4l.wordpress.com/2011/05/24/linus-torvalds-about-pae/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό για την μνήμη δεν ισχύει θεωρητικά μόνο. Έχω δει κάτι reviews και τετοιά και τα 64bit είχαν περισσότερη ραμ εν χρήση αμέσως μόλις άνοιξαν.

Για τί τάξη μεγέθους μιλάμε ? 600MB με 1900MB ή 600MB με 680MB ? Επίσης το configuration του πυρήνα δεν είναι ακριβώς το ίδιο σε 32 και 64 οπότε ίσως να έπαιζε και κάποιος άλλος παράγοντας (πχ η παραπάνω μνήμη να οφειλόταν σε ενεργοποίηση πιο aggressive caching). Μπορεί να έπεσα εντελώς έξω αλλά εφόσον δεν έχω δει το review μόνο εικασίες μπορώ να κάνω.

 

Και κάτι άκυρο. Γιατί να παίζεις με wine? όλο προβλήματα είναι και τα παιχνίδια σε επιδόσεις πέφτουν.

Προτίμησε το steam.... εκτός και αν φυσικά τα έχεις :devil: ΣΠΑΣΜΕΝΑ!!! τότε κάτσε με wine.

Δεν νομίζω να υπάρχει steam έκδοση για όλα τα παιχνίδια που χρησιμοποιώ (πχ Baldur's Gate).

 

Ναι αυτό. Το είχα διαβάσει σε ένα φόρουμ που είχε γραφτεί αρχικά αλλά το blog το έχει αυτούσιο. Εκτός από το παρόν μήνυμα όμως, το νήμα είχε και άλλα ωραία μηνύματα. Παραθέτω κάποια τμήματα της συζήτησης.

 

 

 

In the 32bit x86 world using flat addressing, the address

space is typically partitioned into a kernel section and

a userspace section. This is done for performance reasons,

so the 32bit kernel can just directly address userspace

memory without having to do any extra mapping/unmapping

for (most) every single system call which does add

considerable overhead -- more on that later.

 

The typical split would be 1GB for kernel and 3GB for user

space (under Linux it was fairly easy to move that

around) I believe Windows used 2gb/2gb on most versions

except for Advanced Server which did the 3gb/1gb split

like Linux. So a single process is effectively limited

to what the OS lets them map either 2gb or 3gb in most

cases.. so that's the first problem.

Αυτό που είπαμε ότι ακόμη και αν μέσω PAE βλέπεις και τα 8GB, αυτά δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ολόκληρα από τις εφαρμογές (για όσους φυσικά χρήστες τρέχουν τόσο βαριές εφαρμογές).

 

The converse issue also exists for Linux, the kernel

is unable to map more than 1gb *total* for everything

it needs, and like user-space processes this space has

to be further sub-divided into bounded areas to have

a sane virtual memory management scheme. In Linux, there

are sections of address space for stack, heap, mmaps, etc.

I'm not certain if Windows is quite as strict, but I

wouldn't be surprised if it had similar restrictions.

Στο 1GB που μπορεί να χρησιμοποιεί ο πυρήνας θα πρέπει να χωρέσει όλες τις δομές του, τους πίνακες για το mapping των διευθύνσεων, mappings για τις pci συσκευές, κτλ

 

One example of the trade-off that had to be made was

in the case of the RedHat 32bit kernel which had support

for PAE. In order to sanely support the full 64GB of RAM

the kernel needed much more than 1GB of memory simply

because the amount of bookkeeping needed for 64GB of

physical memory was nearly 1GB by itself!

 

So what they did was have a kernel that didn't share any

(signification portion anyway) address space with userspace.

So kernel had 4gb, and userspace processes had 4gb, but

practically every system call system call required memory

maps to be made, which was very roughly said to be a 10-30%

hit on typical loads (jbb?).

 

I also ran into the situation where I had a few machines

with 8gb or 16gb of memory and I was doing filesystem work,

but it was largely unusable because the cost of

mapping/unmapping it for use as a general file cache was

so high that it just killed performance in the general

case -- so I ended up having to boot with < 4gb most of the

time to be able to isolate performance issues. That was

really irritating at the time, and I wasn't even the one

who paid for all that memory!

Αν χρησιμοποιηθούν πίνακες για τα mappings μειώνεται η χωρητικότητα της μνήμης και αν δεν χρησιμοποιηθούν πίνακες μειώνονται οι επιδόσεις λόγω συνεχών υπολογισμών.

 

So in practice, in Linux, when you had more than about

920MB (I forget the exact number), you ended up maxing out

what the kernel could map directly.

 

And once you max that out, think about what happens for

a moment...

 

Once you start having to access physical memory through

some kind of HIGHMEM.SYS window (which is what PAE is),

and cannot map it all, you can no longer keep normal

pointers to such memory around. Instead, you are basically

using a really ugly and strange segmented architecture,

where you keep some kind of indirect pointer, and every

time before you use it, you have to map it into the virtual

address space, access it, and then unmap it again.

 

So you literally were in this situation where you had

tons of memory that could be used for some things,

but you ran out of memory for other basic bookkeeping

stuff.

>So, in practical terms, is there benefit from using

>64-bit OS on a machine with, lets say, 2-3 GB RAM ?

 

Absolutely. No question what-so-ever. If you have 2GB

of RAM on a 64-bit architecture, you can access it all

easily in the kernel, and none of it is limited to just

some special use. And a single big process can also use

it effectively at the same time, so a database can

actually have it all mapped without having to play

windowing games in user space either.

 

 

Το νήμα είναι αρκετά μεγάλο και πολλά μηνύματα είναι άσχετα. Εδώ είναι Τρία σχετικά μηνύματα από τα οποία είναι και τα τμήματα που παρέθεσα. Επίσης και ένα ακόμη άρθρο που εξηγεί κάποια πράγματα.

 

Όποιος βαριέται να τα διαβάσει του αρκεί ο χρυσός κανόνας "When in doubt -> 64bit"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυλο

Μη βαράτε... :)

Εριξα ένα uname -a να δω τι αρχιτεκτονική έχω και έπεσα από τα σύννεφα. βλέπε i686 :)

Αλλά είχα ΜΟΝΟ 4gb RAM οπότε δεν είμαι για μαστίγωμα στην πλατεία ε; 

Βασικά θυμάμαι που είχα βάλει όταν είχα πρωτοπάρει τον ssd, btrfs σε x86_64. Κάποια στιγμή έσκασε το btrfs και αποφάσισα να το επαναφέρω σε ext4 και δεν έδωσα σημασία, οπότε είχα i686.

 

Χθες λόγω αυτού του θέματος επανήλθα σε 64. Πάντως διαφορά σε ταχύτητα δεν είδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...