Προς το περιεχόμενο

Full hd αλλά φαίνεται σαν χαμηλότερης ποιότητας


geodark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την προβληματική μνήμη που μου έσκασε σήμερα ήρθε και εδεσε το γλυκό με το εξής πρόβλημα.

Κατα την 1η εκκινηση του υπολογιστη αφ οτου εγκατεστησα τα windows ολα ηταν ωραια σε full hd.

Αφ οτου ομως περασα τους drivers της μητρικης και της καρτας γραφικων αρχισαν τα θεματα. Εκανα επανεκκινηση και τα windows ξεκινησαν αφηνοντας ενα μαυρο περιθωριο γυρω στην οθονη αρκετα μεγαλο. Λεω η αναλυση θα φταιει δεν θα την εχω 1920x1080. ελα ομως που ηταν. κοιταω στθις ρυθμισεις τις οθονης μου και οντως την ειχα βαλει να ειναι 16x9. Προσπαθησα να λυσω αυτο το θεμα μεσα απο amd catalyst contrl center στην επιλογη της κλιμακωσης. Ομως περα απο αυτο η εικονα φαινεται λες και ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας. φαινονται τα pixel στα γραμματα, γυρω απο τα εικονιδια δεν ειναι καλοσχηματισμενο το περιγραμμα και διαφορα τετοια.

Οριστε και ενα screenshoot αν μπορειτε να διακρινετε:

ShMUSgF.jpg?1

 

Αφου ειδα οτι δεν εβρισκα λυση ειπα να παω ενα βημα παραπερα και να κανω φορματ.

1α περασα τα 7 και μετα δοκιμασα τους drivers της καρτας. τα ιδια

Μετα περασα τα 8 και περασα τους drivers. τα ιδια

Μετα περασα τα 7 και παλι τα ιδια.

 

Το εχω συνδεδεμενο με hmdi, και με το ιδιο καλωδιο που δοκιμασα να συνδεσω το ps3 μου δεν ειχα κανενα θεμα

Τι μπορει να φταει? Η μητρικη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω ποτε θα το λυσει αυτο το θεματακι με το hdmi η AMD, ειδικα αν πεσεις σε περιπτωση που το θεμα δεν λυνεται  με τα scaling options του catalyst , και η οθονη δεν έχει δικες της scaling επιλογες σου βγαίνει αχρηστο το hdmi.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το θεμα ηταν το εξης...

Η οθονη μου, δεν ξερω τον λογο, οταν πας να συνδεσεις ενα περιφερειακο με hmdi σου βγαζει μια επιλογη η οποια λεει, ειναι για παιχνιδι(κονσολα),για pc κτλ.

Στην θυρα στην οποια ειχα βαλει το hmdi απο το pc πιο παλια ειχα βαλει τo ps3 και ειχα βαλει την επιλογη παιχνιδι(κονσολα)..

Αλλαξα την θυρα και ολα οκ.

"Κουφαθηκα" αλλα οκ, τελος καλο ολα καλα.

Οι χαλασμενες μνημες εμειναν που παλι καλα καλυπτονται απο lifetime εγγυηση της crucial :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...