Προς το περιεχόμενο

Motherboard dead?


PuNiShErR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσοχη!! πρεπει να ειναι τα ιδια mf δεν κανει να βαλεις ουτε μεγαλυτερο ουτε μικροτερο.. τα volt ειναι που επιτεπετε να ειναι μεγαλυτερα

 

Επειδή έχω αλλάξει πυκνωτές σε πάνω από 100 μητρικές έχω διαπιστώσει τα εξής:

α) Πυκνωτής διαφορετικής χωρητικότητας απλά δεν δουλεύει

β) Πυκνωτής διαφορετικής ονομαστικής τάσης (προς τα πάνω) δουλεύει, αλλά θα είναι μεγαλύτερος σε όγκο και το πιό πιθανό θα είναι να μην χωράει να κουμπώσει στην πλακέτα

Eνταξει θα προσεχω πολυ τι βαζω.Αλλαζω περιπου 1500 πυκνωτες την εβδομαδα οποτε τωρα πλεον θα προσεχω τι βαζω,και τα v και τα mf θα προσεχω πλεον.

Αν βαλω δηλαδη 2200μf αντι για 1800 δεν θα δουλεψει?

Μην τα πετατε ετσι και μαλιστα να μην ειστε κατηγοριματικοι του στυλ ''διαφορετικης χωρητικοτητας απλα δεν δουλευει''

Πεστε δεν ξερω και αφηστε το να παει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πυκνωτής δεν είναι :P. Τώρα για την μπαταρια δεν θα έπρεπε να μου βγάλει κάποιο μήνυμα πρώτα?

Σε αυτό το σημείο θα σας πω όλο το ιστορικό αν και το μόνο που θα βοηθήσει θα είναι οι πιθανότητες να είναι μάλλον η mobo dead.Αρχίζει το πάσχα και το πσ μου δεν το ανοίγω για 2 εβδομάδες (το είχα αποσυνδέση απο τη πρίζα) επιστρεφω και όταν το ανοίγω βγάζει blue screen κάνω ρεστάρτσ τίποτα μέτα ξεσυνδέω και συνδέω σκληρό και κάρτα γραφικών και ανοίγει κανονικά (υποθέτω έτσι έτυχε).Στη συνέχεια έρχεται το καλοκαίρι και το πσ δεν ανοίγει για 2 μήνες (πάλι χωρίς πρίζα) όταν επιστρέφω ανοίγει κανονικά και 2 μέρες μετά ανοίγω να παίξω game και μαυρίζει η οθόνη και δεν μπορώ ούτε ρεστάρτ απο το κουμπί να κάνω.Μετά το κλείνω κρατώντας το κουμπι πατημένο το ανοίγω και κάνει 6 απανωτά ρεστάρτ και το κλείνω γιατί φοβήθηκα. Σημαντικό εδώ είναι πως οταν έκανε τα ρεστάρτ το πσ έκανε λές και έπαιρνε φόρα

ένα αμάξι με πρώτη ταχύτητα. Αφου το κλείνω συνδέω αποσυνδέω σκληρό το ανοίγω και όλα κομπλέ. Την επόμενη μέρα πάλι μαύρη οθόνη στο game βγάζω βάζω σκληρό, κατευθείαν φτάνουν τα windows στο καλός ορίσατε μαύρη οθόνη μια οριζόντια γραμμή με χρώματα στο πάνω μέρος τις οθόνης για 1 δευτερόλεπτο περίπου και τέλος δεν άνοιξε ποτέ!

Eχει ηλεκτρολυτικους πυκνωτες(κλασσικους) ή ειναι ολοι solid?

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβληματα που αναφερεις πιθανον να οφειλονται σε προβληματικους solid.

Παρατηρησε αν οι solid εχουν σηκωθει πιο ψηλα στο πατο του board,αυτο σημαινει οτι φουσκωσαν γιατι αυτοι εχουν την ταση να φουσκωνουν απο κατω την στιγμη που δεν εχουν την δυναμη να σκασουν απο πανω.

Ακομα ομως και να μην εχουν φουσκωσει,μπορει να θελουν αλλαγη για να δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...