Προς το περιεχόμενο

Μαζευω 2 PC, ποιον επεξεργαστη να παρω?


TRILOBYTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια!

 

Λοιπον επειδη εχει περασει αρκετος καιρος απο το τελευταιο τοπικ. Ξαναχρειαζομαι αποψεις για το τελικο μαζεμα 2 υπολογιστων. Αυτοι ειναι οι 2 υπολογιστες που εχω αυτην την στιγμη, και σκεφτομαι να κανω μιξ τα κομματια και να παρω επεξεργαστη ωστε να δουλευουν και οι 2 οπως πρεπει γιατι αυτην την στιγμη ο ενας τρεχει με intel celeron (η να το θεσω καλυτερα..ΔΕΝ τρεχει)

 

PC1: NZTX Apollo Case (3 120mm fans) - Xigmatec502 500W PSU - Asus M2N Mobo - AMD Athlon 6000+ 64x2 3.0GH - HD 4870 1GB DDR5 GPU - 6GB RAM DDR 2 (2+2+1+1) - Nec DVD RW - 500GB SATA2

 

PC2: Midi Case (no fans atm) - Lamtec 400W PSU - Asus P5KPL-VM Mobo - Intel Celeron E1200 (Dual Core) 1.6GH - GT 440 1GB DDR5 GPU - 2GB RAM DDR2 (1+1) - LG DVD RW - 320GB SATA2

 

Αυτο που θελω να κανω ειναι να παρω εναν ΙΝΤΕΛ επεξεργαστη και μαζι με την P5KPL-VM Mobo και τις 2+2 ΡΑΜ να τις βαλω στο πρωτο PC^ και να βαλω την M2N μαζι με τον Athlon και τις υπολοιπες 4x1 RAM στο PC2^ (ο λογος που το κανω αυτο ειναι επειδη η P5KPL-VM παιρνει μονο 2 ραμ). Ελπιζω να μην σας εχω μπερδεψει μεχρι στιγμης :P

 

Αυτο που ρωταω λοιπον

1: Ποιον επεξεργαστη (μεταχειρισμενο η μη) να αγορασω, διαθετω 50 ευρω και μεσα στις ερχομενες μερες ισως ανεβει στα 80 (θα δουμε). Εδω μπορειτε να δειτε ποιους επεξεργαστες παιρνει η μητρικη http://www.cpu-upgrade.com/mb-ASUS/P5KPL-VM.html

2: Q6600, ναι η οχι? Ενα ελαφρη OC γινεται η καλυτερα να μην το δοκιμασω καν?

 

 

Αυτα για τωρα (θα κανω τις αλλαγες μεσα στην ερχομενη εβδομαδα) οποτε περιμενω αποψεις και βοηθεια και βλεπουμε.

 

Ευχαριστω πολυ!

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για τα λινκ φιλε. Αυτα τα ΧΕΟΝ τι ειναι? Ιδιοι με τους κανονικους Ε8χχχ ?

 

Επισης επειδη δεν εχω παρει ποτε απο ΕΒΑΥ θα χρειαστει να πληρωσω εξτρα για την αποστολη? Και τελος που ξερω οτι θα μου στειλουν κατι καλο και οχι χαλασμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...