Προς το περιεχόμενο

θυμα απατης


xarisvaka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, η κοπελα μου επεσε θυμα απατης σε ενα αλλο forum, ηθελε ενα κινητο, ο τυπος της ζητησε καταθεση σε τραπεζα πρωτα, η κοπελα μου εβαλε τα λεφτα αλλα αυτος δεν εστειλε το κινητο. πως μπορω να δικαιωθω? μπορω να παω στην αστυνομια?

Καταρχην συγχαρητηρια,μολις εχασες 500 ευρω,και για να τα παρεις πισω -αν τα παρεις- θα πρεπει να ξοδεψεις αλλα τοσα σε δικηγορους κτλ.

Δευτερον,δεν μπορεις να αποδειξεις απολυτως τιποτα,μπορει να ισχυριστει αυτος οτι ναι μεν εγιναν ολα οπως τα λετε,οτι δηλαδη ειχε αγγελια ενα κινητο προς πωληση εναντι 500 ευρω,του εστειλες εσυ τα χρηματα αλλα επειδη μετα εκεινος μετανιωσε την πωληση του κινητου μπορει να ισχυριστει οτι βρεθηκε με την κοπελα σου και της επεστρεψε τα χρηματα και αυτο ηταν.Αντε εσυ τωρα να αποδειξεις το αντιθετο.. Μπορει να ισχυριστει αλλους 100 διαφορετικους λογους..

 

Επισης η τραπεζα δεν δινει στοιχεια ετσι ευκολα,μονο ισως μετα απο καταγγελια και εισαγγελικη παρεμβαση,αλλα αυτο προυποθετει αν δεν κανω λαθος μηνυση.Αν και μην εισαι σιγουρος οτι γνωριζουν διευθυνση.

Εγω για παραδειγμα εχω λογαριασμο στην τραπεζα αλλα το μονο που μου ζητησαν ειναι ταυτοτητα για εναν μηδενικο λογαριασμο.Οποτε μπορει καν να μην υπαρχει δηλωμενη διευθυνση,και αν υπαρχει μπορει να ειναι ψευδης..

 

Οποτε θεωρησε δεδομενο χαμενα τα 500 ευρω οπως επισης και το οτι αν προχωρησεις σε καταγγελια,μηνυση,δικες κτλ ολα θα τελειωσουν μετα απο 2-3 χρονια και αν,ξοδευοντας αλλα τοσα χρηματα,ισως και περισσοτερα χωρις να εισαι σιγουρος για αποτελεσμα..

 

Το μονο που μπορεις να κυνηγησεις,ειναι να μαθεις την διευθυνση του με βαση το ονοματεπωνυμο του και καποιο τηλ αν εχεις και να πας να τον βρεις.

 

Υ.Γ Αληθεια,με ποια λογικη στειλατε σε εναν ΑΓΝΩΣΤΟ οχι 30-50-100 ευρω αλλα 500 (!!!!!!) χωρις να ξερετε τιποτα απο αυτον,μονο και μονο απο μια αγγελια? (Αληθεια τι κινητο ηταν?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ από απλή απορία.. για ποιο κινητό μιλάμε; Γιατί 500 ευρώ είναι πολλά για μεταχειρισμένο.

 

Edit: Οκ, φίλε, αναμενόμενη η απάντηση δυστυχώς. Ας πάθει για να μάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην συγχαρητηρια,μολις εχασες 500 ευρω,και για να τα παρεις πισω -αν τα παρεις- θα πρεπει να ξοδεψεις αλλα τοσα σε δικηγορους κτλ.

Δευτερον,δεν μπορεις να αποδειξεις απολυτως τιποτα,μπορει να ισχυριστει αυτος οτι ναι μεν εγιναν ολα οπως τα λετε,οτι δηλαδη ειχε αγγελια ενα κινητο προς πωληση εναντι 500 ευρω,του εστειλες εσυ τα χρηματα αλλα επειδη μετα εκεινος μετανιωσε την πωληση του κινητου μπορει να ισχυριστει οτι βρεθηκε με την κοπελα σου και της επεστρεψε τα χρηματα και αυτο ηταν.Αντε εσυ τωρα να αποδειξεις το αντιθετο.. Μπορει να ισχυριστει αλλους 100 διαφορετικους λογους..

 

Επισης η τραπεζα δεν δινει στοιχεια ετσι ευκολα,μονο ισως μετα απο καταγγελια και εισαγγελικη παρεμβαση,αλλα αυτο προυποθετει αν δεν κανω λαθος μηνυση.Αν και μην εισαι σιγουρος οτι γνωριζουν διευθυνση.

Εγω για παραδειγμα εχω λογαριασμο στην τραπεζα αλλα το μονο που μου ζητησαν ειναι ταυτοτητα για εναν μηδενικο λογαριασμο.Οποτε μπορει καν να μην υπαρχει δηλωμενη διευθυνση,και αν υπαρχει μπορει να ειναι ψευδης..

 

Οποτε θεωρησε δεδομενο χαμενα τα 500 ευρω οπως επισης και το οτι αν προχωρησεις σε καταγγελια,μηνυση,δικες κτλ ολα θα τελειωσουν μετα απο 2-3 χρονια και αν,ξοδευοντας αλλα τοσα χρηματα,ισως και περισσοτερα χωρις να εισαι σιγουρος για αποτελεσμα..

 

Το μονο που μπορεις να κυνηγησεις,ειναι να μαθεις την διευθυνση του με βαση το ονοματεπωνυμο του και καποιο τηλ αν εχεις και να πας να τον βρεις.

 

Υ.Γ Αληθεια,με ποια λογικη στειλατε σε εναν ΑΓΝΩΣΤΟ οχι 30-50-100 ευρω αλλα 500 (!!!!!!) χωρις να ξερετε τιποτα απο αυτον,μονο και μονο απο μια αγγελια? (Αληθεια τι κινητο ηταν?)

μαλλον θα πρεπει να το αποδεχτω πως δεν γινεται τιποτα

φιλε μου το κινητο ηταν iphone 5 το 32αρι, εγω αυτο δεν θα το εκανα αλλα τα κοριτσια ειναι να μην πω καλυτερα τι ειναι.

τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο ευκολα εμπιστευεστε καποιον?

Την πατάνε αυτοί που ποτε δεν θα σκέφτονταν να κάνουν πουστιά σε καποιον, οι καλοί.

 

Παντού και παντα συμβαίνει αυτο.....οι καλοί τον πουλο, τα λαμόγια την ζωή τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πατάνε αυτοί που ποτε δεν θα σκέφτονταν να κάνουν πουστιά σε καποιον, οι καλοί.

 

Παντού και παντα συμβαίνει αυτο.....οι καλοί τον πουλο, τα λαμόγια την ζωή τους.

Δεν πρεπει να γινεται αυτο.Ακομα και αν δεν το εκανα εγω σε κανεναν δεν σημαινει πως σκεφτομαστε ή πρεπει να σκεφτομαστε ετσι.

Πρεπει δλδ να κυκλοφορουμε στις 3 τα ξημερωματα στην Ομονοια με 500 ευρω για παραδειγμα στο χερι και να μην περιμενουμε να μας την "πεσουν" γιατι εμεις δεν θα καναμε κατι τετοιο σε καποιον αλλον?

Δεν ειναι λογικη αυτη..

Δεν πρεπει να εισαι πολυ υποψιασμενος ωστε να μην στειλεις 500 (!!!) ολοκληρα ευρω σε καποιον αγνωστο..

Ειναι σαν να μπαινω στο fb,να σε κανω φιλο απο το πουθενα και να σου ζηταω δανεικα και εσυ να μου τα στελνεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δεν προκειτε να βγαλεις ακρη αν του κανεις μηνυση κτλ κτλ.αν εισαι μπρατζωμενος και οχι κανας ψευτικος βρισκεις που μενει τον περιμενεις κατω απο το σπιτι του και τον κανεις ασηκωτο.αν εισαι κοτα πληρωνεις εναν ασβερκο παει τον πιανει απο το αυτι και τον ανεβαζει πανω στο σπιτι του να του δωσει τα λεφτα εκεινη την ωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δεν προκειτε να βγαλεις ακρη αν του κανεις μηνυση κτλ κτλ.αν εισαι μπρατζωμενος και οχι κανας ψευτικος βρισκεις που μενει τον περιμενεις κατω απο το σπιτι του και τον κανεις ασηκωτο.αν εισαι κοτα πληρωνεις εναν ασβερκο παει τον πιανει απο το αυτι και τον ανεβαζει πανω στο σπιτι του να του δωσει τα λεφτα εκεινη την ωρα.

ανθρωποι της καστας των απατεωνισκων εχουν αυξημενη πιθανοτητα να μην αστειευονται αν βρεθουν σε δυσκολη θεση να τους χτυπησεις τη πορτα και να τους απειλησεις.

δε λεω μπορει να ναι κανα πεδαρελι που πρωτη χρονια ανοιξε λογαριασμο στη τραπεζα και δεν εχει ουτε για βενζινη στο πειραγμενο παπακι.

Αλλα αν? καλλιω να μη μπλεξεις

 

και μενα μου φαγανε στο στρατο ενα ipod και ενα κινητο καπου 300 ευρω συνολικα. ξερω ποιος τα πηρε και το παιζω μπουλις για να μη φαω το κεφαλι μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε καταλαβαινω πως νοιωθεις,αλλα δυστυχως οπως εγινε το συμβαν,πολλα μπορει να ισχυριστουνε και οι 2 πλευρες.Χωρις να υπονοω οτι δεν σε πιστευω.Συμφωνω με τα αλλα παιδια,οτι να δωσεις 5,για να παρεις το 1,δεν στεκει.Εκτος κι αν το ξεπερασεις αυτο,και εχεις περισεια χρηματα,απλα για να βρεις το δικιο σου,και να τιμωρηθει.

Οσο δε περι τις συμβουλες μπρατσωμενος,και να δωσεις,να παρεις,να στειλεις κλπ,ΟΥΤΕ να σου περασει απο το μυαλο,ΔΙΟΤΙ καθε μερα συμβαινουν πολλα!Δεν ξερεις πανω στον καβγα τι θα γινει...

Να χαθει μια ζωη,οποιοσδηποτε ειναι αυτος,για 500 ευρω,κομματια να γινει.Μετα καποιος θα ειναι φυλακη,και αλλος στο χωμα.

Οι μαγκιες πληρωνονται ακριβα!

Αποδεχτειτε το,το παθημα γινεται μαθημα,και συνεχιζεις,συνεχιζετε ολοι σας.Ως καταγγελια κλπ,κυνηγησε το,μεχρι εκει που φτανει,μπας και γινει κατι,και τον τσιμπησουν,πριν εκμεταλευτει κι αλλους.Δυστυχως σε ολες τις κοινωνιες,υπαρχουν και τετοιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τετοιες απαντησεις ειναι σαν να ενθαρυνεται κιαλους αφου δεν θα πιασουν ποτε κανενα.

 

Η καταθεση εγινε σε ενα ονομα σωστα; αρα φενομενικα μπορει να βρεθει, δεν μπηκαν στον αερα τα λεφτα. Με τον συγκεκριμενο προσπαθησες να ξαναμιλησεις;

 

Τι θα επαιρνε με τα 500 ευρω αν επιτρεπεται η κοπελα σου;

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...