Προς το περιεχόμενο

θυμα απατης


xarisvaka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Και εσύ καλύτερα να διαβάζεις χωρίς προκαταλήψεις.

 

Και τα 2 είναι ερωτήματα που σου θέτω περιμένοντας απάντηση. Δεν πρόκειται για μύδρους!

 

Ας το πάρουμε από την αρχή:

 

Γράφεις ότι Απόδειξη δε χρειάζονται τα αυτονόητα. Ο κατηγορούμενος θα πρέπει να αποδείξει αυτό που λές οτι και καλά ήταν δανεικά αλλιώς δε στεκει ο ισχυρισμός του...

 
Και σου απαντώ ότι ο κατηγορούμενος δεν πρέπει να αποδείξει τίποτα. Ο κατήγορος πρέπει να αποδείξει τους ισχυρισμούς του. 
 
Και από αυτή την απάντησή μου εσύ συνάγεις ότι υποστηρίζω την ατιμωρησία.

 

Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω, ειλικρινά. 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενας ορθολογικος συμφεροντας τροπος δρασης αλλα αρκετα δυσκολος ειναι να βρεις μεσω του φορουμ και των διαχειριστων του φορουμ καποιο ή καποια ατομα που επισης εξαπατηθηκαν απο το ιδιο μελος της κοινοτητας.

Μετα βαδιζετε μαζι με ενα κοινο δικηγορο αν ειναι εφικτο. Να ξερεις ομως οτι και παλι μπορει να μην κερδισετε τιποτα γιατι οι δικηγοροι δεν εχουν τιμολογιο, ζητανε οτι θελουν, στο λεω απο ιδιαν εμπειρια...

Ειχα τυχει σε κολλητο μου που του ζητησε ο δικηγορος 300 ευρω για 25 λεπτα που ηταν συνηγορος του σε αυτοφορο μετα απο ατυχημα που ειχε μεθυσμενος. Τι να λεμε τωρα. Παρα πολυ δυσκολα τα πραγματα και σε εσας μαλλον θα ζητησει αρκετα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και από αυτή την απάντησή μου εσύ συνάγεις ότι υποστηρίζω την ατιμωρησία.

 

Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω, ειλικρινά. 

 

 

Τα ερωτήματα μου είναι σαφή..Αλλά για κάποιο λόγο τα βλέπεις ως προσωπική επίθεση.

Εγώ απλά ζητάω τη γνώμη σου εκφράζοντας ίσως λίγη απογοήτευση γιατί όλοι εδω μέσα είναι αρνητικοί στο να κυνηγήσει την υπόθεση.

 

Τα επαναδιατυπώνων λοιπόν πιο ήρεμα γραμμένα:

 

Συμφωνείς οτι είναι αδύνατο να αποδειχτεί η απάτη στο δικαστήριο;

Αν είναι δυνατό να αποδειχτεί ,συμφωνείς οτι πρέπει να μείνει ατιμώρητος ο απατεώνας γιατί ίσως δε συμφέρει οικονομικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πατε σε δικηγορο να καταθεστε μηνυση κοιτατε μη παθετε αυτο που παθανε αλλοι. Κανανε 3 μαζι μηνυση στον τυπο που τους εφαγε τα λεφτα κατ'αυτον τον τροπο, ο τυπος τους πηρε τηλεφωνο να κανουν εξωδικαστικο συμβιβασμο και να συναντηθουν να τους δωσει τα λεφτα πισω. Οι 3 τυποι πηγαν, ο απατεωνας τους εδωσε τα λεφτα πισω.

 

Με μια μικρη λεπτομερεια: Ο απατεωνας ειχε καταγγειλει προηγουμενως στην αστυνομια οτι δεχεται εκβιασμους απο 3 ατομα για να τους δωσει λεφτα και ενημερωσε για το ραντεβου "εκβιασμου" σε ποιο σημειο και ποια ωρα ειναι, η αστυνομια προσημειωσε τα χαρτονομισματα , περιμενε λιγο παρα πισω, οι 3 τυποι πηγαν να παρουν τα λεφτα τους και πιαστηκαν επ'αυτοφωρο με τα προσημειωμενα χρηματα στα χερια. Αν δεν απατωμαι, κανανε και φυλακη και οι 3 τους, γυρω στον 1 χρονο. Εδω Ελλαδα αυτο.

 

Και κατι αλλο. Ενας νομικος, πως ακριβως θα γνωριζει ποιος απτους δυο ειναι ο απατεωνας? Μπορει να κανω καταθεση 500 ευρω, να μου στειλει-δωσει στο χερι το κινητο και μετα να βγω να λεω οτι δεν μου το εστειλε και να διεκδικω πισω τα λεφτα μου. Ο νομικος που ξερει ποιος λεει αληθεια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε κριμα για τα χρήματα αλλα δικιο δεν θα βρεις. Να μην σε μπλεκω με νομικα κτλ σε αγοραπωλησία κινητων πραγματων (οχι κινητων τηλεφωνων) οπου αρκει μια προφορικη συμφωνία και παραδοση παραλαβη δυσκολα μπορεις να αποδειξεις κατι.

 

Οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια θα πει οτι μετα την καταθεση βρεθηκαμε και παρεδωσα το κινητο και μετα είναι ο λογος σου εναντιον του. Απλα πραγματα. Και φυσικα ο κατήγορος οφείλει να αποδειξει την ενοχη του κατηγορουμενου και οχι ο κατηγορουμενος την αθωότητα του.

 

Κατα τα αλλα δεν ειναι τυχαιο που ολα τα παρεμφερη συμβάντα αφορούν iphone. Και χωρις να θελω να σε πικαρω εσυ ξαφνικα και μετα τη συναλλαγή εμαθες οτι η κοπελα σου θα εδινε 500 ευρω σε εναν αγνωστο για να πάρει ενα μεταχειρισμενο κινητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα ερωτήματα μου είναι σαφή..Αλλά για κάποιο λόγο τα βλέπεις ως προσωπική επίθεση.

Εγώ απλά ζητάω τη γνώμη σου εκφράζοντας ίσως λίγη απογοήτευση γιατί όλοι εδω μέσα είναι αρνητικοί στο να κυνηγήσει την υπόθεση.

 

Τα επαναδιατυπώνων λοιπόν πιο ήρεμα γραμμένα:

 

Συμφωνείς οτι είναι αδύνατο να αποδειχτεί η απάτη στο δικαστήριο;

Αν είναι δυνατό να αποδειχτεί ,συμφωνείς οτι πρέπει να μείνει ατιμώρητος ο απατεώνας γιατί ίσως δε συμφέρει οικονομικά ;

 

1. Δεν βλέπω κάτι ως προσωπική επίθεση, απλώς εξηγώ ότι ο κατηγορούμενος δεν έχει να αποδείξει τίποτα. Ο κατήγορος πρέπει να αποδείξει την κατηγορία.

 

2. Κατά τη γνώμη μου, όπως διάβασα το thread, είναι πολύ δύσκολη η απόδειξη της φερόμενης ως απάτης.

 

3. Εάν είναι δυνατόν να αποδειχθεί αξιόποινη πράξη, το θύμα πρέπει να σταθμίσει τα οικονομικά του. Εάν το αντικείμενο της πράξης είναι 500 ευρώ και τα έξοδα είναι 1.000 ευρώ, εναπόκειται στο θύμα να αποφασίσει αν τα 1.500 ευρώ που θα χάσει (γιατί δεν βλέπω πιθανό το να ανακτήσει τα αρχικά 500 ευρώ) αξίζουν για την "ηθική" δικαίωση. Εγώ δεν θα το έκανα αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη ελπίδα να πάρεις τα λεφτά πίσω είναι ο τύπος να είναι κανάς απατεωνάκος της πλάκας (να μην το έχει επάγγελμα δηλαδή) και καταφέρεις να τον τρομάξεις και να σου δώσει τα λεφτά πίσω. Να κάνεις καταγγελία στο φόρουμ που έγινε η συναλλαγή, να του στείλεις κάνα μήνυμα ότι έδωσες την υπόθεση σε δικηγόρο και ότι ετοιμάζεσαι να κινηθείς δικαστικά εναντίον του κτλ., ελπίζοντας να ψαρώσει και να σου δώσει τα λεφτά πίσω.

 

Ρεαλιστικά, είναι χαμένα λεφτά. Δύσκολο να βρεις το δίκιο σου.

Σιχαμένα πλάσματα από την μία αυτοί, σιχαμένοι πραγματικά, αλλά φίλε μου είναι χοντρά λάθη αυτά

που γίνανε από την μεριά σας. Έπρεπε πολλά καμπανάκια να χτυπήσουν βλέποντας την αγγελία.

 

IPhone 5 (κράχτης, αμέσως την ψυλλιάζεσαι), αγγελία σε φόρουμ, ο τύπος θέλει τα λεφτά άμεσα κατάθεση

σε λογαριασμό ΠΡΙΝ στείλει το κινητό...

 

Έπρεπε να την είχατε μυριστεί την δουλειά. Κρίμα.

 

Πάντως μην σηκώσεις τα χέρια ψηλά. Τα λεφτά είναι αρκετά, πάνε κάνε μια καταγγελία στην αστυνομία,

κάνε κάνα τόπικ στο φόρουμ που έγινε η συναλλαγή, φόβισε τον κλέφτη με κανά pm λέγοντας του ότι δεν θα το αφήσεις

έτσι και ότι θα τον κυνηγήσεις δικαστικά κτλ. και αν είσαι τυχερός, ΙΣΩΣ γίνει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα ρε φίλε...μην τις ξανάφήσεις στο internet πάντως :P

 

Μα έκαναν τέτοια αγορά και δεν φρόντισαν πιο πριν να ρωτήσουν και κάποιον που ξέρει κάτι παραπάνω από internet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά, η χαζομάρα πληρώνεται σε αυτήν την ζωή.

Δεν έχεις καμία ελπίδα να καταφέρεις κάτι, εκτός αν ο τύπος είναι τόσο χαζός και δεν έχει πάρει τις απαραίτητες προφυλάξεις για τέτοιες ιστορίες. Μην ξεχνάς όμως οτι αποδείχτηκε πιο έξυπνος από την κοπέλα σου, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πατε σε δικηγορο να καταθεστε μηνυση κοιτατε μη παθετε αυτο που παθανε αλλοι. Κανανε 3 μαζι μηνυση στον τυπο που τους εφαγε τα λεφτα κατ'αυτον τον τροπο, ο τυπος τους πηρε τηλεφωνο να κανουν εξωδικαστικο συμβιβασμο και να συναντηθουν να τους δωσει τα λεφτα πισω. Οι 3 τυποι πηγαν, ο απατεωνας τους εδωσε τα λεφτα πισω.

 

Με μια μικρη λεπτομερεια: Ο απατεωνας ειχε καταγγειλει προηγουμενως στην αστυνομια οτι δεχεται εκβιασμους απο 3 ατομα για να τους δωσει λεφτα και ενημερωσε για το ραντεβου "εκβιασμου" σε ποιο σημειο και ποια ωρα ειναι, η αστυνομια προσημειωσε τα χαρτονομισματα , περιμενε λιγο παρα πισω, οι 3 τυποι πηγαν να παρουν τα λεφτα τους και πιαστηκαν επ'αυτοφωρο με τα προσημειωμενα χρηματα στα χερια. Αν δεν απατωμαι, κανανε και φυλακη και οι 3 τους, γυρω στον 1 χρονο. Εδω Ελλαδα αυτο.

 

Και κατι αλλο. Ενας νομικος, πως ακριβως θα γνωριζει ποιος απτους δυο ειναι ο απατεωνας? Μπορει να κανω καταθεση 500 ευρω, να μου στειλει-δωσει στο χερι το κινητο και μετα να βγω να λεω οτι δεν μου το εστειλε και να διεκδικω πισω τα λεφτα μου. Ο νομικος που ξερει ποιος λεει αληθεια?

φίλε μου αυτά δεν γίνονται..Παρα είναι πολύ τραβηγμένο .Οποιος και να στο είπε υπερέβαλε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά, η χαζομάρα πληρώνεται σε αυτήν την ζωή.

Δεν έχεις καμία ελπίδα να καταφέρεις κάτι, εκτός αν ο τύπος είναι τόσο χαζός και δεν έχει πάρει τις απαραίτητες προφυλάξεις για τέτοιες ιστορίες. Μην ξεχνάς όμως οτι αποδείχτηκε πιο έξυπνος από την κοπέλα σου, οπότε...

τι εννοεις απαραιτητες προφυλαξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου αυτά δεν γίνονται..Παρα είναι πολύ τραβηγμένο .Οποιος και να στο είπε υπερέβαλε λίγο.

Κανεις δεν μου το ειπε. Τα γεγονοτα ειναι πραγματικα, ουτε υποθεσεις, ουτε υπερβολες, ουτε ραδιο αρβυλες:

http://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%91%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD.86068/

Και η εξελιξη του θεματος, απο εναν εκ των παθοντων που απο θυμα εγινε θυτης χωρις να το καταλαβει και εκανε και τη φυλακη του (ειχαν προφυλακιστει για καποιο χρονικο διαστημα για την ακριβεια, χωρια οτι χασανε τις δουλειες τους+τον κοινωνικο στιγματισμο):

http://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%91%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD.86068/page-12#post-1508763

 

Κι εδω το θεμα οπως "καλυφθηκε δημοσιογραφικα" τοτε:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=161926&cid=4

 

Συνέλαβαν αστυνομικούς – «μπουμπούκια»

 

Για εκβίαση και ληστεία σε βάρος ιδιώτη συνελήφθησαν ένας αστυφύλακας και ένας ειδικός φρουρός. Μαζί τους κατηγορείται και ένας 30χρονος ιδιώτης για απλή συνέργεια.

 

Σύμφωνα με την καταγγελία του ιδιώτη, που έγινε το πρωί της Τρίτης, ο 23χρονος αστυφύλακας του ζητούσε να του καταβάλλει το ποσό των 700 ευρώ σε σχέση με την διαδικτυακή αγορά ενός κινητού τηλεφώνου, το Μάιο του 2010.

 

Ο ιδιώτης θα αγόραζε το τηλέφωνο από τον αστυφύλακα έναντι του ποσού των 420 ευρώ. Επειδή, όμως, ο αστυνομικός δεν μπορούσε να βρει τα χρήματα αυτά στον ηλεκτρονικό του λογαριασμό, ξεκίνησε να πιέζει – τηλεφωνικά σε πρώτη φάση – τον ιδιώτη προκειμένου να του καταβάλλει τα χρήματα.

 

Την 1η Αυγούστου ο 23χρονος αστυφύλακας μαζί με τον 27χρονο ειδικό φρουρό, εντόπισαν τον ιδιώτη στη Βάρη και του απέσπασαν με τη βία το ποσό των 160 ευρώ ενώ ζήτησαν άλλα 700 ευρώ.

 

Ο ιδιώτης συμφώνησε να τους δώσει τα χρήματα αυτά σε ραντεβού στην πλατεία Δαβάκη στην Καλλιθέα, την Τρίτη.

 

Εκεί, όμως, τους περίμεναν οι αστυνομικοί της Διεύθυνσης Εσωτερικών Υποθέσεων, οι οποίοι και συνέλαβαν τους δυο άνδρες, την ώρα που παραλάμβαναν τα χρήματα.

 

Τόσο ο αστυφύλακας όσο και ο ειδικός φρουρός έχουν τεθεί σε διαθεσιμότητα ενώ σε εξέλιξη είναι Ένορκη Διοικητική Εξέταση σε βάρος τους.

 

Οπου ιδιωτης= ο απατεωνας και αστυνομικος+φρουρος+πολιτης τα θυματα του. Ειδες ομως τι ωραια που αλλαξαν οι ρολοι οταν ο απατεωνας τους ειπε να συναντηθουν να τους δωσει πισω τα λεφτα?!

 

Ουσιαστικα ειναι οτι σας λεει ο paredwse. Πολυ ευκολα ο κατηγορος μπορει να μετατραπει σε κατηγορουμενο, αν δεν εχει αποδεικτικα στοιχεια για την ενοχη του αλλου. Απλα ο συγκεκριμενος απατεωνας το τραβηξε πολυ περισσοτερο απ'οσο θα φανταζοταν ο κοινος νους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει δίκη και χάσει ο κατήγορος, δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώσει τα έξοδα του κατηγορούμενου, ίσως και κάποια αποζημίωση;

 

Πάντως, ακόμα και αν δικαιωθεί κάποιος απέναντι σε έναν απατεώνα, σιγά μη δει φράγκο. Το κράτος δεν έχει τους μηχανισμούς να συλλέξει τα χρήματα ούτε για τον εαυτό του, σιγά μην τα καταφέρει για τις πενταροδεκάρες ενός πολίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...