Προς το περιεχόμενο

smartphone στα ~300 euro


kosegdit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

μετά από αρκετό καιρό, το iphone 3gs μου άφησε την τελευταία του πνοή. Οπότε είμαι στην έρευνα αγοράς για νέο κινητό τηλέφωνο.

 

Το budget μου είναι πάνω κάτω αυτό που αναγράφεται και στον τίτλο, δηλαδή τα 300 euro. Ψάχνω λοιπόν την καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα. Τώρα αν κάτι κάνει 20-30 euro παραπάνω και αξίζει τόσο πολύ, τότε θα προτιμηθεί.

 

Χαρακτηριστικά που θα ήθελα να έχει το νέο μου smartphone:

 

  • Καλή ανάλυση και ποιότητα οθόνης.
  • Γρήγορη πλοήγηση στο internet.
  • Smooth roll μέσα στο menu και στις εφαρμογές.
  • Διάρκεια μπαταρίας.
  • Υποστήριξη σε updates και εγγύηση.

Για πλατφόρμα μάλλον θα κινηθώ προς Android, μιας και χρήματα για IOS δεν υπάρχουν, και το Windows Phone μου κακοφαίνεται.

 

Μέχρι στιγμής γλυκοκοιτάζω το LG Nexus 4, το οποίο στα χρήματα του, με pure Android και με την άμεση υποστήριξη της Google, μου φαντάζει καλή επιλογή για τα χρήματά του.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο άλλο σε αυτά τα χρήματα; Μήπως γνωρίζετε πότε περίπου αναμένεται το Nexus 5, και αν αξίζει η αναμονή του; Σίγουρα θα κοστίζει παραπάνω, αν όμως αξίζει με τα 1000 να περιμένω, τότε μάλλον θα μπορέσω να μαζέψω τα παραπάνω χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lg nexus 4 είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα http://www.skroutz.gr/s/2911050/LG-Nexus-4-16GB.html

Για το nexus 5 κανείς δεν ξέρει. Πάντως το nexus 4 Όταν παρουσιαστικε έκανε αρκετούς μήνες για να έρθει στην Ελλάδα και ήρθε σε υψηλή τιμη που έκανε επίσης αρκετό καιρό να πέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ακόμα και να βγει το Nexus 5, θα αργήσει να έρθει Ελλάδα, και ακόμα και όταν έρθει η τιμή του θα αργήσει να πέσει;

 

Όλα αυτά σε συνάρτηση με το ότι αυτή τη στιγμή έχω ξεμείνει με ένα Nokia 2700 Classic, κάνουν το Nexus 4 να αποτελεί μονόδρομο μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον εισαι διατεθειμένος να δώσεις ακόμα 30 ευρω απο το αρχικό σου ποσο δηλαδη 330 σου συνιστώ να πάρεις το iphone4 οπου ειδικα με το νέο λογισμικό ios7 ειναι πολυ δυνατό με τέλεια χαρακτηριστικά ....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον εισαι διατεθειμένος να δώσεις ακόμα 30 ευρω απο το αρχικό σου ποσο δηλαδη 330 σου συνιστώ να πάρεις το iphone4 οπου ειδικα με το νέο λογισμικό ios7 ειναι πολυ δυνατό με τέλεια χαρακτηριστικά ....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Πες μας οτι μας κανεις πλακα  :X

 

Λοιπον 

 

Απο Android

http://www.skroutz.gr/s/2992958/LG-Optimus-G-E975.html

http://www.skroutz.gr/s/2911050/LG-Nexus-4-16GB.html?keyphrase=lg+nexus+4

http://www.skroutz.gr/s/1828505/Samsung-Galaxy-S-III-i9300-16GB.html?from=catspan

http://www.skroutz.gr/s/3598654/Huawei-Ascend-P6.html

 

Και απο Windows Phone

http://www.skroutz.gr/s/2554080/Nokia-Lumia-920.html?from=catspan

 

Απο Ios στα λεφτα αυτα κοιτας μονο σε μεταχειρισμενα που μιας και υπαρχουν πολυ αξιολογες προτασεις σε καινουργια δεν προτεινονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένο κινητό δεν θέλω με τίποτα να πάρω. Τώρα όμως με έβαλες σε σκέψεις με το LG Optimus G. Θα κοιτάξω μερικά reviews και θα αποφασίσω ανάμεσα σε αυτό και το Nexus 4.

 

Μήπως γνωρίζεις τα υπέρ και τα κατά του καθενός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nexus 4 από εμένα επειδή μόνο με αυτό θα έχεις την υποστήριξη και τα updates.

 

Για όλα τα υπόλοιπα και αν αποφασίσεις να ανοιχτείς προς Κίνα μεριά, με 250€ παίρνεις τούμπανα Android Smartphone.

 

ZOPPO ZP980

iOcean X7 Elite

 

Διάβασε και στο myphone.gr να δεις για τι επρόκειτο.

 

Θα παρακαλέσω να μην καταλήξει το thread σε διαμάχη για τα κινέζικα, τις εγγυήσεις κλπ ειδικά από άτομα που δεν έχουν ασχοληθεί με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nexus 4 από εμένα επειδή μόνο με αυτό θα έχεις την υποστήριξη και τα updates.

 

Για όλα τα υπόλοιπα και αν αποφασίσεις να ανοιχτείς προς Κίνα μεριά, με 250€ παίρνεις τούμπανα Android Smartphone.

 

ZOPPO ZP980

iOcean X7 Elite

 

Διάβασε και στο myphone.gr να δεις για τι επρόκειτο.

 

Θα παρακαλέσω να μην καταλήξει το thread σε διαμάχη για τα κινέζικα, τις εγγυήσεις κλπ ειδικά από άτομα που δεν έχουν ασχοληθεί με το θέμα.

 

Έριξα μια πολύ πρόχειρη ματιά στα τηλέφωνα που μου πρότεινες. Η αλήθεια είναι πως εκτός από την μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης που προσφέρουν(το οποίο δεν με καίει και τόσο, από την στιγμή που το nexus έχει 1280x768 και δεν είναι άσχημο), και το 4G σε ένα από αυτά, δεν βρήκα κάποια άλλη διαφορά που να με κάνει να το σκεφτώ. Θα το έχω υπόψιν μου όμως, όταν καθίσω να τα κοιτάξω με ηρεμία.

 

Παιδιά κοίταξα τις διαφορές του LG Optimus με το Nexus 4 και το μόνο που βρήκα είναι το 4G στο Optimus. Θέλω να ρωτήσω, υπάρχει μεγάλη κάλυψη αυτή τη στιγμή για 4G στην Ελλάδα; Πρόκειται να αναπτυχθεί σύντομα;

 

Τα ρωτάω αυτά γιατί μου αρέσει πολύ για την ώρα το Nexus 4(που κάπου διάβασα ότι με κάποια moda, γίνεται να του ανοίξεις το LTE), και όπως καταλαβαίνετε άμα σου κολλήσει κάτι στο μυαλό, ψάχνεις πολύ για να βρεις κάτι άλλο που θα σε κάνει να αλλάξεις γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έριξα μια πολύ πρόχειρη ματιά στα τηλέφωνα που μου πρότεινες. Η αλήθεια είναι πως εκτός από την μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης που προσφέρουν(το οποίο δεν με καίει και τόσο, από την στιγμή που το nexus έχει 1280x768 και δεν είναι άσχημο), και το 4G σε ένα από αυτά, δεν βρήκα κάποια άλλη διαφορά που να με κάνει να το σκεφτώ. Θα το έχω υπόψιν μου όμως, όταν καθίσω να τα κοιτάξω με ηρεμία.

 

Παιδιά κοίταξα τις διαφορές του LG Optimus με το Nexus 4 και το μόνο που βρήκα είναι το 4G στο Optimus. Θέλω να ρωτήσω, υπάρχει μεγάλη κάλυψη αυτή τη στιγμή για 4G στην Ελλάδα; Πρόκειται να αναπτυχθεί σύντομα;

 

Τα ρωτάω αυτά γιατί μου αρέσει πολύ για την ώρα το Nexus 4(που κάπου διάβασα ότι με κάποια moda, γίνεται να του ανοίξεις το LTE), και όπως καταλαβαίνετε άμα σου κολλήσει κάτι στο μυαλό, ψάχνεις πολύ για να βρεις κάτι άλλο που θα σε κάνει να αλλάξεις γνώμη

Διαφορες μεταξυ nexus και G λιγες...ειναι σχεδον ιδια.

 

2 διαφορες βλεπω

 

13mp καμερα το G ενω το nexus 4 8αρα ,

 

ελαχιστα χρονισμενες ραμ προς τα πανω για το nexus 4 522mhz αντι 500mhz (κολοκυθια δηλαδη) 

 

 

Υποψιν δεν παιρνει κανενα καρτα μνηνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nexus 4 και απο μενα, τα updates δινουν παντα νεο ενδιαφερον στη συσκευη. Τα windows phones αν τα εχεις δοκιμασει και σου κακοφανηκε δεκτο, αν οχι παιξε με ενα ακομα και το πιο αδυναμο θα σε εντυπωσιασει με το smoothness και την αποκριση του. Τα tiles ειναι κατι το διαφορετικο και αν εχεις συνηθισει την πατροπαραδοτη εικονα των smartphones φαινεται καπως περιεργο. Σιγουρα το δυνατοτερο χαρτι σε ios και android ειναι το πληθος των εφαρμογων για οτιδηποτε και πιο ανεπτυγμενο λογισμικο μιας και ειναι πολυ περισσοτερα χρονια στο χωρο  αλλα την αισθηση του ios και σε αυτες τις τιμες δε θα τη βρεις σε android και σιγουρα δε θα εχεις προβλημα με τη λειτουργια του. Το android εχει βελτιωθει πολυ σε αυτον τον τομεα αλλα παραμενει "νευρικο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σε μεγάλη πόλη (σήμερα σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη) έχεις ακόμα και σήμερα πολύ καλή κάλυψη και πολύ μεγάλες ταχύτητες.

 

Στον Βόλο μένω τον περισσότερο καιρό, λόγω σπουδών. Πάντως για την ώρα δεν με απασχολεί καθόλου, απλά επειδή το τηλέφωνο σκοπεύω να το κρατήσω καιρό, γιαυτό και μόνο είχα και συνεχίζω να έχω κάποιους ενδοιασμούς.

 

Το lg nexus 4 έχει LTE και ενεργοποιήτε εύκολα χωρίς root.

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω, κάπου το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό. Νομίζω μάλιστα ότι μπορείς να το ενεργοποιήσεις όπως λες, αλλά με κάποιες "ιδιαιτερότητες".

 

nexus 4 και απο μενα, τα updates δινουν παντα νεο ενδιαφερον στη συσκευη. Τα windows phones αν τα εχεις δοκιμασει και σου κακοφανηκε δεκτο, αν οχι παιξε με ενα ακομα και το πιο αδυναμο θα σε εντυπωσιασει με το smoothness και την αποκριση του. Τα tiles ειναι κατι το διαφορετικο και αν εχεις συνηθισει την πατροπαραδοτη εικονα των smartphones φαινεται καπως περιεργο. Σιγουρα το δυνατοτερο χαρτι σε ios και android ειναι το πληθος των εφαρμογων για οτιδηποτε και πιο ανεπτυγμενο λογισμικο μιας και ειναι πολυ περισσοτερα χρονια στο χωρο για οτιδηποτε αλλα την αισθηση του ios και σε αυτες τις τιμες δε θα τη βρεις σε android. Το android εχει βελτιωθει πολυ σε αυτον τον τομεα αλλα παραμενει "νευρικο"

 

IOS είχα πριν λόγω του iphone 3gs του οποίου και ήμουν κάτοχος. Υπέροχο δεν αντιλέγω, αλλά ειλικρινά τόσα χρήματα από την τσέπη μου δεν μπορώ να δώσω για κινητό. Έχω πολλές ανάγκες που θέλω να καλύψω, και ευτυχώς ακόμα και τα χρήματα που θα μπορέσω να διαθέσω τα μάζεψα με κάποιες οικονομίες.

 

Έχω πιάσει στα χέρια μου windows phone, όμως δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Συμφωνώ περί smoothness, αλλά η υπόλοιπη εμπειρία μου φάνηκε κάπως απόμαρκη.

 

Εν τέλει θέλω να σας ευχαριστήσω όλους όσους ασχοληθήκατε με το θέμα μου. Το nexus 4, το έχω σχεδόν ερωτευθεί, οπότε κατά 99% θα αγοράσω αυτό. Μου φαίνεται λίγο πιο "ψαγμένο" από τα υπόλοιπα android smartphones που αγοράζει ο μέσος χρήστης. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του νομίζω μου φτάνουν και μου περισσεύουν. Και όταν βλέπω ένα κινητό χωρίς κανένα διακριτικό τουλάχιστον στο μπροστινό μέρος του, για το από ποια εταιρία είναι, με κάνει να το θέλω ακόμα πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...