Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με drivers nvidia


ALLisCHAOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαίρεται...έχω το debian wheezy στο laptop μου και σήμερα πήγα να εγκαταστήσω τους drivers της nvidia σύμφωνα με αυτόν τον οδηγο:Link.png Site: https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers">

https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers

 

λοιπόν μετά το reboot δεν έχω καθόλου DE με πετάει κατευθείαν σε console... καμιά ιδέα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να μπούνε οι debinades και να σε καθοδηγήσουν πως θα τους εγκαταστήσεις. Πάντως μην πανικοβληθείς και πας σε κανα format. Το να επαναφέρεις τον xserver στο linux είναι πανεύκολο αλλά η καθε διανομή θέλει την δικιά της διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, optimus δηλαδη... "Εξαιρετικα" :(

Για λογους που εχω πει σε αλλο θεμα, βαλε windows και οτι διανομη θες σε ενα vmware/virtualbox/whatever για να μην παλευεις με ανεπισημες λυσεις τυπου bumblebee.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με γ@@@ες :P .. κοίτα έτρεχε κανονικά το debian με DE απλά πήγα να δοκιμάσω τους driver της nvidia...δεν γίνεται να τους αφεραίσω κάπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις να κλεισεις την intel απο το bios και να μεινεις με την nvidia σκετη, τοτε θα δεις desktop κανονικα.

 

Το προβλημα αναλυτικα, γιατι δεν βρισκω παλιοτερο ποστ μου που να ειναι κατατοπιστικο.

Ξεκινωντας το λαπτοπ, παιρνει μπροστα η intel και ολο αυτο που βλεπεις στο de σου το ζωγραφιζε η intel. Βαζοντας τον driver της nvidia, κλεινεις το kms, πραγμα που αφηνει τον driver της intel κουτσο.

Οταν ειναι να ξεκινησει το γραφικο περιβαλλον, παει να παρει μπροστα η intel, αλλα φορτωνεται ο driver της nvidia, αφου αυτος εινια πλεον εγκατεστημενος, οποτε απλα δεν δουλευει και δεν βλεπεις τιποτα.

Και αφου ο driver δεν βλεπει οτι η καρτα ειναι δευτερη, καβατζα δηλαδη, δεν μπορει να κανει και την εναλλαγη.

 

Το να τον βγαλεις ειναι λυση, ενα "apt-get autoremove nvidia-whatever" απο καποιο tty, αλλα γενικα δεν σωζεται η κατασταση ετσι. Θα μεινεις με τον nouveau να "μαντευει" σε τι συχνοτητα πρεπει να την τρεξει (ΑΝ μαντευει) και να ζεσταινεται τζαμπα? Δεν νομιζω. Γιαυτο καλυτερα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω προσωπικα σε arch μονο με το bumblebee Ειδα ασπρη μερα. Δταματησε να ζεστενεται, να κανει θορυβο και γενικα η επιδοση εινσι πολυ καλυτερη τωρα. -laptop i5 sandybridge & nvidia gt540m- οποτε πιστευω δεν εχεις τιποτα να χασεις.

Επεξ/σία από giannisosfp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικ'α όταν πήγα να κάνω το apt-get autoremove nvidia-glx δεν μπόρεσε να το διαγράψει...μου πέταξε ένα warning καθως έκανε την διαγραφει..τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν δεν θυμαμαι τι warning είχε βγάλει ακριβώς αλλά το θέμα λύθηκε με αυτό: apt-get autoremove --purge nvidia-kernel-dkms nvidia-glx nvidia-xconfig και το γραφικό περιβάλλον επανήλθε...@jim_p δλδ τώρα που είμαι στο debian δουλεύει η κάρτα της intel για την εικόνα μου και απο πίσω δουλεύει κ της nvidia(κ μάλιστα μπορεί κ σε υψηλό ρυθμο)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κανω λαθος , τωρα δουλευει μονο η ιντελ :)

 

Αν κανεις να βαλεις το bumblebee θα περασει μαζι του και τους drivers της nvidia και οποτε τρεχεις την ειδικη εντολη -λεγε με optirun- θα χρησιμοποιει την nvidia για να τρεξει αυτο που θα του λες.

 

χοντρικα αυτο θα συμβαινει.πρακτικα απενεργοποιει την nvidia οσο δεν την χρειαζεται κανεις και κανει κατι ταχυδακτυλουργικα με τον xorg αν δεν κανω λαθος...οταν χρειαστει καποιος την nvidia   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει μονο η intel. Η αλλη απλα καιει ρευμα και ζεσταινεται, μιας και δεν υπαρχει driver να την τρεξει στις χαμηλες συχνοτητες της. Εχω πει σε αλλο θεμα ποιες αλλες ειναι οι δουλειες του driver εκτος απο το 3d.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...