Προς το περιεχόμενο

[Ιταλία] Χαμηλού κόστους shopping therapy


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

XS  - έχουν φαρδιά γυναικεία γραμμή :-D

Επίσης, αν είναι να του παραγγείλεις μπόλικο πράγμα, δώστου και λεφτά για την υπερφορτωμένη βαλίτσα που θα 'χει στην επιστροφή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λαθος να παει κανεις Ιταλια και να αγορασει επωνυμα τυπου Ζαρα κ.λ.π

Η Ιταλια παντου,εχει μικρα μαγαζια μπουτικ,οπου βρισκεις κατι ξεχωριστο και στυλατο που θα το φορας μοναχα εσυ και κανενας αλλος!

Εχουν εξαιρετικη ποιοτητα κυριως στα παπουτσια.

Τα Ζαρα τα Χαρντ ροκ και τα αλλα,τα παιρνετε απο την Γερμανια την Αγγλια και τις αλλες χωρες που δεν ξερει να ντυθει ο κοσμος και φορανε ολοι τα ιδια.

 

Επισης η Ιταλια εχει εξαιρετικο κρασι,καλυτερο απο το Ελληνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...χαμηλου κόστους ειπε ε...αμα πας σε κανα μικρομαγαζο στο κεντρο του μιλανου θα σου φυγει το τσερβελο...

τιμές σε zara και τετοια είναι ιδιες με εδω, το μονο καλο ειναι οτι σιγουρα θα βρει μεγαλυτερη ποικιλια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τα hard rock μπλουζάκια αποτελούν συλλογή αφού σε κάθε διεθνή πόλη βρίσκεις μπλουζάκι που γράφει το όνομα της αντίστοιχης πόλης. Είναι τύπου σουβενίρ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Για να ρωτάω σημαίνει πως δεν γνωρίζω.
  • Δεύτερον το "πιστεύω πως" από το "γνωρίζω και προτείνω" είναι εκ διαμέτρου αντίθετα.
  • "Θα βρει πράγματα...." = αοριστολογίες
  • Το όλο θέμα δεν γίνεται για λόγους επίδειξης.

Ίσως το πλέον άχρηστο reply στο παρόν thread. Εύγε Joshua21...

 

Απλά σε όσες χώρες έχω ταξιδέψει, πάντα υπήρχε κάτι που μπορούσες να βρεις σε εξαιρετικά χαμηλή τιμή.

 

Πολωνία πχ, τοπικούς καπνούς για τσιγάρα και πίπες... Τιμές από ~10€ τα 300gr.

 

Εγώ ήξερα μόνο για Τσεχία και Ουκρανία...

 

 

 

 

 

 

If you know what I mean.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει φθηνα μαγαζια το κεντρο του Μιλανου,ακομα και διπλα στην κεντρικη πλατεια Ντουομο.Μεχρι και κινεζικο με φθηνα παπουτσια εχω δει λιγο παρακατω.Αν περπατησεις την γυρω περιοχη εχει πολλα μαγαζια ακομα και φθηνες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Για να ρωτάω σημαίνει πως δεν γνωρίζω.
  • Δεύτερον το "πιστεύω πως" από το "γνωρίζω και προτείνω" είναι εκ διαμέτρου αντίθετα.
  • "Θα βρει πράγματα...." = αοριστολογίες
  • Το όλο θέμα δεν γίνεται για λόγους επίδειξης.
Ίσως το πλέον άχρηστο reply στο παρόν thread. Εύγε Joshua21...

 

Απλά σε όσες χώρες έχω ταξιδέψει, πάντα υπήρχε κάτι που μπορούσες να βρεις σε εξαιρετικά χαμηλή τιμή.

 

Πολωνία πχ, τοπικούς καπνούς για τσιγάρα και πίπες... Τιμές από ~10€ τα 300gr.

 

Από τη μία το να ρωτάς σημαίνει πως δεν ξέρεις, από την άλλη όμως με τη συγκεκριμένη πρόταση που παρέθεσα δείχνεις σαν να ξέρεις... αυτή τη αντίφαση επισήμανα.

 

Το "γνωρίζω και προτείνω" θα το χρησιμοποιούσα μόνο αν ήξερα ότι υπάρχει αυτό που ζητάς, και εφόσον δεν ξέρω κάτι τέτοιο απλά περιορίζομαι στο να πω τη άποψη μου χρησιμοποιώντας το "πιστεύω πως" βάσει δικών μου εμπειριών. Απόψεις δεν ζήτησες?

 

Το "θα βρει πράγματα" από μόνο του είναι αόριστο, αλλά εγώ δεν το έγραψα σκέτο. Το έγραψα μέσα σε μια πρόταση που αφορούσε ρούχα... Προσπάθησε να διαβάζεις ολόκληρες τις προτάσεις, αλλιώς χάνεται το νόημα.

 

Επίσης το γεγονός ότι σε κάθε χώρα που έχεις ταξιδέψει πάντα έβρισκες κάτι σε εξαιρετικά χαμηλή τιμή, δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας και για τις χώρες που ΔΕΝ έχεις επισκεφτεί.

 

Και τέλος το παράδειγμα της Πολωνίας με τα καπνά δεν λέει και πολλά, που ξέρουμε αν καπνίζεις ή όχι?

 

Κρίμα πάντως που βρήκες άχρηστο το reply μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αυτο λεω,οτι το Μιλανο δεν ειναι μονο για ''Κουτσι'' και τετοια.Εχει τα παντα.

Οι Ιταλοι προτιμουν τις μικρες μπουτικ οπου βρισκουν κατι ξεχωριστο.Μαγαζια τυπου ''Ζαρα'' δεν τα προτιμουν εκει,ακομα και οι τουριστες.

Τα ''Ζαρα'' ειναι για Λονδινο και Γερμανιες.Ακομα και η Ελλαδα εχει μαγαζια μικρες μπουτικ με ξεχωριστα ρουχα.

Το δραμα ειναι στην κεντρικη και βορεια Ευρωπη,με τα ''Ζαρα'' και τα ''Χαεμ'' και ολα αυτα,πας για καφε και φορανε ολοι τα ιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Nick επειδη πραγματικα εχω λιωσει το Μιλανο ( λογω δουλειας αν θυμασαι), θα σου πω τα εξης:

 

1) cd/dvd κοστος μεγαλυτερο ή ισο με Ελλαδα

2) κινητα κλπ κοστος μεγαλυτερο ή ισο με Ελλαδα

3) Αρωματα. Κοστος μικροτερο απο Ελλαδα ΑΛΛΑ σε perfumerie και σε συγκεκριμενα αρωματα που βγαζουν προσφορες. Εχει μια στη γωνια της Via Della Spiga αυτη παντα ειχε προσφορες σε κατι.

4) Φαγωσιμα. ΨΗΣΟΥ. Κοστος ισο πανω κατω αλλα ποιοτητα και γευση καλυτερη (υπο συνθηκες). Οχι απο Μιλανο ομως απο κανα Κομο κλπ.

5) Ρουχα ρουχα ρουχα. Οχι Benetton, οχι Zara, oχι H&M. Επισης οχι απο μεγαλες μπουτικ (τυπο Gucci κλπ) ειναι πανακριβου πλην των εκπτωσεων. Εχει κατι καλουτσικα καταστηματα στο Stazione Centrale και οικονομικα. Και ποιοτικα καλα. Επισης παπουτσια italian made. Οχι απαραιτητως απο τις γνωστες μαρκες.

6) Αυτο που μετραει να σου φερει ειναι το εξης. Στη Ripa di Porta Ticinese εχει ενα σαν παζαρι φαση καθε Κυριακη. Επισης εχει και καταστηματα. Αυτα λοιπον εχουν γαματα arts and crafts αλλα οχι τα κλασικα σουβενιρ. Ε ειμαι σιγουρος πως θα βρει κατι στο στυλ σου να σου φερει για διακοσμηση του χωρου σου.

7) Κανενα πορτοφολι/τσαντα/ζωνη αξεσουαρ. Παραδοση στο ειδος οι ιταλοι με φοβερη ποιοτητα και καλες τιμες.

8) Το Rinascente (εμπορικο στο κεντρο) εχει επισης καποια ρουχα κλπ αρκετα πιο φθηνα απο την Ελλαδα (αν και καποια ειναι ακομα κι ετσι πολυ ακριβα). 

 

Παιζει να χωραω στη βαλιτσα ή μπα?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήμητρα, Πέτρο και gatokoritso, OK με πείσατε για ρούχα αλλά δυστυχώς πέρα από το t-shirt θα πρέπει να ήμουν εγώ Ιταλία.

Πέτρο θυμάμαι τα περί Ιταλίας και τα παιδιά ξέρουν και το γούστο μου στο κομμάτι αυτό(art 'n craft).

 

Απλά, με αυτά και μ' αυτά, με ψήσατε να πάω Ιταλία εγώ και δεν μπορώ τώρα!

 

Τί θέλω και ανοίγω ταξιδιάρικα threads;;;;!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...