Προς το περιεχόμενο

The Steam Universe [Steam Machines][Steam Controller][Steam Link]


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινησε η Valve απο χτες για πρωτη φορα να διαφημιζει τα Steam machines και συγκεκριμενα αυτα της Syber και ηδη το low και το mid range machine ξεπουλησαν!! 

 

http://www.sybergaming.com/products/steam-machine.aspx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 670
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ακόμα και τώρα, 2 χρόνια μετά αδυνατώ να κατανοήσω γιατί γίνεται τόσος ντόρος με τα Steam machines. Ειλικρινά δεν το χωράει ο νους μου. Γιατί να δώσει κάποιος χρήματα προκειμένου να μπορεί να παίξει τα μισά games που έχει αγορασμένα και να να μη δώσει τα ίδια χρήματα (ή κάτι παραπάνω) για να φτιάξει ένα gaming pc με Windows 10 (να βάλει και mini-ITX κουτί, για να μπαίνει και στο σαλόνι του) και έτσι να παίζει όλη τη βιβλιοθήκη του.

 

Το βρίσκω πραγματικά χωρίς ουσία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τώρα, 2 χρόνια μετά αδυνατώ να κατανοήσω γιατί γίνεται τόσος ντόρος με τα Steam machines. Ειλικρινά δεν το χωράει ο νους μου. Γιατί να δώσει κάποιος χρήματα προκειμένου να μπορεί να παίξει τα μισά games που έχει αγορασμένα και να να μη δώσει τα ίδια χρήματα (ή κάτι παραπάνω) για να φτιάξει ένα gaming pc με Windows 10 (να βάλει και mini-ITX κουτί, για να μπαίνει και στο σαλόνι του) και έτσι να παίζει όλη τη βιβλιοθήκη του.

 

Το βρίσκω πραγματικά χωρίς ουσία.

Φαντάζομαι ότι για αλλού ξεκίνησε η Valve και αλλού την έβγαλε ο δρόμος με τα steam machines. Δεν προσφέρει κάτι καινοτόμο-όπως αρχικά είχε υποστηρίξει-, αλλά απλά κάτι εναλλακτικό που ουσιαστικά υπάρχει στην αγορά εδώ και χρόνια. Βέβαια μπορεί να μην αποδειχθεί "πατάτα" το εγχείρημά της, ωστόσο βλέπω δύσκολο να παγιώνεται στην αγορά ως λύση για gaming στο σαλόνι διεκδικώντας μεγάλο μερίδιο. 

Προφανώς για μένα που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κονσόλες -και ούτε πρόκειται  :X -, το gaming σε ένα χώρο όπως το σαλόνι "περνά" υποχρεωτικά από το pc. Εάν τώρα αυτό λέγεται "mini pc" ή "steam machine" (που ουσιαστικά ένα mini pc είναι με την υπογραφή της valve) δεν έχει και μεγάλη σημασία...

 

Υγ. Όποιος παραλάβει από game.co.uk , ας ενημερώσει!  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τώρα, 2 χρόνια μετά αδυνατώ να κατανοήσω γιατί γίνεται τόσος ντόρος με τα Steam machines. Ειλικρινά δεν το χωράει ο νους μου. Γιατί να δώσει κάποιος χρήματα προκειμένου να μπορεί να παίξει τα μισά games που έχει αγορασμένα και να να μη δώσει τα ίδια χρήματα (ή κάτι παραπάνω) για να φτιάξει ένα gaming pc με Windows 10 (να βάλει και mini-ITX κουτί, για να μπαίνει και στο σαλόνι του) και έτσι να παίζει όλη τη βιβλιοθήκη του.

 

Το βρίσκω πραγματικά χωρίς ουσία.

Εγκαθιστας Windows και τρεχεις τα παντα.  Δεν χρειαζεται να ασχοληθεις με steam os. Οσοι παρουν steam machine πρπεει να βαλουν Windows αναγκαστικα αλλιως δεν θα τρεχει σχεδον τιποτα.Ο ντορος γινεται επειδη για πρωτη φορα βγηκαν pc σε μεγεθςο κονσολας με χειριστηριο ετοιμα για gaming στο σαλονι. Δεν εχει ξαναγινει κατι τετοιο μεχρι τωρα στην ιστορια του pc. Ανοιγει ετσι μια νεα αγορα για το pc το σαλονι που μεχρι τωρα κυριαχουσαν οι κονσολες. Με τα steam machiens εχεις τη δυναμη του pc ακαι την ευκολια χρησης της κονσολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκαθιστας Windows και τρεχεις τα παντα.  Δεν χρειαζεται να ασχοληθεις με steam os. Οσοι παρουν steam machine πρπεει να βαλουν Windows αναγκαστικα αλλιως δεν θα τρεχει σχεδον τιποτα.Ο ντορος γινεται επειδη για πρωτη φορα βγηκαν pc σε μεγεθςο κονσολας με χειριστηριο ετοιμα για gaming στο σαλονι. Δεν εχει ξαναγινει κατι τετοιο μεχρι τωρα στην ιστορια του pc. Ανοιγει ετσι μια νεα αγορα για το pc το σαλονι που μεχρι τωρα κυριαχουσαν οι κονσολες. Με τα steam machiens εχεις τη δυναμη του pc ακαι την ευκολια χρησης της κονσολας

Και πρεπει να σκασεις 900+ για να παρεις γραφικα αντιστοιχα ps4.Συσκευες με κολλημενα τα παντα στην μητρικη που δεν επιδεχονται αναβαθμιση στην καρτα γραφικων και σε 2 χρονια θα σερνονται δεν μπορουν να ανταγωνιστουν τις -μετριες- αλλα με πολυ ανωτερο optimise κονσολες που επισης κοστιζουν πολυ λιγοτερο πιο κατω απο τα μισα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα steam machine της Cyber και της Origin ειναι πληρως αναβαθιζομενα., Μαλιστα το Omega της Origin σου επιτρεπει να επιλεξεις να βαλεις οτι θες εσυ   https://www.originpc.com/gaming/desktops/omega/ ενω η Alienware ειπε οτι  το επομενο steam machine θα μπορεις να αναβαθμισεις την καρτα γραφικων ενω στα τωρινα μπορεις να αλλαξεις μονο επεξεργαστη και μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και την ευκολια χρησης της κονσολας

 

Μμμ, δεν νομίζω Τάκη.

 

Τα Steam machines είναι PC's. Έχουν όλα εκείνα τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα τα οποία συνοδεύουν τα PC's, ενώ δεν έχουν τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα που συνοδεύουν τις κονσόλες. Άρα κάποιος που θα ήθελε κονσόλα αντί για PC, για τους ακριβώς ίδιους λόγους θα θέλει κονσόλα αντί για Steam machine.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καινοτομια τους ειναι οτι ερχονται μαζι με ενα λειτουργικο το οποιο ειναι φτιαγμενο για χρηση στο σαλονι και μαζι με χειριστηριο. Ναι εχουν ολα τα πλενοκτηματα και μειονεκτηματα του pc. Τα πλεοντεκτηματα του pc που ποτε δεν θα εχουν οι κονσολες των microsoft& sony οπως το να αναβαθμιζονται και να τρεχουν τα παιχνδιια με πολυ καλυτερα γραφικα και framerate τζαμπα multiplayer χωρις συνδρομη. Δεν εχουν τα μειονεκτηματα των κονσολων(συνδρομη για multiplayer χαμηλες επιδοσεις δεν αναβαθμιζονται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "αναβαθμισιμότητα" των steam machines δεν είναι κάτι δεδομένο.

 

Tα steam machines που μπορούν να αλλάξουν κάρτα γραφικών, είναι αυτά που βγαίνουν σε κουτιά HTPC. Κανονικά PCs είναι με micro-ATX μητρικές.

 

Τα υπόλοιπα με τις πολύ μικρές διαστάσεις, είναι στην ουσία σαν μητρικές από laptops. Μπορείς να αλλάξεις δίσκο, μνήμη και τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που μπορείς να πάρεις έτοιμο ένα mini pc με windows και να επιλέξεις τα εξαρτήματα που θες, πού έγκειται η καινοτομία των steam machines? 

 

Στο χειριστήριο και στην κομψότητα/ άνεση του "PC στο σαλόνι". Δεν πρόκειται για τον τροχό αλλά ένα καθαρά PC σύστημα μπαίνει σε ευθεία αντιπαραβολή με τις κονσόλες από πλευράς παροχών, χρήσης και κόστους.

 

Θέλω να πετύχουν τα Steam machines, ακόμα και αν δεν καταλάβουμε ποτέ τους λόγους, για να δει επιτέλους και έμπρακτα ο κονσολολαός ότι δε χρειάζεται μηχάνημα του 1,5 χιλιάρικου για καλύτερα γραφικά και να πιεστούν οι εταιρίες για καλύτερα port. Θα δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκαθιστας Windows και τρεχεις τα παντα.  

 

 

Η καινοτομια τους ειναι οτι ερχονται μαζι με ενα λειτουργικο το οποιο ειναι φτιαγμενο για χρηση στο σαλονι και μαζι με χειριστηριο. 

 

Από τη μία η καινοτομία είναι ότι έρχονται με ένα λειτουργικό που είναι φτιαγμένο για χρήση στο σαλόνι και από την άλλη -σωστά- λες ότι εγκαθιστάς τα windows (άλλο λειτουργικό) και τρέχεις τα πάντα.

 

Όπως και να έχει, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν κρίνω τα steam machines ως αποτυχημένα ούτε θεωρώ ότι κονσολοποιούν -μάλλον αδόκιμος ο όρος- το pc gaming... Πράγματι είναι μία καλή λύση για το gaming στο σαλόνι και μάλιστα με καλύτερες επιδόσεις από τις κονσόλες. 

Αλλά δεν θεωρώ ότι φέρνουν κάτι το επαναστατικό, όπως τουλάχιστον υποστήριζε η valve κατά την αρχική παρουσίαση του εγχειρήματος. Θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο πράγμα με ένα mini pc... 

 

Υγ. Με το φόβο να φανώ ιερόσυλος θα προσθέσω ότι πιο καινοτόμο που φαίνεται το steam controller παρά το steam machine!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ τέτοια κολήματα δεν έχω και pc έχω και διάφορες κονσόλες έχουν περάσει από τα χέρια μου και το playstation 1 το είχα λιώσει στο gaming και amiga είχα και spectrum και γενικά έπαιζα από μικρός games όπου και να έτρεχαν αυτά :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ τέτοια κολήματα δεν έχω και pc έχω και διάφορες κονσόλες έχουν περάσει από τα χέρια μου και το playstation 1 το είχα λιώσει στο gaming και amiga είχα και spectrum και γενικά έπαιζα από μικρός games όπου και να έτρεχαν αυτά :D

Με λόγια απλά, λιτά και κατανοητά: "Όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω..."  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...