Προς το περιεχόμενο

The Steam Universe [Steam Machines][Steam Controller][Steam Link]


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εμένα που έχω μονίμως το gaming PC μου στο σαλόνι και ενώ λατρεύω την άνεση του gamepad, μου λείπει συνεχώς η ακρίβεια και η αμεσότητα του ποντικιού, το συγκεκριμένο gamepad είναι ακριβώς αυτό που θα ήθελα.

 

Το σίγουρο είναι ότι η Valve ταράζει τα νερά στο χώρο του gaming ποικιλοτρόπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 670
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το gamepad αυτο θα μπορει να χρησιμοποιησει και εκτος παιχνιδιων ως ποντικι? Η θα ειναι μονο για παιχνιδια? Ναι οντως ταραζει τα νερα η valve!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% Θα μπορεί να χρησιμοποιείται και σαν mouse. Δε βρίσκω κανένα λόγο να η συμβαίνει αυτό. Μετα με ένα mini keyboard για τα βασικά τελειώσαμε με το pc σαλονιού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα αν μπορει να αντικαταστησει το ποντικι/πληκτρολογιο για όσους εχουν μαθει με αυτα τα δυο το θεωρω αδυνατο.

Αλλα οπως ειπε και ενας φιλος ποιο πάνω υπάρχει μια ολοκληρη γενια gamers που π.χ τα fps εχουν μαθει να τα παιζουν με controller,οποτε αν η συσκευη ειναι καινοτομα και λειτουργική,τοτε θα πετυχει.

Για το ολο εγχειρημα δεν ξερω βεβαια πως θα παει (ειδικα για το steambox) αλλα ας ελπισουμε σε περιπτωση αποτυχίας του,να μην εχουμε τιποτα ντραβαλα με την valve οσο αφορα την οικονομικη επιβιωση της που ισως να εχει και επιπτωσεις στο steam στο pc ,οπως το ξερουμε εως τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw το piston xi3 που είναι απο τα πρώτα steam boxes που ξέρουμε οτι υπάρχουν εδώ και καιρό είναι on sale με 8gb ram/128gb ssd/quad 3,2 και άγνωστη gpu στα 999$. Thanks but no thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως θα πληκτρολογούμε και ακόμα πιο γρήγορα με αυτό το gamepad από ότι τα τωρινά. Πραγματικά περιμένω να το πιάσω στα χέρια μου και να δω αν όντως πρόκειται για κάτι επαναστατικό. Το σίγουρο είναι πως έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον πολλών gamers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gamepad θα το παρω το steambox οχι γιατι θα αναβαθμισω το pc που εχω ηδη. Fps θα τα παιζω παντα με πλητκρολογιο και ποντικι ομως τα hack n slash και τα fighters οπως και

 

 καποια TPS θα τα παιζω με το gamepad. Σιγουρα θα ειναι καλυτερο απο το χειριστηριο του 360 . Χαμος γινεται στο thread του steam   http://steamcommunity.com/groups/steamuniverse/discussions/2/864980153269791837/#p138

 

ξεπερασε τις 138 σελιδες και ακομα δεν εχει κλεισει ουτε μια μερα απο την ανακοινωση του. Και ελεγα να παρω χειριστηριο του One για να αντικαταστησω του 360 το οποιο και χρησιμοποιω απο το 2006 στο pc τελικα φαινεται πως θα τα παρω και τα 2 και ετσι θα εχω 3 χειριστηρια συνδεδεμενα στο pc !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη πραγματικα ηταν καλη ανακοινωση. Το μονο που νομιζω οτι λειπει ειναι κουμπια. Σε ενα fps τι θα κανουμε;

?

"There are a total of sixteen (16) buttons on the Steam Controller"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw το piston xi3 που είναι απο τα πρώτα steam boxes που ξέρουμε οτι υπάρχουν εδώ και καιρό είναι on sale με 8gb ram/128gb ssd/quad 3,2 και άγνωστη gpu στα 999$. Thanks but no thanks.

Το Piston δεν είναι Steambox. Είναι Piston.

 

Τα Steambox θα βγουν το 2014 και θα έρχονται με προ-εγκατεστημένο το Steam OS,και με το χειριστήριο.

Το Piston ούτε Steam OS έχει ούτε Steam controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, τα 8 από τα 16 κουμπιά μπορούν να πατηθούν χωρίς να φύγουν οι αντίχειρες από τα trackpads.

 

Όπως ακριβώς και τα κλασσικά gamepads ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω και τις δικές μου απόψεις:

 

 

1) Για το OS: Μας προβάλλεται ως ένα ελαφρύ OS,το οποίο θα κάνει καλύτερη χρήση πόρων συστήματος. Ίσως αυτό σημαίνει μερικά παραπάνω frames. Καλά ως εδώ. Αλλά λογικά εφ' όσων θα βασίζεται σε Linux, δεν θα μπορούμε να παίξουμε τα παιχνίδια Windows που έχουμε,σωστά ?

Αναρωτιέμαι αν από εδώ και πέρα θα αρχίσουμε να βλέπουμε παιχνίδια τα οποία αντί για ταμπελάκι

 "Game for Windows" θα έχουν ταμπελάκι "Made for Steam OS",και κατά πόσο οι μεγάλοι publishers/developers θα στηρίξουν αυτό το OS με ports,ώστε να τρέχουν οι μεγάλες κυκλοφορίες σε αυτό natively. Έτσι και η Valve έχει κανονήσει να μας αφήσει μ@λ@κες με μια κρυφή συμφωνία και γυρίσουν ένα σωρό μεγάλοι dev/pubs και μας πουν "από δω και πέρα όλα μας τα multiplatform θα βγαίνουν και για Steam OS" τότε πραγματικά ίσως και να άξιζε να το περάσεις ως κύριο λειτουργικό στο δυνατότερο pc του σπιτιού σου. Αλλά και πάλι θα έμεναν τα παιχνίδια για Windows που είχαμε ως τώρα,και έτσι θα χρειαζόμασταν dual boot.

Ανάλογα με τη στήριξη που θα λάβει αυτό το OS και το επίπεδο χρήσης - αξιοποίησης του,θα επιλέξω αν θα το χω στο pc μου.

 

2) Για τα Steam Machines: Προφανώς και εφ' όσων το Steam OS θα μπορεί να μπει σε οποιοδήποτε pc, δεν υπάρχει ανάγκη αγοράς νέας κεντρικής μονάδας hardware. Ωστόσο με υποψιάζει το τι ιδιαίτερο hardware θα έχουν τα Steam machines,με βάση τις μη ανακοινωμένες προδιαγραφές τους.

Δηλαδή έστω ότι μπορείς να εγκαταστήσεις το os και στο pc που έχεις ήδη,και το steam controller,και να παίζεις έτσι παιχνίδια. Αν όμως τα "steam machines" έχουν και πράγματα όπως π.χ. δέκτη IR ή ασύρματο RF για streaming κτλπ ? Και κάποιες λειτουργίες του OS ή και apps / games τα χρειάζονται για να λειτουργήσουν ? Θέλω να δω πως θα το κάνουν.

 

3) Για τα Steam Controllers: Αυτό ίσως μου φαίνεται πιο σίγουρο. Η πρώτη έκφραση μου ήταν μια παράξενη γκριμάτσα μόλις το αντίκρυσα να πω την αλήθεια. Διαβάζοντας την περιγραφή κατάλαβα πως προσπαθούν να κάνουν κάτι που πραγματικά ακούγεται ενδιαφέρον,και τώρα θέλω να δω κατά πόσο θα το πετύχουν,πόσο καλό θα είναι στη πράξη. Μπορεί και να είναι το νέο κύριο χειριστήριο για πολλούς ή μια αδιάφορη πατάτα. Δεν μπορούμε να το ξέρουμε ακόμα. Μέχρι να το δούμε στη πράξη τουλάχιστον.

Πάντως εγώ κάθομαι και φαντάζομαι το πως θα μπορούσε όχι αυτό το χειριστήριο να εκμεταλλευτεί παιχνίδια που υπάρχουν ήδη,αλλά το αντίστροφο,πως θα μπορούσαν νέα παιχνίδια να παρέχουν νέο gameplay με βάση το νέο χειριστήριο.

Μακάρι όλα να παν καλά,ποιος ξέρει ?

 

4) Γενικά...

Η Valve άρχισε πλέον να βρυχάται σαν λιοντάρι. Μας είχε προειδοποιήσει όλους όμως είναι η αλήθεια.

Απ το περασμένο Φεβρουάριο ακόμα ο Newell έλεγε "φτιάχνουμε πράγματι Steambox,θα υπάρχουν 3 εκδόσεις,σχεδόν το τελειώσαμε,τα μόνα που έχουμε να κάνουμε ακόμα είναι να καταλήξουμε στο ποιο απ τα πολλά χειριστήρια που έχουμε υπ' όψιν θα είναι το κεντρικό,και πως θα είναι το σύστημα cooling,μέχρι το καλοκαίρι θα έχουμε αρχίσει να στέλνουμε δείγματα σε developers...

Αν μη τι άλλο εκτιμώ την ειλικρίνια του GabeN,μα και το θάρρος / θράσος του από μια άποψη,ενώ όλοι οι άλλοι παίχτες κρατάν ως επτασφράγιστα μυστικά το τι θα κάνουν μέχρι τη τελευταία μέρα,η Valve να προλέγει και να αναλύει με λεπτομέρειες ακριβώς τι σκοπεύει να κάνει μισό χρόνο πριν καν τη πρώτη παρουσίαση,και 1.5 χρόνο πριν τη κυκλοφορία.

Ήδη απ το 2012 ξέραμε ποιες θα ήταν οι κινήσεις της Valve,κάτι που φυσικά φανερώνει την σιγουριά που έχουν στον εαυτό τους.

Αλλά ακόμα πιστεύω πως δεν μάθαμε ότι είναι να μάθουμε. Ίσα ίσα,που τώρα ξεκινά μια περίοδος πληροφοριών.

Από τη μια θα πρέπει να αρχίσουμε να μαθαίνουμε τις λεπτομέρειες για όσα έχουν ήδη ανακοινωθεί.

Hardware απαιτήσεις και τις λειτουργίες του OS,το ποιες εκδόσεις Steam Machines θα υπάρχουν,σε ποιες τιμές,και κυρίως με ποιες προδιαγραφές,πως χειρίζονται τα χειριστήρια και πληροφορίες για αυτά και ίσως και για άλλα χειριστήρια,μιας και ο GabeN είχε πει πως έχουν πολλά input methods,και απλά ένα από αυτά θα είναι το "βασικό" το οποίο πιστεύω μας παρουσιάστηκε.

 

Εκτός αυτών ακόμα δεν έγινε επίσημα παρουσίαση άλλων πραγμάτων για τα οποία μας είχε μιλήσει ο GabeN το Φεβρουάριο: 

#1 Το να διευρυνθεί το Steam Shop σε γενικότερο digital store και για τραγούδια,ταινίες,κτλπ.

#2 Το να μπορεί ο κάθε χρήστης να ανοίξει "μαγαζακι" να πουλάει το δικό του digital περιεχόμενο.

#3 Το να κάνει τους χρήστες-παίκτες συμμέτοχους στο development παιχνιδιών με το να μπορούν να αμοίβονται για user created content παιχνιδιών (mods)

#4 Virtual reality...

 

http://www.youtube.com/watch?v=t8QEOBgLBQU

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?

"There are a total of sixteen (16) buttons on the Steam Controller"

 

Στην ουσια ειναι 10 κουμπια που θα χρησιμοποιουμε για την ενεργεις ενος παικτη. Το θεμα μου ειναι οτι δεν ειναι ολα σε μια μερια, αλλα ειναι διασπαρτα και ειδικα τα 4 κουμπια που ειναι διπλα στην κεντρικη οθονη αφης μου φαινονται τελειως αβολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσια ειναι 10 κουμπια που θα χρησιμοποιουμε για την ενεργεις ενος παικτη. Το θεμα μου ειναι οτι δεν ειναι ολα σε μια μερια, αλλα ειναι διασπαρτα και ειδικα τα 4 κουμπια που ειναι διπλα στην κεντρικη οθονη αφης μου φαινονται τελειως αβολα

Πιστεύω μπερδεύει πολύ κόσμο η φωτογραφία που τα δείχνει να έχουν τα ονόματα Α,Β,Χ,Υ, γιατί ο κόσμος συγχέει τα ονόματα τους με τις λειτουργίες που έχουν τα κουμπιά με τα ίδια ονόματα στο χειριστήριο του xbox360.

Έτσι όντως προκαλεί μπέρδεμα η τοποθέτηση αυτών των κουμπιών.

Η φωτογραφία που δείχνει πως το χειριστήριο θα χρησιμοποιείται από το Portal 2,νομίζω έχει περισσότερη λογική.

Δείχνει ότι αυτά τα κουμπιά έχουν πιο δευτερεύουσες λειτουργίες όπως quicksave,quickload,chat,screenshot.

Αν είναι έτσι βολεύουν στη θέση τους,μιας και δεν θα τα πατάμε συνέχεια. Το θέμα είναι που θα είναι η θέση κουμπιών που έχουν τις πιο βασικές λειτουργίες. Μιας και στο xbox360 controller υπάρχουν τα 4 κουμπιά που έχουν το ίδιο όνομα αλλά είναι εκεί που είναι το δεξί trackpad. 

Ναι μεν το χειριστήριο αυτό προσέθεσε 2 κουμπιά στο πίσω μέρος των λαβών,εκεί που θα είναι τα μικρά μας δαχτυλάκια,αλλά και πάλι ενώ προσέθεσε 2 κουμπιά εκεί,αφαίρεσε 4 από εκεί που είναι το δεξί trackpad,που σημαίνει πως (+2-4=-2) λείπουν 2 κουμπιά.

 

υ.γ. μόνο εγώ θεωρώ πως το μακρύ κουμπί κάτω από την οθόνη θα έχει τη λειτουργία του space ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...