Προς το περιεχόμενο

Αγορά Iphone απο ΑΜΕΡΙΚΗ


Anthi25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... παιδιά σκεφτηκα να αγορασω το 5c απο apple store Αμερικης .. στελνοντας λεφτα σε μια φιλη που μενει μονιμα εκει και να μου το αποστειλει ελλαδα με USPS (ΕΛΤΑ ΑΜΕΡΙΚΗΣ). 

 

Επειδή θελω να δοκιμάσω τον κοσμο του Ios και φυσικα αδυνατω να δαπανησω 700 - 800 εκατοσταρικα για να το παρω απο Ελλαδα οταν ερθει, σκεφτηκα αφου εχω ανθρωπο Αμερικη, να το κανω ετσι.

 

Το εχω ψαξει αρκετα καλα το θεμα αλλα ισως εχω καποιες αποριες ακομα γιάυτο και ζητω απο καποιον που να ειναι σιγουρος οτι ξερει, να με διαφωτισει λιγο.

 

1ον ΕΓΓΥΗΣΗ Ελλάδα δεν εχω. Πρεπει να ξαναπαει πισω σε περιπτωση επσικευης... αλλιως σκαω λεφτα σε καταστημα Ελληνικο.

 

2ον Το κινητο UNLOCKED 16gb κοστιζει 549 δολαρια (400 ευρω περιπου;). Η τιμή αυτη ειναι με φπα ή οχι; Πολυ σημαντικη ερωτηση που θελω να μου απαντησετε καθως δεν εβγαλα ακρη μεχρι στιγμης.

 

3ον Είναι ρίσκο να δηλωσει η φίλη μου οτι ειναι gift και να το στειλει χωρις αποδειξη ωστε να γλυτωσω τιποτα στα εξοδα αποστολης;

 

4ον Αυτα τα τηλεφωνα εχουν ελληνικα μενου ή μπα;

 

Αυτα ειχα να ρωτησω...!! Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1ον. Εγγυηση κανονικα εχεις international

2ον Με φπα και ολα ειναι μεσα

3ον να το ανοιξει και να βαλει μεσα στα χαρτια του την αποδειξη και μετα να στο στειλει ως δωρο

4ον το iOS εχει κανονικα ελληνικα μεσα

5ον ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ρίσκο να τσακώσουν το δέμα εδώ στο τελωνείο;

αν το στειλει ως δωρο οχι... Αν στο στειλει σε κανενα τσαντακι μεσα ανοιγμενο το κουτι και το iphone σε καμια σακουλα μεσα διπλα απο το κουτι θα ηταν ακομα καλυτερα... Απλα να το πακεταρει καλα γιατι εκει στα λιμανια εχει πολυ υγρασια στις μεταφορες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... παιδιά σκεφτηκα να αγορασω το 5c απο apple store Αμερικης .. στελνοντας λεφτα σε μια φιλη που μενει μονιμα εκει και να μου το αποστειλει ελλαδα με USPS (ΕΛΤΑ ΑΜΕΡΙΚΗΣ). 

 

Επειδή θελω να δοκιμάσω τον κοσμο του Ios και φυσικα αδυνατω να δαπανησω 700 - 800 εκατοσταρικα για να το παρω απο Ελλαδα οταν ερθει, σκεφτηκα αφου εχω ανθρωπο Αμερικη, να το κανω ετσι.

 

Το εχω ψαξει αρκετα καλα το θεμα αλλα ισως εχω καποιες αποριες ακομα γιάυτο και ζητω απο καποιον που να ειναι σιγουρος οτι ξερει, να με διαφωτισει λιγο.

 

1ον ΕΓΓΥΗΣΗ Ελλάδα δεν εχω. Πρεπει να ξαναπαει πισω σε περιπτωση επσικευης... αλλιως σκαω λεφτα σε καταστημα Ελληνικο.

 

2ον Το κινητο UNLOCKED 16gb κοστιζει 549 δολαρια (400 ευρω περιπου ;). Η τιμή αυτη ειναι με φπα ή οχι; Πολυ σημαντικη ερωτηση που θελω να μου απαντησετε καθως δεν εβγαλα ακρη μεχρι στιγμης.

 

3ον Είναι ρίσκο να δηλωσει η φίλη μου οτι ειναι gift και να το στειλει χωρις αποδειξη ωστε να γλυτωσω τιποτα στα εξοδα αποστολης;

 

4ον Αυτα τα τηλεφωνα εχουν ελληνικα μενου ή μπα;

 

Αυτα ειχα να ρωτησω...!! Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

 

 

Εάν εννοείς τον ελληνικό ΦΠΑ, φυσικά και ΔΕΝ περιλαμβάνεται στην τιμή αγοράς.

 

Γενικά, η αγορά αντικειμένων αξίας από Αμερική έχει ένα ρίσκο αλλά η διαδικασία εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ είναι διαφορετική από εκείνη του κανονικού τελωνείου και είναι ενδεχόμενο να μην πληρώσεις ΦΠΑ και μικροέξοδα.

 

Αν στο στείλει ως δώρο πρέπει να το γράψει πάνω στο δέμα και η γνώμη μου είναι να μην βάλει την απόδειξη αγοράς στο δέμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κάποιες απορίες και απο μένα επειδή σκέφτομαι να κάνω το ίδιο.. Το κινητό θα είναι απόλυτα λειτουργικό στην Ευρώπη? Δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τους παρόχους κτλ? 2) Με δεδομένο ότι, υπάρχει διαφορά τάσης ρεύματος ανάμεσα σε Αμερική και Ευρώπη, θα έχω πρόβλημα να φορτίσω το κινητό εδώ? Ευχαριστώωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κάποιες απορίες και απο μένα επειδή σκέφτομαι να κάνω το ίδιο.. Το κινητό θα είναι απόλυτα λειτουργικό στην Ευρώπη? Δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τους παρόχους κτλ? 2) Με δεδομένο ότι, υπάρχει διαφορά τάσης ρεύματος ανάμεσα σε Αμερική και Ευρώπη, θα έχω πρόβλημα να φορτίσω το κινητό εδώ? Ευχαριστώωω

Με τα ρευματα δεν θα εχεις προβλημα, με τον παροχο αν παρεις unlocked συσκευη δεν θα εχεις κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας υπερευχαριστω για τις κατατοπιστικοτατες απαντησεις. Οσο για φπα εννοουσα το δικο τους. Δλδ τα 549 δολαρια αν ειναι τελικη τιμη ή συμπεριλαμβανει και κατι ακομα. Νομιζω τελικα ειναι πολυ πιο οικονομικα να το παρεις απο εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα περάσει τελωνείο, που είναι το πιθανότερο, έρχεται στα ίδια λεφτά να ξέρεις. Πλέον έχουν γίνει πιο αυστηροί δεν χαμπαριάζουν από gift και τέτοια. Για να το γλυτώσεις το τελωνείο ή θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερή ή να ψάξεις πολύ για τις μεταφορικές εκεί και να δεις πια θα σου κάνει καλύτερα την δουλειά. Περισσότερα δεν ξέρω να σου πω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη αγορασα το 5αρι ετσι πριν 4 μηνες
1ον) πρεπει να παρεις το μοντελο που υποστηριζει LTE ( 4g) stn ελλαδα και στν ευρωπη 
2ον) να το στειλει σα δωρο και να το βαλει μεσα σε κατι αλλο 
3ον) καλυτερα ο παραληπτης να εχει το ιδιο επιθετο με τον αποστολεα ωστε να φανει σα να το στελνει στα αληθεια σα δωρο σε ενα μελος της οικογενειας του και παρτο απο αυτον/αυτην εσυ
4ον) με USPS να στο στειλει γτι αλλιως θα το πληρωσεις και αλλα τοσα

εμενα μου το ειχαν στειλει ξαδερφια μου απο αμερικη και στο τελωνιο το παρολο που ηταν μεσα σε σακουλα η οποια ητν σε κουτα η οποια ειχε τν κουτα του iphone την οποια τν ειχε πιασει με σιλοτειπ , ειχαν ανοιξει, ειδαν οτι ειναι iphone και το ξαναβαλε μεσα ( ευτυχος που ειχα βαλει οτι εχει αιφον μεσα γτι αλλιως θα μπορουσε να το κρατησει το κινητο και να στειλει τν κουτα αδεια και δεν θα μπορουσα να κανω τιποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους, σκεφτόμουν και εγώ να πάρω το iphone 5c από το AppStore της Apple ρώτησα στο Golden Apple κάποια πράγματα και εκεί μου τα 'μασούσαν' λιγάκι δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση...όντως συμφέρει να το πάρεις από εκεί και ναι είναι ρίσκο, πολλά πράγματα που πήρα από amazon ήταν όλα κομπλέ δεν ξέρω όμως έτσι άμα θα υπάρξει πρόβλημα.

 

Επίσης βλέπω πτώση σε μεταχειρισμένα iPhone 5 αν και δεν ξέρω άμα πέσει η τιμή του στα καταστήματα και πόσο, νομίζεται ότι είναι καλύτερα το 5 από το 5c?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον Το κινητο UNLOCKED 16gb κοστιζει 549 δολαρια (400 ευρω περιπου ;). Η τιμή αυτη ειναι με φπα ή οχι; Πολυ σημαντικη ερωτηση που θελω να μου απαντησετε καθως δεν εβγαλα ακρη μεχρι στιγμης.

Οι τιμές στο Apple store είναι χωρίς φόρους. Από εκεί και πέρα, κάθε Πολιτεία έχει το δικό της state tax που προστίθεται στην τιμή. Ρώτα τη φίλη σου τί stake tax ισχύει εκεί που μένει και πρόσθεσε το στην τιμή.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον Το κινητο UNLOCKED 16gb κοστιζει 549 δολαρια (400 ευρω περιπου ;). Η τιμή αυτη ειναι με φπα ή οχι; Πολυ σημαντικη ερωτηση που θελω να μου απαντησετε καθως δεν εβγαλα ακρη μεχρι στιγμης.

 

Άμα η φίλη σου το αγοράσει από φυσικό κατάστημα στην Αμερική θα πληρώσει και τον sales tax που κυμαίνεται ανάλογα με την πολιτεία. Αν το αγοράσει online τότε θα τον γλιτώσει.

 

Επίσης αν το δέμα σταματατήσει σε τελωνείο τότε θα πληρώσεις το ΦΠΑ πάνω σε τιμή CIF (cost - insurance - freight, αν δεν έχει τιμολόγιο θα βάλει το τελωνείο μία τιμή κατ'εκτίμηση) συν αμοιβή εκτελωνιστή, ΔΕΤΕ, δασμούς κτλ. Πχ αν βάλουν μία αξία 600€ (όσο περίπου κάνει σε ελληνικό κατάστημα) θα δώσει περίπου 200€ έξοδα για να το πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...